|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
8.2.2013 19:45:38   
Snowhite RR
Моето дете не пие млеко, а и млечни производи многу слабо. Единствено млекото го внесувавме со чоколино, последно време не го сака и чоколиното, така да се случува неколку дена воопшто да не внесе никаков млечен производ, а некогаш па може да се случи во еден ден да изеде и чоколино и пудинг и да се напие малку јогурт, да касне сиренце и сл.
Прашањето ми е дали витамините кои ги содржи млекото треба да ги внесуваме на некој друг начин, некакви витаминиски таблети и сл?
Да напоменам дека друго јади се, јади секакво месо, секаков вид на овошје и зеленчук

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.2.2013 13:39:34   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mandolina

Zdravo doktorke
Bi sakala da ve prasam nesto vo vrska so moeto 6 i pol mesecno bebe. Na 6 meseci ja primivme vakcinata dtp, polio i hepatitis b. Isto taka go smeniv mlekoto so Hipp combiotic 2. Ottogas zabelezuvam deka moeto bebe vo tekot na denot nekolku pati se stresuva kako da i dostuduva, gi stegnuva racinjata i se stresuva 2 - 3 sekund, a ponekogas i ispusta gasovi togas. Ne znam dali e od zapcinjata sto i rastat, dali ima vrska so gasovite so meseto ili e povrzano so vakcinata. Ve molam za pomos dali ima mesto za griza.

Pochituvana,
Jas se izvinuvam za toa shto chekavte podolg period...Najverojatno se raboti za urinarna infekcija kaj bebeto,koja odi taka so stresuvanje ( ne e toa reakcija od vakcina,nitu grchevi vo mesheto )..Ona shto Vie treba da prevzemete e da postavite urin-kesa( kje ja kupite od apteka) ,no prethodno izvrshena toaleta na bebcheto( znachi odmieno) i istata kje ja odnesete na laboratoriska analiza..So rezultatot povtorno kje em kontaktirate za da vidime shto i kako ponatamu ....Pozz i sekoe dobro ...Ne mora ,bidejkji e mn teshko da chekate utrinska mozhka bidejkji kaj bebinja ne e mozhno da se zeme bash togash,inaku taa analaiza so prva utrinska mochka e najverodostojna,no ako ima infekt dovolna e bilo koja mochka vo denot...Pozz i chekam rezultat...

(Одговор на членот mandolina)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.2.2013 13:51:34   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Моето дете не пие млеко, а и млечни производи многу слабо. Единствено млекото го внесувавме со чоколино, последно време не го сака и чоколиното, така да се случува неколку дена воопшто да не внесе никаков млечен производ, а некогаш па може да се случи во еден ден да изеде и чоколино и пудинг и да се напие малку јогурт, да касне сиренце и сл.
Прашањето ми е дали витамините кои ги содржи млекото треба да ги внесуваме на некој друг начин, некакви витаминиски таблети и сл?
Да напоменам дека друго јади се, јади секакво месо, секаков вид на овошје и зеленчук

Pochituvani,
jas se izvinuvam zaradi dolgiot period vo koj ne bev pristuna na forumot , no ona shto vo ova prashanje ne mi e jasno e vozrasta ne deteto..Ako e toa dete posle 1 godina,ne mora po sekoja cena d apie mleko..Znmachi ima i drugi jadenja koi sodrzhat kalcium neophoden za organizmot..Kazhuvate deka si pie jogurt, kasnuva sirrence...Ako e nad edna godinka slobodno kje si go sednete na masa i kje si jade ona shto Vie go spremate kako obrok za VAs..Posle godina nema nikakvi ogranichuvanja za hrana osven chokolado vo golema mera ,zaradi zapchinjata i ne daj bozhe pojava na alergiski reakcii, kikiritki vo smokite,,leshnik,badem, konzervansi,vechtachki boi i sl...Kje podgotvuvate ovoshen sok doma,nema d akupuvate od marketi ...Zelenchuk slobodno i tamu ima minerali koi gi ima vo mlekoto,zborot mi e ne go terajte po ssekoja cena da pie po mn mleko..Za vozrasta dovolno e 2x 250 ml..., a mozhe i pomalku ....Davajte go ona shto deteto go saka,a ne insistirajte na mn mleko...Ako pie jogurt ,slobodno vo oblik na jogurt kje vnesuva minerali ...Znachi nema mesto za panika i grizhi ..Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.2.2013 14:00:17   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: pajce87

