|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сексуална импотенција
28.5.2009 9:58:50   
Еца
Сексуалната импотенција која се нарекува и еректична дисфункција (пореметување на ерекцијата) е неможноста на мажот да ја постигне и задржи ерекцијата потребна за задоволувачки сексуален однос.

Импотенцијата е неспособност за постигнување ерекција или ејакулација или и едното и другото.

Мажи со сексуални пореметувања имаат различни симптоми, поединечно или комбинирано: губење на либидото, немоќност да постигнат или одржат ерекција, невозможност за ејакулација, прерана ејакулација или невозможност за доживување оргазам.

Половата дисфункција може да е последица од системски болести или нивни лечења, жлезди со внатрешно лачење или психички пореметувања.

Порано се сметало дека причини за импотенција се психогени кај повеќето мажи. Денес се верува дека кај повеќето мажи постои и компонента на телесна болест.Потребно е што побрзо да се консултира со доктор и тоа да не го одложува, затоа што е полесно да се реши проблемот ако во скоро настапил. Не треба да се губи време со традиционалните методи кои го влошуваат и продолжуваат проблемот. Денес постојат прецизни дијагностични методи, лекови и операции кои се ветувачки за лечење.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сексуална импотенција
31.5.2009 17:04:20   
mila
Nisto novo i sramno, mislam deka sekoj maz dokolku ima vakov problem bi trebalo poozbilno da ja svati rabotat i da poraboti na negovo razresuvanje, pa mislam denes vo ova vreme koga za se se naoga lek, greota da se ostavi takov...user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сексуална импотенција
8.6.2009 9:27:14   
fifi
Nie go imavme ovoj problem i toa e normalno si bese na doktor, bese na terapija i rabotite se sredija.Sekomu se slucuva, a posebno vo ova vreme polno so stres, inaku medecinata e tolku napred, pa nema mesto za panika

(Одговор на членот mila)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сексуална импотенција
23.6.2009 12:28:30   
niki
A nie go imame ovoj problem veke dolgo vreme i toj go ignorira. Najcesto nesaka da razgovara za toa so mene. Na lekar nema pojdeno se so nekoi bez veze opravduvanja deka mu e od stres ili poradi visokiot pritisok. Sto god da najdam za toa i da mu dadam da cita nesaka, demek znam ja nema sto da citam. Ako pocnam na temata da zboruvam, se cuvstvuva neprijatno.
A jas vise sizam, niz glava mi imaat pominato razni idei od tipot deka sum jas vinovna, mozebi sum se zapustila mozebi mnogu vnimanie mu posvetuvam na deteto, vo princip gluposti koi nemaat vrska so realnosta no negovata zatvorenost po ova prasanje me tera senesto da si pomislam. Veke neznam kako da mu pristapam za da si go resime problemov koj e izvor na mnogu frustracii i problemi koi gi imame vo brakot.

(Одговор на членот fifi)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сексуална импотенција
23.6.2009 12:33:06   
mami
оф мори мајко..ники па ти си имаш проблем со него..па добро а да го прашаш дали сака второ или не? и ако сака кажи му дека ова е единствениот начин да дојдете до бебето, дека мора да оди да се провери...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сексуална импотенција
23.6.2009 12:39:52   
niki
eh Mami psihologijata na sekoj covek e mnogu kompleksna rabota, covek da neznae kako da se postavi. A muabetov so vtoroto ic voda ne mi drzi, nas so tolku problemi sto imame vo nasiov meguseben odnos ni na kraj pamet ne ni e vtoro dete, iako nekogas odamna i dvajcata sakavme dve decinja, ama dodeka ne si gi resime problemite toa ke bide samo son sto odamna nekogas sme go sonuvale.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сексуална импотенција
23.6.2009 13:08:49   
mis.
Второто дете нема да ги реши проблемите туку само ќе ги дуплира.мора прво да го решите проблемот кој изгледа дека ги прави сите проблеми во бракот.Ники читав за твојот проблем во бракот и неможев ништо да кажам бидејќи таа е сложена ситуација која само ти можеш да ја разрешиш.Така мислев пред да го прочитам последниот пост.Мажите малку сакаат да признаат за проблемите со својата машкост бидејќи имаат големо его и тоа не му дозволува искрено да застане пред проблемот и да побара помош.Доколку го среди тоа мислам дека ќе се решат и сите ваши брачни проблеми.Затоа треба да бараш решение да го убедиш да го реши проблемот.
Сите имаме проблеми но некако да се решат а најдобро се решаваат кога вечерта ќе си легнеш и за завршиш во прегратката на саканиот доколку тоа го нема проблемите се зголемуваат и продлабочуваат.Водењето љубов е решение на сите проблеми па ники работи на тоа.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сексуална импотенција
25.6.2009 1:02:33   
Еца
 
