|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Црвенило на лицето
30.9.2009 12:52:56   
Ивана С.
Zdravo na site. Imam malo angelce koe se vika Eva ima 45 dena i i se pojavuva nekoe crvenilo na liceto koe posle nekoe vreme i se gubi no ostanuvaat nekoi sitni tocki. Ke moze li nekoj da mi kaze sto se slucuva i kako da go resime toauser posted image


< Поракaта ја уредил mis. -- 30.9.2009 13:02:59 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Црвенило на лицето
30.9.2009 12:54:54   
profesorica
Ивана С. ништо не е страшно тоа е минливо, мој Дамјан имаше таков проблем, само со павловичева и со јекодерм го мачкав и му се смируваше.Не се секирај ништо страшно не е.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 30.9.2009 12:55:21 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Ивана С.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Црвенило на лицето
30.9.2009 13:04:42   
mis.
Ивана с.може да не е ништо но може да биде и од прашак за мерење,омекнувач,контакт кожа на кожа.Па тие се многу нежни а и викаат може и се чисти уште.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Црвенило на лицето
30.9.2009 18:39:44   
Ивана С.
И омекшивач веке не ставам и и ги пеглам алиштата.
Црценилото повторно излага највеке го има околу вратчето.
Исто така и кожата и е многу сува откако ке почнат да и поминуваат.


(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Црвенило на лицето
30.9.2009 18:53:33   
Еца
Јас го имам истиот проблем и мислам дека се работи за егзема.Мила е 2 месеци и 8 дена и лицето и е црвено, се појавува се губи,многу и е суво и во моментот ја мачкам линола фет(на природна база е)и ми помага. Инаку тоа го забележав и на коленцата и на рачињата. Ама пак деновиве ќе ја носам на др. баш за ова и ќе пишам што ми кажала др. Поздрав.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Ивана С.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Црвенило на лицето
30.9.2009 18:55:28   
Еца
Еве една тема каде што сме коментирале токму за егземата, прочитај за секој случај   KLIK

< Поракaта ја уредил mila mama -- 30.12.2010 17:29:03 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Црвенило на лицето
30.9.2009 23:51:33   
daniel
nisto strasno

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Црвенило на лицето
11.10.2009 17:10:54   
Sara
Ние вчера и завчера го шетавме по 2-3 саати надвор Матеј и вчера приметив многу црвено му беше лиценцето и ептен му се нафрла со ситни бубулички, му ставив од таа хидратантната крема од Мустела за бебиња но не му помогна после тоа со павловичева и малце црвенилото спадна - што претпоставувам дека му е од сонцето но ситните бубулички останаа и незнам како да ги снема.
Баш и свекрва ми рече дека е алергија само незнам од што наеднаш многу му се исфрли лицето - не му беше до толку, може ли да е само од сонцето или може да е нешто друго во прашање? Дали е нормално бебешкото лице во одреден период така да се исфрли додека не стекне некој имунитет па ќе се смири или треба дополнителен третман-терапија?

(Одговор на членот Ивана С.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Црвенило на лицето
11.3.2010 19:51:29   
jassmina
zdravo na site,jas sum nova na forumot,jas sum majka na dete od 7 nedeli,vo tekot na bremenosta na liceto mi se pojavija brunki koi ne se stegaa i crvenilo,sto ne bese slucaj vo tekot na mojot zivot.
Na pocetokot  uste ne znaev od sto e i bev na kozen lekar mi rekoja deka e od kozmetika,vo cela bremenost stagnirav od sekakvi kremovi i pudra,samo  caj od kamilica,nemase podobruvajne,taka konstatirav deka e od bremenosta,
Sega odkako se porodiv se smiri no ne celosno ,se uste imam crvenilo i sosem malku brunki.
pa ve molam da mi pisite ako ste imale takov problem.POZDRAV!

