|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   алергичен на сонце
17.6.2009 13:52:53   
mami
е ова малечко детенце навистина ме допре..каков ли ке биде неговиот живот понатаму

Малиот Џексон ( Jackson Mclntyre) се соочува со живот во сенка откако докторите открија дека е алергичен на сончевата светлина.

Шестгодишниот Џексон од местото Торн, Донкастер, е еден од триста луѓе во светот кои што страдаат од Erythropoietic Protoporphyria, генетско заболување кое што предизвикува печење, горење и отекување на кожата откако истата ќе биде изложена на сонце.

Состојбата е предизвикана од одбранбен ензим, па затоа момчето секој пат кога ќе излезе на сонце мора да го покрие своето тело од глава до пети и да носи очила. Поради тоа тој се ориентира кон хокеј на мраз.

Неговиот татко Алан (41) кој инаку работи како фотограф е пресреќен бидејќи неговиот син и покрај својот проблем може да се дружи со своите врсници.

-Хокејот на мраз му помогна на Џексон да стекне нови пријатели и да се вклопи во социјалниот живот и во тимот, нешто што му недостигаше на училиште бидејќи не можеше да учествува во активностите кои што се изведуваат надвор, вели Алан.

Од друга страна Џули, неговата мајка вели дека се соочиле со проблеми при прилагодувањето на новонастанатите услови.

-Врз неговата состојба влијаат и УВ зраците но и обичната светлина па затоа мора да се избегнуваат и прозорците. Тоа значи дека повеќето активности кои ги правиме со Џексон мора да бидат во затворена просторија, истакнува таа.
Непосредна врска до пораките: 1
   најбизарни алергии
17.6.2009 14:12:21   
Еца
Еве мами да се надовразам на тебе дека има уште многу деца кои страдаат од некои обични работи.

Алергијата претставува преосетливост на одредени супстанци кои за повеќето луѓе се безопасни. Најчести алергии се оние на полен, прашина и слично. Но, некои алергии навистина им го прават животот невозможен на оние кои ги имаат. Следат најбизарните алергии.

9 годишната Кара не смее да помисли да допре ковани пари. Кованиците содржат никел кој на девојчето и предизвикува рани и дамки на рацете. Таа мора да носи памучни ракавици секој пат кога ќе допре пари, накит, каиш, копчиња, па дури и вратата од дворот.

Грејс Морли пати од една од најретките алергии која може да ја убие за неколку минути. Ова 14 годишно девојке паѓа во шок доколку изеде јаболко во близина на бреза! Чудно, Грејс нема алергиска реакција ниту на јаболка, ниту на дрвото. Но, заедно тие се потенцијално смртна комбинација за неа.

Елис Худ смее да јаде само банани и домати бидејќи скоро сè што ќе допре и предизвикува страшна егзема и исипување на целото тело. 3 годишното девојче е буквално затвореник во својот дом завиткана во завои од глава до пети.

Џастин Даих е алергичен на училиште, не може воопшто ни да се приближи до него. Неговата алергија предизвикува непрестано да кива и по неколку часа што е страшно исцрпувачко за неговото тело.

Сузи Браун страда од најлошата алергија на кикирики. Со самото тоа што таа ќе влезе во просторија каде што некој јадел кикирики, дури и по неколку часа откако си заминале, тоа и предизвикува смртен акутен напад. Таа била затвореник во својот дом скоро 10 години, но сега откако добил специјално направена маска почнала да се враќа во општеството.




_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: најбизарни алергии
17.6.2009 14:19:22   
mami
user posted image user posted image user posted image божееее не ми се верува..што се нема да се појави

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: најбизарни алергии
2.9.2009 0:17:30   
Bile
koga pocna letoto i sonceto silno da pece na kerka mi i se pojavija bruski po vratot ( da ne gi spomnuvam onie sto si gi ma na liceto i na racete) i ja odnesov na poznat dermatolog i toj ni rece deka e alergicna na sonce i ne samo toa i na voda i na vozduh odnosno na sekoja promena na klima ili godisno vreme nie sekogas ke reagirame na nacin da imame bruski ili slicno
i druga rabota kerka mi postojano ima slajm na grloto bre 300 ispituvanja napravivme nema bakterija nema defekt nema malformacija a vsusnost toa bilo reakcija na alergijata sto ja pojavuva.
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: најбизарни алергии
2.9.2009 8:18:18   
mami
Биле една мала утеха..имав детенце од извидници кое сега е веќе 2 на факултет, пред некои 6 години имаше јака алергија на сонце, со самото појавување на сонце тој почнуваше да кива, солзи му течат, неможе да оди и мораше да седи на сенка. Еве го сега, толкав фраер е и викам- како со алергијата? Сега-вели- ми е многу послаба него што ми беше тогаш, сега ако сум ептен долго на сонце тогаш почнувам да кива и евентуално солзи да ми течат се друго веке го нема.
Така што мислам дека ке и помине, или барем нема да се манифестира толку јако.
А шлаемот може да е реакција на алергијата, комшиче мое цел живот беше дома со куче и нон стоп поткашлуваше. Кучето почина и малиов за два три дена престана со тоа.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: алергичен на сонце
25.2.2010 21:08:51   
viki44ka
Bogami i mene me dopre,, strasna rabota... user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

