|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Полигамија
1.1.2013 10:11:05   
Pepelaska *
Бигамијата е посебен случај на полигамија и се користи за некој/некоја кој/која има две сопруги/два сопруга. Бигамијата, како и полигамијата е нелегална во повеќето земји во светот, освен во некои муслимански земји како и во некои региони со специфични христијански цркви како Мормоните, кои во своите учења одобруваат повеќе жени за мажот. Многу поретко се случува жената да има право на повеќе мажи, како во некои племиња во пацифичкиот океан, каде често жената е мажена за два браќа од друга фамилија.
Бигамијата нема само специфично значење во кое двете сопруги знаат една за друга, но и пошироко значење со кое е забрането човек да се ожени по втор пат сè додека не се е развел со претходната жена, како и и да има две семејства/сопруги во исто време но на различни места кои не знаат едни за други.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

maz mi ima dve zeni, jas i uste edna :):)
samo toa grupen mupen tie valkani raboti nema
i nema da ima nikad


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

maz mi ima dve zeni, jas i uste edna :):)
samo toa grupen mupen tie valkani raboti nema
i nema da ima nikad

Izvini vaka ama moram da te prasam:
kako be dve zeni?!!!!
So dvete e vencan ? Zaeno ziveete pod ist krov ?
Kako se cuvstvuvas ti vo vrska so ova???/
Vo Makedonijava ziveete ili nekade nadvor???
Izvinbi mozebi reagiram zacuduvacki no mene ova nekako ne mi e vernouser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

I jas istovo go postaviv ama nesto me zeza netov pa gledam ne iskoci..
I jas sum so prasalnici??
KAko se cuvstvuvas ti?kako prva kako vtora???


ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

Kaj hristijanite e wow user posted image za poveke od edna zena da se ima...ama za muslimanite ne e nishto cudno...verata ako im dozvoluva zoshto da ne...pa neli se sekavate na serijata ZADE?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

pa eve vaka vo kratki crti: taa
si ima stan jas si ziveam vo kuka. edna vecer kaj mene edna kaj neja, koga
imame mesecn cikluz od nas ednata, tie denivi e kaj taa koja e cista, inace ne sum bas ljubomorna, zasto vo islamot dozvoleno e 4 zeni da ima mm. i taka i treva finansiski da si vo red sto na ednata i na drugata


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

малце надвор од темата...ама ме интересира ептен - вие две се знаете? има деца со неа? ви доаѓа дома? која е прва, која втора жена?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Ummu ajna, искрено не знам колку беше паметно што го сподели ова тука, сигурно ќе наидеш на многу реакции. Јас еве искрено верувам во моногамија.

Искрено многу се збунив кога прочитав, мислев дека кај нас во Македонија нема такви работи, барем не се дозволени со закон. Морам да те прашам, вие венчани сте во матично? Која од вас има склучено граѓански брак со него, бедејќи двете не можете.

Јас познавам многу муслиманки, имам другарки муслиманки, и не би дозволиле такво нешто во овој 21 век, и не би се согласиле на таков живот, колку и да в и дозволува верата. Браво за тебе, во секој случај.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Потполно се согласувам со Ципи Рипи,и јас исто ќе те прашував со која е венчан мт, многу ми е чуден таков брак во ова време но сепак алал да ти е за храброста што ја имаш.И мислам дека нема потреба од смеење , тоа си е нејзина одлука.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

abe luge sto vie cudno koga i hristijanstvoto go dozvoluva toa stariot zavet. jas ne sum mu vencana zena taa ke se venca so nego. toa e moj poklon za neja. a jas mu ja imam najdeno po mlada e od mene 7 godini taa ima 20 ja 26 maz mi 33 i na neja i se cesase Za mm epa cin ticse cesa bujrum hehe. nie se znaeme kafe si pijeme si set__ame si se smeeme ne doslo do sega nesto loso karanje ili bilo sto. nikoj ne znae od na mm fanilijata ja prestavuvam kako moja drugarka. aj dosta vie heheheeheh

