|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Секс и циклус
21.6.2009 12:33:12   
mami
Сте пробале додека имате добиено?како се чувствувавте? кој беше иницијатор?

< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 28.6.2011 8:34:11 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Секс и циклус
21.6.2009 12:44:59   
katence
nie samo ednas probavme odamna bese i nikogas vise.
nikoj ne bese inicijator taka se sluci edna vecer user posted image
kolku sto se sekavam ne ni zavrsivme,pravo otidovme pod tususer posted image .



< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 28.6.2011 8:34:18 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: секс и циклус
21.6.2009 12:50:16   
Anushka
Jas i mm, vo mladite, ludi godini, koga nemozevme da se odvoime eden od drug, ne ni bese ni toa precka...
Aki imate doverba eden so drug i bliskost, nisto ne e cudno i grozno. Sepak, smetam deka treba da se ima na um:
1. Odnosot za vreme na ciklus ne e zastiten, t.e. ima sansa i togas da zabremenite (3-4 den\0
2. kivoto na matkata "se lupi", t.e. otvoreni se krvnite sadovi i so samoto toa vratata za razni bakterii, gabi i ostanati "strasila".
znaci, ostarete kako mene, pa toa veke nema da vi pagja na pametuser posted image user posted image

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: секс и циклус
21.6.2009 13:39:36   
Еца
И ние со маж ми сме имале, иницијатор немало, ни дошол животински нагон и тука нема ништо лошо во тоа, можеби некогаш сум мислела леле грозно, но во тој момент бев на седмо небоuser posted image Во бракот се е дозволено и не смеат да постојат работи од кои би се чувствувале незгодно. Напротив треба да пробувате нови и нови работи, и работи за кои некогаш сте си помислиле или рекле, е ова никогаш нема да го направам.Сексот во бракот можеби не е најбитен, но верувајте ако имате добар секс се друго може да се решиuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: секс и циклус
21.6.2009 14:10:41   
Боцко
не можам и не можам.
само еднаш многу одамна и никогаш повеќе.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: секс и циклус
21.6.2009 14:12:26   
mami
Боцко тоа е индивидуално...еден другар порано ми викаше дека тогаш му е најубаво...се било така мазно и меко..незнам..ние имаме пробано неколку пати ама само кога ми е веќе при крај за да не изгледа дека дракула дошол на гостиuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: секс и циклус
23.6.2009 11:35:57   
Katuska
Ние па скоро и да не сме пропуштиле ни еден циклус.Иницијатор нема и двајцата сакаме. Свесна сум за сите  последици за бактериите, ама тоа ти е( неможам да одолеам на она неговото ајде бе бејбичке ) а што се однесува за бременоста, па незнам до сега не сум останала трудна ( може не се погодило ), а баш би сакала да слушнам некое искуство за останување бремена во текот на м.циклус, затоа што ние воопшто не се пазиме тогаш, баш напротив најмногу сме опуштени во поглед на тоа.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: секс и циклус
17.7.2009 0:21:51   
mami
а добро не ви се случува баш тогаш да чувствувате огромна желба за секс во било кое време од денот? мене секогаш кога ми е user posted image на гости ми се сака постојано, ама нели ко за беља па неможешuser posted image

(Одговор на членот Katuska)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: секс и циклус
17.7.2009 11:38:18   
Nikolina
јас имам срека и тиј нагон го имам два три дена пред да добијам ама она мислам ке полудам и по тоа знам дека ке ми дојди и удсте кога ке ми текни дека после тоа неколку дена пауза па го убивам од работа мажот миuser posted image user posted image user posted image user posted image абе убавини,ама сега сме си на една подолгаааа пауза која ке потреае бар уште два месеци и кутричкиот се испоремети секакко јас се трудам колку сто можам ама тоа е не смееме поради тоа што имам направено серклаж ама здравје се ќе помине user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: секс и циклус
17.7.2009 11:50:01   
mami
ајде ајде уште малку имате...знаеш дека после ке ви биде најубаво...толку време сте се воздржувале и после...ууууу нема да те гледаме често на форумов ке ни бидеш зафатена да наплатиш за целото пропуштено времеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: секс и циклус
17.7.2009 11:58:37   
Iva
Иако за време на циклусот поради хормоните, желбата е зголемена, едноставно јас не можам. Мм вика дека не му смета ама јас сум таа што не сака. Еднаш сме пробале и повеќе никогаш. Чекаме да ми дојде при крај.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: секс и циклус
17.7.2009 14:03:21   
big_mama817
licno jas nikogas a i ne bi mozela da imam odnos dokolku imam dobieno bidejki smetam deka togas na nekoj nacin se sozdava dobra podloga da se prenesat nekoj bakteri user posted image  toa e moe licno mislenje user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: секс и циклус
27.8.2009 3:32:44   
Лејди
До сега само еднаш и тоа јас бев во последните денови од циклусот па не беше ништо страшно.
Инаку навистина е непријатна ситуација, крв, болки во стомакот и сексuser posted image
Имам другарка која за време на циклус е посебно луда по секс.
Верувам дека постојат жени кои баш тогаш имаат поголем сексуален нагон од било кој друг ден.
И апсолутно ги разбирам и не гледам ништо невообичаено во тоа.
Јас лично баш тие денови ни имам потреба ни ми текнало да имам секс.


