|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Подготвувате ли зимница?
16.9.2013 20:06:05   
AneLav RR
Мајка ми да е зива и здрава инаку јас овие 2-3 години нисто и немам помогнато, а порано правеше се и и помагавме со сестра ми. Штом се омажив и останав трудна и се породив и све само ме жали и она све ми правиuser posted image

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Подготвувате ли зимница?
16.9.2013 20:26:51   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Јас вчера направив џем од црни сливи - 12 тегли user posted image и јуфки 2 дози user posted image
Море вреднааааааааааааааааа user posted image user posted image



ОДМААААААААААААААААААААА рецепт за јуфките!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Подготвувате ли зимница?
16.9.2013 21:39:34   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Мајка ми да е зива и здрава инаку јас овие 2-3 години нисто и немам помогнато, а порано правеше се и и помагавме со сестра ми. Штом се омажив и останав трудна и се породив и све само ме жали и она све ми правиuser posted image

Хаха исто,само кај мене дел ми прави и свекрва ми user posted image ете ја пофалив,да не зборуваме само лошотии за нив

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Подготвувате ли зимница?
16.9.2013 21:51:30   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ОДМААААААААААААААААААААА рецепт за јуфките!


КЛИК
Ако не ти оди кажи, јас и М. каква екипа сме 2 дози направивме user posted image


< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 16.9.2013 21:52:22 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Подготвувате ли зимница?
16.9.2013 22:00:44   
Hunny
А ме потсетивте на јуфките. Свекрва ми ни направи јуфки, тарана, фиде.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Подготвувате ли зимница?
17.9.2013 11:04:15   
AneLav RR
Е бе што свекрви имате блазеси ви. Мојата е „госпоѓа“ и ништо не прави.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Подготвувате ли зимница?
17.9.2013 11:21:54   
mommy_angels RR
е од госпоѓа Бог да те чува Анелав user posted image ...леле сабајле излегувам надвор,а тоа веќе мириса на ајварче ...ммммммммммммммммммммммммм.....ми идеше да идам по комшии да барам каде е user posted image user posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Подготвувате ли зимница?
17.9.2013 14:39:43   
zzaa
Ne podgotvuvam nisto,majka mi se mi sprema.Ja samo koga ke idam na gosti si zemam tegli kolku mislam ke mi trebaat za 1 mesec.Berim od toa sum raat koga ima drug da mi ja misliuser posted image .

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Подготвувате ли зимница?
17.9.2013 23:34:09   
Snowhite RR
Јас лани за прв пат сама скроз, добро сега и мажле ми помогна, т.е. со него за прв пат сами правевме, свеки ни помогна, направивме ајвар, лутица, пиперки со лукче, пеглани пиперки, туршија, кисели краставички, исто и јуфки направивме, има свеки машина за јуфки, годинава абер уште немам, а за јуфки не знам дали сега ќе се исушат времево како што е вакво никакво да знаев уште во август ќе напреавев

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Подготвувате ли зимница?
17.9.2013 23:42:07   
Bilence2
E otkako sum mazena, za zima se spremam samo sto zamrznuvam bamji, boranija domati, grasok i aeckani piperki. Pred nekoj den majka mi mi donese modri slivi polna ogromna kesa i jadi jadi ne se dojaduvaa, pa gi iscistiv, dodadov jabolcinja neprskani i napraviv marmaladuser posted image . E toa mi e zimnicata. Majka mi mi napravi jufki i tarana, a jas planiram da ispecam uste nekoja crvena piperka i taka peceni nelupeni da gi zamrznam.Z dravje vikendov se tokmam. E sto mi e najmnogu keif, dodeka bev na odmor majka mi nasla borovinki i mi napravila kompot vo tegli. Koga jadevme so deckive ustite i zabite ni posinija pa sto udrivme smeenje zaradi sinite jaziciuser posted image

