|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Лекарства за време на доењето
9.8.2009 18:54:23   
Еца
Дали додека доевте или сега кога доите пиевте некои лекови, кои се дозволени за време на доењето?

Јас со сигурност знам дека смеат да се пијат парацетамол или далерон при главоболка или болна менструација.Ако сте имале некое др.искуство со лекови за време на доењето ве молам да го поделите со нас, па да знаеме што смееме а што не да пиеме додека доиме.user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Лекарства за време на доењето
9.8.2009 21:00:34   
mia
elena jas bev bolna cel mesec bev nastinata  prvin piev almacin i loratadin pa poslem mi dadoa pancef zasto almacinot e mnogu slab i ne mi pomogna doktorkata mi rece deka ovie mozam da gi pijam zasto imalo i sirupcinja za deca od istite samo od loratadinot nesmeev poveke od tri tableti

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Лекарства за време на доењето
10.8.2009 19:21:01   
bibi
само сакав да ви кажам дека лекарствата за време на доењето се дозволени само со одобрување од вашиот лекар независно за што се работи. Треба да се превага корисноста наспроти штетата и нормално ако мајката итно треба да добие некаква терапија мо ра да и се даде. Јас сум стоматолог и ги препишувам некои од антибиотиците и на доилките доколку постојат реални индикации за нивна примена. Како и да е, ништо не правете и не земајте на своја рака без консултација со вашиот лекар. поздрав од мене
user posted image user posted image user posted image user posted image  

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот mia)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Лекарства за време на доењето
10.8.2009 22:00:21   
Aleksandra
Jas dodeka go doev Luka imav problem so zapusuvane na potna zlezda (taka mi kazaa) i mi dadoa da pijam Ampicilin i bas se sekavam deka go prasav doktorot deka doam toj rece nema nikakva steta za bebeto a i plus na toa Luka imase zapusen nos i bese nesto nastinat i doktorot rece deka Ampicilinot ke deluva i na nego i ke go oporavi.

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Лекарства за време на доењето
29.8.2009 12:15:05   
Sara
Кој лекар го консултиравте за тоа што смеете да пиете од лекарства - ако не дај боже има потреба, за време на доењето?
Вашиот општ матичен лекар, гинеколог, педијатар?
Јас за време на бременоста без разлика поради која причина сум пиела лекарства - само гинекологот го консултирав.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Лекарства за време на доењето
29.8.2009 12:25:52   
BEBICA
Eve sara jas ke ti go dadam mojot primer.Jas so 9 dena ja ostaviv Monika doma poradi toa sto imav problem so gradite imav mastitis i ragada i rpimav lekarstva za da mi padne temperaturata i site lekarstva koi se na baza na ampicilin mozat da se koristat, a za da bide tragedijata pogolema jas sum alergicna na pelicilin taka da morav da zemam zamena.Ima odredeni lekovi koi ne steta n amlekoto niti na novorodenceto radi toa sto jas odkoga se vrativ od bolnica jas ja vrativ Monika da ja dojam a prethodno 5 dena bese na adaptirano i pri toa otkoga se vrativ piev lekovikoi nemaat nikakvo stetno dejstvo na novodenceto.Na primer za prehlada moze da se pie i sirup paracetamol koj se preporacuva i kaj bebinjata koga na primer primaat vakcina di- te - per ako ima povisena temperatura se dava 1 ml. paracetamol sirup za bebina do 3 meseci.Koga kazuvam povisena mislam na 38 stepeni.Prvo obrati se na opsti lekar.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Лекарства за време на доењето
27.9.2009 19:51:21   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mimicka

Ме касна оса и бидејќи ми се појави алергиска реакција морав да примам Урбазон 40 инекција. Докторот што ме прими на итна ми кажа дека не е штетно да дојам по инекцијат. Додека педиатарот ми кажа дека морам да прескокнам едно доење што е тешко остварливо бидејќи ние сме само на мајчино млеко сеуште. Незнам што да правам  . Совет

ИЗВОРНА ПОРАКА: srekna mama

урбазон се излачува во мајчиното млеко,па можеш да се измолзиш еднаш ,а на бебушот да му дадеш чајче бекутан,нема да има проблем.мене педијатарот ме советува ,откако ке направиме 4 месеци да почнеме со сокчиња,па можете и вие.