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Водењето љубов е решение на сите проблеми


Еднаш низ форумот веќе кажав, но еве пак ќе повторам, можеби сексот не е набитен во бракот, но ако имате добар секс, сите проблеми ќе знаете да ги решите заедноuser posted image


< Поракaта ја уредил Elena -- 25.6.2009 1:03:56 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сексуална импотенција
6.8.2009 22:47:57   
niki
Denes si bev kaj mojot ginekolog i megudrugoto ja nacnavme i ovaa problematika.
Toj mi rece deka se raboti za kompleksna problematika koja lesno ne se resava, inicijalno mazot treba da poseti urolog i da se napravat ispituvanja i razgovori koi kako prvo ke isklucat deka problemot e predizvikan od nekoja druga bolest ili disfunkcija na nekoj organ. Znaci bi trebalo da se proveri sekerot vo krvta, pritisokot, da se vidi kakvi lekovi zema i dali tie negativno vlijaat i dali dokolku gi smeni so drugi ke se javi promena. Verojatno urologot ke preporaca da se posetat i drugi specijalisti, sto znaci mnogu ispituvanja dodeka da se dojde do pricinitelot. Inpotencijata moze da bide predizvikana i od nekoj psiholoski moment, stres, umor, strav i tn. Vo takva situacija se preporacuva psihoterapija za dvojkata dodeka da se nadmine problemot.
I tolku se razocarav, ke si puknam. Najgolemiot problem e sto na prokletiov ostrov nema urolog, pa nema koj da dijagnosticira  ni da dade terapija za problemov sto si go imame nie.
I razgovorot zavrsi so sovet od doktorot pred da pocneme da se matkame po doktori da sum se obidela jas pak da si go zavedam mm, demek se e u psihata na coveka tamu se pocnuva i zavrsuva  pa pogotovo sexot.
I me stavi na misla, i kompleksi ke si razvijam luge neznam da si go zavedam mm....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Сексуална импотенција
23.11.2011 15:28:04   
bube87
Здраво драги рр... го следам форумов веќе некое време, но оваа тема не ја отварав се до денес, односно до моментот кога и мене ми стана потребна user posted image . Последниов месец забележувам дека и дечко ми го има проблемов, односно ерекцијата пред сексуален однос не може да ја одржи подолго од 3-4 мин.... а и ејакулира доста брзо, за разлика од претходно кога сме имале маратонски секс user posted image . Немам разговарано со него за ова, 10000% сум сигурна дека не станува збор за друга девојка, разговараме за се и знам дека не станува збор и за некоја стресна ситуација така да не знам за што воопшто станува збор user posted image . Ве молам за совет.... благодарам однапред

_____________________________

LoVe me or HaTe me........ I''''m still gonna shine ;)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Сексуална импотенција
23.7.2012 12:26:34   
majka na eva
не знам кај да ја поставам оваа тема за разговор,бидејќи не сум запознаена многу со поимот сексологијаuser posted image па вас мили рингерајки ке ве замолам доколку знаете да ми објасните...ВАКА:синоќа со мм водевме љубов,беше прекрасно,се галевме,се бакнувавме,па(....),и така да не претерам ама имаше околу саат ипол време како водевме љубов.(секако со паузи,да не ме разберете погрешноuser posted image user posted image user posted image ) но ете тој никако да сврши,и на крајот прекинавме така недовршено.user posted image јас се извинувам за тоа прашање може глупо е ама млада сум и не доволно информирана па не знам дали е нормално тоа,user posted image ама некако не ми се допаѓа така да е.ве молам кој знае да ми ги разјасни тие работи,ама вака на поедноставен начин.