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Црвенило на лицето
13.4.2010 18:52:29   
elena.b
mojata kerka ima tri godidi .dve godini veke i se pojavuva crvenilo na liceto.neznam dali e od jadenje.ne saka pomada da stava.mnogu i e suva kozata,nekogas koga ke i stavam pavloviceva,crveniloto se gubi.dali zaete nekoja soodvetna pomada

_____________________________

sekoe loso,za dobro e

(Одговор на членот jassmina)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Црвенило на лицето
13.4.2010 21:49:57   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: jassmina


Sega odkako se porodiv se smiri no ne celosno ,se uste imam crvenilo i sosem malku brunki.
pa ve molam da mi pisite ako ste imale takov problem.POZDRAV!


За црвенило на лицето еве еден рецепт преку кои на едноставен начин ќе го решите овој проблем За рецептот вие потребно – 100гр кисела јаболка, 150гр леко и 2 жолчки од јајца Начин на подготвување – излупените јаболки и млекото се варат додека се добие кашеста форма откако ќе се олади се ставаат жолчките Употреба – маската се држи на лицето 15-17 минути, добро е неколку капки да ставите и на вратот и да оставите да делува 20тине минути Оваа маска може да се користи неограничено и нема негативни последици


(Одговор на членот elena.b)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Црвенило на лицето
12.10.2010 19:19:34   
Felly RR
Еве неколку дена на Матеа и е црвено лицето, нема ништо друго, само црвенило...... и не знам од што може да бидеuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Црвенило на лицето
30.12.2010 15:13:41   
AnnaMolly RR
Сабајле му се појави на Филип на челото некое црвенило, како 2-3 мали црвени брунчиња и околу нив црвенило еден сантиметар од прилика. Го намачкав во бекутан кремата од цинк и веднаш му помина. Еве сега стана од спиење и пак има црвенило, дури сега проширено и накај косата user posted image user posted image user posted image
Ептен сум збунета, не знам што е? Не ќе да е алергија на храна зашто немаме воведено ништо ново минимум една недела. Последниот пат рипчиња квики јадеше, тоа е најново што му внесов во исхрана. Ама глутен пробал уште поодамна, да беше рекација на глутенот, ќе се појавеше и претходно.
Го намачкав пак со кремата, па ќе видам како ќе биде.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Црвенило на лицето
30.12.2010 15:15:21   
mama26
anamolly ti na rab pocna taka?koj ti go cuva bebceto prasaj sto mu dale vcera ,zavcera

a moze da e i od baknuvanje user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Црвенило на лицето
30.12.2010 15:24:39   
big_mama817
анамоли измиј го хиперманганот малите црврни зрнац што се растварат во вода и мијго неколку пати на ден не го премачкувај со кремови и млека за туширање мислам дека ке му се исчисти од него знам бидејќи и Тарик има многу осетлива кожа поз user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Црвенило на лицето
30.12.2010 17:12:49   
AnnaMolly RR
Не, никој не му дал да јаде ништо што веќе не пробал. Јасно и гласно им кажав на сите дека НЕ СМЕАТ да му даваат нешто а јас да не сум одобрила. Едино ако ме излажале user posted image
Ми рече кумашинката да го мачакм со еозин, па ете го намачкав.

А и јас инаку мислев со хиперманган да го намачкам. Ај ако не е подобро од еозинот, ќе пробам со тоа.

Фала ви.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Црвенило на лицето
31.12.2010 1:06:22   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Не, никој не му дал да јаде ништо што веќе не пробал. Јасно и гласно им кажав на сите дека НЕ СМЕАТ да му даваат нешто а јас да не сум одобрила. Едино ако ме излажале user posted image
Ми рече кумашинката да го мачакм со еозин, па ете го намачкав.

А и јас инаку мислев со хиперманган да го намачкам. Ај ако не е подобро од еозинот, ќе пробам со тоа.

Фала ви.



