|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  95 96 [97] 98 99   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.7.2014 16:55:23   
Melanija RR
SJ01user posted image навистина ми е жал, ах зошто мора да се случуват такви работи.Биди силна колку што можеш user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот SJ01)
Непосредна врска до пораките: 2401
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.7.2014 18:33:24   
SJ01
Abe ovie doktori ke me pobudalat znaci eden me praka na abortus drug me pravi lom zaso sum otisla da prasam za abortus eden vika poubavo so kiretaza drug vika poubavo spontan da imam.Na klinika mi rekoa da pocekam do sreda pa da se videlo sto ke se pravi....Davajte soveti me zbudaleauser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2402
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.7.2014 18:52:05   
AnnaMolly RR
Леле многу ми е жал :( Не знам што да те советувам, ама не знам зошто до среда да се чека? Немам вакво искуство. Ајде нека види некој што поминал низ ова па можеби ќе ти даде совет.

Сега претпоставувам многу ти е тешко, ама мораш да бидеш силна колку што можеш. Ти посакувам што поскоро повторно да се израдуваш! user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот SJ01)
Непосредна врска до пораките: 2403
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.7.2014 19:05:28   
kapina
Sj01zal mi e dusicke mnogu mi e zal I jas bev6 nedela bremena I plodot ne se razvivase I dojde do spontan abortus I se iscisti samo od sebe pred1 godina iskrvariv

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 2404
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.7.2014 19:07:37   
SJ01
Pa verojatno da se ceka do sreda za samo po sebe da si padne...bar jas taka mislam zaso toj mi rece golemi se sansite da ne se oformi pa verojatno me posteduva od kiretaza...ne gledam druga pricina samo po sebe da se oformi tesko malku..user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 2405
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.7.2014 19:09:11   
SJ01
Kapina imase li nekoi posledici deka bese samo po sebe i za toa me isplasija malku...?

(Одговор на членот SJ01)
Непосредна врска до пораките: 2406
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.7.2014 19:14:55   
kapina
Ne nemase nisto nikakvi posledici no ne smeev posle6 mesecI da ''ostanam bremena posto bev ostanata bremena so vestacko oploduvanje II samo krvarev edno dve nedeli I toa e mnogu bolese samo stomakot memnogu bolese I ne mi davaa nisto protiv bolki lezev vo bolnica1 vecer sabajle me pustija odmarav doma dodeka krvarev I posle pocnav so ispituvanja I ne se sekiraj mozda ke bide se vo red jas av nadez duri ne me vide ginekolog na eho oti veke nema gestaciska vrekicka

< Поракaта ја уредил kapina -- 30.7.2014 19:20:02 >

(Одговор на членот SJ01)
Непосредна врска до пораките: 2407
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.7.2014 19:41:14   
mesecina83
Мешковци јас сум бремена бремена 6 +3 дена па сакам да прашам од кога почнуваат мачнините и да ви се повраќа .Јас денеска имав мачнини од јадењето но не повратив .

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2408
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.7.2014 20:15:18   
lolla RR
месечина, изгледа со мачнините е кај кој како. Јас ги имав во 5-6 недела, па ги немав во 7 (тука ми е заостанато едното близначе и се си мислам заради тоа ми се намали и уморот и мачнините). Потоа имав еден ден па два немав и ми се лоши претежно од мириси парфеми и чад од цигари. ёси сварив денес чај од ѓумбир и неколку голтки ми помогнаа. Ти дека со близначиња ке осеќаш голем умор. Уште еднаш честитки за нив, да си имаш најлесна бременсот износена до термин.

СЈ01, навистина ми е премногу жал, мораш да бидеш силна и да го издржиш периодот што следи со една помисла - дека штом се фатило еднаш ке се фати пак.

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 2409
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.7.2014 21:20:15   
kapina
Sj01 kaj mene pak Dr Tase mi kaza plodot ne se razviva kako sto treba I vecerta pocnav da krvaram I otidov na oddelenie mi stavija progesteron inekciija I Dr mi vika plodot e vo red I sopre krvarenjeto I posle pak prodolzI posle2 casa

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 2410
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
31.7.2014 15:39:20   
mec21
Zdravo mamiicki jas sum 4ta nedela i osekam od vreme navreme grcevi ili mali bolki kako da treba da dobijam,dali e toa normalno? imate li vakvo iskustvo?pozdrav

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2411
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
31.7.2014 15:45:36   
AnnaMolly RR
Нормално е тоа со грчевите, еве јас сум 4 месеци и често ги имам, особено во периодот кога ми доаѓал циклусот.
Инаку, добре дојде во темата, се надевам често ќе не дружиш!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mec21)
Непосредна врска до пораките: 2412
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
31.7.2014 15:56:50   
lolla RR
И јас имам одвреме наврем благи грчеви како благо менструално, а имам и чат пат во една точка тапа блага болка и тоа уште од старт во истото место и мислам дека таму се бепчињата или бепчето. И ми се случи да како со ластиче некој ме пецнува внатре на неколку пати. Валда не е страшно. Плус кај мене јајниците се уште огромни од стимулациите :(

И ме чуди, градиве ме болеа многу до пред некој ден, сега ми се само огромни а болка нема многу само како тежина кога ке го соблечам прслучето.