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Подготвувате ли зимница?
18.9.2013 22:03:00   
Bethany
Не. Само една година, заедно со мм имаме правено мешана салата: од краставички, зелка, моркови, карфиол. И многу убава ни испадна.
Инаку, ајварот и лутица, компоти и џемови свекрва прави, и ни дава и на нас колку сакаме. Фала и user posted image
Една година, додека немавме дете и и помагав, ама сега слабо, а и далеку сме.
А и во иднина ако ќе правам нешто, тоа ќе биде само ова мешана салата, друго ништо.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Подготвувате ли зимница?
19.9.2013 8:13:27   
Tanjat7880
Eve,da dopolnam,vcera sum si kupila taze gravce I toa na MEGALO sum si go podelila I sega se nadevm ke bidam raat do prolet,predpostavuvate shto toa ke gotvam denes,neli,pa mora da se isproba,ako ne sum go pogodila ke si puknam od maka!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Подготвувате ли зимница?
19.9.2013 8:15:26   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Е бе што свекрви имате блазеси ви. Мојата е „госпоѓа“ и ништо не прави.

A moijava AneLav e takva ama na kvadrat ili na kub mozda ne sum presmetala,so toa shto od napravenoto mnogu saka da probuva,bara da I se donese I normalno obavezno mana se naogjauser posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Подготвувате ли зимница?
19.9.2013 8:28:06   
deluxe
Јас муке си немам со зимноцата,свеки ја спрема од почеток до кра,јас помагам,печам по некој пиперка.А во рецептите не и се мешам ,не сакам да сметам си стојам на страна,а маана не наоѓам се е убавоuser posted image user posted image
И двете сме задоволниuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Подготвувате ли зимница?
20.9.2013 15:01:36   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880


ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Е бе што свекрви имате блазеси ви. Мојата е „госпоѓа“ и ништо не прави.

A moijava AneLav e takva ama na kvadrat ili na kub mozda ne sum presmetala,so toa shto od napravenoto mnogu saka da probuva,bara da I se donese I normalno obavezno mana se naogjauser posted image

Е да си жива и здрава за муабетов баш таква еuser posted image user posted image
user posted image
Па знаеш што тие што се мрзливи за све имаат изговор. Мајка ми на пример на децава од се им направи домашни сокчиња, а таа ја утепа од прашување како ги мие шишињата дали ги попарува , а капачинњата мислам да ти пукне....

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Подготвувате ли зимница?
20.9.2013 15:17:43   
fila
Ajde eve jas da se pofalam sto se iznapravivme so mm
-22 tegli lutika
-14 tegli salca ili sos od patlidzani
-16 tegli marmelad mesan so modri slivi ,praski i jabolki
ziva tursija vo malo burence i slatko od tikva i grozje-ova so pomos na sveki
i spremni sme za zima Makedonska rabota se otepavme od pravenje

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Подготвувате ли зимница?
20.9.2013 15:36:04   
elenak
Браво фила, алал да вие, домаќини.user posted image Туку ајде сега за заинтересираните домаќинки кажувај по некој рецепт ТУКА.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Подготвувате ли зимница?
20.9.2013 16:13:31   
Malecka23
ajde i jas da si se pofalam.Za zimovo napravivme:
-domasen kecap
-sos od domati morkovi magdanos i piperki
-marmalad od modri slivi so cokolado i rum
-marmalad od kajsii kapini i slivi
-malku marmalad od kruski
-mnogu od kajsii imam i za slednata godina:)
-peci gmeci piperki
-zamrznat zelencuk tikvicki grasok,piperki domati magdonos celer morkov boranija
-zamrznato ovosje kasii slivi praski cresi visni
-gambi so pavlak i sirenje
-ruska salata
-cveklo
ponatamu i zelka vo burence
i mi ostana utre da poracam urda da ja napravam so piperki i da stavam uste krastavicki.
sveki napravi malidzano a majka mi ajvar ke pravi i mislam deka sme zavrseni.
Golem del od zimnicata ja pravev sama so M vo race user posted image koga mozese majka mi mi pomagase a i sveki tuka bese da ne se zalam

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Подготвувате ли зимница?
20.9.2013 18:22:47   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880


ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Е бе што свекрви имате блазеси ви. Мојата е „госпоѓа“ и ништо не прави.

