|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Хомосексуалност
19.5.2009 23:20:52   
Боцко
Неодамна влегов во жестока дебата со еден хомофобен господин околку законот за недискриминација и правата на хомосексуалците. Тој ги напаѓаше како да се најгрдото нешто на планетава. Какви се вашите размислувања? Познавате ли некој хомосексуалец? Можеби некој(а) од вас имал(а) хомосексуално искуство? Треба ли да им се дозволи брак? Треба ли да можат да посвојат дете?


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Хомосексуалност
20.5.2009 0:12:19   
agnes77
U Sibiriji, Romuniji... ima puno sirotšnca. Tamo deca koje imajo puno problemi žive u katastrofalnim uvetima (naslilje, seksualno nasilje, starija deca zlorabljajo mala deca its.) do 16 godine utrasta. Bogati hetroseksualni bračni parovi posvajajo malo deco. Nitko neče starije dece, koja je puno toga doživela. Nakon toga oni ide na ulico - bave se sa mafijom ili prostitucijo, 10% u prvo godini na ulici umre, neki naprave samomor.

Sad ja pitam dali nije puno bolje imati dvije mame (dva tata) ili živjeti u sirotišnici bez nekoga koji te zaista voli, bez nekoga koji se brine za tebe?


ali to je samo moj pogled


< Поракaта ја уредил Maca RR -- 4.8.2011 13:14:01 >

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Хомосексуалност
20.5.2009 8:25:43   
mami
ЈАс сум за да им се дозволи, не се лугето криви што едноставно хормоните им диктираат нешто спротивно од она што сме навикнале да го гледаме.. и да Агнес во право си, подобро е да им се дозволи на овие парови кои толку многу сакаат да имаат дете, да посвојат едно или две или колку сакаат отколку тие деца да бидат оставени на улица и животот да им виси на конец од ден на ден

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Хомосексуалност
20.5.2009 17:55:37   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: agnes77


Sad ja pitam dali nije puno bolje imati dvije mame (dva tata) ili živjeti u sirotišnici bez nekoga koji te zaista voli, bez nekoga koji se brine za tebe?

http://www.youtube.com/watch?v=rXivHuugp3c


ali to je samo moj pogled


Потпишувам Агнес, а и зошто да не,секој сам одлучува за својот живот.... мислам дека и тој некој кој плукал по хомосексуалците и ги осудувал,има нешто поради кое и не се гордее и поради кое може некој од нас би го плукнал,затоа не осудувајте,зошто не знаете што носи животот утре....




_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Хомосексуалност
20.5.2009 18:51:52   
Боцко
Порано во едно поголемо друштво, за еден дечко се кажуваше дека е геј. Јас никако да поверувам. Со текот на времето почесто контактиравме за да еден ден он мене дискретно почна да ми се пушта. Тогаш му ставив до знаење дека го почитувам и немам ништо против него ама не ги делам неговите убедувања. Оттогаш веќе не се дружиме, но ако случајно се сретнеме низ град, се поздравуваме. Сакам да кажам, дека сум толерантен и немам ништо против додека лично не ме засегне, но ни тогаш не реагирам бурно, само се дистанцирам.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Хомосексуалност
22.5.2009 10:21:14   
niki
A jas ne gledam pricina ni za distanciranje. Vprocem covekot prasal ti si odbil, zosto ne bi prodolzile da se druzite i tie luge se sposobni da imaat prijateli.

I se slozuvam so Agnes podobro da gi zgrizat decata pa makar i vo homoseksualen dom otkolku da ziveat po domovi i na ulica. Sum imala prilika da zapoznaam mnogu homoseksualci, koi kako licnosti se mnogu poostvareni od mnogu heteroseksualni semejstva koi imaat deca no pak neznaat da bidat dobri roditeli.

Seksualnite afiniteti nemaat nikakva vrska so ljubovta koja eden covek moze da ja pruzi na edno dete. Pa site nie imame nekoi afiniteti bilo kakvi koi za nekoj drug se cudni i neprifatlivi, no toa nas ne ne pravi losi roditeli.

