|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ситници за свадба
8.10.2009 9:08:30   
mami
Ги китевте ли сватовите со оние мали цветчиња, па машна за деверот, па посебно цветче за кумот, старосватот и се по ред?Од каде ги набавивте овие ситници? Што мислите, вреди ли да се фрла толку пари на работи кои можеби никој нема да ги забележи?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ситници за свадба
8.10.2009 9:13:40   
Сани
Јас ги китев. Нема многу скапо да те фати ако не претеруваш. Моите китенки ги купив во мавровка каде што ја шиев венчаницата, а можеш да ги купиш и каде што се продаваат поканите за свадба таму има поголем избор.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ситници за свадба
8.10.2009 9:17:11   
Палешка РР
И јас ги китев, уживав на тие ситници. И од секоја свадба зачувувам по некој детал за спомен, баш од тие ситници. Мене многу ми значат.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Сани)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ситници за свадба
8.10.2009 9:18:45   
Калина28
Dobro utro...
Jas i mm pravevme svadba na 6.09.09. Mene mi e vtor brak, pa se opteretuvav za se i sesto. Od tipot da ne doaga po mene (sto ke recat komsiiite) do kolku bovci da spremam, kako sega, dali vencanica ili ne. sminka, kitenki, pogaci....
Sepak na kraj bidejki mm imase GOLEM merak i sjaj vo ocite za tradicionalna svadba, napravivme se po red i kitenje i zname nosea svatovi i zlata i srebra... Da ne dolzam premnogu pari ni otidoa a zamislete i kumovi bevme nedela pred svadba...ama sea toa e...za ubavo neka e..... na kraj se izleze magicno....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ситници за свадба
8.10.2009 9:25:06   
profesorica
Јас многу им придавам значење баш на тие ситници и не би рекла дека моите беа незабележани.Се беше во шампањ боја со примеси на златно во склад со мојата венчаница и оделото на младоженецот.

Вака китенки и бомбони правевме во цвеќара кај колега на мм па и не ме фатија многу скапи а беа многу убави и си чувам по 2-3 што ми останаа.Потоа ги китевме и чашите за шампањското и тие си ги чувам во спална како украс, а поканите си ги правевме сами.Мм има пријател со печатница и купивме само хамер шампањ боја, тој ни ги штампаше без пари, текстот на поканите беше со златна боја и на крај секоја покана со машничка беше врзана.

Ден денес имаме урамена покана од свадбата која стои на полица да не потсеќа на прекрасната свадба што ја имавме.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ситници за свадба
8.10.2009 9:47:40   
profesorica
сега ќе побарам слика од китенките и бомбоните.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 8.10.2009 9:48:23 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ситници за свадба
8.10.2009 9:50:22   
profesorica
user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ситници за свадба
8.10.2009 9:57:36   
mother 29
јас не ги китев сите сватови,само потребниците со китенки од свежи бели ружи(како бидермаерот),кои беа прекрасни,на мажите на оделото закачени ,а на деверушите и жените на рака.и китенката на мм беше од бела ружа,малку по различна од другите,ама неговата беше најубава!
исто и свеките за во црква,беа во тој фазон,со бели ружи... дечкото од сестра ми, од холандската фабрика за цвекиња кај виница ,(преку врски) ми донесе 300 ружи,па секаде беше китено со природно,со големи икебани,топки од ружи....само бидермаерот ми беше од 57 бели ружи стиснати во топче...нешто најубаво на свет...user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ситници за свадба
8.10.2009 10:00:46   
Калина28
Profesorice....slicna kombinacija sme imale...jas zlatno bela, samo sum crnka...hihi zalam nemam sliki ovde na rabota....ke gledam da stavam, ama seuste se sramam da se objavam..pozdrav do site... ringerajki

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ситници за свадба
8.10.2009 10:02:22   
Калина28
Profesorice....slicna kombinacija sme imale ..zlatno bela..samo jas sum crnka...hehe steta nemam sliki na rabota, mozebi ke stavam nekoja ..se nadevam ke me pomine sramot od otkrivanje na identitetot...pozdrav moi ringerajki....

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ситници за свадба
8.10.2009 11:02:28   
penelopa
Мислам дека баш тие ситници ја прават свадбата уште поубава....јас многу се замарав за се посебно за тие ситни работи...се сама избрав...за сватовите имав малечки китенки- во бело зелена комбинација, за кумата и старосватицата им купив украси за на рака во бело шампањ боја а за деверот бидејки беше млад му земав беџ...ептен убаво изгледашеuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ситници за свадба
8.10.2009 14:13:33   
Emica

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Мислам дека баш тие ситници ја прават свадбата уште поубава....јас многу се замарав за се посебно за тие ситни работи...се сама избрав...



