|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   миризливи свеќи
20.8.2009 15:04:29   
mami

Тие ја прават вашата атмосфера романтична, но дали се добри за вашето здравје? Според неодамнешните истражувања, научниците предупредуваат дека миризливите свеќи може да бидат опасни по човековото здравје.

Чадот кои го создаваат овие свеќи е богат со токсични материи кои што се поврзуваат со ракот, асмата и егземата.

Една свеќа нема да направи голема промена, но секојдневното користење на свеќи во бањата или пак во други непроветрени простории, може да биде опасно.

Американските научници гореле повеќе свеќи во лабораториски услови, а потоа ги собрале и тестирале остатоците од истите. Тестовите покажале дека свеќите кои содржеле парафински восок, а кои воедно се најраспространети, испуштаат потенцијално опасни количества хемикалии како што се толуен и бензен.

Некои од хемикалиите се поврзуваат со ракот, додека други може да предизвикаат асма или компликации на кожата.

Свеќите кои што се изработени од пчелин восок и соја, биле позитивно оценети.

Според зборовите на доктор Amid Hamidi, од Универзитетот во Јужна Каролина, повременото користење парафински миризливи свеќи не е опасно, но доколку користите многу свеќи често и во текот на повеќе години, во простории со слаба вентилација, тогаш е можно да се појават проблеми.

Затоа се препорачува поретко да се користат миризливи свеќи, а кога веќе ќе бидат употребени да се отвора прозорецот и да се проветрува просторијата.

Непосредна врска до пораките: 1
   RE: миризливи свеќи
20.8.2009 15:10:34   
penelopa
Mmmmm mirizlivi sveki....odgovaraat za mnogu prigodi. No mene nekako poveki mi se dopagaat mirizlivi masla...go dobiv na poklon i koga sakam da go iznenadam maž mi sekogaš uspevam. Odozdola se stava sveka, potoa doaga kako edno tanjirče tuka se kapnuva nekolku kapki maslo i dobivaš epten ubava atmosverauser posted image

< Поракaта ја уредил penelopa -- 20.8.2009 15:12:41 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: миризливи свеќи
20.8.2009 15:46:44   
Natasha5
Mirizlivi sveki obozavam porano poveke gi koristev sega nekako nemam vreme da se snabdam.Inace obozavam.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: миризливи свеќи
5.12.2009 1:22:36   
mami
сум си земала од тинекс пред некој ден од оние на Глејд свеките што се прават како миризливо масло кога се стопат..луѓе колку убаво мириса вака незапалена а камоли кога ке ја запалиме..за тоа си чекам погоден момент

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: миризливи свеќи
5.12.2009 1:27:28   
ance
mami a od koj miris zema, jas od Glejd ja obozavam svekata od cimet i vareno vino. lida sum po sveki i ozoneri.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: миризливи свеќи
5.12.2009 1:30:14   
mami
уф...да ме утепаш незнам, ја фрлив опаковката, ако ти значи нешто бордо е свеќичката , мислам дека беше онаа комбинација на цреша и уште нешто, дека има две свеќички, едната демек гратис...неможам од оние лаванда, ванила и сл..тешки ми се..оваа ептен добро мириса

(Одговор на членот ance)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: миризливи свеќи
5.12.2009 1:34:50   
STRUMFETA
Mnogu toplo i prijatno mi izgleda.Pred da se porodam, iako kaj nas nikoj ne pusi, postojano navecer palev sveka na masa,i site mi velea deka mnogu prijatno se cuvstvuvat.E od koga se porodiv,nema vecer-A DA ZAPALAMuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: миризливи свеќи
29.12.2009 9:30:41   
mami
ја запалив свеќата од глејд пред некој ден..баш кога ја китевме елката..Луѓе колку убаво мириса, инаку било од цреша, а сега земавме некој си незнам каков амбиент со мм, да ја пробаме. Па после нова година може да му направам една убава купка со свеќички и чуда

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: миризливи свеќи
29.12.2009 12:12:43   
profesorica
имаме 3 такви миризливи со ралични ароми и пред некоја недела кога немаше струја се најдоа за уште поубава домашна атмосфера.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: миризливи свеќи
3.1.2010 11:27:33   
mami
каква убава романтика сум му направила а тоа миризливите свеќи само помогнаа во атмосферата..немора да објаснувам колку беше најубавоuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: миризливи свеќи
3.1.2010 11:45:53   
Bitolcanka
Ги обожавам миризливите свеќички user posted image Еднаш баш пријатно го изненадив дечкото, воошто не го очекуваше тоаuser posted image Не практикувам многу, но ќе започнам почесто user posted image Миризлива свеќа + тивка музика - совршенство user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: миризливи свеќи
4.1.2013 0:27:02   
ivemace
Ги обожавам... и ги имам мн мн мн ... иако сега се кренати, пошто синми мисли дека се пластелин беее user posted image

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: миризливи свеќи
4.1.2013 1:36:02   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivemace

Ги обожавам... и ги имам мн мн мн ... иако сега се кренати, пошто синми мисли дека се пластелин беее user posted image


Свеќите ти се кренати зашто син ти ги чепка и мисли дека се пластелин...а вибратор и слични секси играчки ти стојат у ДОЛНА фиока и нив не ги рецка..тие ич не му личат на играчка????

ај да не бидам оф топик...и јас имам еден куп..зашто едноставно обожавам свеќи...а и често ги палам онака од ќеиф да си напраам romantique atmopshere user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 4.1.2013 1:56:51 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 13
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?