Se dodeka nikomu ne nastetuva i nikogo ne povreduva, sekoj ima pravo da zivee onaka kako sto saka

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Хомосексуалност
23.5.2009 10:10:15   
Anushka
Make Love Not War!!!
Dolu puritanizmot, licemerjeto im lazniot moral!!! Duri i onie sto najmnogu se zalagaat vo borbata protiv homoseksualnite pojavi, najcesto se "In flagrante" snimeni kako homo (Crkvata)
Treba da se valoriziraat lugjeto po svojata dobrina i covecnost, a ne po toa dali e nekoj Abanec, Makedonec, belec ili gey.
Pred nekoj den Milenko na TV me iznasmea... si zbori toj zanesen vo negovata tema i raskazuva slucka za nekoja sredba kade site bile demek od "ispravnata", pametnata partija. Arno ama imale nekoj posetitel na sredbata koj bil od SDS. Milenko vika:"znaes, on ti e od SDSM, ama mnogu dobar co'ek e!"
Demek...
nema nisto postrasno vo denesnovo "civilizirano" opstestvo od etiketiranje. Toa upropastuva celi covecki sudbini, unistuva semejstva.
A koi sem nie da go pravime toa.


(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Хомосексуалност
5.12.2009 0:58:59   
mami
се повеќе во светов се појавуваат хомосексуалците и не ми е јасно- како во светот значи јавни личности отворено си признаваат и се венчаваат со партнерите а кај нас на Балканов ги осудуваме како да прават смртен гревuser posted image не ми сметаат, не ме рчкаат мене, а и да ме рчнат ке си кажам дека сум си стрејт и крај на програмата

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Хомосексуалност
4.8.2011 13:12:15   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Што мислите за оваа тема?

Јас лично сум против. Никогаш нема да ги одобрам тие врски било машки или женски. Се знае како се создаваат деца и како е во природата (притоа не мислам на  жаби и слични ниски врсти каде е забележана хомосексуалност).
Светов тотално се извитопери со секакви перверзии и изопачености. Па уште и јавно ги даваат на телевизија, раѓаат, посвојуваат како да е најнормално.




_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Хомосексуалност
4.8.2011 15:28:14   
mama26
jas sum protiv koj e za neka poveliuser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Хомосексуалност
4.8.2011 15:32:25   
miana
protiv-bljak

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Хомосексуалност
4.8.2011 15:43:45   
Maca25
Немам ништо против нив, додуша моментално и немам некој хомосексуалец пријател. Познавав една девојка која додека беше тинејџерка многу сакаше да експреиментира, и беше страшно нападна со нејзината моментална хомосексуалност и престанав да се дружам со неа.
Е сега, прашање е дали треба да им се дозволи да посвојуваат деца и да склучуваат граѓански бракови! Сепак ембрионот е скоп на јајце клетка и сперматозоид, тоа е природен тек на работите, и некако не ми е нормално да видам двајца мажи фатени за рака да буткаат количка?!?!
Вие што мислите?


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Хомосексуалност
4.8.2011 16:10:43   
Bibe 14
Sum znaela luge sto se homoseksualci i iskreno nemam nisto protiv toa, no koga e vo prasanje posvojuvanje deca sum protiv. Kako ke go vospitaat toa dete? Toa dete ili ke ima 2 mami ili 2 tatkovciuser posted image  
Koga ke ide u skolo mozebi ke bide ismejuvano poradi toa i nema da mu bide jasno kako site imaat mama i tato, a toa ima dvajca roditeli od istiot pol. Misla deka decata ne zasluzuvaat da bidat izrasnati vo takva sredina i ne mozes ti na malo dete da mu objasnis za seksualnost, ke treba da pocekas dodeka da porasne za da moze da te razbere, a do togas? Toa ke dobie poinakva predstava za rabotite, ke gi percipira na drug nacin.
Ne znam, toa e moe mislenje.