е ова малечко детенце навистина ме допре..каков ли ке биде неговиот живот понатаму

Малиот Џексон ( Jackson Mclntyre) се соочува со живот во сенка откако докторите открија дека е алергичен на сончевата светлина.

Шестгодишниот Џексон од местото Торн, Донкастер, е еден од триста луѓе во светот кои што страдаат од Erythropoietic Protoporphyria, генетско заболување кое што предизвикува печење, горење и отекување на кожата откако истата ќе биде изложена на сонце.

Состојбата е предизвикана од одбранбен ензим, па затоа момчето секој пат кога ќе излезе на сонце мора да го покрие своето тело од глава до пети и да носи очила. Поради тоа тој се ориентира кон хокеј на мраз.

Неговиот татко Алан (41) кој инаку работи како фотограф е пресреќен бидејќи неговиот син и покрај својот проблем може да се дружи со своите врсници.

-Хокејот на мраз му помогна на Џексон да стекне нови пријатели и да се вклопи во социјалниот живот и во тимот, нешто што му недостигаше на училиште бидејќи не можеше да учествува во активностите кои што се изведуваат надвор, вели Алан.

Од друга страна Џули, неговата мајка вели дека се соочиле со проблеми при прилагодувањето на новонастанатите услови.

-Врз неговата состојба влијаат и УВ зраците но и обичната светлина па затоа мора да се избегнуваат и прозорците. Тоа значи дека повеќето активности кои ги правиме со Џексон мора да бидат во затворена просторија, истакнува таа.


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: алергичен на сонце
3.8.2012 14:19:44   
Fiao
Ne bev sigurna kade da pisam, ama ova izgleda kako tema najpriblizna za mojot problem. momentalno sme na odmor i na A pocnaa da i se pojavuvaat crveni tocki po ramencinjata i dekolteto. Znam deka toa e onoj osip od zesko, pot i sonce, ne znam sto da napravam celo vreme e pod senka i celo vreme e oblecena so maicka so kratki rakavi, uste ne mi e jasno kako moze taka da se nafrli... Ve molam nekoj sovet so sto da ja namackam za da i se smiri i da i se povlece? sega za sega samo vo toj predel e, nema na drugo mesto
user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: алергичен на сонце
3.8.2012 14:42:21   
elenak
Ne bev sigurna kade da pisam, ama ova izgleda kako tema najpriblizna za mojot problem. momentalno sme na odmor i na A pocnaa da i se pojavuvaat crveni tocki po ramencinjata i dekolteto. Znam deka toa e onoj osip od zesko, pot i sonce, ne znam sto da napravam celo vreme e pod senka i celo vreme e oblecena so maicka so kratki rakavi, uste ne mi e jasno kako moze taka da se nafrli... Ve molam nekoj sovet so sto da ja namackam za da i se smiri i da i se povlece? sega za sega samo vo toj predel e, nema na drugo mesto
user posted image

Фиао не носиш ништо против алергија? Лоратадин? Ако немаш ништо оди до аптека, кај нив ја има Бутавате маста за алергија, мене тоа ми помагаше исто за алергија од сонцето. Ќе и помине ама немојте многу на сонце, многу е јако, и покрај тоа што е на сенка и облечена нежна кожичка имаат.Јас Јована ја вадев на сонце само после 5 поручек, а сабајле најкасно до 9-10.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: алергичен на сонце
3.8.2012 15:01:00   
Fiao
voopsto ne e na sonce. isto sedime i nie, rano sabajle i porucek. edinstveno koga e na sonce e koga e vo more vkupno 10 min vo tekot na denot. ne mozam da razberam kako mozese ova da i se sluci... a taa mast e za bebinja taka?
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Ne bev sigurna kade da pisam, ama ova izgleda kako tema najpriblizna za mojot problem. momentalno sme na odmor i na A pocnaa da i se pojavuvaat crveni tocki po ramencinjata i dekolteto. Znam deka toa e onoj osip od zesko, pot i sonce, ne znam sto da napravam celo vreme e pod senka i celo vreme e oblecena so maicka so kratki rakavi, uste ne mi e jasno kako moze taka da se nafrli... Ve molam nekoj sovet so sto da ja namackam za da i se smiri i da i se povlece? sega za sega samo vo toj predel e, nema na drugo mesto
user posted image

Фиао не носиш ништо против алергија? Лоратадин? Ако немаш ништо оди до аптека, кај нив ја има Бутавате маста за алергија, мене тоа ми помагаше исто за алергија од сонцето. Ќе и помине ама немојте многу на сонце, многу е јако, и покрај тоа што е на сенка и облечена нежна кожичка имаат.Јас Јована ја вадев на сонце само после 5 поручек, а сабајле најкасно до 9-10.