(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 2413
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
31.7.2014 16:21:46   
mec21
odlicno znaci da ne mu ja mislam:)) e sega gledav za okolu pregledite koga treba prv pat da idam? ama mislam ova sto pisuva sekoja nedela neznam krv bris toa e mnogu mislam/?

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 2414
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
31.7.2014 16:29:27   
Melanija RR
mec21 имај лесна бременост user posted image На прв ехо преглед најчесто се оди за потврда на бременост 5 недела а потоа за 2 недели за срцева акција,понатаму на 4 недели.Секоја контрола на ехо пред да одиш прави ви крвна слика и кога ќе одиш однеси ги резултатите.
Има тема Испитувања во бременоста

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mec21)
Непосредна врска до пораките: 2415
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
31.7.2014 21:32:29   
Milicka84
fala melanija RR

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2416
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
6.8.2014 12:55:42   
lolla RR
Кај сте женски во првото тромесечие? Како сте, гадења имате ли, барем времево колку толку се погоди да не е прежешко.

Денес бевме на ехо во ремедика, 10+2 недела сум и дефинитивно останува на едно јуначе, тоа второто беше речиси празно. Божја работа, боли но со мм си викаме ај ова нека е и едно па од другите замрзнати ембриони нека бидат близначиња (малку шала). Големо е дури 3,4 цм и сега пливкаше со мешето надоле, а пред две недели беше со грпчето надоле. Па се усрамив кога се зачудив, мислев дека не пливкаат внатре уште сега user posted image . Срце мало, ма вонземјанче личи на сликичката, уште не можам да поверувам дека после 5 години, конечно и јас сум бремена. Само нека не чува господ.

Наредна контрола е за 2 недели, скрининг, и тоа закажав кај Адамова, другата докторка Петрова баш тогаш била на одмор. Па здравје сега ке го чекам тоа. Се надевам Адамова дека е добра др и дека се ке биде во ред со моето гравче. А за ПРИСКА здравје ако ми речат да правам ке земам упат за на клиника здравје.

Земав и упат за крвна слика и тоа ке правам утре задутре. И веке конечно ке ги прекинам естрофемот за 2-3 дена и усте две недли метформин и кринон. Не знам за аспиринот,ке прашам следен пат.

Имајте убав ден женски, бидете поздравени

(Одговор на членот Milicka84)
Непосредна врска до пораките: 2417
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
6.8.2014 13:41:17   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

.....Денес бевме на ехо во ремедика, 10+2 недела сум и дефинитивно останува на едно јуначе, тоа второто беше речиси празно. Божја работа, боли но со мм си викаме ај ова нека е и едно па од другите замрзнати ембриони нека бидат близначиња (малку шала).


Lolla, убави вести, не се секирај, после породување здравје боже, на работа и user posted image дури е организмот разработен и хормоните и може нема да треба да правите со другите ембриони за второ. user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 2418
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
6.8.2014 15:31:11   
Melanija RR
lolla нека си расте едното user posted image здравје после како што вика LoveableMe RR може полесно ќе дојде user posted image

Во темата Детали од УЗВ преглед =ТУКА можеш да видиш и да пратиш како расте user posted image
user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2419
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
11.8.2014 18:11:51   
mesecina83
Здраво мешиња како сте јас денеска бев на преглед во Ремедика и се рсплакав од среќа кога ги чув како моите две сонциња им чукаат срцињата,напреднуваат добро веќе сме 8+2 недели .Ми дадоа терапија кринон гел,магнезиум 2Х1 ,прегназон и аспирин и тифон кој веќе ги пијам .Ми рекоа да испитам крвна слика,урина,уринокултура ,брисеви и гликемика ,а за 4 недели сум на скрининг и за 6 недели кај Петановски и да имам направено хемостаза со димери ми рекоа дека тоа се правело во некоја лабараторија која се наоѓа наспроти универзална сала.Едвај чекам да почнат да ми мрткаат во моето меше .

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2420
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
11.8.2014 19:02:38   
kapina
Hemostaza mene mi pravea na klinika za transfuziologija

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 2421
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
11.8.2014 19:06:00   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mesecina83

Здраво мешиња како сте јас денеска бев на преглед во Ремедика и се рсплакав од среќа кога ги чув како моите две сонциња им чукаат срцињата,напреднуваат добро веќе сме 8+2 недели .....


Честиткиuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 2422
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
11.8.2014 21:45:55   
lolla RR
A decki za sto se ispituva hemostaza i sto e toa?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2423
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
11.8.2014 22:32:39   
Melanija RR
lolla ќе пишам во темата Испитувања во бременоста

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 2424
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
11.8.2014 22:46:29   
kapina
i ddimeri isto ispituvav na klinikata za transfuziologija no treba da si zakazes termin

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2425
Страница:   <<   < Претходна страница  95 96 [97] 98 99   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  95 96 [97] 98 99   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?