(Одговор на членот bube87)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Сексуална импотенција
23.7.2012 13:54:41   
Mihaela 2010
majka na eva,nas ni se ima sluceno taka duri bevme decko i devojka,nekolku pati da ne moze da svrsi,ama mislam deka toa bese od sto imame cesto i po nekolku pati vo denot sex...isto mislam deka ni mozelo ako e umoren,ili ne mu bil tuka pametot...neznam stvarno,ti najdobro si go poznavas mt,da ne mu se slucilo nesto vo tekot na denot..

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Сексуална импотенција
23.7.2012 14:37:24   
vezilka RR
Доколку се случило само еднаш-два апти многу е веројатно да е последица на умор или преокупираност со некој проблем или доколку земал некои лекарства во тој период и сл. Ако почне да се случува редовно тогаш секако треба прво да се посети уролог, за да се отфрлат други болести кои може да доведат до овој проблем, па да се посети сексолог. Вие веднаш не се оптоварувајте со тоа. Почекајте малку, пробајте уште некој пат и се надевам нема да морате да одите по лекари. Со среќа! user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Сексуална импотенција
20.5.2014 14:13:02   
pepermint
ајде кој е одговорен за форумот да поставиме една тема за еректилна дисфункција...мислам дека ова е една тема која не засега сите нас,некој јавно проговорува,некој молчи и чека работите сами од себе да се решат.
јас ќе кажам.. кај нас ,поточно маж ми има еректилна дисфункција предизвикана од стрес поради загуба на прерано родено бебе.... следуваат посети на психијатри..антидепресиви...и сето тоа ја комплицира уште повеќе работата ...и наместо ние да се трудиме да направиме друго бебе, ние се бориме со оваа ново настаната состојба...и верувајте воопшто не е лесно...моментално ние 7 месеци не сме биле интимно блиски...јас сум како полудена..сакам бебе..ќе полудам..ајде да споделиме искуства

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Сексуална импотенција
21.5.2014 14:24:59   
LoveableMe RR
Најубаво би било да не му зборуваш за правење бебе, туку за водење љубов, секс, забава и опуштање, зошто кај мажите кога се врши притисок да водат љубов за бебе е контрапродуктивно и полошо ќе направиш. Стручна помош значи и добро да ве води додека да се надмине проблемот.

Ти појачај му исхрана со лешници, бадеми,фстаци, мед, ореви и давај му цинк, селен, витамин Б,а може и винце за опуштање, па да видш дали ќе има резултат user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pepermint)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Сексуална импотенција
1.7.2014 13:46:49   
optimist1
pozdrav do site ....

imam 45 godini i imam problem so potencijata...potocno imam erektilna disfunkcija od pred edna godina. Mojot problem znam tocno od sto e, imeno pred 1.5 godina mi bese dijagnosticiran kancer na besika po sto sleduvase operacija za otstranuvanje na besikata i prostata.....operacijata bese uspesna i sega e se vo red so mali posledici......posle operacijata imav i hemoterapija ....sega pose 1 godina od operacijata tragi od kancer nema taka da milsam deka go pobediv.
Me interesira dali nekoj znae kade vo mk ili vo sosednite zemji moze da se napravi detalna dijagnostika na porblemot kako i moznost za lekuvanje dokolkku e toa mozno


Optimist

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Сексуална импотенција
1.7.2014 17:16:43   
LoveableMe RR
Оптимист, има по приватниве клиники, но јас мислам ако имаш можност да одиш во Словенија, таму се докторите подобро упатени за оваа проблематика. Ти посакуваме успех

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот optimist1)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?