|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Како ви поминува денот?
16.2.2011 12:15:02   
bebushkaa
Dali Vi se cini deka posle poroduvanjeto sekoj den Vi e ist?
Menuvanje peleni, banjanje, zaspivanje, niskanje dodeka place....?
Dali Vasiot dom go napustate samo za na pedijatar, ortoped, mozebi malku na gosti....ili sekoj den se trudite da pravite nesto razlicno?
Kolku doaganjeto na svet na Vaset____o dete Vi go razubavi zivotot ili Vi go napravi monoton?
Kako Vi pominuva denot na onie koi imate mali bebushki? i kolki tie Vi dozvoluvaat da se zabavuvate?

< Поракaта ја уредил mila mama -- 16.2.2011 22:08:50 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Како ви поминува денот?
16.2.2011 13:08:08   
mama26
taka e bebuska ,,se menuva zivotot so bebence i normalno e toa..menuvanje peleni kasicki [samo toa pa toa ]a vo slucaj da ne bide monotono sum izlegvala do prodavnica ,na kafe ili ke mi dojdat mene drugarki...i8 toa e..]

e sega koga ke porasne imas poveke slobodno vreme vo smiol moze sam da prespie kaj drugarce ili obratno,sam odi vo skolo,izleguva so drustvo i posle mislam ke gi barame doma da ni se i toj monoton zivotuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил mila mama -- 16.2.2011 23:40:01 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот bebushkaa)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Како ви поминува денот?
16.2.2011 23:38:59   
Maca25
Истово го мислев јас, секој ден ист, стануваш и како од некоја навика ги правиш работите, ретко да се случи нешто ново. Едно те исто. Стани, нарани го бебето, пресоблечи го, успиј го... и да не набројувам понатаму. Јас секој ден викав некој на гости, да не седам сама, ладна зима беше, не се излегуваше. Мм на работа од 9 до 6-7, ќе пукнев од досада. Затоа другарка на 2-3 саати е супер, ама во времето кога бебето е будно, затоа што кога спие треба и мама да спие и да се одмара.
Но бебенцата растат брзо, после секој ден ќе ви биде нов, со нови случки, незаборавни моменти.
Доаѓа пролет, па лето, топличко, почесто ќе си шеткате надвор и денот брзо ќе поминува.


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 16.2.2011 23:39:32 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Како ви поминува денот?
17.2.2011 8:39:49   
Viktori
Мојата прва ќерка ја родив во септември, па бидејќи идеше зима ние бевме на улица после 3 дена. Се шетавме по Карпошов секој ден, идев кај едни две блиски другарки кои живееја тука на времето. Не приметив ни депресија, ни промените тешко ги поднесов затоа што колку толку го задржав истото темпо.
А со Б и Ј у пакет беше ауууу мрачно... Зима Б у декември, Ј у јануари... ладно, сиво на прозор висев до март, а и некако ме маваа депресии па не ми се ни правеше нешто. После дојде март огреа сонце и РА ми се смилува user posted image
А обврските околу бебето се обврски и тоа е. Безвезе ми е дури и да коментирам за тоа. Ако не е тоа, ќе биде нешто друго.
А за  успивање, јадење, бањање.... закон е флексибилен распоред. За да нема после плачки.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Како ви поминува денот?
17.2.2011 10:49:59   
Pepelaska *
Откако останав бремена скроз ми се смени поминувањето на денот значи динамичноста одење на работа шетање и се мораше да се сведе на минимум, па фатија жештините, седење дома па се роди user posted image  во септември и немаше шетање јас не можев да мрдам од раната и анемијата, па си дојде зима што значи пак сме дома, ама сега штом видам малку сонце го облакам и да не нема двајцата, а пролетва не планирам дома да влезамuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Како ви поминува денот?
17.2.2011 18:05:53   
Snowhite RR
Ако нешто мразам во животот тоа е монотонија, отсекогаш сум гледала да правам нешто различно, односно секој ден да ми биде различен, а јас се породив во зима, не да ми беше ист секој ден, туку ќе пукнев, а и во зима не ти идат гости, со вируси, со настинки, кај мало бебе потешко, едвај чекав да се затопли, но и кога ќе се затопли, сепак има некои работи, кои и ден денеска ми се монотони, само заради фактот, што на детето треба да му се воведува рутина, не треба да му се менува често работите итн итн, па така мора секое сабајле исто да го почнуваме денот, и исто да го завршуваме, а тоа ми е малку тешко

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Како ви поминува денот?
18.2.2011 13:42:30   
strelec 8
denot mi e kako pesnata na miladinov tuka e mracno i mrak me obviva.mazot mi spie i frci,malata vcera imase vakcina i uste mi izgleda pospana,rucokot se pravi a mene me tepa dosada.vo 3 koga ke dojde maliot od gradinka ke pocne pretstavata

