|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Тиква
13.10.2009 8:23:44   
ripce
Од онаа зелената тиква уште од 4-5 месец му додавам во кашичките со зеленчук, а вчера баш испеков од оние портокаловите што се... Леле малиот се утепа од јадење, да сум знаеле претходно ќе му дадев...
Кога јас бев помала се сеќавам мајка ми во зимскиот период знаеше да ни испече ваква тиква. Ја има и на вашето мени???
user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Тиква
13.10.2009 8:41:59   
mami
ххехех, Лука ја обожаваше лани, а годинава кога пробав да му дадам ми направи некоја фацка..ке пробам пак да му направам од тие погачиците со тиква, брокула, компир и морков испечени во мали калашчиња, тие лани ги утепа од јадење...

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Тиква
13.10.2009 8:44:52   
profesorica
Дамјан ја обожава зелената тиквица а од оваа тиква сме пробале неколку пати и поретко ја јаде.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Тиква
13.10.2009 11:22:59   
mis.
Моите деца израснаа со тиква.Едноставно ја обожаваат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Тиква
13.10.2009 11:35:26   
ostoun
Jas do godina ne i stavav voopsto sol vo kasickite i zatoa ni bese tesko koga nemavme vreme za domasna kasicka da se odlucime za kupecka. Megutoa najdovme 1 od bebevita tikva so pilesko i mnogu ja sakase ama deka karotin mnogu vo tikvata noseto i se obo zolto i pedijatarot ni preporaca da izbegnuvame portokalovo (tikva , morkov, kajsii i dr )user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Тиква
13.10.2009 11:39:15   
profesorica
и мене така ми викаа носето му било жолто бла бла, а јас му давав најмнмогу 2 пати неделно овошје и зеленчук-портокалова боја.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Тиква
13.10.2009 11:41:00   
srekna mama
обојувањето е од поголеми количини на обоено овошје,ама сепак треба да се дава-умерено

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Тиква
13.10.2009 11:45:16   
ostoun
Сега си јаде моркови а носето не и е веке жолто значи од тиквата било

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Тиква
14.11.2009 1:07:52   
ripce
user posted image

Овој плод со јаболкаст или крушковиден облик има сочно месо со силна портокалова боја. Вкусот е сладок и нема некоја особена арома. Таа е дел од фамилијата Cucurbitaceae. Името и доаѓа од грчкиот збор pepon, што значи голема диња. Уште старите египќани и римјани ја користеле тиквата за подготовка на јaдења, особено долгнавестата крушковидна тиква. Најголем дел од видовите кај нас се донесени од Америка, поточно Мексико. Но, она што е најважно е дека во овој портокалов плод изобилува со минерали и витмини. Идеална е за сите болести на желудникот и цревата. Претставува одличен диуретик, а се препорачува и кај луѓе со ревматски заболувања, гихт, воспаленија на уринарните патишта, бубрезите и жолчката. Делува добро и на кожата, посебно на масната и кожа склна кон акни и митисери. Освен тиквата, семките и маслото од тиква се препорачуваат поради омега-3 масните киселини, минералите и протеини.

ЛИЧНА КАРТА

Во 100 гр плод од тиква има 26 калории, 1 гр протеини, 6.50 гр јаглехидрати, 0.10 гр масти и 0.50 гр диететски влакна и нема холестерол. user posted image
*ДПК – дневна препорачана количина

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ТИКВАТА
• во јужна Азија, тиквата се готви со путер, шеќер и зачини и на тој начин се добива каду ка халва;
• во многу земји тиквата се додава на алкохолни и безалкохолни пијалаци поради подобра арома;
• обичната или полската тиква може да достигне тежина и од 100 килограми.
УБАВИНА ОД КУЈНА
Тиквата одлично делува на изгледот на кожата. Ако подготвите пире од свежа тиква и го ставите како маска на лицето околу 10 минути, таа ќе ги исчисти и стесне порите, а кожата ќе ги добие потребните витамини и минерали. Особено е добра за кожа која е склона кон акни и митисери. Затоа и сѐ повеќе се користи од големите козметички компании во производство на препаратите. ●
Слични објави

< Поракaта ја уредил anica -- 14.11.2009 1:08:25 >

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Тиква
14.11.2009 1:08:56   
ripce
Лековити својства на тиквата
Плодот и семето од тиквата имаат лековито дејство.Семето од тиква има висок процент на масло(50%) во кое доминираат есенцијални масни киселини(н-6 и н6 фамилија) кои човечкиот организам не може да ги произведе.

