|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Подготвувате ли зимница?
28.9.2010 10:49:36   
Martins mom
user posted image user posted image user posted image user posted image Анушка не можам да се совземам од смеење user posted image user posted image user posted image user posted image Колку сликовито прикажана есенската (зимничарската) доба на балканските семејстваuser posted image

Јас се сметам за премлада за правење ајвар user posted image ...Инаку нема кој да ми направи (свеки им прави на комшивките, јас и мм не сме заслужиле да ни прави таа), а би јадела ако некој ми направиuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Подготвувате ли зимница?
28.9.2010 11:08:16   
Mamicka3
e jas so ajvarceto malku kasnam ama ke bide denovove ama zatoa si napraviv apetitka dve dozi,za prv pat salata od morkovi i piperki(prsti da izedes),peci gmeci,slatko od smokvi,od tikvi,od lubenica,modri slivi i kapinki
p.s. Anuske ne ti e losa idejata za kolektivno zbiranje za ajvar hehhe

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Подготвувате ли зимница?
28.9.2010 13:26:31   
Maca25
Мамичка3 па ти се си направила, браво! user posted image user posted image оваа година никој нема да ми прави - ќе си купам. Не сакам после некој да се удира во груди дека ми направил ајвар. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Подготвувате ли зимница?
28.9.2010 15:48:03   
arh_diz
Majka mi napravila ajvar a brat mi mi go donese.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Подготвувате ли зимница?
17.10.2010 14:48:00   
brineta88
Za zimnica napraviv ajvar, ruska salata, kompot od praski za filip, slatko od slivi i slatko od kivi, se razbira so pomos so svekrva miuser posted image

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Подготвувате ли зимница?
17.10.2010 15:10:37   
mama26
brinetta user posted image za ajvarot.posto jas nepravev koga ke mi se prijade ke mi pratis eden da go napravam maf user posted image user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Подготвувате ли зимница?
17.10.2010 15:16:01   
brineta88
Obavezno mama26 i taka imam na pretek koga sakas kaziuser posted image

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Подготвувате ли зимница?
6.12.2010 23:14:10   
suzeto
da da prigotvuvam moram stom ne mi pravi sveki moram jas so mamickauser posted image user posted image na sveki koj da ja prasa taa vika nie ne jadime ...i jas stom ne jadat sto i da napravam ne i davam bog grev da ne mi pisi....
da se pofalam sto napraviv ovaa god..kompot od slivi, praski, visnji,drenki,divi slivi,i dunja...zaedno so majkami napravivme 300 tegli i si delivme..... marmalad od slivi i smokvi,marmalad od sipinki,marmalad samo od smokvi,medicinska salata, salata mesana so zelka,crn patlidzan przen,piperki obavezno bez niv ne mozam kolku mi se ubavi przeni so jajce.............mislam deka toa bese sve

< Поракaта ја уредил suzeto -- 6.12.2010 23:15:17 >

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Подготвувате ли зимница?
6.12.2010 23:19:08   
baby mama
Jas se vadam deka nisto ne jadam od zimnica za da ne me teraat da pomagam, pa koga ke im otideme na domasnive na gosti im krademe od podrumite user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Подготвувате ли зимница?
6.12.2010 23:23:30   
suzeto
user posted image user posted image user posted image lopovot ke se fati nekogasuser posted image user posted image
i jas ne sakam da pravam ama pravam zaedno so majkami inace ne bi pravela sama,kaj neja mi e mnogu ubavo za pravenje ima golem prostor sve e na dofat vodata e odma tuka sve e super nemam zborovi,nadvor ima i krevet dodeka si rabotas mozes i da si odmorisuser posted image da si prespies

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Подготвувате ли зимница?
20.2.2011 13:08:08   
babyhope
Мили мои, јас имам еден проблемчич.... имено од ова топло време надвор, забележав дека туршијата ми е пред скиснување, почнала да пушта меурчиња и краставичките ми се покисели. Свеки ни прави секоја година и ни дава, ама сега за ова ми е некакоuser posted image да ја прашам како повторно да и го направам рецептот? Има некоја искусна домаќинка да помогне?????
user posted image Фала ви....

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Подготвувате ли зимница?
31.7.2011 16:02:29   
ikki
Барав рецепти за зимница низ форумов но ненајдов, затоа тука ќе прашам па ако има некоја тема посоодветна на моево прашање преместете го.
Значи сакаме да правиме домашен кечап, ама свекрва ми тој што го прави го прави со лук и кромид, а на нас воопшто не ни се свиѓа. Затоа сакам да прашам дали знаете некој рецепт за кечап без кромид и лук.


(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Подготвувате ли зимница?
11.8.2011 9:12:50   
Mihaela 2010
Mnogu sakam ajvar ama se nekako koga ke dojde period za zimnici nesto iskrsnuva pa se nema vreme,edino majka mi ako napravi nesto.za srekja poslednive dve godini najdov vo prodavnica ajvar slicen na domasniot pa taka kupuvavme radi tuga,so sirencee,mmmm.ovaa godina zdravje bi sakala da napravime ajvar i tursija posto e ubava a i mm mnogu ja saka.