ИЗВОРНА ПОРАКА: anica

мимичка мислам дека држи советот на срекна мама

ИЗВОРНА ПОРАКА: STRUMFETA

Mamickaa,i jas imav problem so edni apcinja koi morav da gi primam.Mi kazaa deka moze da prodolzam da dojam,samo da vnesuvam poveke voda.I piev poveke voda ama  sin mi mnogu pocna da povraka vo toj period,sto znaci deka sepak ne e deka ne vlijaat na nego.
a za cajce i jas davam sega poretko,a sokcinja i kasicki pred 2 dena pedijatarot mi rece nema potreba da zapocnuvam-rano e.A inaku sin mi ima 4 ipol meseci




(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Лекарства за време на доењето
1.10.2009 21:51:03   
mis.
Една братучетка без да знае дека е бремена еден ден пред да и потврди лекар во шестата недела од бременоста пиела лидаприм и за оваа го прашала Др Ефремов од Ремедика и тој и кажал дека лидапримот предизвикува жолти заби кај бебето.Истиот ефект го имало и кога доилката пие лидаприм.


< Поракaта ја уредил mis. -- 1.10.2009 21:53:07 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Лекарства за време на доењето
13.5.2010 3:33:33   
Rossana
jas piev ampicilin kapsuli, no moraa da mi gi prepisat zatoa sto nastinav i mnogu kaslav.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Лекарства за време на доењето
13.5.2010 7:41:47   
Snowhite RR
Јас имав бактерија во носот и пиев амоксиклав 1000, но докотрката(општиот матичен) пред да ми ги пише ме праша колку месеци е малото, значи не земајте на своја рака

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Лекарства за време на доењето
13.5.2010 11:29:14   
big_mama817
јас сите лекарства значи мислам на антибиотици ги пев во консултација со  мојот матичен доктор така да ништо не пијте на своја рака без консултации со лекар user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Лекарства за време на доењето
13.5.2010 14:31:07   
Martins mom
Запознаени ли сте со тоа дали снимањето на ренген е штетно за доилките и зошто?

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Лекарства за време на доењето
13.5.2010 14:38:07   
lb81
rengenot e steten za bebeto pa ako ne e tolku neophodno podobro da ne se pravi.Jas trebase da snimam zab i toa posle 4 mesec no ne mi dozvolija ni stomatologot ni ginikologot.Najdobro ke bide da se konsultiras so ginikologot

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Лекарства за време на доењето
13.5.2010 14:39:01   
lb81
mislam deka istoto vazi i za doilki

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Лекарства за време на доењето
13.5.2010 17:09:40   
Martins mom
За трудници знам дека е штетно, но ме интересираше за доилки

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Лекарства за време на доењето
13.5.2010 17:17:03   
nadica
за доилки мислам дека не е штетно јас правев ренген на гради бидејќи имав бронхит па морав и ми рекоа дека не е штетно

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Лекарства за време на доењето
13.5.2010 18:28:41   
Палешка РР
Јас пиев Цефалексин капсули во консултација со мојот матичен и педијатарот на Миа, немав проблем. И фала Богу не и пренесов нејзеuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Лекарства за време на доењето
13.5.2010 19:23:19   
melody
Martins mom rengenot e steten kako i za trudnici i za doilki i za bebinja.Steten e i za tie koi rabotat tamu se dobiva rak samo mnogu luge ne se informirani vo vrska so ova.
Znam koga kerka mi ja nosevme na rengen mene maz mi mi rece ne smees da vlezes zosto dois ,no jas vlegov ne sakav kerka mi da ja ostavam sama tamu.
Druga rabota i koga odis mora da nosis posebna obleka samo sto pak ke recam nitu vo mk nitu vo tr lugeto dovolno ne se informirani.
Normalno e koga nesto moras da snimas moras na rengen,no sepak pretpazlivost treba od strucniot tim ne pod narodot.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 18
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?