|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   теменица
5.6.2009 21:25:07   
mami
теменица се јавува кај новороденчињата и може да биде јако или слабо изразена со перутање на кожата на главчето, особено во оној дел кај предната фонтанела. За да се спречи појавата на теменица, или ублажи, препорачуваат да се намачка тој дел од главчео со беби уље и да се остави така да преспие малото а наутро да се помине со мека беби четка за коса...постапката се повторува додека не исчезне потполно теменицата..
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: теменица
5.6.2009 21:26:59   
mami
Она што не ми е јасно е зошто теменицата кај Лука се повториuser posted image ја имавме првиот месец неколку дена само и денес забележав дека повторно му се појавила, а има 1 година веќе...некој се сретнал со ова досега? Ке пробам од утре со уље повторно д го мачкам, да видам што ке биде...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: теменица
27.6.2009 13:52:58   
mis.
јас мислев дека ќе ја прескокнам оваа појава кај моите деца меѓутоа кај Стефан на еве веќе 7 ипол месеци забележав како лушпи на главата.Читам дека се става беби улје но тој има доста коса нема ли таа да смета да го мачкам со улје? Како поминавте вие како ја третиравте во случаи каде бебето има доста коса?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: теменица
27.6.2009 17:58:56   
mami
значи лука одсекогаш имал косичкасамо на тој дел од главчето, како панкер, од страна му е пократка, и му ја мачкав со уље најнормално. Ке го намачкаш едно саат два пред бањање, ке му ја исчешлаш косичката пред да го бањаш и кему ја измиеш со шампонче. после бањање помини му ја уште еднаш со мека четка

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: теменица
27.6.2009 18:09:28   
Iva
На Михајло многу касно му се појави и тоа имаше многу, толку беше вкоренето и тоа во дебел слој. Ја имаше до 1 година сигурно. Не го мачкав со беби уље, туку само после бањање го расчешлував и лушпите си паѓаа.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: теменица
27.6.2009 18:14:31   
mami
Iva ако го чешлаш пред да омекнат прво, ризикуваш да му направиш ранички на главчето, затоа препорачуваат беби уље

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: теменица
27.6.2009 18:17:13   
Iva
Тогаш тоа не го знаев, но за среќа не се појавија ранички. Најверојатно со бањањето тие омекнуваа.  

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: теменица
13.9.2009 13:23:36   
mami
нас нели повторно ни се појавија тие досадни корупки по главчето, но неколку пати со третман со уље и чешлање и ги снема, сега мислам и дека му е заторена фонтанелата па веке нема ни да се прават
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: теменица
13.9.2009 13:30:54   
niki
Ova nas definitivno ne preskokna, voopsto se nema pojaveno kaj kerka mi.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: теменица
2.10.2009 17:05:16   
mis.
Ние уште имаме проблеми со теменицата,никако да ја искоренеме.Се правам како што треба но неможам убаво да му ја истријам главишката има доста густа коса и неможам да допрам до нив.user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: теменица
21.2.2010 21:42:01   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: bojanas

Дали некој имал искуство со теменица? Тоа е онаа наслага од кожичка која се јавува на темето на бебето понекогаш доста неприметна. Ана пред некој ден на сонцето ја забележав дека има флеки на главата а после видов дека тоа се корупки. Пробав да ја расчешлам ама и се корне и кожата и косата (што многу малку ја има ). Дали некој има искуство со теменица и како да се третира?

И ние имавме проблеми и еве Стефан има 15 месеци и сега пред некое време сама се искорена сама од себе.Има доста густа коса и тешко се решивме од неа.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: теменица
22.2.2010 12:05:32   
mother 29
и ние имавме и тоа до скоро,инаку не така дебел слој............никако не ја третирав,ниту давав некој да му ја фака,сама од себе си исчезна.инаку знаев за ова со масло и чешлање,ама што знам ми беше шубе,таму кај фонтанелата да чешлам.и ете му се исчисти сама од себеuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: теменица
22.2.2010 12:09:05   
Adrijana
Eva ima sosema malku, i si mine sama od sebe, nekogas isceznuva, pa pak se javuva, ama mnogu e malu i ne stavame nisto.

