|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Информации за трајноста на измолзеното млеко
31.5.2010 0:38:53   
soncicko
znam deka pred nekoe vreme ova negde go procitav no sega nemozam da go najdam...
kolku vreme stoi izmolzeno mleko na sobna temperatura kolku vo frizider i kolku vo zamrznuvac i kako bese procesot na odmrznuvanje na zamrznato mleko
pozzzzzz

< Поракaта ја уредил Тања -- 31.5.2010 1:05:30 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Информации за трајноста на измолзеното млеко
31.5.2010 0:43:01   
Палешка РР
На собна температура:
на 15°C - 24 часа
на 19-22°C - 10 часа
на 25°C - 4-6 часа

Во фрижидер:
на 0-4°C - 8 дена
во комората на обичен фрижидер - 2 недели
во фрижидер за длабоко замрзнување на Т -19°C до 6 месеци.
Пред замрзнување млекото треба да се олади во фрижидер, а после одмрзнувањето се подгрева во сад со топла вода, не директно на шпорет.

Mајките кои сеуште дојат а треба да бидат одвоени од бебето на еден или повеќе дена, можат претходно да се одмозлуваат секој ден по малку и да соберат количина доволна да ги покрие потребите на бебето додека е таа отсутнаuser posted image . За да не даваат адаптирано млеко или да го одбијат бебето од цицање.

Ова го пронајдов како информација на нет, не ми проверено и не сум сигурна дали е точно. Јас не би оставила млеко на собна температура повеќе од 3 часа.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот soncicko)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Информации за трајноста на измолзеното млеко
31.5.2010 0:47:44   
soncicko
moeto bebence e 4 meseci nekade procitav deka na edno doenje iscicuva okolu 130ml dali imas i za ova nekoja informacija?blagodaram paleska

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Информации за трајноста на измолзеното млеко
31.5.2010 0:52:49   
Тања РР
Количината на млеко која му е потребна на бебето зависи од неговата тежина. Формулата е:
тежина на дете х 150 = мл млеко за 24 ч.
Таа бројка подели ај со бројот на оброци на детето. Е сега ова е просек, не е страшно детето да пие повеќе или малку помалку, секое дете е различно.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот soncicko)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Информации за трајноста на измолзеното млеко
31.5.2010 12:36:55   
emma1
moze nekoj da spodeli iskustvo so hranenje na bebe so sisence so izmolzeno mleko. moeto bebe ima 2,5 meseci dosega niednas se nemam izmolzeno bidejki ne sum imala potreba. megutoa se razmislkuvam dokolku se javi potreba da go ostaam na kratko kako bi go izvela toa so jadenjeto. isto ako moze nekoj da napise kako se izmolzuva. dobro mi dojde i ovaa informacija za toa kolku vreme trae izmolzenoto mleko, jas imav slusnato deka vo frizider moze da stoi okolu 2 saati samo.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Информации за трајноста на измолзеното млеко
31.5.2010 14:37:58   
Anushka
два часа стои адаптираното млеко. Но, мајчиното може да стои без да се расипе и 24 часа.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Информации за трајноста на измолзеното млеко
31.5.2010 14:56:42   
marinka80
eve sega ke ti objasnam kako jas pravev od iskustvo bidejki moeto bebe od prv den ne sakase da cica a jas imav mnogu mleko ne dozvoliv da pie adaptirano tuku celi 9 meseci piese od moeto mleko koe jas go izmolzuvav zbnaci pred se ti treba pumpa za izmolzuvanje bidejki nema cesto da se izmolzuvas tuku samo po potreba mozes so racna pumpa  .mlekoto na sobna temperatura vo leto moze da stoi do 2 casa vo obicen frizider na 02stepeni do 24 casa avo zamrznuvac obicen do 3 dena poveke ne sum cuvala za zatopluvanje samo postepeno vo topla voda ne na ringla ili vo mikro.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Информации за трајноста на измолзеното млеко
31.5.2010 23:52:37   
Тања РР
Емма1 еве и јас да го споделам моето искуство. Јас се измолзував рачно бидејки не можев со пумпа, ме болеше. Најважно е целата постапка да се изведува што е можно постерилно. Значи прво шишенцето се стерилизира со вриење, рацете добро се мијат и најдобро е да се измолзува директно во шишенцето. Кога се измолзуваш не ја стискај целата града, доволно е да притискаш само на ареолата (потемниот дел кој го става бебето во уста). За полесно истекување на млекото можеш да си ставиш топли облоги над градите ама и не мора.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот marinka80)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Информации за трајноста на измолзеното млеко
2.6.2010 10:07:09   
emma1
фала многу за советите, ќе ми се најде ова доста доколку имам потреба.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Информации за трајноста на измолзеното млеко
17.6.2010 18:06:36   
Палешка РР
Овие информации би требало да се веродостојни затоа што се објавени од Здружението на мајки на предвреме родени бебиња од Австралија:

Свежо измолзено млеко трае:

- 6 часа на собна температура
- 3-4 дена во фрижидер (во задниот дел, кадешто е најстудено)

Замрзнато млеко трае:

- 2 недели (во комора која е над фрижидерот)
- 3 месеци (ако комората има посебна врата)
- 6-12 месеци (во фрижидер за длабоко замрзнување)

Замрзнатото млеко ако е одмрзнато во фрижидер трае 4 часа на собна температура
- ако е одмрзнато и стои во фрижидер - 24 часа
- ако е одмрзнато во топла вода, само 4 часа

За да го одмрзете не користете топла вода, бидејќи таа може да ги уништи некои од важните состојки на млекото. Најдобро е додека се одмрзнува да стои во фрижидер.
Исто така не користете микробранова печка за одмрзнување.

< Поракaта ја уредил Палешка -- 17.6.2010 18:15:03 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?