|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Страв кај мајката
4.7.2009 10:46:14   
Еца
Драги мамички,
кога ја родив Мартина многу често ме факќаше страв дека ќе престане да дише, ќе се преврти и ќе ми падне било од количка, било од кревет, па страв од вакцините какои што ќе помине...и милион други стравови од кои едвај се ослободив и надминав. И сега еве кога треба пак да имаме бебе, јас не се плашам од породувањето и од тоа што и како ќе помине туку ми се врати она време што поминував со Мартина и ме фати некоја блага паника, да не ме опфати пак тој страв.

Па какво беше вашето искуство со вашите мали, дали имавте одредени стравови и на кој начин ги надминавте?


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Страв кај мајката
4.7.2009 11:11:26   
mami
eдинствено ми беше страв дека ке падне од количка или ке престане да дише, па го проверував цело време...за се друго, некако природно ми дојде и не се нервирав нешто посебно..мака ми беше кога плачеше од вакцинитеuser posted image душички колку ли ги боли? среќа забораваат веднаш

< Поракaта ја уредил mami -- 19.7.2009 22:19:04 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Страв кај мајката
4.7.2009 11:31:49   
Iva
Кога се роди Михајло имав не цели 22год. и ако ги земеме годините во предвид и неискуството, реално би требало да се чувствувам несигурна, да чувствувам страв итн. Но  некако мене не ми беше страв за ништо, многу бев опуштена, воопшто не ми доаѓаа негативни мисли. Знам  повеќето мајки на почетокот се плашат да ги избањаат децата. Јас кога се вратив од болница, не дозволив никој да го земе Михајло да го избања. Јас го избањав а мм го облече целосно. А сега со Тео бев тотално опуштена.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Страв кај мајката
5.7.2009 12:37:57   
niki
I jas bev mnogu opustena i seuste sum, me vodi mislata deka taa podobra majka od mene nikogas nema da ima, i nikoj drug podobro od mene nemoze da se grizi za nea, ne zatoa sto jas sum bezgresna, tuku zatoa sto si ja sakam najmnogu i ljubovta e taa koja nema da mi dozvoli da pogresam mnogu.
Edinstven strav koj go imav bese vo pocetokot koga bebinjata mnogu spijat, pa ako bese mnogu tivka znaev da ja proveruvam dali dise. Sega me plasi odvojuvanjeto na podolg period od nea, no toa nema uste dolgo da se sluci pa ne mislam mnogu na toa.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Страв кај мајката
5.7.2009 12:40:51   
Боцко

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

I jas bev mnogu opustena i seuste sum, me vodi mislata deka taa podobra majka od mene nikogas nema da ima, i nikoj drug podobro od mene nemoze da se grizi za nea, ne zatoa sto jas sum bezgresna, tuku zatoa sto si ja sakam najmnogu i ljubovta e taa koja nema da mi dozvoli da pogresam mnogu.



одамна немам прочитано толку убава мисла со кој е изразена љубовта која ја чувствуваме кон нашите деца.
user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Страв кај мајката
5.7.2009 12:57:49   
natasha
bidejki so Luka imav strasen poragaj,vo mene postoese strav da ne go zagubam moeto bebence koe se iznamuci za vreme na poroduvanjeto,papcanikot mu bese obvitkan i nemase kislorod pa bese na reanimacija i celi 5dena go nemav videno,duri koga mi go pokazaa si vikav boze koj od ovie bebinja e moeto?uzas!bese celoto izbockano,doma si dojdovme so modrici od infuziite i prvo neso so napravi me fati za prstot i ne me pusti,ponatamosen strav postoese normalno no so tekot na vremeto bledeese i se zacvrstuvase sigurnosta i verbata vo mene,a da go vidite sega pravo mazence,za vtorata bremenost ne custvuvav strav si rekov kako treba da pominamn ke pominam samo da mi bide ok so bebeceto-i pominav super i za razlika od Luka,Leon mi go daadoa po 2h i bev presrekna.Sravot kaj mjakata normalno deka postoi i ke postoi cel zivot,pa za toa ziveeme za nasite angelcinjauser posted image user posted image user posted image  

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Страв кај мајката
9.8.2009 22:08:51   
Natasha5
Lele mamicki na pocetokot mnogu se plasev koga Jana ke se zasrknese od mlekoto ili koga ke pocnese da place mnogu duri da izgubi zdiv.Ama odma se vrakase,mi se sluci da se zatresam celata.Ama sega nekako se naviknav i se opustiv.Polesno mi e sega.Se e do iskustvoto.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 1:12:49   
Еца
Леле еве ме целата се тресам, срцето почна силно да ми чука, и мислам ке се срушам.Секогаш вака кога Мартина има Т.  Еве само што и ја мерев има 37,8 но морам да се напијам бедоксин.Ауууу каква паничарка сум.А уште и маж ми е ноќна на работа па јас умирам од страв.user posted image user posted image user posted image Леле се мразам кога сум вакваuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 1:17:33   
Natasha5
ЕЕЕЕсите мајки се исти не можеш а да не се плашиш,ама сепак само смирено и ставај и облоги на главчето.Некои викаат помагал оцедот што знам.Само без паника