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

mi se gade od takvo nesto grupen seksi da ima uste edna zena odma go ostavam ne razmisluvam voopsto on ke me ponizuva mene taka nema sansi ili jas ili ona na dva stola nemoze da sedi



ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

more so zabavno si ja docekuvate nova godina so grupen seks i poligamija
user posted image bravo bravo ringerajkiuser posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

izvinete ama nie ne slavime nova godina mislev na mene maz mi i drugata zena bidejki sme muslimani a poligamijata islamot go dozvoluva za mazot do 4 zeni. podobro vtora zena nego preljuba da se prah toa e eden od naj golemite greovi vo islamot i hristijanstvoto i grypniot sex isto taka tie koj go pravat se prokolnati od boga bilo da se muslimani ili hristijani. podobro uste edna ke mu nadam na maz mu begi da go buta sekade kako opstinski pecat. pozdrav


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

user posted image ummi_ajna postot mi bese upaten do site sto postirale na temava za vreme na docekot, ni na kraj pamet ne mi padna deka nekoj praktikuva grupen seks dur postira na rr, se zezav malkuuser posted image
inaku ne znaev deka muslimanite ne slavat nova godina, a znam deka poligamija e dozvolena vo vasa kultura, vo mk 4 zeni vo drugi zemji moze i 7 i poveke
znam deka i kaj hristijani e dozvolena poligamija, primer za toa se mormonite vo Amerika
inaku imam naletano i na psiholozi koi veruvaat deka na covekot prirodna opredelba mu e poligamijata, a monogamijata e drustveno nalozena, so sto jas licno ne se slozuvam bas, no toa e sosem druga tema, mozebi ne e loso da si otvorime tema i da se prodiskutira koga veke te imame i tebe kako pretstavnik koj veruva i praktikuva poligamija, ako sakas ti sekakouser posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

zabraneto poligamija poveke od 4 zeni vo islamot tie sto zimast poveke zeni golem grev
e granicata e 4 ili podole nad 4 ne smejat.


< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 2.1.2013 13:45:23 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бигамија
1.1.2013 10:25:57   
Ikana
Мислам дека сите слават Нова Година без оглед на верата...Божиќ, од друга страна, го слават само христијаните.

Навистина ми е чудно да пишувам на темава, посебно затоа што во нашата, а ни во други земји полигамијата и бигамијата не се легални.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бигамија
1.1.2013 10:28:49   
Pepelaska *
Мене ме интересира кога веќе верата дозволува зошто криете од домашните и како реагираат тие на тоа што немате намера да се венчате? Ако утре имаш дете него , ако не сте венчани во матично детето ќе биде вонбрачно или како ?


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бигамија
1.1.2013 10:43:18   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

Мислам дека сите слават Нова Година без оглед на верата...Божиќ, од друга страна, го слават само христијаните.

Навистина ми е чудно да пишувам на темава, посебно затоа што во нашата, а ни во други земји полигамијата и бигамијата не се легални.


Малку офтопик, јас колку што знам во исламот нема нова година мислам верски, а инаку колку што гледам се слави по кафани и слично , кај нив ако не се лажам курбан бајрам е нешто како нова год.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бигамија
1.1.2013 10:56:53   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Мене ме интересира кога веќе верата дозволува зошто криете од домашните и како реагираат тие на тоа што немате намера да се венчате? Ако утре имаш дете него , ако не сте венчани во матично детето ќе биде вонбрачно или како ?