Doktorke moeto bebe ima skoro dva i pol meseca. Taa e na doenje. Od pred dve nedeli pocnav da i davam caj becutan so sise. Pie 100 ml na den poradi grcevite. Inaku cica skoro na sekoi dva-tri sati tocno po pet min. Me interesira dali e toa dovolno za nejzinata vozrast(inace na dva meseca imase 5kg i 370 gr) I davam samo od ednata grada na eden podoj. DAli da prodolzam taka ili da i davam i od drugata bidejki ne mi ja odbiva. I dali smeam da i ja davam celata kolicina od cajot naednas ili postepeno i dali smeam i poveke od 100 ml na den. Ako smeam do kolku e dozvoleno za nejzinata vozrast? Pozdrav i ocekuvam vas odgovor.

Pochituvana,
Znachi na sekoj podoj na 2-3 h Vie kje gi nuddite dvete gradi ,ne samo ednata , za da imate mleko i od dvete..Kolku pomalku se stava bebeto na ednata tolku drugata e pomalku stimulirana i pomalku kje lachi mleko...Efikasen podoj e onoj koj trae do 30 min,znachi 15 min na edna i 15 min na drugata dojka....Tezhinata e odlichna ....megju podoi slobodno kje podgotvuvate chaj i toa vo onaa kolichina koja bebeto ja saka,nema da skratuvate..Sekoe dete e zasebna indivivdua i nema tuka dozvoleno za vozrast..Me razbirate? Znachi kje davate kolku shto saka da pie..Ona shto sakam da go zapishete e toa , da ako denes pochnete n a primer da doite vo 07 h ,zavrshuvate so podoj na primer vo 07:30 h ..Potoa do naredni 3 h ne i davate da se doi..Vo megjuvreme sekoe rasplakuvanje vie nudite chaj ( kje pravite povekje ,znachi nema ogranichuvanje ) se do 10 h koga e sledniot podoj i taka do drugiot den do 07 h ,kje gi soberite ml -te na chaj koi gi pie i kje gi podelite so 8 ,smetajkji deka ako cica na sekoi 3 h znachi imate 8 podoi vo tek na 24 h i na toj nachin kje zabelizhime kolku ml mleko i nedostigaat ..Voglavno za toa ni sluzhi vakvoto zapishuvanje na kolichinite na chaj...ako tie se do kaj 150 ml ,vo tek na 24 h chaj,togash e se vo red,..No so ogled na kilzhata shto ja spomenuvate smetam deka e dovolno uhraneto vasheto bebche..Nareden pat,sakam da mi ja kazhete ispisnata tezhina,za da vidime bash kako i kolku e napredokot...pozz i sekoe dobro ....user posted image

(Одговор на членот pajce87)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.2.2013 14:10:29   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: raklav

zdr.doktorka proslata nedela i dadov dvapati 1/8 zolcka i ovaa nedela isto ke i dadam me interesira kolku vreme taka da i davam po 1/8 i uste nesto mozebi e bezveze posto nejziniot pedijatar koga ja prasav mi rece ti si znaes vo vrska so hranata dali e dovolno vakov ni e rasporedot
8-9h 180 ml ad
11-12 180ml ad
14-15h rucek kasa od zelencuk 190gr domasno napravena kako merka koristam tegla od gotova kasa
17-18h 180ml ad ili ovosna kasa so plazma ili griz ili zitarki zavisi sekoj den razlicni
21-22h 180ml ad a preku cel den caj malce voda i sokce cedeno
imame 7,5 meseci 8800kg tezime na 28.01 ja mervme okolu 70-71 cm e visoka a se rodi 3870 i 53 cm dali e dovolno da nee mnogu ili malce i imamae tvrda stolica pred nekoj den kako brbuski neznam od sto e i zeleno kaka a bebi si e vesela igra se smee zbori po nesto t.e mumla tata ma ma bo bo i taka pozz