A moijava AneLav e takva ama na kvadrat ili na kub mozda ne sum presmetala,so toa shto od napravenoto mnogu saka da probuva,bara da I se donese I normalno obavezno mana se naogjauser posted image

Е да си жива и здрава за муабетов баш таква еuser posted image user posted image
user posted image
Па знаеш што тие што се мрзливи за све имаат изговор. Мајка ми на пример на децава од се им направи домашни сокчиња, а таа ја утепа од прашување како ги мие шишињата дали ги попарува , а капачинњата мислам да ти пукне....

Ipritoa ne kazuva deka taka ne se pravi?!A Ane lav,ne,vasheto visocestvo nemoze so nasheto visocestvo,ke isprasha za se(oti baagi e zainteresirana,neli)za da na kraj kaze daka taka netreba!!!Ete taka da si zneshuser posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Подготвувате ли зимница?
14.8.2014 10:08:30   
Mila mamicka
Како се ближи есента, се почнуваат муабетите за спремање на зимници. Дали вие правите зимница? Ние правиме се, јуфки, тарана, компоти, мармалади, овошни сокови, ајвар, лутеница, кисели краставички, туршија, лути пиперчиња, доматно пире. Како што има напишано Анушка, за мене правењето зимница претставува време поминато со семејството, во исто време работно и забавно. Во правењето на зимница учествуваме сите заедно, свекор ми, свекрва ми, јас, мм, мајка ми, татко ми и брат ми. Со здружени сили правиме зимница за двете семејства. Мене многу ми е забавно кога се прави зимница, сите собрани во дворот, се работи, се разговара, се прават планови за иднината и така. Се на се, го обожавам периодот кога се прави зимница.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Подготвувате ли зимница?
13.9.2014 11:16:37   
Defne90 RR
Ние од зимница подготвуваме ајвар,црвени печени пиперки во тегли,чорбаџиски пиперки,кисели краставици,кисело,туршии,компоти,слатко,јуфки,домашен сок,мармалад.И тоа е тоа.Порано правевме многу повеќе ама постојано ни остануваше па на крај се фрлавме пошо ништо не се изедуваше.Така да само она најосновното без што не се може.Инаку за оваа година си ги спремивме поголемиот дел од зимниците и сега можеме да си ја чекаме зимата да ни дојде.user posted image

< Поракaта ја уредил Defne90 -- 13.9.2014 11:17:12 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Подготвувате ли зимница?
13.9.2014 11:24:06   
Mihaela 2010
Ajvar obavezno...mm nemoze bez domasen ajvar..uzput moze da se stavat i vezeni pipercinja ama i nee moralno

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Подготвувате ли зимница?
13.9.2014 11:26:57   
SandraRo
Obavezno bez ajvar nema sansi :)))))

< Поракaта ја уредил SandraRo -- 13.9.2014 11:27:35 >


_____________________________

Жената може да ти биде најдобар
пријател,љубовница,најголем непријател или
ноќен кошмар... но се зависи од тоа како ќе се
однесуваш со неа...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Подготвувате ли зимница?
13.9.2014 13:52:09   
LoveableMe RR
Не, ама помагам кога прават домашниве, па после лапкамuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот SandraRo)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Подготвувате ли зимница?
13.9.2014 22:38:26   
Hopeful RR
Немојте да ме карате, ама јас ништо од зимница не правам user posted image
Добро, не дека и не сум мрзлива, ама немам ни навика или воспитување за тоа - порано, многу одамна со моите правевме ајвар пред зграда, ама престанаа. Не дека не сакам убав домашен ајвар, ама ај што е многу работа, него и после ќе мора да го јадам цела зима, а ајвар повлекува леб и толку, отидовме и јас и мм user posted image Вака кога ќе не фати стрв си купуваме по една тегла колку за иштав.
Порано правевме јуфки со моите, и тоа ни беше забавно, ама и тоа престанавме. Сега моите ставаат само зелка и ние се гребеме од нив, си земаме по потреба user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?