|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
1.3.2012 16:01:47   
Ljubovce
Mamicki tie stos e samo na ad bebcinja,im davate li vodicka?nie od denes sme samo na ad pa ke vidime kako ke bide :) samo toa neznam dali treba da mu davam vodicka i po kolku?4 meseci sme sega pocnuvame i so sokcinja...
pozzzz

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 851
   RE: Адаптирано млеко
1.3.2012 16:33:15   
Calypso
Ke mu davas po malku vodicka, ili pak ad mlekoto ke go pravis so 10ml poveke voda od dozata. Znaci, ako 120 ml se za cetiri merici mleko, togas ti ke gi pravis so 130ml. Se preporacuva vodicka da ne slucajno fati zapek.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 852
   RE: Адаптирано млеко
1.3.2012 16:37:47   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Mamicki tie stos e samo na ad bebcinja,im davate li vodicka?nie od denes sme samo na ad pa ke vidime kako ke bide :) samo toa neznam dali treba da mu davam vodicka i po kolku?4 meseci sme sega pocnuvame i so sokcinja...
pozzzz


Мојата не сакаше да види вода, а мораше малку заради АД млекото, па почнав да и давам чајче хипп од коморача (за полесно варење) и супер си го прифати, и правев шишенце со 100 гр па колку пиеше во денот толку. Битно да не се создава запек, посебно сега како што доаѓа потпло ќе мора да пие течности.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 853
   RE: Адаптирано млеко
1.3.2012 17:25:30   
Ljubovce
Fala mamicki za brziot odgovor,mu dadov vodicka i ne napravi problem :)

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 854
   RE: Адаптирано млеко
2.3.2012 14:14:59   
cece81
zdravo rr-ki jas samo sto se porodiv veke 15 dena, prvite 3 dena nemav mleko i na bolnica mu davaa vestacko, potoa koga mi dojde mlekoto bebusot imase neverojaten instikt za cicanje , ama za gjabe kaj mene ednata bradavica mi se vovlekuvase i od ednata grada ne sakase da cica a na drugata ke zaspiese ili ke mi ja raskrvarese bradavicata i me bolese nemozev da ja dopram i bebusot bese samo gladen . Pocnav da se izmolzuvam i da mu davam vo sisence. Koga mi zazdravi gradata po 3 dena bebusot pocna i nejze da ne ja faka .Veruvajte dragi moi racete mi se padnati i gradite posineti od izmolzuvanje .pumpiata na BEBENOVA ne mi brka rabota. Jas na svoja raka si zedov NOVALAK mleko ama gledam vie ne go spomnuvate ? Da ne napraviv greska so mlekovo! Bebusot ubavo go prifati i go pie . Mora da go prihranuvam so mleko AD gledam deka nemam dovolno , a bebusot si bara . Pozdrav i pisete!

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 855
   RE: Адаптирано млеко
2.3.2012 14:21:41   
Annet
cece 81 neka e zdravo i zivo,i jas bev kako tebe,najubavo e da cica no koga imas ragadi,ne ja biva da pie gnoj..zatoa sto si zela novalac e ok ama trebalo da se konsultiras,stom si pocnala teraj nataka,ne menuvaj osven ako nesto dr ne iskrsne,a ti ne si igraj so gradite ili prekini ja laktacijata da ne dobies temperatura,ili izmolzuvaj se.neznam,i jas pamet nemav sto da pravam......no ako imas bolki i temp moras antibiotik ama ne smee deteto da go pie toa mleko ako primas terapija....na mojata kerka i dadoa sise i nekese grada , mi se vovlekoa bradavkite se ismolzuvav i jas ja imav taa pumpa uste toolku se razraniv so tegnenje;-(((ti si znaes ,mene mn me kritikuvaa so ne doev no nemozev jas te razbiram.mojata kerka veke 7 mes tera da cuknam u drvo super e;-))))

