|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 9:31:04   
vezilka RR
Освен бањање и сончање, додека сме на плажа ни требаат и други занимации. Што најчесто играте, или како се занимавате додека сте на плажа?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 9:36:23   
vezilka RR
Јас порано, пред да имам дете, на плажа најчесто читав. Понекогаш игравме карти или јамб. Или решавав крстозбори. Сега, тоа е малку поинаку user posted image ЛАни лето, игравме со топки, и малку со кофичка и лопатки.

За годинава спремам цел репертоар. Освен станддарните, кофички, лопатки и калапи за правење фигури од песок, за на плажа, спремаме и топки, тениси, фризби. Имам спремено, лепак, водени боици и кутии, па ќе лепиме на нив камчиња, песок и школки, ќе правиме украси.

Ајде давајте и други идеи..

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 9:55:35   
Mihaela 2010
Jas kako dete koga sme idele na odmor sto mi ostanalo vo sekjavanje sekogas lovevme ribi,koga idevme vo Ohrid,Livadiste i tn..
toa mi bese epten kejf,ke si zemevme edno kantice so voda i sto fatime fatime,posle gi pustavme pak vo voda
sobirav skolki,pravevme zamoci vo pesokta,mislam deka toa e standart koga si na plaza
Sobirav najrazlicni formi na kamcinja,pa si gi nosev kako spomen doma
Sto znam sega ne mi teknuva bas,ama ete super ideja pred odmor ,pa koj e po kreativen neka piseuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 10:01:29   
miana
Не играме,трчаме и пазиме деца user posted image

Ако успееме да се посончаме малце,добро е !!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 10:11:08   
vezilka RR
Еве уште една идеја. На сувиот дел од песокот се истура вода по шема за да се прават форми. На пример, кругчиња, коцка и сл.

Иначе игриве ги измислувам за да седи малку мирно детево, да не трчаме цел ден по него user posted image И плус забавно ќе му биде.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 10:46:07   
Carrie RR
Јас на плажа само читам книги, се сончам 5 минути и влегувам во вода. Може во спат некој јамб да падне или карти, ама ретко. Генерално сакам да читам и да си викам - е ова е живот user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 10:51:18   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Carrie RR

Јас на плажа само читам книги, се сончам 5 минути и влегувам во вода. Може во спат некој јамб да падне или карти, ама ретко. Генерално сакам да читам и да си викам - е ова е живот user posted image



Хи, хи, пред да се роди Никола и јас така си викав. Читкај си ти дури уште можеш user posted image user posted image user posted image . Ќе те навратам после некое времена темава да те прашам дали уште си читкаш user posted image

(Одговор на членот Carrie RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 10:56:12   
vezilka RR
Децата ги учат математичките и научните концепти преку игрите со песок. На пример, кога малите деца претураат песок од еден во друг сад, тие учат да проценуваат, стекнуваат чувство за волумен, учат за материјали од природата, за броење, па дури и едноставни концепти во физиката и уште ако ги потпрашуваме додека играат, на примерК „Дали мислиш дека песокот станува поразличен кога му дотураш вода?“ или „Како го направи мек песокот за да можеш да правиш разни фигури?“, допринесуваме играта да стане корисна за развојот на децата.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 11:02:08   
Carrie RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Carrie RR

Јас на плажа само читам книги, се сончам 5 минути и влегувам во вода. Може во спат некој јамб да падне или карти, ама ретко. Генерално сакам да читам и да си викам - е ова е живот user posted image



Хи, хи, пред да се роди Никола и јас така си викав. Читкај си ти дури уште можеш user posted image user posted image user posted image . Ќе те навратам после некое времена темава да те прашам дали уште си читкаш user posted image