Pochituvani,
Okolu davanjeto na zholchka vie slobodno mozhete sega da ja zgolemite kolichinata ,znachi od 1/8 zolchka kje odite na edna chetvrtina preku eden den ,taka nekolku dena, pa 1/2 istotaka nekolku dena se dodena ne stigneme do cela....Bebbeto si e super ,gledano spored kilazha 8800 gr ne se za ppotcenuvanje...Toa shto kaka zeleno najverojatno ne e od nekoj problem i bolest,tuka golemo vlijanie ima kashata shto ja davate ,ako ima grashok,sok od jabolko istite ja obojuvaat ,taka da nema shto da se grizhite...Vo sekoj sluchaj periodov koga e so potvrda stolica mozhe da i davate pogolema kolichina na ceden sok od jabolko ili vkluchete kompot od jabolko,krusha ,sliva,praska za da na toj nachin se olesni kakanjeto...Imeno,kaj nekoi bebinja so voveduvanje na tvrdo varena zholchka mozhe da se dobie incidentno tvrda stolica , no toa kje bide se dodeka organizmot ne se navikne ..Bidete povekje na technosti periodov,neka izobiluva kompot od meshani ovoshja shto vi go spomenav za da dobiemen poobilna stolica a ne takva kako Vie shto ja opishuvate ....Gledajte da ima sekoj den kasha so zhitarki koi kje ja izreguliraat stolicata ...Slobodno vo meshavinata od zhitarki mozhe da se dodade meleno leneno seme mn malku ,bidejkji toa kje olesni defekacija ( kakanje).....Se nadevam se kje e vo red ,periodov koj doagja so stolicata ...Inaku odlichni ste..Pozz...user posted image

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.2.2013 14:16:58   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Doktorke vi bladoram za sovetite za nasata ishrana.Pred nekolku dena mu staviv na user posted image malku jogurtce vo zelencukovata kasiscka.Vo tekot na denot mu izleze lisajce crveno pod ustata.Ne sum sigurna dali e slucajnost ili mozebi alergiska reakcija.Go mackavme so Mustela nekolku i malku mu se povlece ama seuste go ima.Jogurt od togas mu nemam dadeno.Kazete mi kakvi se simptomite za alergija dali ako e alergicen na nekoj artikal se isfrla na edno mesto ili niz celo telo.Drugi simptomi nema kako proliv, povrakanje i sl.Dali spored ova sto vi go opisav smetate deka se raboti za alergija ili ne ?
Vi blagodaram

Pochituvana,
Ako novinata koja ste ja vovedile vo ishrana e jogurtot( ama sakam da mi kazhate koj jogurt) mozhe da se javi alergiska reakcija,zavisno od kolichinata na dadeniot jogurt....ako bebcheto e alergichno na jogurt so sekoe naredno davanje ispipot kje se zgolemuva, i mozhe da go zafati celo telo..Druga pojava mozhna e zapochnuvanje na kashlica ( alergiska ) vo sluchajov koja se manifestira so kashlanje navecher pochetno suva a potoa i shlajm ( a bebcheto kje si bide i ponatamu svezho i kje ima apetit)..Vo toj sluchaj ako laboratorija kako krvna slika ni pokazhe mirni leukociti togash mozhe da se posomnevame na psotoenje na alergija ...Jas mislam deka koga kje s esmiri crveniloto kompletno ,vie pak provajte no davajte chisto samo jogurtche za da si dokazheme samite sebe deka e jogurtot vinoven za toa....I normalno kje go iskluchime od ishranata ....Pozz i sekoe dobro..user posted image

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.2.2013 19:08:06   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Моето дете не пие млеко, а и млечни производи многу слабо. Единствено млекото го внесувавме со чоколино, последно време не го сака и чоколиното, така да се случува неколку дена воопшто да не внесе никаков млечен производ, а некогаш па може да се случи во еден ден да изеде и чоколино и пудинг и да се напие малку јогурт, да касне сиренце и сл.
Прашањето ми е дали витамините кои ги содржи млекото треба да ги внесуваме на некој друг начин, некакви витаминиски таблети и сл?
Да напоменам дека друго јади се, јади секакво месо, секаков вид на овошје и зеленчук