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 856
   RE: Адаптирано млеко
2.3.2012 14:25:33   
dostickage
Izvini sto sum direktna ama mislam deka si pogresial sto si mu dala AD koga vekje si imala tvoe mleko.Da nemas vo red ama da imas greota e da se otkazuvas.
Seedno prvo si trebala da probas so silikonska bradavica.Moja bliska osoba go doese bebeto celi 6 meseci so silikonska bradavica zatoa sto nejzinite bradavici bea vovleceni i so rani.Ima mal milion kremi i masti za rani na bradavici.
Drugo BabyNova pumpicata ako ne cini ima milion drugi. Na pr. Medelata ili Aventot mozebi se najskapi ama se neprikosnoveni. Koga kje izracunas edna pumpica kosta kolku 3 kutii Aptamil sto kje gi ispie za 15 dena.

Inaku Novalac - ot kako izbor e sosem vo red. Pedijatrite go klasiraat vednas posle Aptamilot.

Pozdrav

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 857
   RE: Адаптирано млеко
2.3.2012 14:32:40   
Beatris
Јас имав сличен проблем, никако не сакаше да фати, пробав и со силиконски и со се живо и диво, неќеше, го креваше јазикот и толку. И давав со лажичка, неќев да навикне на цуцла, ама кога отидов на мерење после 10тина дена беше падната на килажа 500гр.

Пумпата ми заврши работа, неќе да цица неќе. Молзење и во шише, секој ден по 100 пати, мислам дека уште звукот на пумпата го слушам во глава user posted image user posted image user posted image  Инаку користев НУК електрична, околу 5.000 е ама ко ќе повлече, повлечено е user posted image  Не ми ги разрануваше брадавиците воопшто, баш беше џентл во таа смисла.

А за млекото и мојот педијатар ми има спомнато, ако купуваш адаптирано Аптамил или Новалак

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 858
   RE: Адаптирано млеко
2.3.2012 14:41:25   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Јас имав сличен проблем, никако не сакаше да фати, пробав и со силиконски и со се живо и диво, неќеше, го креваше јазикот и толку. И давав со лажичка, неќев да навикне на цуцла, ама кога отидов на мерење после 10тина дена беше падната на килажа 500гр.

Пумпата ми заврши работа, неќе да цица неќе. Молзење и во шише, секој ден по 100 пати, мислам дека уште звукот на пумпата го слушам во глава user posted image user posted image user posted image  Инаку користев НУК електрична, околу 5.000 е ама ко ќе повлече, повлечено е user posted image  Не ми ги разрануваше брадавиците воопшто, баш беше џентл во таа смисла.

А за млекото и мојот педијатар ми има спомнато, ако купуваш адаптирано Аптамил или Новалак


Respect user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 859
   RE: Адаптирано млеко
2.3.2012 14:45:26   
ivoni4ka
uf se naogam sebe si vo ova jas taka bev 15 dena na izmozleno mleko luge veruvajte mnogu e tsko na 2 saat da se mozlis 24 casa naden se osekav kako krava molzacka user posted image drugo nemav mleko za molzenje od 3-6 casot i sto trebase da napravam da ja ostavam da vrsti 3 casa davav ad mleko i posle 15 deana momata fati da cica i ne se izmolzuvav veke za da i stiga za ccanje ama po 30 dena se sekna rabotata pak ne sakase da cica preku eden podoj cicase denje a noke normalno cicanje. denje i davav 2 sisinja ad mleko se dodeka ne mi se namali mlekoto edvaj imav za nokno doenje pa veke 10 dena se obiduvam da si go povratam mlekoto i poleka poleka ide i vcera momata nesakase admleko samo moe pa neli ne e dovolno vrstesse cel den abe zorle i ja stav cuclata i siseto so ad mleko go buta i pluka mlekoto abe se sekav denes pak istata pesna moe mleko ad mleko
kako i da e se nadevam deka ke mi se vrati mlekoto pa da bide kako sto treba