_____________________________

THE SKY IS THE LIMIT!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Хомосексуалност
5.8.2011 15:11:26   
Bogdancanka
Немам ништо против,секој за себе негов живот, негова ствар

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Bibe 14)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Хомосексуалност
6.8.2011 0:14:36   
mila mama
Koj so kogo spie vo krevet, ama ic ne me tangira. Me tangira samo posvoenoto dete vo tie brakovi kakov model na semejstvo ke ima. Nema da bide sigurno deka treba da se zaljubi vo zena ako go cuvaat dvajca mazi i obratno. Se plasam deka homoseksualnite brakovi ke "rodat" so sila preobrazeni homoseksualni deca.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Хомосексуалност
6.8.2011 0:44:24   
Viktori
Неам ништо против посебно, ако не ги гледам, ако не се шлапаат по улици, и ако не ми парадираат ко самите со сила маченици да сакаат да испаднат! Ко хетеросексуалците што не шетаат со транспаренти, така и оние треба! Ама мода било Кочо да си.. Е јеби гам они се модерни а ние конзервативци, замислете!

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 6.8.2011 0:45:06 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Хомосексуалност
6.8.2011 14:53:36   
Olivia
Nemam nisto protiv homoseksualcite tuku imam protiv homofobicite i nivnite neiziveani konzervativni sfakanja, ljubov e ljubov polot ne e vazen se dodeka postoi ljubov,ziveev drzava kade sto e legalen gej brakot delev kuka so dve lezbejki, najdobar drugar mi e gej za zal ja napusti drzavata poradi gusenjeto od homofobijata vo Makedonija,mnogu od moite kolegi se gej, nikogas ne bev vo neprijatna situacija naprotiv so niv imav poiskreno i verno prijatelstvo, se uste se druzam i gi pocituva, Maksimalna podrska za gej brakot i posvojuvanjeto na deca, voopsto ne me ze zagrizuva kako ke bidat vospitani decata od strana na dve mami ili na dvajca tatkovci, problemot sigurno nema da bide vo roditelite tuku sredinata ispolneta so homofobici koi ke gi frustriraat tie deza,
user posted image user posted image user posted image APLAUDIRAM NA DRZAVITE KOI GO LEGALIZIRAA GEJ BRAKOT I ISTITE GI ZASTITIJAuser posted image user posted image user posted image .Stop za homofobijata!!!!

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Хомосексуалност
7.8.2011 11:19:58   
Snowhite RR
И јас немам ништо против нив, ниту против геј бракови или посвојувањето на деца, можеби тие дури и подобро ќе бидат воспитани, зашто мислам дека таквите се покултурни и попедантни од хетеро.
Инаку и ние со мм имавме другар геј иако јавно не се прокламираше никогаш и никогаш не ми сметаше тоа, сега се пресели во друга држава и многу ми недостасуваuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Хомосексуалност
8.8.2011 9:14:06   
babyhope
ИЗВОРНА ПОРАКА: Olivia RR

Nemam nisto protiv homoseksualcite tuku imam protiv homofobicite i nivnite neiziveani konzervativni sfakanja, ljubov e ljubov polot ne e vazen se dodeka postoi ljubov,ziveev drzava kade sto e legalen gej brakot delev kuka so dve lezbejki, najdobar drugar mi e gej za zal ja napusti drzavata poradi gusenjeto od homofobijata vo Makedonija,mnogu od moite kolegi se gej, nikogas ne bev vo neprijatna situacija naprotiv so niv imav poiskreno i verno prijatelstvo, se uste se druzam i gi pocituva, Maksimalna podrska za gej brakot i posvojuvanjeto na deca, voopsto ne me ze zagrizuva kako ke bidat vospitani decata od strana na dve mami ili na dvajca tatkovci, problemot sigurno nema da bide vo roditelite tuku sredinata ispolneta so homofobici koi ke gi frustriraat tie deza,
user posted image user posted image user posted image APLAUDIRAM NA DRZAVITE KOI GO LEGALIZIRAA GEJ BRAKOT I ISTITE GI ZASTITIJAuser posted image user posted image user posted image .Stop za homofobijata!!!!