Pochituvani,
jas se izvinuvam zaradi dolgiot period vo koj ne bev pristuna na forumot , no ona shto vo ova prashanje ne mi e jasno e vozrasta ne deteto..Ako e toa dete posle 1 godina,ne mora po sekoja cena d apie mleko..Znmachi ima i drugi jadenja koi sodrzhat kalcium neophoden za organizmot..Kazhuvate deka si pie jogurt, kasnuva sirrence...Ako e nad edna godinka slobodno kje si go sednete na masa i kje si jade ona shto Vie go spremate kako obrok za VAs..Posle godina nema nikakvi ogranichuvanja za hrana osven chokolado vo golema mera ,zaradi zapchinjata i ne daj bozhe pojava na alergiski reakcii, kikiritki vo smokite,,leshnik,badem, konzervansi,vechtachki boi i sl...Kje podgotvuvate ovoshen sok doma,nema d akupuvate od marketi ...Zelenchuk slobodno i tamu ima minerali koi gi ima vo mlekoto,zborot mi e ne go terajte po ssekoja cena da pie po mn mleko..Za vozrasta dovolno e 2x 250 ml..., a mozhe i pomalku ....Davajte go ona shto deteto go saka,a ne insistirajte na mn mleko...Ako pie jogurt ,slobodno vo oblik na jogurt kje vnesuva minerali ...Znachi nema mesto za panika i grizhi ..Pozz i sekoe dobro ...user posted image

Благодарам за одговорот, малку сум ја утнала темата, требаше да пишам во дете, а не во бебе, зашто детето има 3 години. Значи јогурт, сиренце, павлака мноогу ретко консумира. Инаку јаде се што јадеме ние на маса, сокови исто така помалку пие, а со друго немаме проблем.
Уште еднаш Ви благодарам за одговорот и се извинувам за грешката во однос на темите, администраторот ако мисли нека го премести прашањето


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.2.2013 14:15:42   
crvenkapa
Doktorke,
moeto bebe ima 8 meseci i seuste ne sedi,ortopedot ni kaza deka e se vo red so kukcinjata no nasiot pedijatar veli deka treba da pocekame deteto samo da se podigne od lezecka polozba i da si sedne bez nasa pomos,znaci nikako da ne mu stavame pernici pod grbceto i da go usednuvame, i toa obicno se slucuvalo 8-9 mesec ,sto jas iskreno mislam deka e malku kasno,koga e vo relaksator samo se podiga drzejki se za stranite od relaksatorot i taka sedi pod agol od 90 stepeni.Ova premnogu me zagrizuva i bi mi bilo drago da go slusnam vaseto mislenje.

Blagodaram

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.2.2013 14:43:53   
crvenkapa
Doktorke,
moeto bebe ima 8 meseci i seuste ne sedi,ortopedot ni kaza deka e se vo red so kukcinjata no nasiot pedijatar veli deka treba da pocekame deteto samo da se podigne od lezecka polozba i da si sedne bez nasa pomos,znaci nikako da ne mu stavame pernici pod grbceto i da go usednuvame, i toa obicno se slucuvalo 8-9 mesec ,sto jas iskreno mislam deka e malku kasno,koga e vo relaksator samo se podiga drzejki se za stranite od relaksatorot i taka sedi pod agol od 90 stepeni.Ova premnogu me zagrizuva i bi mi bilo drago da go slusnam vaseto mislenje.