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Како ви поминува денот?
18.2.2011 14:46:05   
stojanoskad
Tebe od miladinov a mene poveke mi ide kako KOPACITE od K.Racin.
Si stanuvam nasabajle porano(kaj 6 maksimum 7),neli bebeto toa vreme mi stanuva, pa do 12 negde pisuvame domasno,citame....... so pogolemiot sin.A vo meguvreme neli maloto cica pa da jadat dvajcata....... i sto ti ne.Mi se smacuva da naprojuvam.
Pauzata e otprilika ova vreme dodeka maloto spie a rucekot se vari.
Ido vecer povtorno nesto slicno ali dosta burno!
Ineli navecer za da postignam poveke okolu site niv ,i domot neli si legnuvam pokasno.

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Како ви поминува денот?
18.2.2011 18:25:23   
Axel
se e isto kako sto opisuvate. jas vcera popladne go zemav golemoto i otidovme do Jumbo da se prosetame, a maloto mu go ostaviv na mm. Dva sati utepav vo Jumbo, odkoga se porodiv vo dekemvri ni do Tinex ne sum otisla,pa malce smeniv sredina.

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Како ви поминува денот?
18.2.2011 18:37:03   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Axel

se e isto kako sto opisuvate. jas vcera popladne go zemav golemoto i otidovme do Jumbo da se proset_ame, a maloto mu go ostaviv na mm. Dva sati utepav vo Jumbo, odkoga se porodiv vo dekemvri ni do Tinex ne sum otisla,pa malce smeniv sredina.


hahahaha еј јас кога се породив се тепав да одам до тинекс! user posted image user posted image user posted image
Шо треба се јас. Па у веро коа отидов user posted image user posted image user posted image user posted image леле кои радости беа тоа....user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Како ви поминува денот?
14.3.2011 22:54:11   
ananikol
 


   Vcera - denes


   Copy- pasteuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Како ви поминува денот?
15.3.2011 16:55:17   
skorpijana
skoro sekoj den isto
stanuvame okolu 6-7 pieme mleko go budam postariot sin za gradinka potoa se presoblekuvame so bebusite pa sremame jadenje za niv za nas okolu 10 se uspivame do 12-12:30 koga stanat ruckaat (pa moze da prosetame ako e ubavo vremeto)pa batko i dojde vo 2 od gradinka toj rucka si igrame do 16 casot pa spiat do 18 potoa stanat pa se nahranuvame do 21 po doma ili nekade na gosti moze da otideme(najcesto kaj moite)user posted image user posted image okolu 21 pidzamki i site na spienje a jas i mm eeeeeeeeeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Како ви поминува денот?
23.3.2011 1:32:17   
kind
taka e lugje,sekoj den repriza,pogotovo tie sto se so dve decinja,potesko,jas imam edno 17meseci,pa i ne e taka dosadno ,gledam da go ispolnam denot najdobro sto moze,obavezno sekoj den se druzime so nekoj,odime,doagjaat,vo igroteka ednas nedelno i taka nekako,zaso koa sum sama poluduvam,a i za malata e bolje koa ima nekoj so nea drustvo,veke mama i tato i stanaa dosadni i taka si euser posted image
treba da se organizirame da praime nie tuka Ringejaja sema,user posted image da se sobereme so se deca da se organizirame po naselbi i da si se druzime,ke bide pointeresno,i za decata pa i za nas.laf muabet,kafence cigarce...nema drugo care,ako si sama so deteto po cel den auuuu,nemozam da zamislam,tesko na tie,samoutepanstvouser posted image [sm=smiley36

pa ajde neka se najde nekoj pameten,i da tepame vreme,hehe
pozz

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Како ви поминува денот?
10.1.2012 12:15:51   
vezilka RR
Абе некако многу брзо..после работа кај моите по детето, три реченици муабет, кафе и дошло 18 часот..трк дома, ручек ( за нас) вечера (за дете), малку играње и гушкање..некогаш и шетање..и прошол денот. Викенди уште побрзо минуваат..дур трпнеш дошло недела навечер. Не ми смета што ми личат деновите еден на друг по форма..содржински се различни.