Потпис!!!
Оливиа како јас да сум го пишувала ова..... Многу се израдував што гледам дека многу РР се без предрасуди и стереотипи.

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Хомосексуалност
8.8.2011 10:00:16   
kapina
jas sum protiv gej brakovite  italijanskite naucnici dokazaa deka toa e hormonsko poremetuvanje i neznam zosto tie luge ne gi lekuvat 

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Хомосексуалност
8.8.2011 11:09:57   
Olivia
E kako be Hormonsko poremetuvanje , drugarka mi e lezbejka i ima najdobar hormonski balans bilo od koj drug, sigurno e izroduser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image .
Stop za homofofijata!!!!


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Хомосексуалност
8.8.2011 21:51:13   
kapina
neznam skoro go dokazaa toa se vo red no dali ke go prifatite vaseto dete eden den da bide homoseksualec na mene iskreno mi se gade od takvi osobi nemozam da gi podnesam vo moja blizina ako e bilo dobro i gospod ke go e odobril toa ako e vo red zosto site ne odat mazite so mazi ,zenite so zeni znaci so tie osobi nesto ne e kako sto treba

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Хомосексуалност
9.8.2011 3:40:27   
Ananija

Za site sto ne se protiv neka podrazmislat malku dali nivnite deca bi sakale da ziveaat vo opstestvo kade mazi so mazi se vo brak(da ne napisam se vencavaat),
kade lugje so zivotni se vo zakonski brak, kade zakonot dozvoluva(pred nekolku godini neznam vo koja drzava nekoj od vladata pedofil sakase da se namali granicata za sexualnost kaj devojcinjata na 12 godii) sexualnost od 12 godini .
.ili zamislete pak i ustepovekje da se namali na 8-9...

TOGAAAAAAAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
! Site Vie sto imate deca, da vidam dali bi rekle NE SUM PROTIV.
.pa zosto i da bi bile negov zivot negova stvar mu se dopagjaat nevini detenca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ako homosexualnosta e nesto prirodno ZOSTO togas da ne e i pedofilijata nesto prirodno najvoobicaeno pa duri i OZAKONETO!

ZOSTO!!! ZOSTO!!! ZOSTO!!!

VE MOLAM NE MESAJTE GI DECATA koj ne po svoja volja se ostaveni vo domovite,
i PAK NE PO SVOJA VOLJA DA BIDAT DADENI VO HOMOSEXUALNI BRAKOVI..KOJA LJUBOV BI IM JA DALE KOJ TOPOL DOM DA GLEDAAT DVAJCA MAZI KAKO SPIJAT ZAEDNO ..KAKO NAUTRO SI VELAT LJUBOV MOJA..TOA DETE VEKJE E UNISTENO...
PSIHICKI EMOCIONALNO VO SEKOJ POGLED UNISTENO KAKVI VIDUVANJA BI IMALO ZA OVOJ SVET, KAKO BI SE RAZVIVALO DUSHEVNO...
KOJ GO PRASHUVA DALI BI SAKALO DA ZIVEE VO TAKOV BRAK!!!!!!!!!!!!!!!!!!KADE E NEGOVOTO PRAVO NA IZBOR!
NEKOJ POGORE NAPISA DEKA DECATA POTOA PROPAGJALE VO NARKO..PROSTITUCIJA I SL....TOA E NEGOV IBOR..I SAMO NEGOV IZBOR DALI KE ZAMINE NA TAA STRANA ...

HORMONSKI NEHORMONSKI BOLNI HOMOSEXUALCI PEDOFILI.....UMOBOLNI!!!!!!!