_____________________________



(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: теменица
22.2.2010 12:09:38   
jovanka
samo so mustela moze bi e malku skapa no ke vidite madicinska kozmetika vo aptekite samo ja ima

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: теменица
22.2.2010 18:10:23   
mami
За теменицата му ставав само бекутан уље, да отстои и после капење и чешлање со бебешка четка за коса- многу е мека и ги вади тие корупки кои омекнале од уљето. Ни се појавуваше неколку пати и после се изгуби..викаат дека кога ке престане да се појавува тогаш целосно се затворила горната фонтанелаuser posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: теменица
29.4.2010 16:06:03   
Snowhite RR
А тоа е посебно масло за таа намена или...? Зошто забележав од пред некој ден на Михаил почна да му се појавува, па сакам да почнам да ја третирам со нешто

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: теменица
29.4.2010 16:09:22   
topce
можеш и маслинов зејтин пред бањање да ми ставиш нека поседи малку па потоа со чешле исчешлај го и избањајте се.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: теменица
29.4.2010 16:11:07   
Adrijana
Toa e obicnoto maslo na bekutan,ne e specijalizirano za taa namena.

_____________________________



(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: теменица
29.4.2010 16:28:03   
Snowhite RR
Ок фала ви, да отидам до аптека сега да купам масло, но и чешле исто така,зашто немавме до сегаuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: теменица
16.5.2010 1:31:36   
Rossana
Nie pred edna nedela se izborivme so temenicata i veke nemame. Ne ve prasav za sovet zatoa sto ovde procitav se sto mi bese potrebno. user posted image user posted image user posted image vi blagodaram user posted image Ovaa tema ke im posluzi na mnogu novi mamicki

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: теменица
15.1.2011 22:03:35   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Axel

Kako gi otstranuvate korupcinjata na kozata od glavata (pod kosata). Srbite go vikaat temenjaca, neznam kaj nas kako se vika?


ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

obicno temenjaca se javuva kaj deca na koi ne im se plakne dovolno kosickata taka da probaj poveke da ja plaknes ...inace se stava i maslo na toj del od kosata i koga kozata ke omekne se cetka so cesel i korupkite pagaat..


ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

obicno temenjaca se javuva kaj deca na koi ne im se plakne dovolno kosickata taka da probaj poveke da ja plaknes ...inace se stava i maslo na toj del od kosata i koga kozata ke omekne se cetka so cesel i korupkite pagaat..


Фала за советов и јас ќе го применам







_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: теменица
18.9.2011 22:04:07   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebushkatamojaa

hey momicki:) da ve prasam... n znam dali e soodvetna temava, no imaat li vasite bebuski luspi na glavata?bas na fontanelata, veke desetina dena i do sega site pa i pedijaarot mi rekoa da stavam ulje i da go cetkam.No sea maz mi mi veli deka mu rekle kako tie luspi mnogu chesale i deka imalo nekoja mast sto se stavala za pobrzo da pominat.Znae li nekoj nesto vo vrska so toa? i da i jas bev vcera na ortoped i mi rece namesto 3 da ja zgolemam dozata na 4 kapki vigantol...vo slednite dva meseci.pojma neam zasto


ИЗВОРНА ПОРАКА: bebushkatamojaa


zenski na ova mesto ke prasam..imaat li vasite bebuski luspi na glavata?osven ulje i cetkanje, stavate li nesto dr?slusnav deka mnogu gi ceshale maleckite, pa ne sakam deteto da mi se nervira :) kao imalo nekoja mast sto se stava...znae li nekoja nesto poveke?



_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: теменица
18.9.2011 22:15:50   
bebushkatamojaa
thnx natushka, jas veke go pravam seto ova...se nadevam ke imame skoro efekti od mackanjeto i cetkanjeto :) pozzzzzz

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: теменица
18.9.2011 22:31:53   
Natuska85
Се надевам ќе ти помогнат сите горе наведени совети,јас немам баш искуство со теменицата,нас за среќа не заобиколи и еве имаме скоро 5 месеци се надевам нема ни да се појави воопштоuser posted image .

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот bebushkatamojaa)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: теменица
19.9.2011 9:45:06   
blond
Моето user posted image имаше многу, му се појавија уште на 40те дена. И тоа цела глава му беше покриена. И по препорака на една стара баба (која патем ми помогна за друга работа за малиот) ми кажа да му ставам павловичева. И навистина, го намачкав, со чешелче само што поминав по главчето тие паѓаа. Дури и со прст се тргаа. И веднаш му се исчисти цела глава, инаку беше гревче за гледање...
И сега се случува од време на време пак да му се појават, го мачкам малку со павловичева и веднаш паѓаат.
Масло не ни помага на нас, пробав ама не излегуваат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?