pa verojatno ke otkrijat, samo uste ne dosol momentot i ne veruvam deka ke imaat problem
a bez ogled na toa sto ne se vencani tie si gi priznavaat decata i si prevzemaat odgovornost za niv
mene mi e apsurdno sto gi gonat zakonski koga e toa del od nivno veruvanje i koga i zenite i mazite se soglasni na toa, a na primer tolku mazi i zeni izneveruvaat, duri i deca vo brak ragaat zenite od drug maz a za toa nikoj ne e gonet zakonski
pa ispaga izneveruvaj, krij, lazi i na kraj samo so razvod moze da pomines, a ako sakas da imas otvoren odnos so dve zeni ili dvajca mazi i sakas toa da go legaliziras toa ne moze go povreduvas zakonot i ti sledi sudenje (za amerika zboruvam, ne znam vo MK dali nekoj se zanimava voopsto so ovie pojavi)

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бигамија
1.1.2013 11:09:36   
Ikana
Да во право си, тие различно го сметаат календарот,моја грешка. user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

Мислам дека сите слават Нова Година без оглед на верата...Божиќ, од друга страна, го слават само христијаните.

Навистина ми е чудно да пишувам на темава, посебно затоа што во нашата, а ни во други земји полигамијата и бигамијата не се легални.


Малку офтопик, јас колку што знам во исламот нема нова година мислам верски, а инаку колку што гледам се слави по кафани и слично , кај нив ако не се лажам курбан бајрам е нешто како нова год.


(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бигамија
1.1.2013 11:19:32   
Cipi Ripi
abe luge sto vie cudno koga i hristijanstvoto go dozvoluva toa stariot zavet. jas ne sum mu vencana zena taa ke se venca so nego. toa e moj poklon za neja. a jas mu ja imam najdeno po mlada e od mene 7 godini taa ima 20 ja 26 maz mi 33 i na neja i se cesase Za mm epa cin ticse cesa bujrum hehe. nie se znaeme kafe si pijeme si setame si se smeeme ne doslo do sega nesto loso karanje ili bilo sto. nikoj ne znae od na mm fanilijata ja prestavuvam kako moja drugarka. aj dosta vie heheheeheh

Мене како прво и основно не ми е јасно што ја мешаме верата, и Христијанството дозволило во стариот завет?? Па што, ова тебе што ти е, оправдување некое? Еве на пример јас сум будиста и сега?? Мислам дајте луѓе да не забегуваме, ова е нонсенс според мене. "Чим ти се чеша бујрум" "Подобро вака него да го бута сегде ко општински печат" Алоо, а да не го бута нигде на пример?? Не знам што да кажам а да не звучам грубо, ова за мене е незамисливо. Јас на форумов сум кажала дека би му простила неверство на маж ми во случај на физичка привлечност и слабост, но ова вака, живеење дупли живот, тој да си ужива со две....незамисливо. И вие пак не живеете како што налага куранот, сите да знаат, вие криете, однодно ти криеш, а него му одговара. Жално но мене ми се чини дека ти го частиш со девојкава затоа што не можеш да му родиш дете. Извини ама ова е моето мислење реално.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бигамија
1.1.2013 11:40:00   
niki
neznam kako da ne se mesa verata so ova
koga nekoj veruva vo nesto i toa nesto mu veli deka e dobro kako toj moze toa da go ignorira?
jas sum ateist, ama sepak nekoi veruvanja od razlicni veri mi se sosem razumni, drugi mi se sosem krajnost i zatoa ne sum vernik
a onoj koj e vernik toj veruva vo se sto propagira negovata vera, koga bi pocnal da gi preispituva kanonite na religijata vo koja veruva, togas skrsnuva od patot na verata
mene monogamija mi se podrazbira vo zivotot, jas na toj nacin se odnesuvam otkako sum pocnala da osnivam vrski so sprotivniot pol i toa go ocekuvam i od mojot partner, nikakvi slabosti ne priznavam, bidejki veruvam vo svesta kako dvigatel vo nasiot zivot, taka da neverstvo mi spaga vo neprostliva kategorija, kako za mazi taka za zeni, neznam kako tocno bi izreagirala da se sluci i da doznaam no ete dosega sum postedena od neprijatni iznenaduvanja
od druga strana ako nekoj vo nekoja vrska vleguva od sam pocetok so ideja deka ke ima i drugi poprifatlivo mi e toa da bide vaka kako sto veli ummu_ajna so soglasnost, znaenje i odobruvanje od dvete strani otkolku so opravduvanje momentalna slabost