Blagodaram

(Одговор на членот crvenkapa)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.2.2013 16:36:15   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Doktorke vi bladoram za sovetite za nasata ishrana.Pred nekolku dena mu staviv na user posted image malku jogurtce vo zelencukovata kasiscka.Vo tekot na denot mu izleze lisajce crveno pod ustata.Ne sum sigurna dali e slucajnost ili mozebi alergiska reakcija.Go mackavme so Mustela nekolku i malku mu se povlece ama seuste go ima.Jogurt od togas mu nemam dadeno.Kazete mi kakvi se simptomite za alergija dali ako e alergicen na nekoj artikal se isfrla na edno mesto ili niz celo telo.Drugi simptomi nema kako proliv, povrakanje i sl.Dali spored ova sto vi go opisav smetate deka se raboti za alergija ili ne ?
Vi blagodaram

Pochituvana,
Ako novinata koja ste ja vovedile vo ishrana e jogurtot( ama sakam da mi kazhate koj jogurt) mozhe da se javi alergiska reakcija,zavisno od kolichinata na dadeniot jogurt....ako bebcheto e alergichno na jogurt so sekoe naredno davanje ispipot kje se zgolemuva, i mozhe da go zafati celo telo..Druga pojava mozhna e zapochnuvanje na kashlica ( alergiska ) vo sluchajov koja se manifestira so kashlanje navecher pochetno suva a potoa i shlajm ( a bebcheto kje si bide i ponatamu svezho i kje ima apetit)..Vo toj sluchaj ako laboratorija kako krvna slika ni pokazhe mirni leukociti togash mozhe da se posomnevame na psotoenje na alergija ...Jas mislam deka koga kje s esmiri crveniloto kompletno ,vie pak provajte no davajte chisto samo jogurtche za da si dokazheme samite sebe deka e jogurtot vinoven za toa....I normalno kje go iskluchime od ishranata ....Pozz i sekoe dobro..user posted image

Mu dadov jogurt Z bregov na Vindija i toa mu dadov mnogu mala kolicina (vo zelencukova kasicka edno lazice).Od togas ne sum mu dala a crveniloto e delumno povleceno no ne potpolno.Kaslica alergiska ne mi se veruva da e posto ne kasla voopsto navecer pa i preku den.Krvna slika ke pravime za nekoj den pa ke vi pisam.Pozdrav :)

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
18.2.2013 20:43:05   
mandolina
Zdravo doktorke.
Moeto bebe ima 7 meseci i na adaptirano mleko sme i koristev do sega Ladna no ja prevrivav. Dali mislite deka e vo red otsega da ne ja prevrivam Ladna samo da ja stoplam vo mikrobranova i taka da i go pripremam mlekoto? Imame 7 meseci i se mislev deka dosta e da prevrivam sepak ke koristam flasirana ispitana voda preporacana od zdruzenieto na pedijatri na Makedonija. Sto mislite vie?
Pozzz

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
22.2.2013 15:54:01   
ema28
pozdrav doktorke imam 12 mesecno bebe i eden problem pred 2-3 dena mu se pojavi crvenilo na gazeto ili mu se vospali gazeto go odmivav so hipermangan i kamilica i go mackav so bekutan kremot sto e so cink oksid i od bekutan pudrata i seuste nema nikakvi rezuktati koga go odmivam i mu smenuvam pampers pisti placi go luti a mislam deka ima nekakov problem so izmetot kaka zeleno kako prolivce i go pece toa dane ima nekakvi kiselini vo izmetot sto go luti i sto mu e crveno gazeo ve molam za sovet poz

(Одговор на членот mandolina)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
23.2.2013 23:05:36   
mama78
Pocituvani doktorki!
Imam kerkicka od 4 meseci i davam vigantol kapki po 1 na den.Pokraj toa se uste ostanuva dilemata dali VIGANTOL ili D3! Isto i za trjnosta na kapkite po prvoto otvaranje. Ve molam za vase mislenje. Blagodaramuser posted image

_____________________________

Always look on the bright sight of life :)

(Одговор на членот ema28)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.2.2013 22:18:24   
Dr.BiljanaSpirkoska
ИЗВОРНА ПОРАКА: crvenkapa

Doktorke,
moeto bebe ima 8 meseci i seuste ne sedi,ortopedot ni kaza deka e se vo red so kukcinjata no nasiot pedijatar veli deka treba da pocekame deteto samo da se podigne od lezecka polozba i da si sedne bez nasa pomos,znaci nikako da ne mu stavame pernici pod grbceto i da go usednuvame, i toa obicno se slucuvalo 8-9 mesec ,sto jas iskreno mislam deka e malku kasno,koga e vo relaksator samo se podiga drzejki se za stranite od relaksatorot i taka sedi pod agol od 90 stepeni.Ova premnogu me zagrizuva i bi mi bilo drago da go slusnam vaseto mislenje.