Леле Анамоли немој со еозин на лице, никако! Еозинот не е за на лице, јак е.
Е сега не знам за какво црвенило зборувате, зошто Михаил последно време е стално зацрвенет на лице, ама тоа е од промена на температура, надвор ладно, дома топло, така да ако му се обравчината како зарументи не е страшно, може и како лишаи да се појават


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Црвенило на лицето
31.12.2010 1:25:43   
Тања РР
И на Јана деновиве и се вцрвија образите па јас се исплашив да не е атопичен дерматитис но земав заштитен хидратантен крем на СебаМед и за 2-3 дена се среди. Добро е сега во зимскиот период да се ставаат заштитни кремови на лиценцето бидејќи се суши на ладното. Ако не Себамед може да пробате некој крем со уреа, на Еуцерин или Линола на пример.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Црвенило на лицето
1.1.2011 19:24:11   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: Axel

Koja krema ja koristevte koga vaset_o bebce imase isfrleno lice slicno na pelenskiot osip - mali bruncinja so crvenilo po obrazite i celoto.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Црвенило на лицето
10.1.2011 19:02:30   
civava
i na moeto bebe mu se javi takvo crvenilo na liceto,pod bradata, pozadi ushinjata i malku na glavcheto, so siten osip. doktorot mi reche da ne jadam portokali, mandarini,kivi i sl.juzno ovoshje. otkako prestanav da jadam, se povleche i crveniloto, no kozata mu ostana malku pogruba i posuva ushte nekoj den.

(Одговор на членот Ивана С.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Црвенило на лицето
15.1.2011 12:09:33   
taraninova.ivana
moeto bebe ima 3 meseci vo 2 mesec se isfli crvenilo po liceto koe na pocetok bese samo crvenilo a pokasno pocna da se siri i da stanuva kako debel sloj i deteto neprekinato placese i se nervirase bidejki go cesase jas bev kaj mojot pedijatar i toj mi  zabrani da jadam ovosje na pr.kivi ,citroni i slicno dali nekoj go ima istiot problem i so vi kazale vasite pedijatri dali e vozmozno seto toa da e alergija od ovosje

(Одговор на членот Ивана С.)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Црвенило на лицето
15.1.2011 12:39:57   
arh_diz
Mozno e i od hrana isto na mene mi posoci pedijatarot na pocetokot za hranata.Probaj da ja promenis ishranata i sama da otkries od sto mu e.Eve moj primer jas ako jadam jajce przeno mu se isfrla po nekoja tocka i prestanav da jadam.Jas citrusi seuste nemam probano.

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 15.1.2011 12:41:08 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот taraninova.ivana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Црвенило на лицето
15.1.2011 14:05:27   
lukas
na ednoto obravce na lukas odvreme navreme mu se javuva crvenilo kako lisai,mu stavav debel sloj od bekutan so cink,ama pak se pojavuvase sega pedijatarot mi preporaca eden krem sto go pravat vo bt vo higija-farm.pa ne pisi ime na nego pisi samo higija -farm nadvoresno.i tolku  ete mu pominuva,4 pati na den go mackam vo tenok sloj,pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Црвенило на лицето
14.4.2011 17:05:32   
anaangel
Zdravo na site...Na malata pred edna nedela i se pojavija sitni brumcinja na liceto a potoa i crvenilo poradi koe se cesase so racinjata. Se izvadiv od pamet zatoa sto pomisliv deka se raboti za egzema a osobeno zatoa sto i jas i tatko i ja imame na racete. Ja pregleda dermatolog i mi rece deka ne i e nisto tuku deka se nafrlila zatoa sto premnogu sme ja oblekuvale, me sovetuvase pomalku da ja oblekuvam i da ja mackam samo so vitaminska. Tocno e deka ja oblekuvavme povekje zatoa sto mi bese strav da ne i e ladno bidejki nemame parno iako dovolno greevme. Iako mi zvucese glupavo sepak go poslusav sovetot na dermatologot i iskreno ne mozam da veruvam deka crveniloto i brumcinjata i se povlekuvaat. Moze na nekoj od vas kje mu pomogne ova...Pozdrav

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Црвенило на лицето
25.10.2011 15:02:43   
anencemm
Dragi majki...imam since 8 meseci i veke tri meseci mu se isfrla liceto i toa samo kaj obravcinjata na drugo mesto po teloto nema nikade,probav mnogu kremi,masti eozin i sto uste ne bevme i na kozno mi rekoa deka se cisti i deka nema nikakva vrska so alergija.....Ve molam za sovet veke neznam sto da prevzemam ....user posted image

(Одговор на членот Ивана С.)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?