imam nekolku prasanja do ummu_ajna koga ke dojde:
dali na zenata vo islamot i e dozvoleno da ima nekolku mazi, ako ne koe e objasnuvanjeto na kuranot za vakva zabrana? i sto pravi zenata koga mazot e kaj drugite zeni, na primer ako gi ima sedum taa verojatno dobiva edna nok nedelno, sto vo ostanatite noki? dali moze vo takov slucaj da bide nezadovolna i sto se pravi togas za da se otstrani nezadovolstvoto?

< Поракaта ја уредил niki -- 1.1.2013 11:49:33 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бигамија
1.1.2013 11:56:31   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

neznam kako da ne se mesa verata so ova
koga nekoj veruva vo nesto i toa nesto mu veli deka e dobro kako toj moze toa da go ignorira?
jas sum ateist, ama sepak nekoi veruvanja od razlicni veri mi se sosem razumni, drugi mi se sosem krajnost i zatoa ne sum vernik
a onoj koj e vernik toj veruva vo se sto propagira negovata vera, koga bi pocnal da gi preispituva kanonite na religijata vo koja veruva, togas skrsnuva od patot na verata
mene monogamija mi se podrazbira vo zivotot, jas na toj nacin se odnesuvam otkako sum pocnala da osnivam vrski so sprotivniot pol i toa go ocekuvam i od mojot partner, nikakvi slabosti ne priznavam, bidejki veruvam vo svesta kako dvigatel vo nasiot zivot, taka da neverstvo mi spaga vo neprostliva kategorija, kako za mazi taka za zeni, neznam kako tocno bi izreagirala da se sluci i da doznaam no ete dosega sum postedena od neprijatni iznenaduvanja
od druga strana ako nekoj vo nekoja vrska vleguva od sam pocetok so ideja deka ke ima i drugi poprifatlivo mi e toa da bide vaka kako sto veli ummu_ajna so soglasnost, znaenje i odobruvanje od dvete strani otkolku so opravduvanje momentalna slabost



Да но кај нив не знаат сите, тоа е разликата. Мене искрено тоа ме буни многу. Досега, искрено, поинаку ја доживував уму ајна. Ја читам на другите теми како се жали дека живее со свекор свекрва, девери...а на маж и му дала девојка и тоа она си живее во посебен стан, и си е раат, а господинов и доаѓа коа ја "чеша" и е "чиста". Мислам дајте...па нема вера што ќе ме натера на ова!!!
monogamija mi se podrazbira vo zivotot, jas na toj nacin se odnesuvam otkako sum pocnala da osnivam vrski so sprotivniot pol i toa go ocekuvam i od mojot partner, nikakvi slabosti ne priznavam, bidejki veruvam vo svesta kako dvigatel vo nasiot zivot- се сложувам со ова потполно, да не бев таква немаше да се мажам, ќе си сакав 2, 3, и јавно ќе си кажев дека мене нема да ме усреќи живот со еден човек. Ќе си родев дете од некој, ќе си живеев со друг, ама знам дека немаше да кријам. И пак нема врска верата, според мене. Во овој 21 век кога е вера во прашање можеш да бидеш се, само магаре не. Начелата се исти. Кога жена сака маж, и обратно, тешко е да го/ја делиш со друг/а.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бигамија
1.1.2013 12:14:15   
niki
zosto ne znaat site sigurno ima nekoe objasnuvanje, no ne veruvam deka e toa zatoa sto drugite se precka, sepak koga ke dojde ummu_ajna ke objasni valjda
i mene ne mi e jasen delot so ziveenjeto so svekrva, nevencana, a ovaa drugava vencana a sama, ni delot zosto koga e veke taa prva vencavanjeto go prepusta kako podarok?

