|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 15:59:42   
Adrijana
Se poveke gledam kako malite decinja, pa duri i bebinja gi drzat vo skut na prednite sedista. Jas Eva sekogas ja drzam na zadnoto sediste, i mislam deka decata se stavaat vo ogromna opasnost koga gi sednuvame napred.
Kade gi stavate da sedat vasite deca, na prednoto sediste vo skut, ili mozebi zad volanot, ili na zadnite sedista???

< Поракaта ја уредил mis. -- 10.2.2010 16:06:02 >


_____________________________


Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 16:02:06   
April
на задно седиште, се разбира

дури и на задно треба да имаат ставено ремен, а ретко кој става, нели?

< Поракaта ја уредил mis. -- 10.2.2010 16:06:21 >

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 16:04:27   
bojanas
Јас сум поборник на седишта за деца. Лука е во седиште од првиот ден и сега е во голем седиште. Следната година планирам да го оставам само на бостерот. Додека беше бебе и можеше во корпа да го возам седеше на возачкото седиште до мене (свртен обратно се разбира) а сега е на задното седиште каде што ќе остане дури не наполни 12 години.

< Поракaта ја уредил mis. -- 10.2.2010 16:05:46 >


_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 16:06:03   
topce
во седиште позади сувозачот зашто јас возам па полесно ми е да ја контролирам на ретровизор за деца.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 16:08:22   
Adrijana
Vo Amerika dokolku vo bolnica ne odnesete sediste za deca za vo kola, ne ti go davaat bebeto da si go odneses doma.Strogo, no pametno bi trebalo i tuka da se obrne vnimanie za opastostite sto mu se zakanuvaat na deteto.

< Поракaта ја уредил mis. -- 10.2.2010 16:14:33 >


_____________________________



(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 16:16:30   
topce
тоа е стандард кој го имаат во европа и се до хрватска.значи србија, македонија босна го немаат.
за од болница да земеш дете ти бараат транспортер и така го изнесуваш и во тоа треба да патува.кога ќе потпорасне обавезно е седиште.ние сакавме со кола за германија да патуваме и моравме да прочитаме што се ни треба и казниво е ако немаш седиште за дете, а го возиш.Ортопедот ни објасни дека седиштата и транспортерите се направени за целосна безбедност доколку правилно се упоребуваат, го имаат принципот на формула да пуштиш бебе врзано како што треба во транспортер да се истркала ништо нема да му биде на детето исто и за седиштата.затоа ортопедот ни бараше да види каков ни е транспортерот зашто многу мајки ставале разни нешта за да му биде "поудобно" на бебето.

< Поракaта ја уредил mis. -- 10.2.2010 16:19:13 >

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 16:19:05   
BEBICA
Otkoga se donese noviot zakon za soobrakaj vo Srbija site pocituvaat pravila kako i za sedisteto za bebe/det obavezno e do 3 godina.
Nie sedime vo sediste iako mislev deka ke se buni.Mnogu pati ne imase sopreno policija rutinska kontrola i ne opomenaa zosto bebeto go drzam vo race i go dojam, ova se odnesuva koga Monika bese mala.jas znam deka ne treba no sto da pravam koga bese gladna pa mora a i place.
Treba malku da se bide potoleranten po toa prasanje.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 16:26:23   
topce
ете и србија донела таков закон за заштита на децата во сообраќајот.
мојата ќерка од 7-8 ми месец се вози во седиште и навикната е и не се буни.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 16:27:07   
Annabel
И јас ја доев Ива во кола додека цицаше а татко и возеше, ама може подобро е да се застане, и откако ќе се надои бебето да се продолжи со возењето. Не дај Боже тој што вози да закочи посилно или пак да се случи нешто, потешко ќе реагираш....и за тоа сметам дека полицијата е во право.

Ама јас џабе зборувам, кога пак би го правела истото....user posted image


(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 16:40:51   
BEBICA
Annabel i jas se slozuvam so policijata no ovaa mojava koga bese bebce mozese cel pat da go prespie na cickauser posted image user posted image user posted image user posted image taka da ako na rpimer zastaneme nikogas ne bi ni stignale tamu kade sto sme trgnale.
I ja se slozuvam so noviot zakon i dobar e no ni toa ne e sigurnost 100%.nedaj boze da se desi samo kazete.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 19:53:15   
BILJANA_G
Uste kako bebe bese na zadnoto sediste vo relaksator,pa koga potporasna kupivme sediste ama ne sakase da sedi vo nego.Sekogas sum i jas so nea nazad.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 19:59:07   
BEBICA
E Biljana i nie vaka bevme prvo vo relaksator a pokasno vo sediste no za golemo cudo sedi bre no mora i mama da bide tuka pored nea da si igrame.user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 20:03:22   
BILJANA_G
Bebice vazno sedi ovaa mojata ne saka samo koka ke i tekne ponekogas,sekako imam probano i igrackite i se tamu i pesnicki i peam i na sekakov drug nacin ama toa ne saka.Kako da ja ubedam?