_____________________________



(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 860
   RE: Адаптирано млеко
3.3.2012 20:58:36   
sonja.cvet
Eden sovet do site sto im se razranile bradavkite,koga se porodiv jas i mene mi bea vovleceni bradavkite i od vlecenje mi se razranija i edna bolnicarka vo bolnis=ca mi vika koga ke si pojdes doma lekot za razraneti bradavki e seckan magdonos so kantarionovo maslo ili moze i obicno go stavas na grdata vo periodot koga deteto ne cica i za dva dena kako nisto da ne bilo-taka napraviv i navistina epten efikasen lek.Ama za gjabe jas nemav dovono mleko i se izmolzuvav ama sto za 24 h edvaj 250 ml i morav da go dohranuvam i sega si se odvikna so siseto mu e mnogu lesno,a jas se izmolzuvav kolku tolku barem amjcino bese ama sega nemam i bas mi e maka.Na klinika za pedijatrija edna Dr.mi rece deka najgolemata greska sum ja napravila sto sum mu dala vestacko pred da pojdam na prvata kontrola kaj pedijatarot oti vika nie sami ke vio kazeme dali treba vestaska ili ne ama koj da znae mene nikoj ne mi kazal deka posle 20 dena moze da se pocne so vestacka i toa edinstveno ako paga vo yezina bebusot.
Vo odnos na adaptiranoto jas mu davam Hipp a eden periotd mu go smeniv i pocnav da mu davam Aptamil oti mi kazaa deka krvnata slika ke mu se podobri od Aptamilot,bebusot piese i od Aptamilot megutoa imase mnogu prolivce i sega pak se vrativ na HIPP ikaknjeto sega pak mu e normalno.
No za izbor na AD mleko najdobro da se konsultiras so doktor.Jas pocnav so Hipp oti vo bolnica mu davaa HIPP.Pozz

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 861
   RE: Адаптирано млеко
12.3.2012 11:52:52   
ivoni4ka
mamicki kako ste mi aj edno prasanje sakam na A da i go smenam ad mlekoto od hipp mi kaka zeleno kkao gadno da e a sakam so aptamil da probam ima li nekoi pomali pakuvanja za da probam dali ke go pie oti vaka golemo da zemam 900 g mi e mnogu za proba,a ako ne go pie?

_____________________________



(Одговор на членот sonja.cvet)
Непосредна врска до пораките: 862
   RE: Адаптирано млеко
12.3.2012 12:01:07   
bombica
ivoni4ka нема помали пакувања од аптамилот во кутијата се 2 кесиња по 450гр.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 863
   RE: Адаптирано млеко
12.3.2012 12:09:29   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

ivoni4ka нема помали пакувања од аптамилот во кутијата се 2 кесиња по 450гр.

kako nema lele i sega aj ke go kupam ama ako ne go pie tolku pari za dzabe plus da go frlam?
abe namerno gi pravat vaka pakuvanjata treba nekoj da im kaze da pravat i a edinecna dozauser posted image
bidejki mnogu i e glupo ke odam na gosti ponesi celo pakuvanje na ad mleko pa voda i sterilizator hehhehehhe kako cela kujna da nosam so meneuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 864
   RE: Адаптирано млеко
12.3.2012 14:51:12   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka


ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

ivoni4ka нема помали пакувања од аптамилот во кутијата се 2 кесиња по 450гр.

kako nema lele i sega aj ke go kupam ama ako ne go pie tolku pari za dzabe plus da go frlam?
abe namerno gi pravat vaka pakuvanjata treba nekoj da im kaze da pravat i a edinecna dozauser posted image
bidejki mnogu i e glupo ke odam na gosti ponesi celo pakuvanje na ad mleko pa voda i sterilizator hehhehehhe kako cela kujna da nosam so meneuser posted image

aptamilot ke go pie M piese petipol meseci  sega sme veke na trtapak   a   za kujna ne zboruvaj koga ponesam so mene milion rancinja  rancinjata i gi ispokinav za da ne noses celo kese so hranata stavi si vo nekoja cista ubavo izmiena i isparena teglicka kolku pati misles deka ke pie izborj si i tolku merenicinja stavi edno plus stavi i voda vo termos