Blagodaram

Pochituvana,
Ortopedot go kazhal svoeto mislenje okolu oformuvanjeto i zreenjeto na galavata na butnata koska...Vreme e da mozhe da si sedne bebcheto samo i da si gi fati ( znachi da se svitka vo polovina) nozhinjata,no ako toa ne e ushte slucheno ,jas bi pretpochitala da napravite eden klinichki pregled kaj Pedijatar -nevrolog i toj da go kazhe svoeto mislenje okolu toa, posebno sakam da naglasam na rbetniot stolb i grbna muskulatura koja uchestvuva vo ova dvizhenje ,znachi silata na grbnata muskulatura..... I ako toa e vo red, togash kje chekame samo toa da se sluchi , sme iskluchile bilo shto shto bi mozhelo da e prichina za taa sostojba ...Pozz  i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот crvenkapa)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.2.2013 22:22:36   
Dr.BiljanaSpirkoska
ИЗВОРНА ПОРАКА: mandolina

Zdravo doktorke.
Moeto bebe ima 7 meseci i na adaptirano mleko sme i koristev do sega Ladna no ja prevrivav. Dali mislite deka e vo red otsega da ne ja prevrivam Ladna samo da ja stoplam vo mikrobranova i taka da i go pripremam mlekoto? Imame 7 meseci i se mislev deka dosta e da prevrivam sepak ke koristam flasirana ispitana voda preporacana od zdruzenieto na pedijatri na Makedonija. Sto mislite vie?
Pozzz

Pochituvana,
Nema potreba od prevrivanje na LAdna , tokmu vodata koja e odobrena od Zdruzhenieto na Pedijatri na Republika Makedonija ...Slobodno pripremajte go mlekoto so flashirana Ladna ...Barem za sega ...Da ne ispadne i so vodata kako so mlekava od Dukat i ostanati ...Se shalam...Obichno koga preporachuvame koristenje na voda pri pripremanje na obrok velime koristete istechna no prevriena ili flashirana ....Pozz....user posted image

(Одговор на членот mandolina)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.2.2013 22:31:09   
Dr.BiljanaSpirkoska
ИЗВОРНА ПОРАКА: ema28

pozdrav doktorke imam 12 mesecno bebe i eden problem pred 2-3 dena mu se pojavi crvenilo na gazeto ili mu se vospali gazeto go odmivav so hipermangan i kamilica i go mackav so bekutan kremot sto e so cink oksid i od bekutan pudrata i seuste nema nikakvi rezuktati koga go odmivam i mu smenuvam pampers pisti placi go luti a mislam deka ima nekakov problem so izmetot kaka zeleno kako prolivce i go pece toa dane ima nekakvi kiselini vo izmetot sto go luti i sto mu e crveno gazeo ve molam za sovet poz

Pochituvana,
Posle sekoe kakanje , ima samo mienje so mlaka voda ,koristenje na bekutan sapun ili Eucerin ili drug nezhen hipoalergen sapun ,i posle tapkanje na mestoto od vodata so krpa...Znachi stop za koristenje na vlazhni marami koi ja trijat , ne ja dochistuvaat i dopolnitelo ja zagaduvaat bebshkata kozha so bakterii od crevoto..Tokmu kako shto kazhavte vie , od kakata e crveniloto (ako eventualno ne ste koristele vlazhi maramchinja ) ...Ima sprej mozhebi go znaete Dzin dzira alba koj se koristi kaj bebe do 6 pati dnevno ..Se protresuva pred upotreba i potoa se prska na mestoto , sodrzhinata vo sprejot e vo oblik na krem koj ja vlzhni i deluva antibakteriski na mestoto na primena ...Slobodno upotrebuvajte go posle sekoe odmivanje na bebcheto..Ako pri toa ima pokraj crvenilo i siten isip so sodrzhina vo istio( na primer  mlechno bela  do zholtka) ,toa znachi pojava na bakteriska superinfekcija koja kje bara primena na nekoj preparat koj e antibakteriski mislam po sostav ( primer Garamycin za lokalna primena 2x dnevno vo kontinuitet od edna sedmica ....Pochnete pa kje mi kazhete za mozhni pozitivni rezultati ...Sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот ema28)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.2.2013 22:34:46   
Dr.BiljanaSpirkoska
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama78