(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: секс и циклус
11.1.2010 10:10:09   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Nikogas um nemala seks za vreme na menstruacija. Imam slusnao deka zenskoto moze togas da se povredi kolu e ova vistina neznam
Но, тоа е период кога вие сте најизложени на сексуално преносливите болести (СПБ) и инфекциите. Тоа е така затоа што тогаш се менува киселоста на вагината и полесно е бактериите да се распространуваат. Киселоста на вагината не е поволна средина за бактериите, но менструалното крварење е алкално и затоа менструацијата создава услови за развивање на бактериите.
Какви се вашите искуства

(Одговор на членот Лејди)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: секс и циклус
11.1.2010 10:16:09   
profesorica
ни се случило неколку пати, на почеток или при крај на циклус.ама сум приметила дека тој пат подолго ми трае циклусот
како да се продолжува поради односот.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: секс и циклус
11.1.2010 10:26:31   
mami

Сексуалниот однос за време на менструација влијае позитивно врз женското тело бидејќи сексуалната активност ја намалува болката и ги ублажува грчевите кои што се карактеристични за овој период. Поради влажноста на вагината жената го доживува оргазмот далеку полесно од вообичаено.

Сепак естетскиот и нехигиенскиот аспект на проблемот предизвикуваат одбивност од идејата за секс.
Остатоците од урина, крвта и спермата не се проблематични, но можат да создадат совршена средина за размножување на бактерии.
Освен тоа ако практикувате небезбеден секс со личност која што штотуку сте ја запознале, можете да добиете ХИВ или друга сексуално пренослива болест.

Доколку сепак се решите да имате секс, мажот нека биде над жената за да се избегне поголемо истекување на крв.
За подобар естетски ефект можете да распостелите црн или црвен пешкир кој ќе ви создаде илузија дека имате вообичаен секс.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Секс и циклус
11.1.2010 10:27:43   
mami
на сред циклус имаме еднаш или двапати пробано и тоа под туш само, неможам поинаку, а во други случаеви чекаме да дојде при крај па тогаш

< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 28.6.2011 8:34:49 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Секс и циклус
27.4.2010 11:32:48   
Glück90
Dosega niednas sme nemale seks za vreme na ciklus prvo jas sama se grozam od toa a i mm nesaka.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 28.6.2011 8:34:58 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Секс и циклус
4.8.2011 23:31:56   
Maca25
Порано циклусот не не спречуваше да имаме секс. Дури и јас бев најчесто иницијатор, затоа што хормоните ми лудуваа во тој период.
Е сега тешко. Откако имаме дете еднаш може се случило и тоа последните денови.
Инаку другарка моја и ми, и двете деца ги имаат направени за време на циклус. user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Glück90)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Секс и циклус
4.8.2011 23:51:41   
Bibe 14
Znaci ne sum samo jas sto imam nagon za seks za vreme na ciklususer posted image

Kako i da e ne go praktikuvame zatoa sto i dvajcata ne se cuvstvuvame ugodno da imame odnosi i da gledame krvuser posted image .

Sme imale na kraj od ciklus no i todas koga ke potece malku krv se grozime i dvajcata pa si cekame da pomine pred da probame pakuser posted image

_____________________________

THE SKY IS THE LIMIT!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Секс и циклус
17.10.2011 17:59:41   
andrej4ee
ne mi edno jasno mene za vreme na menstruacijata dokolku ima odnosi so partener so ste vo brak bez sastita dali mozi da se pojavaat nekvi baktreii kaj mene ili kaj nego???
ve molaam odgovorete miii

(Одговор на членот Bibe 14)
Непосредна врска до пораките: 21
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?