Маслото е богато и со протеини(35-45%), витамини А, Б1, Б6, Ц, Д, Е и К и минерали, посебно фосфор и цинк.
Како добар извор на есенцијални незаситени масни киселини кои се неопходни на организмот за нормален раст, развој и бројни други функции, вклучувајќи ја тука и репродуктивната, спаѓа во нутритивните највредни масла.

Есенцијалните н-3 масни киселини кои ова масло ги содржи во висок процент, го штитат организмот од инфекции, го јакнат имунитетот,го штитат сцето и крвните садови, снижувајки го нивото на триглицериди а зголемувајкји го нивото на ХДЛ честичките (добар холестерол).

Маслото од тиква делува стимулативно на целиот организам:урогенитално, дигестивно, кардиоваскуларно, ендокрино, нервно како и на коските, мускулите, зглобовите и кожата.

Заболувањата на кои тиквиното масло би можело да делува се : повишен крвен притисок, заболувања на срце, пречки при мокрењето кај зголемена простата, дијабетис, реуматизам, остеопороза, различни заболувања на кожата.

Маслото од тиква има исклучително пријатен вкус,па во кујната може да се искористи во вид на прелив за салати, варени јадења со зеленчук, ориз, печурки, , теста, смеси за пецива и колачи.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Тиква
6.12.2009 9:46:19   
ripce
Тиква за поздрава зима
Зимата веќе силно не прегрна, а за полесно да ги поминеме студените денови тука се зимските „сладости“. Една од нив е тиквата, која печена во рерна, како крем супа или пак во кришки со цимет и прав шеќер, може да биде вистински мелем за душата и телото.

Тиквата е зеленчук со благ вкус и изразито портокалова боја. Во Европа пристигна од Мексико и многу брзо зазема значајно место во многу национални кујни, пред сé заради својата нутриционистичка вредност.
Тиквата е исклучително богата со витамините А, Б, Ц и Е, како и со фолни киселини и минерали, а во последно време стана посебно популарна и заради бета-каротинот кој е одличен антиоксидант.

Освен тоа, тиквата поседува и мала енергетска вредност, а зарди целулозата и пектинот во себе, таа го забрзува и варењето на храната, поради што е идеална за диетална исхрана.

Семеките од тиквата исто така се незаменливи во исхраната. Тие се богати со масти, белковини, минерали и витамини. Енергетската вредност на семките од тиква е речиси дваесет пати поголема од енергетската вредност на меснатиот дел од тиквата.

Но овој зеленчук е идеален и како козметичко средство. Доколку имате масна кожа, маската од тиква ќе ги реши Вашите проблеми.

Свежата тиква пресечена на парчиња, можете да ја држите во фрижидерот неколку денови, додека рендана можете да ја замрзнете во кеси за замрзнувач и така да ја чувате околу два месеци.

При подготовката на тиквата, задолжително отстранете и ја кората. Сировата тиква може да се користи за салата и сок, додека за останатите слатки или солени јадења тиквата се пече или вари.

Ако решите тиквата да ја печете во рерна, тогаш оставете и ја кората, но истата отстранете ја кога ќе ја послужувате. Во оваа варијанта тиквата ќе биде уште послатка доколу додека уште е врела од печењето ја посипете со кафеав шеќер и цимет. Заедно со шоља чај ова е идеална зимска ужина.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Тиква
6.12.2009 12:45:01   
Еца
Откако почнавме со дохрана и откако и ја воведов на Мартина тиквата и варев секој ден. Си ја јадеше со сласт. Исто така секој ден таа си грицка и морков, обавезно си бара и сама. Досега не сум приметила обојување на лицето, но знам дека има случаи такви. И јас сакам многу тиква. Најубава тиква ми е онаа направена со млеко, луѓе пробајте и ќе видите колку е вкусна. Значи не зборам за тиквите печенки долгнавестите, туку округлите. Исечете ја на коцки, ставете во сад за печење, преку неа шеќер и полијте со млеко. Испечете и пробајте. Мм прв пат кога проба беше изненаден од тоа колку беше вкусна.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Тиква
6.12.2009 12:49:29   
STRUMFETA
округлите. Исечете ја на коцки, ставете во сад за печење, преку неа шеќер и полијте со млеко. Испечете и пробајте. Мм прв пат кога проба беше изненаден од тоа колку беше вкусна.