jas imam gledano nekolku epizodi od sister wives na TLC emisija za edno mormonsko semejstvo vo amerika, kaj niv samo prvata e legalno vencana, drugite gi vencava nivno svesteno lice no pred americkiot zakon se nezakonski zeni, a ovie dvajcava zaradi praktikuvanje poligamija bea tuzeni ne znam ponatamu sto im se sluci
vo sekoj slucaj mi izgledaa mnogu normalno site, duri i ljubomora se javuva od vreme na vreme, no sepak vo krajna linija generalno bea pretstaveni kako srekna zaednica so mnogu deca i zeni a eden maz koj go delat, nekoi od zenite rabotat, ne se finansiski zavisni i taka neobicno vo sekoj slucaj bidejki nam ne ni e blisko


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бигамија
1.1.2013 12:17:35   
Џесика
Мене ме интересира во каква родбинска врска се двете жени меѓу себе. јатрви, золви не се, што, пријателки да не се? и колку е здраво тоа, си одат по продавници, си споредуваат со која каков е во кревет, можда и совети за заведување си делат...
А сега се сетив, во еден дуќан за венчаници имаше ваков случај, првата жена да е вработена кај втората жена, а се кажуваа дека се золви.

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 1.1.2013 12:19:51 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Бигамија
1.1.2013 13:04:16   
Ummu_Ajna
kazav ja deka islamot ne dozvoluva 7 zeni odnosno Allah kaj bas vo kuranot veli: vencavajte 2 3 4, ako mislite deka nema da bidete
pravedni dovolna vie edna. ovoj citat kuranski. bog saka da
kaze za pravednost. a taa pravednost e : mazot da ima finansi da gi izdrazva zenite bilo da ima 2 3 4 ili 1. da im obezbedi krov jadenje obleka kako za ednata taka i za drugata. koga mazot ima dve tri ili cetri zeni. sam si gi rasporeduva denovite kaj koja kolku dena i se taka po red. primer mm edna vecer kaj mene edna kaj neja. nekogas 2 3 dena kaj mene 2 3 dena kaj drugata. koga edna od zenite ima mesecen ciklus a drugata e cista denovite gi pominuva so cistata a kaj drugata moze samo da odi da ja posteti no ne i da spije kaj neja. zasto vo islamot e mnogu golem grev mazot da opsti so svojata zena koga e taa vo mesecen ciklus
opstenje vo analen otvor tie se prokolnati od boga od strana na kuranot. koga zenata e vo menzis sve e dozvoleno da se pravi osven sex i vo analen otvor bilo da e cista ili ne cista od cikluz. A moderatorite neka ja izbrisat mojata tema koga veke ja imame tuka i diskutirame za poligamija.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Бигамија
1.1.2013 13:08:29   
Ummu_Ajna
ti cipi ripi nemas pravo da se mesas vo bozjite
zapovedi toj ako odredil ni ti ni ja ni bilo koj ne mu moze na bog nikoj i nisto i koga toj ke odredi da bide nesto ne moze da go sopre nikoj toa. druga rabota toa sti bog mu go dozvolil na mm ili mene sto mi dozvolil bog nesto nema pravo mm da mi ho zabrani a nitu ja nego. toa
zavisti kakvo tie veruvanjeto i kakov vernik si.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Бигамија
1.1.2013 13:15:51   
Pepelaska *
Според мене ова е премногу лично и незнам дали е баш за поврзување со верата.Јас не би можела тоа да го поднесам.
Да знам дека оди кај некоја друга и си ужива таму ?
Уму Ања , мислам дека си многу храбра штом можеш тоа да го издржиш.
Само сакам да знам како се чувствуваш ти? Какви чувства имаш за мт?
Не ти е страв од последици дека може некоја од другите жени да му го замати умот и да те остави со оглед на тоа дека не сте венчани?
Знам дека е премногу лично, ако не сакаш не мора да ми одговориш.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Бигамија
1.1.2013 13:20:23   
miana
Lele,lele,lele....citam i nemozam da se iznacudam. Boze mili,gosppode mili. 21vi vek,vo R.Makedonija.-sto.se.slucuva. Ct,ct,ct. Lele navistina neznam so da kazam a da ne pogresam. Auuuu!!! A zosto zenite nemaat 2-3,4 mazi? Zosto pa da go delam.so druga? Da.mi mirisa na nea i da legne so mene. Da mi prostite ama mislam deka ovde ne stanuva zbor za Ljuboc. Zenata koja navistina saka nema da go dozvoli ova a i nejziniot maz ako ja pocituva ne bi i go napravil istovo. Koj bog ke mi kaze da mu go dozvolam toa na mm? Lele.izvini umu ajma zq.mojava reakcija ama od ova sto gocitam ovie dva dena sum zaprepastena. Tolku od mebe.