(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Хомосексуалност
9.8.2011 3:58:08   
Ananija

ИЗВОРНА ПОРАКА: babyhope

ИЗВОРНА ПОРАКА: Olivia RR

Nemam nisto protiv homoseksualcite tuku imam protiv homofobicite
i nivnite neiziveani konzervativni sfakanja, ljubov e ljubov polot ne e vazen se dodeka postoi ljubov,ziveev drzava kade sto e legalen gej brakot delev kuka so dve lezbejki, najdobar drugar mi e gej za zal ja napusti drzavata poradi gusenjeto od homofobijata vo Makedonija,mnogu od moite kolegi se gej, nikogas ne bev vo neprijatna situacija naprotiv so niv imav poiskreno i verno prijatelstvo, se uste se druzam i gi pocituva, Maksimalna podrska za gej brakot i posvojuvanjeto na deca, voopsto ne me ze zagrizuva kako ke bidat vospitani decata od strana na dve mami ili na dvajca tatkovci, problemot sigurno nema da bide vo roditelite tuku sredinata ispolneta so homofobici koi ke gi frustriraat tie deza,
user posted image user posted image user posted image APLAUDIRAM NA DRZAVITE KOI GO LEGALIZIRAA GEJ BRAKOT I ISTITE GI ZASTITIJAuser posted image user posted image user posted image .Stop za homofobijata!!!!


Потпис!!!
Оливиа како јас да сум го пишувала ова..... Многу се израдував што гледам дека многу РР се без предрасуди и стереотипи.




homofobicite....стереотипи.......


NAJPRVIN PROSTETE STO NE SE SOGLASUVAM SO VASITE RAZMISLUVANJA NEMAM NISTO PROTIV NIKOGO EDNOSTAVNO RAZLICNI RAZMISLUVANJA...



NAVISTINA NEMOZAM DA SVATAM!!!!!

KAKO TOA TAKA VI POMINUVA I SO TAKVA LESOTIJA DA IMATE STAV ZA TAKA NI NAJMALKU EDNOSTAVNO PRASHANJE...!!

KOE NE SAMO MENE VAS NAS NE ZASEGNUVA....

DENES HOMOSEXUALCITE SAKAT ZAKON...UTRE PEDOFILITE ....POTOA KOJZNAE STO DRUGO NE!!

I KE SEDNAT SOPRUG SOPRUGA DECINJA VO RESTORANT I NA DRUGA MASA GLEDAAT DVE ZENI SE GUSHKAAT CE SE BAKNAT ...NA DRUGA MASA NEKOJ 70 GODISHEN SEDNAL SO DEVOJCE OD 10 GODINI SE BAKNUVA SE GUSHKA ..NA DRUGA MASA NEKOJA STARICA SO NEKOE MOMCENCE OD 12-13-GODII...I OVA E SE NORMALNO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I NIE SME STEREOTIPI!!!!

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Хомосексуалност
9.8.2011 9:48:29   
babyhope
Леле Ananija не ми се верува дека ги изедначи хомосексуалците со педофилите user posted image Можам да разберам ставови за неодобрување на врски, бракови или посвојување на деца но ставање знак равенство на некое злоупотребување со право на човек доброволно да одлучува со кого ќе го дели креветот- едноставно неможам. Нема да навлегувам подлабоко во спротивните ставови, само едно имам да кажам: Геј луѓето се помеѓу нас... Биле и ќе бидат. Колку ние ќе дозволиме да живеат без стеги и стравови, зависи само од општеството и менувањето на ставовите. Дека никој не знае што го чека, никој 100% не го познава својот партнер, сосед или брат ми говорат многуте искуства на моите познаници кои живеат двоен живот (девојка за пред јавност и дечко за во кревет). Сега некој ќе праша дали тоа треба да се оправда? Се додека постојат обвинувања, плукања и отфрлања од најблиските за нивната хомосексуалност тие МОРААТ да живеат под социјална маска -За да не се соочат со СТЕРИОТИПИ И ПРЕДРАСУДИ. Јас само мислам дека двапати треба да се помисли пред да се осуди, затоа што нашиот став го слуша некој кој таман помислил дека може да ни се довери за неговата интима, дознава дека неговата најблиска особа го смета „за болна личност“
Sory за долгиот пост!!!

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?