Eca, samo tolku? NMe treba pred toa d se vari? A seker kolku?

< Поракaта ја уредил STRUMFETA -- 6.12.2009 12:50:03 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Тиква
6.12.2009 12:51:04   
BEBICA
Jas na Monika tikva pocnav da i davam od 6 mesec prvo i bese glavem obrok za rucek, a sega ja jade kako vecera pomesana so varen oriz i seto toa go zasladuvam so malku med.Probajte vkusno e Monika se davi vo toa.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Тиква
6.12.2009 17:02:44   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

kako vecera pomesana so varen oriz i seto toa go zasladuvam so malku med.


Баш ќе го пробам ова па можеби Мила ќе засака тиква зашто не ја обожава баш.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Тиква
6.12.2009 18:12:20   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

kako vecera pomesana so varen oriz i seto toa go zasladuvam so malku med.


Баш ќе го пробам ова па можеби Мила ќе засака тиква зашто не ја обожава баш.


probaj mila na mama jas slucajno toa sama ednas mi padna na pamet i gledam deka i se sviga, malku i e slatko a uz toa jade i oriz.Mislam deka e dovolno kaloricno za vecera.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Тиква
3.2.2010 22:34:52   
Cacko
Obozava,ali prosto obozava.uste od 4 mesec jade ali ako i dades bi izela poise nego vozrasen,samo otvara usta,otvarauser posted image kamo sreka za zelencukovite taka da pravese

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Тиква
4.2.2010 0:47:06   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: STRUMFETA

округлите. Исечете ја на коцки, ставете во сад за печење, преку неа шеќер и полијте со млеко. Испечете и пробајте. Мм прв пат кога проба беше изненаден од тоа колку беше вкусна.


Eca, samo tolku? NMe treba pred toa d se vari? A seker kolku?

Ше-kер ставаш одгоре, низ целата тава, врз тiквата, а млеко да ја облие тиквата и додека да извирие млекото таа ќе се испече, нема варење. Пробај и кажи ми дали ти се допаднало. Ние пораснавме со овој "специјалитет"user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Тиква
4.2.2010 9:05:57   
mami
ова Ецо богами и јас ке го пробам, па ако не Лука татко му ке си ја изеде. Јас не јадам тиква, а некако ни Лука годинава не ми ја обожава

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Тиква
4.2.2010 9:53:43   
profesorica
дамјан несака и несака портокалова тикваuser posted image

а зелената си ја јадеuser posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Тиква
4.2.2010 11:29:05   
ripce
јас ја печам со вода, не сум пробала со млеко, значи ја редам во плех, истурам малку вода и после малку шеќер и ја печам... баш ќе пробам со млеко! инаку мојот ја јаде, ептен ја сака, а од зелената имам замрзнато коцкички во ќесиња и му ставам по неколку коцки во зеленчуковите кашички, и таа ја јаде. 

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Тиква
4.2.2010 11:42:49   
BILJANA_G
Cesto varam tikva site ja jademe.Vrz parcinjata stavam med i eptem malku vodicka i se vare na parea vo ekspreden lonec ja stavam.Ponekogas i ja pecam ama retko.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Тиква
7.2.2010 11:52:30   
Natasha5
Јанa многу ми јаде тиква,ама сега поминува периодот и веке тиквите не стојат се расипуваат.јас имам многу.Кажете ми што правите дали замрзнувате тиква (бидејки се расипува)??или не треба да се замрзне па да се вари???или си чекате да дојде периодот на тиквата па да им давате на вашите деца??

< Поракaта ја уредил Natasha5 -- 7.2.2010 11:53:38 >

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Тиква
7.2.2010 13:38:02   
mother 29
јас на Марко му давам замрзната тиква.ке ја тргнам кората ке ја исечам на кругови и ке ги замрзнам.после вадам кога сакам да му ја направам,дали варена блага или печена..сеедно.инаку тиквата трпи замрзнување зашто е тврда ,не е кашеста, па после кога ке се одмрзне нема да пушти вода.user posted image

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 7.2.2010 13:39:30 >

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Тиква
7.2.2010 14:49:36   
lilit
Марко обожава тиква!Ја печат со дедо му и тоа им е торта така си ја викаат.Баш ми е мило дека ја јаде зашто јас мразам тиква а знам колку е корисна да се јаде од тиквата ЈАДАМ САМО СЕМКИuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?