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 865
   RE: Адаптирано млеко
12.3.2012 15:19:37   
kikicka
Мајко земи си термос среден некој што ти го собира во ташна,пластично кутивче имаш и од оние специјални за АД млеко што се ставаат внатре доза за еден оброк и готово нема до мкнеш се....или зависи колку време ке сте излезени во едно шишенце за млеко стави дозирање за еден оброк а во другото ке си мериш вода од термосот и готово јас така правевнемав гајле user posted image Во термосот ке ја припотлиш водата на температур спремна за пиење и тоа е тоа
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka


ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

ivoni4ka нема помали пакувања од аптамилот во кутијата се 2 кесиња по 450гр.

kako nema lele i sega aj ke go kupam ama ako ne go pie tolku pari za dzabe plus da go frlam?
abe namerno gi pravat vaka pakuvanjata treba nekoj da im kaze da pravat i a edinecna dozauser posted image
bidejki mnogu i e glupo ke odam na gosti ponesi celo pakuvanje na ad mleko pa voda i sterilizator hehhehehhe kako cela kujna da nosam so meneuser posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 866
   RE: Адаптирано млеко
12.3.2012 15:24:04   
Ljubovce
Mamicki dajte pomagajte,ne saka da pie mleko :(( aj period ama jas veke dva meseci se macam so nego a pa poslenite nekolku dena ic ne saka,samo vo son ako go fatam uste nezanesen pa ke pocne da smuka dodeka ne zaspie i tolku.
go pieme na hipp combiotik,faka ne mi go povraka,nema ni zapek toa se e vo red,ama od pred nekolku dena samo sto ke oseti deka e mleko vo siseto mi go pluka,a pocnavme i so sokcinja moze i po vkus bira...
aj nekoj ako imal slicen problem neka me utesi malku,zasto veke se mrdnav od sto se nerviram,nisto ne jade,go ostavam i po 4 saati bez da mu dadam i nisto,vcera 6 saati imase pominato od prethoden obrok i piese duri koga zaspa vo sonot se potepa ama koga malku se razbudi pak pocna da go pluka :((

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 867
   RE: Адаптирано млеко
12.3.2012 15:32:21   
kikicka
Љубовчеее ти два месеца јас тоа го правев 8 месеци е после друга прича откако почнав млекото да го заменувам со оброци и само навечер се молевме ....не се секирај А не ти повраќа мојава се растураше од повраќање на сето не пиење млеко
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Mamicki dajte pomagajte,ne saka da pie mleko :(( aj period ama jas veke dva meseci se macam so nego a pa poslenite nekolku dena ic ne saka,samo vo son ako go fatam uste nezanesen pa ke pocne da smuka dodeka ne zaspie i tolku.
go pieme na hipp combiotik,faka ne mi go povraka,nema ni zapek toa se e vo red,ama od pred nekolku dena samo sto ke oseti deka e mleko vo siseto mi go pluka,a pocnavme i so sokcinja moze i po vkus bira...
aj nekoj ako imal slicen problem neka me utesi malku,zasto veke se mrdnav od sto se nerviram,nisto ne jade,go ostavam i po 4 saati bez da mu dadam i nisto,vcera 6 saati imase pominato od prethoden obrok i piese duri koga zaspa vo sonot se potepa ama koga malku se razbudi pak pocna da go pluka :((



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 868
   RE: Адаптирано млеко
13.3.2012 10:50:31   
ivoni4ka
jas sfativ deka ne go saka vkusot a hipp combiotic( lele kolku groZen miris ima a za vkus da ne zboram user posted image , a plus proliv i zelena kaka ni se javi pa smeniv vo hipp bio ama i toj ne go saka mnogu
fala mamicki za sovetite za nosenje na " kujnata" user posted image