Istoto go mislam i jasuser posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ситници за свадба
8.10.2009 15:31:43   
mami
немав некоја желба за толку многу да внимавам на тие ситници а и воопшто било што да правам во тој момент (од разни други причини)  па цветчињата за китење си ги порачав од кај еден чичко во чаршија и замислете- исти такви имала мајка ми на својата свадбаuser posted image и бомбончињата ги порачав од кај него беа златни со златна машничка врзани и непорабени работви- значи баш онака како ја фатил мрежичката така оставена и многу добро изгледаа, траката за деверот беше обична бела..а цветчињата за кумот и мм беа свежи ружички а за кумата и старосватицата за на рака оние кои се врзуваат...убави ситници на кои и не трошев време, малку ми е криво сега кога ке помислам што се сум можела но помина веке..како и да и со нив и без нив јас сум со тој што го сакамuser posted image

(Одговор на членот Emica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Ситници за свадба
10.10.2009 1:12:05   
**Tedi**
Uzivav vo tie sitnici moze 1 mesec posvetiv samo na toa.Za mm imav posebna belo so zelena kombinacija,za kumot i starosvatot nesto slicni na mm samo pomali,za kumata i starosvaticata za na raka i nivnite bea mn ubavi,a za svatovite imav malecki beli so zeleni livcinja i po nekoe cirkonce,a bomboncinjata mi bea so bel tul rozevi masnicki prskani so sivo,od biser gi poracuvav,zadovolna bev sve bese super.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Ситници за свадба
17.2.2010 20:32:33   
mami
колку внимававте на овие работи за свадбата? многу, малку, воопшто?
Ние бевме на една свадба каде што невестата ги имаше натерано дури и децата на своите 3ца брака да бидат исто облечени..а да не зборам за китенки, украсување, џиџи миџи..мислам онака баш посветила време..
Како беше кај вас?

(Одговор на членот **Tedi**)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Ситници за свадба
17.2.2010 20:35:24   
April
ние правевме забава (журка) без никакво китење user posted image
и супер беше



(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Ситници за свадба
13.6.2012 16:21:55   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Може ли некој да ми објасни што ми треба за во црква за венчавка? Бурми, свеќи и...?
Фала!



ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Колку што се сеќавам - бурми, свеќи, 2 ткаенини од кумот и старосватицата, лични карти и венчаница, мислам дека и некоја погача требаше.
Ај нека пише некој што скоро се венчал подетално!




ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Може ли некој да ми објасни што ми треба за во црква за венчавка? Бурми, свеќи и...?
Фала!


Еве сега јас ќе ти кажам туто комплето (читам од листот што ни го дадоа од црква), а пошто чувам се, и сите ми се смеат, глеј сега како ќе ми се најде user posted image  Значи "пиши не повторувам два пати, (прво долгот македонски од твој пари да се плати)" user posted image  Забегав, ама така ми дојде песната у глава. Значи вака:

1. Венчални бурми
2. Извод од Матична служба на регистрирани
3. Еден литар црно вино од свекорот
4. Леб, погача од свекрвата
5. Свекрвата или кумата носат ситни железни пари со бомбони завиткани, за префрлување на младенците (читај утепување од кое остануваат модрици) user posted image
6. Кумот и старосватицата носат платна за врзување и префрлување на младите и купуваат венчални свеќи (исклучиво од црква)
7. Кумот и старосватицата задолжително да се крстени
8. Плаќање (ова за во Соборна):
- 1500 свекор
- 1500 дедо
- 1000 кум
- 1000 старосват

Уфф се изморив пишувајќи user posted image








ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

user posted image user posted image user posted image
E срциња сте значи алал ви вера!!!! Фала милијарда патииииuser posted image user posted image user posted image




ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ауф фала, како не, место на главна маса бараме user posted image user posted image user posted image




ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

Свекрвата или кумата носат ситни железни пари со бомбони завиткани, за префрлување на младенците (читај утепување од кое остануваат модрици)


ova obavezno inaku popot ke ostane gladen odnosno bez bonboni i leblebija (ova go kazuvam vo nasiot slucaj koga se vencavme abre budala rabota nemoj ke ostane toj bez bonboni i bez leblebija kumot stava raka vo kosnictkata za da ne prefrli nas  (mladencite 0 a popot pred nego brka vo krosntata i si zima od bonbonite) ja ako ne ostane za nego kako.
Ili koga ja krstevaa M  svekrvata i kumata pak nosta bonboni i sveki mi kazuva jas ne bev na krstevanjeto ne bivalo bla bla bla i mi akzuva vika pocasti otkkao ja krstija M  I SEKAKO NA POPOT PRVO I MI VIKA  pocasti gi tie okolu tebe i drugite daj gi namene ostavi gi tukauser posted image ,na kumata istoto go rekol pa amn bre pope  sekoj den jade cokoladnio bomboni zarem si zelen, ne deka gi ostavila sveki tamu ne mi smeta  sekako doma bese preplaveno so cokoladni bomboni od mekicite ama sramota be da se tepas za edni bomboni





ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

user posted image user posted image user posted image
Кај главните на маса...хахахах обавезно, го замишљам А и М онакви во фустанчиња пуфкасти, пуфлиња низаедни!!!user posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ауф фала, како не, место на главна маса бараме user posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image


(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Ситници за свадба
13.6.2012 16:32:43   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Ок одлучив вака, ќе купам од тие чоколадните парички, најпрактично ми се видеuser posted image Вака паники, иди бирај, па не вакви онакви....немам јас нерви за тоаuser posted image Од свеки маломорген дека ќе добијам, пак не е арна со здравје. Знаев дека цела свадбичка и крштевка на мој грб и на мајка ми ќе падне, ама тоа е се фативме на оротоuser posted image
Торта од Канела, свеќите треба кумот да ги купи па да ги однесам јас на декорирање, само ме интересир аматеријалот за врзуаше колку треба да биде долг? Метро ќе заврши работа?





ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Ами зависи што ќе врзува - само рацете или вас двајца ќе ве обвиткува? За рацете помалку, а ако ве обвиткува двајцата, метро малку е... попот нас двајца не обвитка со платното, може три метра имаше, ама не ме држи за збор. Кумот може да си ги купи свеќите украсени готови, и такви има по цвеќарите. А од тоа платното за обвиткување треба да си сошиеш нешто и да го носиш, барем така налага традицијата. Јас, право да кажам, немам поим што да шијам од моето... материјалот еuser posted image *facepalm*





ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Икана јас наместо материјал имав бел убав шал. Знаев дека ако ми земат кумот и старосватицата некој материјал, дека од него никогаш ништо нема да бидне. Затоа им реков да ми земат по еден шал (како марама долга) и завршивме работа. Нас не не обвиткуваа цели, само рацете ни ги врзаа.





ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Ок одлучив вака, ќе купам од тие чоколадните парички, најпрактично ми се видеuser posted image Вака паники, иди бирај, па не вакви онакви....немам јас нерви за тоаuser posted image Од свеки маломорген дека ќе добијам, пак не е арна со здравје. Знаев дека цела свадбичка и крштевка на мој грб и на мајка ми ќе падне, ама тоа е се фативме на оротоuser posted image
Торта од Канела, свеќите треба кумот да ги купи па да ги однесам јас на декорирање, само ме интересир аматеријалот за врзуаше колку треба да биде долг? Метро ќе заврши работа?

Da se ufrlam u muabet:))) nas ni gi vrzuvaa raceto vo crkva i toa tri chvora i poveke treba da se napravat zatoa neka si zemat poeke od 1 metro pa posle ti ke gi iskoristis za nesto:)biraj si sama za da si sosies nesto od toa za da ne ti sedat doma jas taka napraviv!!!




ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

МАтеријалот од кумот и старосватицата, се користи за врзување раце на младите во црква, а демек колку чворови ќе врзел попот толку деца ќе имале.
Инаку од него треба невестата да си сошие нешто пред да помине една година од венчавката(е сега ретко кој го испочитувал ова)





ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

А една завеса да однесам па таман ќе ми се најде за дома?? user posted image user posted image

Леле традицииве оххх боли глава!
Фала Ви девојки, значи за секој случај ќе земам подолго парче па некоја завеса може ќе бидне од тоа! user posted image


(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Ситници за свадба
12.9.2012 18:51:57   
babyblue
e na toa posvetiv mnogu vreme, jas znam deka svadba ke pravam samo ednas i sakav da imam se sto sakam. kitenkite za svatovite gi zemav od carsija edno prodavnice na kosh se naoga ama ne znam kako se vika, bea malecki rozevi ruzicki i bea preslatki a bonboncinjata bea mali rozevi podarocinja so beli masnicki i isti takvi rozevi ruzicki. se bese rozevo, iako ne sum nesto luda po bojata sakav da imam nesto kako tema i mi tekna samo rozeva boja. doma kaj moite se bese rozevo, salfetkite, carsafite, na masata imase rasfrlano rozevi kristali i rozevi cvetovi a duri i kolacinjata site vrsti bea rozevi, ako mi kazete kako se stava slika ke gi postiram.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Ситници за свадба
12.9.2012 19:30:34   
babyblue
user posted image

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Ситници за свадба
8.5.2013 12:31:45   
vezilka RR
Најбоље нашто што имам видено у последно време user posted image

user posted image

user posted image

user posted image


< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 8.5.2013 12:39:27 >

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Ситници за свадба
8.5.2013 12:36:00   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Најбоље нашто што имам видено у последно време user posted image

user posted image

user posted image

[img]https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/579251_205590936229511_1942457659_n.jpg[img]



hahaha e sto nema da izmislat znaci
ama ova majkava na nevestata im e najjakouser posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Ситници за свадба
8.5.2013 13:22:25   
Gardenia
Ееее моментално се замарам баш со овие ситници за свадбата,од кателеја си порачав китенки и бонбончиња,многу се убави,овие денови ќе бидат и поканите,али стварно овие ситници најмногу замараат user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Ситници за свадба
8.5.2013 13:26:55   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gardenia

Ееее моментално се замарам баш со овие ситници за свадбата,од кателеја си порачав китенки и бонбончиња,многу се убави,овие денови ќе бидат и поканите,али стварно овие ситници најмногу замараат user posted image

Ajde ajde kakvo zamaranje,toa e najubaviot del....user posted image tolku ubavi raboti ima bukvalno da ne znaes za sto da se fatis

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Ситници за свадба
8.5.2013 13:31:00   
Gardenia
Имаш право Михаела,многу убави работи има,да неможе човек да се одлучиuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?