Pocituvani doktorki!
Imam kerkicka od 4 meseci i davam vigantol kapki po 1 na den.Pokraj toa se uste ostanuva dilemata dali VIGANTOL ili D3! Isto i za trjnosta na kapkite po prvoto otvaranje. Ve molam za vase mislenje. Blagodaramuser posted image

Pochituvana,
Nema dilema 1 kapka na D3 ima 200 iU Vit D3 , a 1 kapka Vigantol ima 660 ...Znachi edna kapka na Vigantol ili 3 kapki na Plivit D3 ....Traenjeto e do koga e rokot koj e vtisnat na samoto pakuvanje ...Laga e toa shto mnogumina kazhuvaat deka traat neznam nekolku denovi do eden mesec..I razlikata e shto edniot e voden rastvor a drugiot e m aslen rastvor i malku so porazlichen vkus..Vashe e shto bi odbrale za koristenje ...I edniot i drugiot preparat odat na pozitivna lista ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот mama78)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.2.2013 22:39:09   
Dr.BiljanaSpirkoska
ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Doktorke vi bladoram za sovetite za nasata ishrana.Pred nekolku dena mu staviv na user posted image malku jogurtce vo zelencukovata kasiscka.Vo tekot na denot mu izleze lisajce crveno pod ustata.Ne sum sigurna dali e slucajnost ili mozebi alergiska reakcija.Go mackavme so Mustela nekolku i malku mu se povlece ama seuste go ima.Jogurt od togas mu nemam dadeno.Kazete mi kakvi se simptomite za alergija dali ako e alergicen na nekoj artikal se isfrla na edno mesto ili niz celo telo.Drugi simptomi nema kako proliv, povrakanje i sl.Dali spored ova sto vi go opisav smetate deka se raboti za alergija ili ne ?
Vi blagodaram

Pochituvana,
Ako novinata koja ste ja vovedile vo ishrana e jogurtot( ama sakam da mi kazhate koj jogurt) mozhe da se javi alergiska reakcija,zavisno od kolichinata na dadeniot jogurt....ako bebcheto e alergichno na jogurt so sekoe naredno davanje ispipot kje se zgolemuva, i mozhe da go zafati celo telo..Druga pojava mozhna e zapochnuvanje na kashlica ( alergiska ) vo sluchajov koja se manifestira so kashlanje navecher pochetno suva a potoa i shlajm ( a bebcheto kje si bide i ponatamu svezho i kje ima apetit)..Vo toj sluchaj ako laboratorija kako krvna slika ni pokazhe mirni leukociti togash mozhe da se posomnevame na psotoenje na alergija ...Jas mislam deka koga kje s esmiri crveniloto kompletno ,vie pak provajte no davajte chisto samo jogurtche za da si dokazheme samite sebe deka e jogurtot vinoven za toa....I normalno kje go iskluchime od ishranata ....Pozz i sekoe dobro..user posted image

Mu dadov jogurt Z bregov na Vindija i toa mu dadov mnogu mala kolicina (vo zelencukova kasicka edno lazice).Od togas ne sum mu dala a crveniloto e delumno povleceno no ne potpolno.Kaslica alergiska ne mi se veruva da e posto ne kasla voopsto navecer pa i preku den.Krvna slika ke pravime za nekoj den pa ke vi pisam.Pozdrav :)

