|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Рецепти за апарат за печење леб
15.11.2013 11:38:05   
vezilka RR
Еве тука можеме да споделуваме рецепти кои ги користиме за апаратите за печење леб. Гледам не има повеќе заинтересирани и желни, хе, хе. Ве молам, навалете!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Рецепти за апарат за печење леб
15.11.2013 11:39:31   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Zenski vo aparatot za leb mozete se da napravite.Mianke zasto si se uplasila deka ke go utnes testoto za kifli.Stavas 650-700g brasno 350ml mlako mleko 2 lazici sol 2 seker 1 jajce po zelba leneno seme melen susam ili crno seme(znes koe prvo se stva) stavas na program samo mesenje i izgleda fantasticno testoto za 1.30min stasuvanje.Posle mozes sto sakas da mu pravis.Ova mi e iprobana recepta i od tolkava kolkicin ispgat okolu 60 kiflicki sredna golema a zaq vkus d ne vi kazuvam.Sekoj vtor den pravaam kifli i za mig gi snemuva pa i gosti mi se njavuvaaat samo na kifli.Epten dobra rab e aparatot jasa pravam i kifli i piti i banica mekici se sto e testo a imam na gorenje naajeftiniot go zemavme 3700 i mi e najiskoristena rab.




ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Vo masinata go stasuvas testoto ili go vadis pa go stasuvas? Kiflite posle toa gi ostavas da narasnet pred da gi pecess?



ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Vo masinta gi stavas site sostojki neli po redosled i pusts program.Ono si mesi i stasuva tvoe e koga ke zavrsi da napravis formi i d gi ispeces.Jas nekogas koga imam vreme gi ostavam kiflite pred da gi pecam uste 5min da odmorat nekogas koga se brzam taka gi stavam ama si narasnuvat so pecenjeto.
a vo receptata zaboraviv da pisam 50ml zejtin




ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Ааа, и квасец заборави:) јас тестото го оставам во натре да стаса. Програмот за месење и стасување трае 1 час и 50 мин. Но тестото за кифли ми е готово негде за 1 час. Ги развлекувам кифлите ги редам во плех и ги стасувам уште 10тина мин па ги печам. Со истото тесто правам и погача со сирење и милиброд.




ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia RR

Како да направите леб
     Ставете ги состојките за леб во садот. Ве молиме придржувајте се за распоредот наведен во рецептот. Обично прво се става водата или течната состојка, потоа шеќер, сол и брашно, квасецот или прашокот за печиво секогаш се додаваат последни. Во случај на тежок леб со големо количество ‘рж или пченица, препорачуваме состојките да ги додавате по обратен редослед , т.е. прво ставете ги квасецот и брашното, а на крајот течностите заради подобро мешање.




ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

откога го имаме не сме пропуштиле ден а да не правиме леб
му ја најдовме финтата и морам да кажам дека по 6 месеци избегнување на јадење на леб откога го имаме апаратот неможам да се воздржам да не каснам повеќе одколку што би ме најадило user posted image

инаку овој рацепт го применуваме:
250 мл вода
400гр брашно
2 супени лазици шеќер
1 супена лазица сол
2-3 супени лазици масло (маслиново 2; сончогледово 3)
~7гр сув квасец
на основна програма 3 часа и ммммммммммм




< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 15.11.2013 11:45:29 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Рецепти за апарат за печење леб
15.11.2013 11:59:35   
vezilka RR
Tomato Foccaacia -средна големина програм за бело лебце

квасец 3/4 тсп-мала лажицка
бело брашно 400 г
шекер 1 тсб
салце,сок од патлиѕан 150 мл
вода 120 мл
било какви маслинки исецени на пола 50 гр
суви патлиџани кои не мора да се стават 50 гр
Маслинките и сувите патлџзани се ставаат во диспанзерот за ореви а ако го немате за 5 мин од како ке почне машината.



Пица лебче, средна големина/програм за бело лебце

квасец 1/2 тсб
бело брасно 400 гр
шекер 1тбсп
путер 15 г
млеко во прав 1 1/2 тбсп
сол 1 тсб
оригано 2 тсб
вода 280 мл
пеперони салама ситно сецкана/јас експериментирам 75 гр
маслинки сецкани 50 гр
Саламата и маслинките се додаваат во диспанзерот на самиот почеток пред да ја уклучите, а ако го немате диспанзерот 5 мин од кога ке почне да работи масината.

Кифли од машина за леб

800 gr брашно
2 мали мерици сол
1 голема мерица шеќер
2 мали мерици сув квасец
300 ml млеко
100 ml вода
100 ml зејтин
1/2 прашок за пециво или 2 мали мерици

Се ставаат прво мокрите состојки па сувите а квасецот на крај. Програма dough. Се печат на 180 степени.
Доколку тестото е течно, додадете плус лажици брашно.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Рецепти за апарат за печење леб
8.12.2013 0:06:44   
Snowhite RR
Најдов еден прирачник со рецепти, во пдф формат е, не можам да копирам директно во темава, ако сака некоја ќе ви го пратам во пп

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Рецепти за апарат за печење леб
10.12.2015 15:21:58   
Felly RR
Ние пред некој ден го зедовме апаратот и еве да споделам два рецепти што ги испробав.

Кекс со јаболка и ореви
2 јајца
40 мл млеко
4 супени лажици масло
1 чаша шеќер
2 чаши излупени и изрендани јаболка
1 чаша сецкани ореви
380 гр брашно
1 кафена лажичка сода бикарбона
1 кафена лажичкпециво
1/2 кафена лажичксол
1/2 кафена лажичк цимет
На програм БРЗО - кај мене трае 1и40 мин

Италијански бел леб за 900 гр
325 мл вода, сол и шеќер по 1 супена лажица, масло една кафена лажичка, брашно 475 гр, палента 100 гр, квасец 5 гр.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Рецепти за апарат за печење леб
10.12.2015 15:25:47   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Кифли од машина за леб

800 gr брашно
2 мали мерици сол
1 голема мерица шеќер
2 мали мерици сув квасец
300 ml млеко
100 ml вода
100 ml зејтин
1/2 прашок за пециво или 2 мали мерици

Се ставаат прво мокрите состојки па сувите а квасецот на крај. Програма dough. Се печат на 180 степени.
Доколку тестото е течно, додадете плус лажици брашно.



Везилке, за која грамажа ти е апаратот. Кај мене сите рецепти се со помалку брашно. Наредно ми е ова - кифлички да пробамuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?