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 20:08:07   
BEBICA
Of draga iskreno ne znam.jas mislev deka nema sansi da sedne no se navikna i koga ke go vidi svoeto sediste e raduva.
Eve i maliot od devermi edvaj go sednuvaata ima skoro 3 godini.Taka e odpocetokot.Zal mi e nemam pameten predlog.user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 21:05:42   
Боцко
без исклучок, одзади на седиште зад совозачкото место. од најмали нозе се научивме и ова ни е веќе трето (и веројатно последно) седиште. и во мк исто така има закон и казна но можеби не се применува толку стриктно. колку што разбрав, седиште треба до висина од 130 цм.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 21:18:37   
ripce
Седиштето не го користиме многу пошто немаме уште автомобил, неколку пати кога сме биле надвор од градот, задолжително сме се возеле во седиштето... Во текот на неделата постојано сме дома, ретко излегуваме, а живееме во центарот на градот, така да немаме потреба од возење, за викенд кога одиме кај моите доаѓа да не земе татко ми, кога одиме кај родителите на мм не зема свекор ми... се работи за кратки релации, така да не знам колку е исправно, се возиме на задното седиште, седи во мене...

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 21:42:56   
mother 29
jас возам ,а Марко е до мене на предно седиште,си стои и си гледа...на сите релации во Кочаниuser posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Каде се возат вашите деца?
10.2.2010 22:00:23   
Cacko
vo transporter od prviot den uste od bolnica,pa se do 2 meseci,a posle vo sediste(i kupivme takvo so e od 0 meeci so dodatoci koi ponatamu se vadat)i vo retki slucai ja vadam te vadev za cicanje ako besnee,a sea so 5 meseci i da place samo siseto i kraj.mm e protivnik na toa da e nadvor od sediste i toa e .mislam deka e pravilno

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Каде се возат вашите деца?
12.2.2010 19:20:44   
STRUMFETA
Bidejki imame tri avtomobili i samo edno sediste cesto ni se slucuva da se vozime kako mother29 koga sme sami so sin mi,samo bez stoenjeto:).Sednat na prednoto sediste ,pojasot staven ,sedi mirno i razgleduva.Znam deka ne e pravilno,no  koga bi mozele uste poveke da gi skapnat ovie sedistava i nema problem bi kupuvale site,navistina preteruvaat.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Каде се возат вашите деца?
12.2.2010 23:22:02   
nadica
до 6 месеци ја држев јас во раце на задното седиште а потоа купивме седиште па сега седи во седиште без проблем на почетокот ја вадев ако се возиме подолго за да цица а сега не јас седам до неа и ја забавувам user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Каде се возат вашите деца?
13.2.2010 9:20:58   
mami
секогаш на задно седиште, освен кога сме со службената на мм, бидејќи е пик ап и нема задно седиште па седи напред кај мене во скут. До 4 месеци додека го собираше беше во транспортерот, после едно месец дена се возеше кај мене сднат или на сам седеше на задното седиште. После земавме седиште кое и ден денес кога седи во него кога не- зависи од расположение

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Каде се возат вашите деца?
17.2.2010 13:06:39   
majka 79
nie imavme transporter na chicco i go koristevme do 12 meseci. a sega koga vozi mm decata sedat nazad sami vrzani so pojasi ama pak ne se mrni i znaat ponekogas da se odvrzat.
mene mi e strav sama da gi vozam bez sedista i izgleda ke mora da kupime sedista.
kakvi sedista koristite, pomognete mi pri izborot i otprilika kolku cinat bidejki mi trebaat dve. da ne ispadni sedistata da cinat kolku edno koliceuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Каде се возат вашите деца?
31.3.2010 13:54:18   
mis.
јас се возам позади со моите две сонца и супер ми е.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Каде се возат вашите деца?
31.3.2010 14:10:12   
profesorica
порано го држев дамјан во скут, се додека не купивме седиште.од тогаш редовно си седи на седиште и тоа позади татко му а јас прво 2-3 месеци седев до него а сега си седам напред до мм и дијагонално си го гледам Дамјан што работи позади. или некогаш ке го отворам огледалцето пред мене за да го набљудувам.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Каде се возат вашите деца?
31.3.2010 14:52:28   
blue_blue
Imam od Jumbo nivna no name marka isofix. Cinea po 100 evra edno, ama so tax refund mi dojdoa po 85 evra edno. Jas moite bliznacki gi vozam uste od koga izlegoa od bolnica samo vo sediste, zosto taka e najbezbedno. Vo sekoj drug slucaj, nedaj boze pri soobrakajka golema e verojatnosta deka prvo deteto ke "proleta" napred i moznosta za povredi e mnogu pogolema. Inaku da imav koj da mi pozajmi sedista sigurno ke gi zemev, nema vrska za mene koja marka se i onaka mal period se koristat. Isofix se najzbededni bidjeki ne se vrzuvaat so kaizot od kola tuku se fiksiraat so sina za sedisteto ama kolata treba da ti e ponova i da ima isofix sistem. Vo Skopje ima isofix sedista ama kostaat 300 evra edno.

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

nie imavme transporter na chicco i go koristevme do 12 meseci. a sega koga vozi mm decata sedat nazad sami vrzani so pojasi ama pak ne se mrni i znaat ponekogas da se odvrzat.
mene mi e strav sama da gi vozam bez sedista i izgleda ke mora da kupime sedista.
kakvi sedista koristite, pomognete mi pri izborot i otprilika kolku cinat bidejki mi trebaat dve. da ne ispadni sedistata da cinat kolku edno koliceuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?