Pochituvana ,
jas povtorno go razgledav nasheto komuniciranje i bi napomenala deka izleguvanjeto na kako shto go opishuvate lishajche mozhe i da ne znachi od samiot jogurt , mozhe da e posledica na bakterii od plunka, ako stava mnogu raboti vo usta ili stava prstinja vnatre...No ako istoto se izgubi nezavisno od vnes na jogurt ( znachi da se izgubi i dodeka davate jogurt toa e samo edna minliva eczema koja se javuva kaj skoro sekoe bebche ....Pozz povtorno ....user posted image

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.2.2013 5:15:37   
mama78
Blagodaram za prethodniot odgovor user posted image
Sega se javi eden problem user posted image Mila mnogu povraka a kako sto kazav ima 4 meseci i odlicno napreduva, sega ima 7kg. Megutoa bidejki e non-stop vodena okolu vratot se pojavi crvenilo kako nafrlano i samo okolu vratot. Na doenje e i ne ja prihranuvam seuste so nisto. Koristam Mustela stelatopia za telo i Chicco nleko za telo povremeno. Mustelata ja zedovme po preporaka na kozen lekar bidejki imavme po teloto lisai kako suva kozicka no ne i crvenilo. Sega ova e razlicno i crvenko i samo okolu vratot kako sto kazav prethodno. Dali e od obilnoto povrakanje ili od sto mozi da e drugo?
Blagodaramuser posted image

_____________________________

Always look on the bright sight of life :)

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
26.2.2013 12:21:24   
Alexia
Pocituvani doktorki!
Majka sum na 9 mesecno bebe, koe sto izminatiov period imase meningit, no sega e dobro. Sakam da ve prasam da mi preporacate sirup za imunitet, so ogled na negovata vozrast. Momentalno po preporaka na doktor mu davame sirupce Legofer i vitamin C. Jas licno sakav da mu davam sirup Immuno -B od Erbavita,no sakam da se konsultiram so vas.
Pozdrav i vi blagodaram.

(Одговор на членот mama78)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
26.2.2013 17:44:19   
oliva
Pocituvana doktorke !Sakam da ve prasam dali moze na moeto bebe od eden mesec da davam prolife?Vi blagodaram.

(Одговор на членот Alexia)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
27.2.2013 17:28:56   
bumbaroska
pocituvana diktorke imam since od 9 meseci eve podolg period osbiva da pie mleko a i apetitot mu e namaln ve molam da mi dadete sovet za zgozemuvanje na apetit nekoe sirupce ili drugo nesto za imunitet pozz

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
28.2.2013 13:50:41   
Мафин
Здраво,
имам прашање за докторката. Моето дете има 11 месеци. Од кога наврши 5 месеци, па до денес се буди навечер и многу плаче. Некогаш се тресе како исплашено и не можам да го смирам, треба дури и погласно да му викнам за да ги отвори очињата и да ме забележи. Тогаш несака да се напие ни вода, ни сокче за да се смири. Порано се будеше околу 23;00 - неколку саати по успивањето а сега се буди околу 03;00. Тогаш му е и време за млеко- бидејки е на вештачко и се буди за јадење. Ми треба совет како да го надминеме плачењето и како треба да реагирам во такви моменти.
Поздрав и ви благодарам

(Одговор на членот bumbaroska)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
28.2.2013 19:55:40   
bumbaroska
doktorke kolku treba da mu e hemoglobinot na bebe od 9 meseci

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
28.2.2013 22:56:29   
Nardi
Почитувана,
Син ми е предвремено роден 31г.н..Сега има 11,5 месеци и тежи над 10 кг.
До сега ги примавме сите вакцини но со задоцнување како и сите прематурни бебиња.
Прашањето ми е во врска со вакцината ММР,закажана ни е одма после роденденот.Запрепастувачки е што се не има на интернет за поврзаноста на оваа вакцина со аутизмот...Јавноста никогаш толку не била оптоварена со вакцинирањето како сега.
Дали ме советувате да ја прими или да ја одложиме за натаму??Планираме да се преселиме од државата и дали да заминеме невакцинирани,па да ја примиме по шест месеци кога ќе дојдеме пак во МК?

(Одговор на членот bumbaroska)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?