Така и јас си реков кога ти го читав постот дека порано си читала. Си викам значи броени се летата со книга на плажа. Ама ќе смислам некоја стратегија до тогаш, таман кога ќе се навратиме на темата, да сме живи и здрави, нема да е за брзо user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 11:02:42   
rina13
Порано правев и играв се. Сега освен удоволување на детево ништо друго, ќе ги гледам другите како читаат и ќе ми течат лиги а во себе ќе си викам и ќе си се тешам чекајте ќе видите со деца и виеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 11:04:17   
vezilka RR
Закопано богатство
Подгответе однапред, разни предмети како: пластични коцки, автомобилчиња, камчиња и слични предмети, ставете ги во кутија и закопајте ги на одредено место во песочникот. Раскажете им куса приказна за пиратите кој поминале од тука и го сокриле „богатството“, а потоа побарајте од децата да го пронајдат и откопаат скриеното богатство.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 11:04:56   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

Порано правев и играв се. Сега освен удоволување на детево ништо друго, ќе ги гледам другите како читаат и ќе ми течат лиги а во себе ќе си викам и ќе си се тешам чекајте ќе видите со деца и виеuser posted image user posted image user posted image

Aj aj a da se tesis deka mozebi tie ti zaviduvaat??user posted image
Se vo svoe vreme,ima vreme i za kniga,sto tuku se zalite
Vezilka pusti mozokot na pasenje,ne tuku mu ja misli za igrive,spontanite raboti se najubaviuser posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 11:08:34   
vezilka RR
Не бе зошто, мене баш ми е кеф да си смислиме игри што ќе си ги играме заедно со Никола, нешто поразлично од она што дома го правиме секој ден.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 12:53:10   
Melanija RR
vezilka RR секоја чест за идеите user posted image ова се ќе запишам ќе треба за година -две.user posted image

До сега на плажа само се сончав и решавав крстозбор или судоку.Читање книга на плажа не ми иде,додека мм си носи по 2 книги и цели ги чита (чудак user posted image )

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 13:02:46   
sandriana RR
Ако имате чамче на дување или нешто слично, може да си направите и базен за риболов.
Ова го видов кај пријатели, ама не стигнав да прашам од каде го набавиле сетот за риболов. Имаше пластични рипчиња со место за закачување на јадица, и една пластична трска со пластична јадица, и децава се утепаа играјки.
Оваа опрема може и да се импровизира сигурно - наместо риби некои поситни играчки со дупчиња, наместо трска стапче со конче и јадица нека биде дел од закачалка на пр. user posted image
Базен може да се направи и со каменчиња во плиткото, нели.
Ете, мене тоа ми текнува во моментов.user posted image Искуство немам се уште, бидејки лани ем бевме помали, ем не бевме на одмор....за годинава, ќе видиме како ќе биде user posted image
А пред да се роди Т, и јас бев од тие дремачите со книга на плажа и покрај базен user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Што играте додека сте на плажа?
3.7.2013 13:46:48   
elenak
Уф кога ќе ми текне на оние ,,убави,, времиња на плажа, со ладно нескафе и книга на лежалка. Едвај чекав да дојде нов ден и да се укотвамuser posted image Цел ден не мрдав од плажа. А сега не знам, годинава мислам ќе биде доста интересно со оглед на тоа што ѕверкава не ја занимаат ни игри ни играчки. Идеиве здравје догодина ќе ги реализираме.
Инаку пред user posted image освен што читав, морав некогаш и мм да го дружам нели (оти он не е по читањето) па игравме табла или тенис.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Што играте додека сте на плажа?
9.7.2013 22:20:23   
Felly RR
Еве Везилке и овде извештај да си пишам. СО мало дете не ти треба ништо освен лопатчиња и кофичиња. Па кој ќе работи нешто друго кога има толку песок да се копа. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Што играте додека сте на плажа?
10.7.2013 11:13:11   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Еве Везилке и овде извештај да си пишам. СО мало дете не ти треба ништо освен лопатчиња и кофичиња. Па кој ќе работи нешто друго кога има толку песок да се копа. user posted image