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Бигамија
1.1.2013 13:20:29   
*Elena*
Ne mi se veruva, kako da citam za sapunici, a ne za neciv realen zivot user posted image Potpolno go delam mislenjeto so Cipi Ripi, ni vera, ni gospod nemoze da opravda takvo omalovazuvanje na zenata user posted image ...Posebno vo ovoj vek, i vo vreme koga zenata e obrazovana i informirana na sekoe pole, strasno e, i zlano nekoj da se odnesuva taka. I kakov e toj bracen odnos, zenata postoi samo kako "predmet" za zadovoluvanje na potrebite na mazot, pa uste ne bila "cista" user posted image , NO COMMENT...nema ponecisto nesto od toa sto vie go pravite, t.e poligamija...A najvekje me boli ramnodusnosta na zenata za seto ova...stramotilaci...

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Бигамија
1.1.2013 13:48:01   
elenak
Уму Ајна ова сериозно ти се случува или тераш мајтап со нас? Ако ти беше целта да бидеш интересна ок, ама ова мене искрено не ми е за верување... За каков маж зборуваш девојко? Каква прва жена си ти, кога воопшто не си му жена? Многу убаво знаеме што дозволува исламот, ако не друго гледаме серии, ама и таму жениве се во стање да се испоубијат за мажот, а ти велиш кај тебе нема љубомораuser posted image Па го сакаш ли ти човеков? Или можеби баш од љубов му најде друга жена? И сето ова ти е нормално, па уште и деца сакаш со него... Твој живот,твое право, јас ти посакувам се најдобро и во новата година да ти дојде паметот...

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Бигамија
1.1.2013 13:54:31   
kapina
da mu dozvolam na mm da ode kaj druga zena bog da cuva jas imam rodnini i muslimani i hristijani toa nema sansi treba da mi fale nesto dali razmisluvas na toa deka taa drugata moze da ostane bremena i jas cel zivot da rabotam i da izdrzuvam tugo dete nema sansi ili ona ili jas na denesno vreme fala bogu ima porno industrija ako mu se saka u vremeto koga sum so ciklus i jas nesakam da imam odnos dodeka sum so ciklus

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Бигамија
1.1.2013 13:58:39   
kapina
ABE NEKA NE SI TERA MAJTAP SO NAS JAS IMAM BLISKI RODNINI MUSLIMANI ZNAM KAKO E I DOBRI SOSEDI SO KOI SI ZIVEEME GODINI MOZDA 20 I KUSUR

