|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Велигденски обичаи
31.3.2010 23:23:14   
viksa
бидејќи секоја година во четврток наутро е обичај да се вапцаат три јајца од кои едното се чува цела година. Ме интерсира кога следната година вапцате нови јајца, што му правите на она јајце од претходната година.

P.S. Се надевам ме разбравте што сакаше да каже поетотuser posted image_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Велигденски обичаи
31.3.2010 23:26:46   
mother 29
да,да
јас баш за ова прашав поп и ми рече да го закопувам  во земја,во близина на  чешма....... што е симболиката не знамuser posted image

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Велигденски обичаи
1.4.2010 12:01:24   
Палешка РР
Симболиката е да биде годината плодна.
Ние лани го закопавме кај мајка ми во дворот во близина на бунарот, исто ќе направиме и годинава._____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Велигденски обичаи
1.4.2010 12:04:03   
Maca25
Е, јас баш сега се прашував што да правам со јајцето од мината година!!! Сега знам._____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Велигденски обичаи
1.4.2010 12:14:41   
profesorica
а да ве прашам, јас зачував 3 јајца од лани, по едно за тројцата. треба едно да закопам или може тритеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Велигденски обичаи
1.4.2010 12:24:55   
Палешка РР
Па сите закопај ги, а годинава зачувај едно.

Јас со првото вапцано јајце сега на Миа и поминав 3 пати по обравчињата велејќи :" Црвено бело, здраво живо", го чекам и Марио да го направам истото, ако ми дозволи user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Велигденски обичаи
1.4.2010 22:43:53   
mother 29
утре немој да заборавите да пиете макиато хеххехех јас така секоја год постам и на крај кога одиме на кафе стандард со макиато се омрсувамuser posted image
и за оние кои имаат добиено,нема спровирање под масаuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Велигденски обичаи
19.4.2011 19:13:59   
Natuska85
Баш сакав да прашам што да правам со јајцето зачувано од минатата година,ама еве прочитав погоре.Леле кај да го закопам тука кај нас user posted image во паркот планирам има фонтанаuser posted image user posted image user posted image user posted image .Кој знае што ќе си помислат луѓето,злато да не барамuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Велигденски обичаи
19.4.2011 20:40:26   
mama26
niti zakopuvam jajca vo dvor,nitu sakam da mi kopaat i sadat jajca u dvor user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Велигденски обичаи
22.3.2012 16:50:51   
kikicka
Ајде Велигденки малку активација на темава....овде цела недела гледам велигденски украси и мозгам што и како да купам и да украсам,лани мнг убаво ми испаднаа и јајцата иако прв пат ми беше.еве ви слика од ланскиот Велигден
user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Велигденски обичаи
23.3.2012 8:32:10   
Luci
Кикичка многу ти се убави јајцата, и украсите се топ, кај нас не сум видела такви....ај ќе стигнат за 10-тина години здравје Божеuser posted image А иначе кога поточно се закопува јајцето во близина на чешма од претходната година?

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Велигденски обичаи
23.3.2012 8:44:41   
Maca25
Појма немам луци, јас ги чувам некое време, па ги фрлам јајцата.
Кикичка, преубави се јајцава и украсите.
Вчера во Веро видов дека донеле украси за Велигден, ама секоја година едно те исто има.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Велигденски обичаи
23.3.2012 9:10:21   
kikicka
Да ви пуштам од тука,сега барам бели јајца овде има едни нежни бои па сакам да ми испаднатубаво боите .

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 38
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:


Анкета

Kristina ili Cenka
mammaa

Kako da ja krstime nasata kerkicka Cenka (po babata) ili Kristina

Cenka (9%)

kristina (64%)

Drugo (27%)


Број на сите гласови: 248

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!