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Подготвувате ли зимница?
11.8.2011 9:23:41   
Maca25
јас ништо не правам, ако се смилува некој од домашните да ми направи ок, ако не купечко. додуша мм не јаде купечки ајвар, па мајка му ќе мора да му направи user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Подготвувате ли зимница?
11.8.2011 9:48:12   
miana
Nie obavezno pravime so svekrvami i svekormi sekoja godina...vcera trebase kecap da pravime ama nisto,vremeto ne zezna...Pravime kecap,ajvar,lutenica,klcano,peglani piperki,krastavicki i ziva tursia...Po nekoj pekmez :) Ovaa godina nema da vidat pomos od mene user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Подготвувате ли зимница?
11.8.2011 9:49:20   
vanessa30
Mene iskreno onoj ajvar na Di-EM (kaj stadion ime prodavnicata) mi e super, tamu ima i krstavicki i dzemovi i slatko od smokvi... i po potreba si kupuvam od tamu, bidejki ziveam vo stan i nemam kade da cuvam golemo kolicestvo na zimnica (nemam podrum- sega novive zgradi gi pravat so parking mesto).
A i zelbata mi pominuva posle nekolku tegli, pa posle zimnicata ostanuva.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Подготвувате ли зимница?
11.8.2011 10:18:57   
Maca25
да, да, на ди-ем зимницата е најблиска до домашната. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Подготвувате ли зимница?
11.8.2011 22:07:56   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: ikki

Барав рецепти за зимница низ форумов но ненајдов, затоа тука ќе прашам па ако има некоја тема посоодветна на моево прашање преместете го.
Значи сакаме да правиме домашен кечап, ама свекрва ми тој што го прави го прави со лук и кромид, а на нас воопшто не ни се свиѓа. Затоа сакам да прашам дали знаете некој рецепт за кечап без кромид и лук.




ние правиме агда така ја викаме кај нас,на друго место незнам како се вика...се прави само со црвени домати,сол и малку шекер...а за кечапот што го правевме знам дека имаше морков,кромид за друго и не ми текнува повеќе не го правиме, поубава ни е агдатаuser posted image али да не се чуди некој и тоа си го викам кечапuser posted image




_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Подготвувате ли зимница?
11.8.2011 22:23:38   
temjana
ma jok kakva zimanica kakvi bakrachi, da se druzam cel den so piperki ne eeeeuser posted image Svekrva mi i svekor mi pravat pa mm posho e zavisen od ajvar zima od kaj niv, ama jas da pravam mu kazav da zaboravi. Obichno koga pravat gi posetuvam ke im ispusham edna cigara, edno pivce ke se napijam i magla da me nema. Losha snajka sum user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Подготвувате ли зимница?
1.9.2011 2:26:15   
ikki
Денес јас и мажуле за прв пат правевме сос од домати. Многу ми е кеф бидејќи ова ни е прва  зимница која сме ја направиле потполно сами.

п.с. Го пишувам ова и некако срам ме фати, да не ми се изнасмее некој што толку и се радувам на зимницава.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Подготвувате ли зимница?
1.9.2011 9:39:20   
temjana
user posted image user posted image user posted image икки ако вас ве радува правењето зимница тогаш нема што да се замараш со туѓите размислувања. мм сака да готви,не му смета и да прави зимница ама јас навистина тоа неможам, не дека сум некоја госпожа туку едноставно после ми треба цел месец да се опоравам, така да ке си јадам додека свекрва ми и свекорот прават после ке му ја мисламuser posted image

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Подготвувате ли зимница?
1.9.2011 10:41:57   
Octavia
До сега сама сум правела само компот и слатко (и тоа она по скратена постапка user posted image ). Годинава сакам да направам кечап, ама син ми го сака само купечкиот. Има ли некоја вредна рингерајка што знае рецепт за кечап кој излегува како купечкиот? Значи, без пиперки, моркови и сл. затоа што до сега едно 5 пробавме домашни, ниту еден не му се допаѓа user posted image .

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Подготвувате ли зимница?
1.9.2011 10:55:25   
kuklica
ne koj znae kolku ama pravam kompot od visni i praski, tursija krastavicki, morkov i karfiol lutenica,ajvar, i nekoe luto so lukce potpeceno i edna nizalka so suvi piperki normalno user posted image

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Подготвувате ли зимница?
16.9.2011 11:22:17   
zapce
user posted image Ние вчера направивме ајвар, упс ми го направија мајка ми и свекиuser posted image user posted image user posted image   купивме везен пипер за сушени пиперки и уште нешто и можеме да ја почнеме сезоната.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Подготвувате ли зимница?
16.9.2011 12:10:23   
miana
Jas znam recept za kecap ama ne kako kupeckiot tuku kako pizza kecap i mnogu go jademe i mnogu e poubav od kupeckiot...Samo patlidzan melen,sol,seker,zejtin,origano i niseste..Ako te interesira ke ti go kazam tocno da go vidam samo


(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?