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Бигамија
1.1.2013 14:09:27   
Ummu_Ajna
jas saka da diskutram covecki so vas da si razmenime mislenja a vie so kakov moral me napagate ? toa e moze licno pravo i be igra
majtap ja so mojata vera!! i ne sakam da me vrega nekoj nitu da vregam nekoj. a koj se tie muslimani ziti gospod koj go znaat kuranot i islamot? jas kuranot go znam napamet i dobro znam sto pise i vo biblijata i da ne ideme
verski nekam da vleguvam u grev. so nikoj niti vie do mene. cisto sakam da muabetime. inace mnogu jako ja poznavan vasata i mojata vera i zbam sto se dozvoluva kaj vas i kaj mene jas se izvinuvam ako nekoj navrediv.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Бигамија
1.1.2013 14:18:38   
Beatris
umu ajna niednas ne odgovori na prasanjeto zosto vasite bliski ne znaat? I sto e so ljubomorata?

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 1.1.2013 14:19:34 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Бигамија
1.1.2013 14:47:16   
AnnaMolly RR
Никогаш и под ниеден услов не би прифатила маж ми да има друга жена! НИКОГАШ! Ова ми е сосема неразбирливо и зачудувачки е што една жена може мирно да спие додека знае дека нејзиниот сакан спие со друга!
АМА мојата политика е Live and let live (Живеј и остави ги другите да живеат) и си терам по ова. Значи доколку Уму ајна смета дека тоа е правилно, било според религија или не, ама воопшто не ми пречи и не ја осудувам. Исто како што не ми пречи кога некој слуша турбо фолк, а јас не можам да го поднесам. Исто како што не ми смета кога некој обожава да јаде Баунти со кокос, а мене црева ми се превртуваат од кокос. Значи секој за себе си прави што мисли дека е правилно и никогаш никој не би осудила.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Бигамија
1.1.2013 14:56:47   
Annet
Bog da cuva.
ajdeeeee dozvoluvala verata ama domasinite nesmeat da znaat??

dosega nikogas ne sum se sprotivstavila,ama ne dozvoluvam nekoj so nas majtap da si igra,zvini Ummu-ajna, kako sakas zivej si,kako ti e ubavo.ama ne te svakam am ic....
uzasuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Бигамија
1.1.2013 15:31:08   
Ummu_Ajna
ok jas veke nema da diskutiram ba ovaa tema bidejki vie igrate majtap so mene a ne jas! koga diskutirate diskutirajte kako luge, sepaj ne sne od dzungla dojdeni pa da se ponasane taka grubo. eden vernik bilo od koja veroispoved diskutira so blag govor i so ubav moral, za kraj za vasa ingormacija tatko mi i majka mi ne bile vencani po zakon a vo izvod i vo site dokumenti imam tatkovo i majcino ime. pa i mojot tatko imal 4 zeni pa nego snajde nisto samo na kraj ostana so majka mi a od drugite se razvede sporet islamskiot zakon. 3 mu bea vencani spored islamot kako vie sto se vencavate pred pop. a samo so prvata zena bese zakonski. a majka mi bese 4 zena na tatko mi. a kako sto majka mi kazuvase mnogu pravele megu sebe loso za da edna od tie 3 da ostane do tatko mi na kraj ostana majka mi. zasto tatko mi bil praveden kon site zeni duri i so majka mi site beha muslimanki, samo majka mi hristijanka, tatko mi musliman i 5 deca sme si drugite nema deca tatko mi.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Бигамија
1.1.2013 15:38:35   
kapina
smesno mi e toa duri i glupavo da dozvolam maz mi da ima druga zena begaj ne se zezaj so nas ne odgovori ni na moeto prasanje sto ako taa drugata ostane bremena ne se glupiraj podobro tuka zarem ti ne si ista so maz ti ovaa e 21 vek ne 19 kade sto mazot mozel da prave sto saka i jas nemozam da te sfatam tebe kako go dozvoluvas toa ili mozda imate seks vo trojka pa zatoa taka zboruvas i sto jas ke mu bidam robinka na svojot maz ti se molam ne se zafrkavaj so nas ova ne e vremeto na dedo noe

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?