Ете и ние бевме во оваа категорија на копачи user posted image
Лопатка и кофа и камионче за собирање каменчиња, песок и закон.
Имавме и чамче мало па мало во вода, малку на плажа, го наполнивме со вода, па со песок и така менувавме. ж
Па собиравме каменчиња во кофиче, па фрлавме во вода и така. Не му беше досадно ама ич! Знаеше и сам да се занимава.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Што играте додека сте на плажа?
10.7.2013 12:03:56   
masa
За книга нема шански две години по ред си носам и одвај 20-30 страни ќе прочитам и тоа во соба навечер некоја страна,џабе само ја носев секој ден на плажа не дојде ред да ја извадам user posted image .Додуша недојде ред да се посончам малку,да легнам да полежам 5 мин.Најмногу играме со песок со кофички и лопатки,помалку со топка и други реквизити иако имаме еден куп и чамци и еден змеј (ќерката го вика коњ user posted image ),ама некако песоков најголем ќеиф прави.Е годинава сме поголеми може и некоја игра да смислиме да биде поинтересно.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Што играте додека сте на плажа?
10.7.2013 13:08:36   
Bethany
И јас демек земав со мене и книгите, ама не за на плажа бидејќи знам дека не можам таму да читам, туку кога одмараме.
Не земавме ни лаптоп, ништо, баш сакав книга, ама никако не дојде на ред ни таа. Кога одмарав, навистина одмарав- мислам се комирав user posted image Од сонце, од вода, кога легневме попладне со синко воглавном спиев и јас. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Што играте додека сте на плажа?
10.7.2013 21:08:58   
vezilka RR
Оооо Бетани добредојде назад, се одморивте ли? Ајде кажи што играше синко најмногу.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Што играте додека сте на плажа?
10.7.2013 21:41:36   
Bethany
Фала Везилке user posted image Се одморивме, со проодено дете е полесно отколку во фаза на проодување како лани на одмор, душа ми излезе, едвај чекав да помине одмор-измор user posted image Сега беше супер лесно.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR


Ете и ние бевме во оваа категорија на копачи user posted image
Лопатка и кофа и камионче за собирање каменчиња, песок и закон.
Имавме и чамче мало па мало во вода, малку на плажа, го наполнивме со вода, па со песок и така менувавме. ж
Па собиравме каменчиња во кофиче, па фрлавме во вода и така. Не му беше досадно ама ич! Знаеше и сам да се занимава.


Се цитирав со постот од погору: кофичка и лопатка, песок, каменчиња, вода - добитна комбинација. Истури од кофичето во чамчето, собери каменчиња/песок/вода во камиончето, од камиончето во кофиче, од кофиче во чамче и се така во круг.
Успат малку прошетка до шанкот, тушевите (ааа тоа му беше нешто неодоливо, какво море-какви бакрачи user posted image -тушевите кога види се таму бегаше)
Супер ни беше, не му беше досадно, а ниту нам.

Децата на неговата возраст и поголеми со тоа воглавном се и занимаваа... Ништо не им треба повеќе од тоа.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Што играте додека сте на плажа?
4.8.2013 18:39:02   
vezilka RR
Значи се игравме, игравме со кофички и форми од кои правевме замоци, ама најинтересно ни беше да правиме базен. Игравме тенис и на песок и во вода, игравме одбојка и на песок и на вода исто така и многу му беше интересно. Пушувавме на песокот букви и бројки. Игравме закопано богатство, папучата на тато, која и трајно ја загубивме, толку добро ја скривме, шро пола плажа после не можеше да ја најде, хехехе, па ем испадна занимација за цела плажа, ем тато си доби нови папучи. Ама најмногу сакавме да се бањаме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Што играте додека сте на плажа?
16.8.2013 17:53:30   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Игравме закопано богатство, папучата на тато, која и трајно ја загубивме, толку добро ја скривме, шро пола плажа после не можеше да ја најде, хехехе

Е ова и нас ни се случи, само не на тато, туку на Матеа папуча остана на плажата закопана. Барај, барај, под лежалки, околу лежалки, никаде го немаше. Не знам како се загуби user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Што играте додека сте на плажа?
17.8.2013 19:07:10   
sandriana RR
Ние сме денес втор ден на плажа, и за чудо некое, детево не е многу захтевно за играње - пријатно сум изненадена од нејзе, за разлика од дома.
Си игра сама на песокот, или во плиткото во вода, и не бара ништо особено внимание. Можеби возраста е таква, можеби нејзиниот карактер се менува (уште 2 недели 2 години).

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?