(Одговор на членот kind)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Како ви поминува денот?
12.6.2014 16:24:01   
vezilka RR
Едно станало, друго легнало. Едно плаче, другото вреска. Едното сака надвор, другото да цица. У една рака бебе на цицка у друга книга и му читам на другото. Или со една рака нишам со друга го ранам другото. И кога ќе видам дошло шест а после не рачунам оти си доаѓа.мажле и не ми се.двете виснати на врат.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Како ви поминува денот?
12.6.2014 17:32:10   
Defne90 RR
Денот стандард како и секогаш,станување насабалје,најпрво си варам кафе и го пијам натераса и почнувам со обврските за денес.Односно правам доручек за децата,ајде па окога ќе станат да ги пресоблечам да ги нахранам да излеземе малку надвор да си поиграат и да се протрчат и кога ќе се рпибереме дома дошло време за ручек.Ајде па почнувам со ручек за нас,најчесто посебен и за децата.Ајде и маж ми стасува од работа во 16.30 ручаме ние ги храниме и децата и повторно надвор на прошетка сите заедно.Еве вака обично ми поминува секој ден.Сега налето.Барем сме во поход често да не ни се здосадува по дома.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Како ви поминува денот?
18.7.2014 23:19:47   
Dilina
Трет ден по ред како си го фаќаме редот :D

околу 7 се будиме, цицаме се гушкаме и галиме мењаме пелени и така докај 9 одприлика, после јас си работам она си нана, па околу 12 најкасно пак, циц циц и пелени мењање оенели, па пак нанањ, додека јас перам пружам пеглам, а свекрва ми да е жива прави ручек, после околу 3 исто цицање, пелени, па околу 5 исто и во 8 бањање, па во 12 цицање, околу 3-4 навечер исто и сабајле пак..... сето ова саат плус минус :D


(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Како ви поминува денот?
19.7.2014 19:17:57   
marchi
Denes cel den ni pomina vo setanje uste od sabajme.bevme na selo,se iznatrcavme ne prespavme se umorivme i eve sega veke 3 saati spieme :) i jas sum nekako umorna no da go dopijam kafevo i me cekaat domasni obvrski user posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Како ви поминува денот?
5.8.2014 14:23:18   
sonc90
e jas da vi kazam super mi proagja denot...prezadovolna sum od toa kako mojot den proagja,milina,ne mozam da opisam so zborovi ama aj ke probam-stanuvam sabajle u 7 saat nenaspana so podocnjaci do zemja,ja zemam malata i menuvam pelena i pocnuvam da ja dojam a taa me gleda i pocnuva nekoi faci da pravi pa uspeva nekako da me nasmee,pa posle ja setkam niz doma,ona naspana,ocite dzamlii otvoreni a moite pagjaat si mislis stoejki ke zaspijam,pa zaspala,pa aj jas da se sredam,da izmijam lice,zabi,da se isceslam,da sredam malce po doma,pa pak stanala pa menuvaj peleni,pa daj i da cica,pa setkaj ja,pa pak zaspala,pa zemam pravam rucek i taka celo vreme,pa vecer i izbanjaj ja...a da i alista isperi...i posle ke rece nekoj deka majkata trebalo da spie koga i bebeto spie...aha sipki vareni...i taka vi vikam jas,abe milina...

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Како ви поминува денот?
5.8.2014 17:31:42   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

e jas da vi kazam super mi proagja denot...prezadovolna sum od toa kako mojot den proagja,milina,ne mozam da opisam so zborovi ama aj ke probam-stanuvam sabajle u 7 saat nenaspana so podocnjaci do zemja,ja zemam malata i menuvam pelena i pocnuvam da ja dojam a taa me gleda i pocnuva nekoi faci da pravi pa uspeva nekako da me nasmee,pa posle ja setkam niz doma,ona naspana,ocite dzamlii otvoreni a moite pagjaat si mislis stoejki ke zaspijam,pa zaspala,pa aj jas da se sredam,da izmijam lice,zabi,da se isceslam,da sredam malce po doma,pa pak stanala pa menuvaj peleni,pa daj i da cica,pa setkaj ja,pa pak zaspala,pa zemam pravam rucek i taka celo vreme,pa vecer i izbanjaj ja...a da i alista isperi...i posle ke rece nekoj deka majkata trebalo da spie koga i bebeto spie...aha sipki vareni...i taka vi vikam jas,abe milina...


Скоро исто само што среќа моја сега за сега да не се урочам, свекрва ми барем доручек ручек ќе спреми user posted image а за алишта перење да не збориме, машината врти ли врти пустата user posted image

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Како ви поминува денот?
6.8.2014 19:46:36   
sonc90
kuti,dusata i izleze na masinata,si mislis 24/7 raboti...sega pa i samo tetra stavame,bez pampers i uste tolku ima za perenje a i jas uste tolku za pruzanje...edvaj cekam da pocneme da setame(jas cekam 40 dena) pa da ne mi bide vaka monotono

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 21
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Id idnata godina..........
zelba

dali si vetuvate nesto sebe si deka od idnata godina ke promeni te

nemam (36%)

da prestanam da pusam (13%)

na dieta (32%)

navedi sama sto (19%)


Број на сите гласови: 84

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!