_____________________________



(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 869
   RE: Адаптирано млеко
13.3.2012 12:48:47   
Ljubovce
Jas isto sum 100% sigurna deka e do vkusot na hipp combiotic,ama sto da pravam,strav mi e da go menjam,zasto so aptamilot imavme mn maka,mnogu grcevi i povrakase od nego,a od ova barem toa e vo red,od druga strana si vikam sega veke e pogolem moze podobro da go pifati aptamilot,i ne sum pametna dali da probam.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 870
   RE: Адаптирано млеко
13.3.2012 13:25:54   
kikicka
BEBEMIL probajte imene mi beshe strav da menjam na L i toa na 12 meseci i go smeniv aptamilot ,a bebemilot ubavo go prifati poblagicok e

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 871
   RE: Адаптирано млеко
13.3.2012 13:25:54   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Jas isto sum 100% sigurna deka e do vkusot na hipp combiotic,ama sto da pravam,strav mi e da go menjam,zasto so aptamilot imavme mn maka,mnogu grcevi i povrakase od nego,a od ova barem toa e vo red,od druga strana si vikam sega veke e pogolem moze podobro da go pifati aptamilot,i ne sum pametna dali da probam.

probaj so hipp bio 1 podobar miris ima pa mozebi i podobar vkus kaj mene taka bese nemase nkakov problem so prehipp, pogreska zemeno hipp 1 bio( mirizlivi kakanja, mnogu gasovi i tesko kakanje), ama od combiotkot povrakanja prolivi, zeleno kakanje i nesakase zorle go piese, em nie sme na samo 1-2 dozi dnevno na ad mleko, drugoto na doenje

_____________________________



(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 872
   RE: Адаптирано млеко
13.3.2012 13:58:45   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

mamicki kako ste mi aj edno prasanje sakam na A da i go smenam ad mlekoto od hipp mi kaka zeleno kkao gadno da e a sakam so aptamil da probam ima li nekoi pomali pakuvanja za da probam dali ke go pie oti vaka golemo da zemam 900 g mi e mnogu za proba,a ako ne go pie?


imas dozicki vo paketce za edna upotreba vo aptekite na ZAM. Ima kaj mene vo Porta Vlae.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 873
   RE: Адаптирано млеко
13.3.2012 15:24:42   
ivoni4ka
uf tesko ke bide jas ne sum od Sk a kaj nas nema takva apteka ima od pogolemite i podobro snabdeni zegin i eurofarm kaj niv imali?

_____________________________



(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 874
   RE: Адаптирано млеко
16.3.2012 23:25:40   
cece81
zdravo rr! Vi blagodaram na vasite odovori i razmisluvanja mnogu mi znacat! Kaj nas ima nova situacija mojot bebus utre ke polni 1 mesec i da vi kazam pocna da faka cice i da bara da se luti ako ne mu davam ! I od vovlecenata bradavica so tegnenje od moja strana go nauciv da fakauser posted image user posted image user posted image , ama celosno nikogas ne mi gi prazni gradite pa pak prodolzuvam da se do izmolzuvam . Problem e vo toa sto nemam dovolno mleko pa bi ve zaprasala nekoja hrana da pijam -jadam za da mi se zgolemi kolicinski ako ima sansi ? Od Ad - Novalakot prodolzuvam da mu davam znaci prvo moe mleko pa posle mu dopolnuvam ad . Mojot bebus e eden mesec i pie po 90 ml, dr mi rece nikako da ne mu ja zgolemuvam dozata do vakciniranjeto.
A za bradavicite sto me grize i sto me bolat se mackam so Panthenol.
I od tuka zaklucok jas so mojot bebus po cel den samo se hranime user posted image (cicanje , sisence , izmolzuvanje ) user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 875
Страница:   <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?