(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: алергичен на сонце
3.8.2012 17:36:50   
Felly RR
Фиао, ако е од жешко, од испотено, како што си пишала, тогаш и само почесто капи ја, и не мора да ја мачкаш со млеко за тело. А за алергија од сонцето, на мм му помогна и само млеко за после сончање. Навечер се намачка, и сабајлето црвенилото му беше намалено. Јас мислам може и од тоа што не беше изложен на сонце, па му се намали, ама тој вели дека е и од млекото.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: алергичен на сонце
4.8.2012 22:14:40   
elenak
Како е Ангелина Фиао?Помина ли? Јас дури сега дури седнувам на компјутер... Можеш да ја намачкаш Бутавате слободно ако почне да и се шири ништо не е, ама ако е малку пробај прво како што вика Фели со обично кремче, ако имаш Бекутан најубаво. Нас на одмор ни се исфрла газето, не од сонцето туку од с'клет, од жешкото и само убаво слојче Бекутан неколку пати и толку беше.
Нема милост сонцево што да се прави.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: алергичен на сонце
6.8.2012 16:04:02   
Beatris
Фиао гарант не и е од сонцето него од жешко. мачкај ја со бекутан со цинк колку пати и да ти текне, ќе се повлече, мала е да се шлака со други препарати. Дури можеш и да ја мачкаш пред да одите на плажа со тоа, 90 % од кремите за заштита од сонце за бебеиња се на база на цинк оксид

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: алергичен на сонце
6.8.2012 16:42:40   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

voopsto ne e na sonce. isto sedime i nie, rano sabajle i porucek. edinstveno koga e na sonce e koga e vo more vkupno 10 min vo tekot na denot. ne mozam da razberam kako mozese ova da i se sluci... a taa mast e za bebinja taka?
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Ne bev sigurna kade da pisam, ama ova izgleda kako tema najpriblizna za mojot problem. momentalno sme na odmor i na A pocnaa da i se pojavuvaat crveni tocki po ramencinjata i dekolteto. Znam deka toa e onoj osip od zesko, pot i sonce, ne znam sto da napravam celo vreme e pod senka i celo vreme e oblecena so maicka so kratki rakavi, uste ne mi e jasno kako moze taka da se nafrli... Ve molam nekoj sovet so sto da ja namackam za da i se smiri i da i se povlece? sega za sega samo vo toj predel e, nema na drugo mesto
user posted image

Фиао не носиш ништо против алергија? Лоратадин? Ако немаш ништо оди до аптека, кај нив ја има Бутавате маста за алергија, мене тоа ми помагаше исто за алергија од сонцето. Ќе и помине ама немојте многу на сонце, многу е јако, и покрај тоа што е на сенка и облечена нежна кожичка имаат.Јас Јована ја вадев на сонце само после 5 поручек, а сабајле најкасно до 9-10.





Fiao,

Jana moja e neli takja mnogu bela, pa na toplo obavezno i se pojavuvaa crveni krugcinja na vratot, grloto, na racete od vnatresnata strana kaj laktovite. Ne e ni za loratadin, ni na nikakva krema, samo za pudra bebeska. Da ja drzi suva kozata. Probaj, na Jana samo toa i pomagase. I toa i isturav na vratot, i se gubea za kratko vreme.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: алергичен на сонце
6.8.2012 19:32:35   
Ikana
Не е алергија на сонце, алергијата изгледа многу пострашно верувај. И чеша многу. Знам бидејќи мајка ми е алергична на сонце, кога и да остане подолго на сонце, се исфрла по раце и по нозе, пликови и ужасно ја чешаат.
М се исфрла така од топлото, како што кажуваш ти. Бекутан цинк оксид средува проблем за два дена.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: алергичен на сонце
7.8.2012 9:00:36   
Pepelaska *
Ние кога бевме Охрид другиот ден Мартин се нафрла околу вратчето и однапред и одзади ептен црвено му беше ( не пликовисамо црвенило) не знам дали му беше алергија од сонце ( го мачкав со 50 и не стоеше мн на сонце) или од водата ама пак тука најмалку го фаќаше вода.
Го миев често и го мачкав со течна пудра неколку дена, малку му се смири па после и со павловичева и одма му се повлече.

НЕ знам дали е алергичен, друг пат не му излагало од сонце така,

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?