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 1:17:54   
Еца
И знам дека оваа ноќ нема за мене спиење.Само јас ли сум вакваuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 1:23:40   
Natasha5
Не секирај се не си сама денес еве Јана цело време не ми спие дури сега заспа стварно не знам што и е.Дали и е стомачето дали е од носето.Од денес сабајле носето некако е затнато ,де убаво дише де со прекини.Цел ден сум испаничена а еве и утре доагаме за Ск на педијатар.Не си сама .Утре треба многу рано да станувам а и вечер ме чека станување а еве уште не сум легната и уште планирам да се туширам.Значи  заедно ке дежураме.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 1:29:09   
Еца
Леле Нато за ова што не сум сама имаш пијачка од мене кога ќе се видиме.Стварно сум многу голема паничарка, а со носето на кој кажуваш, Мила само фрчи со него, а и денес др. вика нормално е тоа, а оваа од шлајм ми се засркнува па сама оставање во никој случај.Што е ова, ја не знамuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 1:33:47   
Natasha5
Istoto denes cel den Jana se zasrknuva preeska me izvadi od pamet aj ke vidime sto ke mi recat utre.A inace za panicarka komu kazuvas mm stalno mi vika za toa ama sto da pravam toa e posilno od mene.user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 1:38:23   
Еца
Утре кога ќе се вратите обавезно да пишеш што ти кажалеuser posted image Чекај одам да и измерам Т на Мартина и се враќам.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 1:56:19   
Natasha5
obavezno ako ne utre zadutre ke vi pisam zasto kasno se vrakame i na ortoped se a tamu kasno ni zakazaa taka da kasno ke se vratime ama ako imam vreme uste odma ke pisam.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 2:00:18   
Еца
Има 38 сега, ако продолжи да качува ќе ја станам да ја туширамuser posted image многу сум против давање сирупи, баш сум тикваuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 4:27:49   
Еца
ИЗМЕРИВ 38.3, полека ја разбудив, ја истуширав, потоа ја измасирав убаво со 70% медицински алкохол (пола алкохол пола ,млака вода) и ја завиткав убаво за да се препоти.Сега има 37.7.Но ако почне пак да ми крева оди пак на туширањеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 7:48:00   
Палешка РР
И јас бев иста кога Марио ќе кренеше температура. И до ден денес ми остана во навика да го бакнувам во челото, дури и ноќе кога спие, да видам дали има Т.
user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 9:37:15   
mami
јас за чудо некое не кревам паника околу температурата- додуша не ни качил нешто јака температура- да не го подречам, ама реагирам најнормално, ги превземам сите активности, ако не се симне одиме со Далерон е ако не симне и со него тогаш правец доктор...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 9:47:49   
profesorica
Мене Дамјан последен ден на одмор ми качи 40 температура,јас незнам каква сум била миле паника пошто до тогаш никад не ми бил болен и испадна после дека е вирус.На лекар му дадоа одма чепче за температура и му се спушти ама после 6 саати пак се качуваше температурата и тоа со јак интензитет а сирупот го повраќаше сирупот катастрофа беше тоа.Среќа што ни дадоа уште чепчиња па со тие теравме 2-3 пати.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 10:28:51   
BEBICA
Dragi mamicki i jas vo pocetokot mnogu panicev, noz mi se presekuvaa koga vo pocetokot ja doev pa ke se zasrkne posto e mnogu lakoma.Isto taka i prvata vaskcina di-te-per koga ja primi se utepa od placenje pa pocna i da stuca pa nemoze da se smiri zajde edno dva saata so mazmi se macevme da ja smirime i na kraj koga ja umotav vo kebence kako sto nasite majki nas ne motale kao vekna leb i se smiri ja podoiv i zaspa ,e ako togas neumrev nikogas nema da umram od strav.Tolku bev uplasena i potresena stro cela nok nezaspav ja gledav kerka mi kako spie.I se utepav od placenje koga placese, a sega malku sum poopustena no ne vo potpolnost, malku sunm panicarka, priznavam.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 23:17:26   
Natasha5
Од таа паника денес бевме на педијатар итака отидовме на педијатар заказав и на ортопед.Убаво поминавме.Значи кашлањето,кивањето носето затнато било нормално бидејкеи се чистела.Исто така почна да лачи плунка и од самата плунка се засркнува.Денес на два пати ме извади од памет.Почнува да плаце и се засркнува.А педијатарот ми реце дека било нормално.Од тоа највеке се плашамuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 23:21:21   
mami
нема зошто..едноставно кога ке се закашла сврти ја на страна или поднаведни ја нанапред и потчукнија по грпчето,ко што правиме на возрасните кога ке се закашлаат

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 23:25:14   
Natasha5
dada taka pravam ama znaes sega koga pocnuva da place se tamo me tera pametot i odma se zatresuvam

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Страв кај мајката
26.8.2009 23:28:50   
mami
ке отрпнешuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image со тек на време

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?