|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сексот, вие и вашите родители
20.7.2010 17:27:56   
Viktori
Дали вашите родители отворено разговарале со вас во врска со сексот?
Секс школото го завршивте само или имавте помош или барем некое олеснување, совет, поука од родителите?

Кај мене дома сексот беше табу. Дури и се менуваше канал на ТВ ако имаше некоја сцена со бакнување. Ама затоа имаше списанија, ОН, ОНА, а и сеста постара имав што ги купува user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.




Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сексот, вие и вашите родители
20.7.2010 17:30:07   
brineta88
И кај мене беше табу тема никогаш не сум разговарала со мајками за тоа, еве сега гледам и со сестра ми е истата ситуација. Не сака ни да прими и од мене некој совет а јас пак само и зборам за тоа а таа менува тема демек немала сексuser posted image  

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сексот, вие и вашите родители
20.7.2010 17:46:31   
Bitolcanka
И кај мене беше и е табу user posted image Конзервативни родители, различни генерации, различни сфаќања user posted image Инаку и јас си ја имав ТАА како најверна другарка user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сексот, вие и вашите родители
20.7.2010 17:50:59   
Viktori
ТАА е само бледа копија на ОНА user posted image
Ама го нема одамна. Јас имам постара сестра па затоа го знам и списанието.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сексот, вие и вашите родители
20.7.2010 17:52:01   
brineta88
И јас ја читав ТАА user posted image

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сексот, вие и вашите родители
20.7.2010 17:53:46   
Џесика
и сестра ми читаше ОНА... вака познато ми звучи, ама гарант бледо сум го листала... мала бев...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сексот, вие и вашите родители
20.7.2010 19:09:15   
Idna mamica
Со ТАА пораснав user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сексот, вие и вашите родители
20.7.2010 22:46:07   
niki
Табу тема до бесвест и ден денесuser posted image
Инфо од весници, купував се што има и бар една статија на тема секс и нормално прво нив ги читав, па останатото ако ме заинтригираuser posted image
Најстрашно ми е што толку била табу темата и толку се избегнувало да се види и бакнеж на ТВ да сега се фаќам во моменти кога гледам тв со ќерка ми и ако почнат такви сцени махинално менувам каналuser posted image но, сигурна сум дека со неа ќе зборувам искрено и отворено, од сопствено искуство знам дека морам


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сексот, вие и вашите родители
20.7.2010 23:13:41   
Martins mom
Е кај нас сексот не беше табу...зборувавме за се со мајка ми, а богами и со татко ми. Со мајка ми можеби затоа што е професор во средно, па тоа и е работа, нон стоп е со деца што се во пубертетuser posted image , а со татко ми затоа што е гинеколог и најчеста тема ни беа полово-преносливите болестиuser posted image
Разговорите со нив многу ми помогнаа, така што во сексот се впуштив 100% подготвена и свесна...на мои 20 годиниuser posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Сексот, вие и вашите родители
20.7.2010 23:57:53   
Џесика
Е, отсекогаш ме интересирало како се одвиваат тие разговори, и колку има слобода на разговор помеѓу татко-гинеколог и ќерка user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Сексот, вие и вашите родители
20.7.2010 23:59:43   
Палешка РР
Сексот никогаш не бил табу во моето семејство. Кога имавме за прв пат однос со дм (сегашен маж) се вратив дома и и кажав на мајка ми user posted image Многу ми помагаа разговорите со неа, не ми требаа другарки, другари, списанија...

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Сексот, вие и вашите родители
21.7.2010 0:11:21   
amelbebe
toj zbor ne postoese kaj nas,nieden film neemam izgledano do kraj,a scena so baknuvanje mars na spienjeuser posted image

za sexot doznav na mojata bracna nokuser posted image a so decata razgovaram otvoreno nema tabu temi

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Сексот, вие и вашите родители
21.7.2010 0:23:05   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Сексот никогаш не бил табу во моето семејство. Кога имавме за прв пат однос со дм (сегашен маж) се вратив дома и и кажав на мајка ми user posted image Многу ми помагаа разговорите со неа, не ми требаа другарки, другари, списанија...


Неверојатно!user posted image user posted image user posted image user posted image

И за моите сексот беше табу, барем што се однесува до мене, со брат ми знам дека татко ми разговараше на таа тема. Јас сексот прво го научив теоретски, потоа практично user posted image user posted image user posted image


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Сексот, вие и вашите родители
21.7.2010 10:11:35   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Jasmina27

Е, отсекогаш ме интересирало како се одвиваат тие разговори, и колку има слобода на разговор помеѓу татко-гинеколог и ќерка user posted image


Тие разговори од почеток личат на некое предавање, ама после го продлабочуваме разговорот..случки кај него на работа, мои прашања...мислам ептен опуштено, од мала ме научиле да не го сфаќам сексот како нешто срамноuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Сексот, вие и вашите родители
21.7.2010 10:44:31   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Кога имавме за прв пат однос со дм (сегашен маж) се вратив дома и и кажав на мајка ми user posted image


Неверојатно!user posted image user posted image user posted image user posted image



Морав. Знаеше дека имам долга врска и ме следеше, па да и ги скратам маките user posted image
А инаку секако после тој чин паднав во депресија и разговорите со неа ме вратија во живот (по извесно време) user posted image




_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Сексот, вие и вашите родители
21.7.2010 10:59:48   
vesna1
Kaj nas koga imase seks na televizija se menuvase kanal. So majka mi bev mnogu bilska i razgovaravme za sve otvoreno. Me predupredi na moznost od zabremenuvanje, na prenoslivi bolesti i dr. taka da vo toj cin se vpustiv mnogu svesno. So tatko mi nikogas ne sum go pravela toj muabet.
So moite kerki ke razgovaram i ke ima kazam sve otvoreno.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Сексот, вие и вашите родители
21.7.2010 11:05:37   
mama26
хахахаха .кога се решив на тој чекор и реков предвреме на мајками.и реков вака-мамо денес мислам да имам односи и се одлучив бидејки го сакам .нели? платонско излезе.викам страшно ли е?мајками на тоа одговори ајде бре од едно кебапче ли ке се плашиш?бев 19 год.стара мома веке.и го знаеше дечково.идевме 1 година.имавме односи и за 2 месеца раскинав.несакав да имам ништо со него.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Сексот, вие и вашите родители
21.7.2010 11:06:54   
mama26
сум читала списанија ама не сум била заинтересирано многу за секс.можам да кажам и тој ме тераше па мораше така.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Сексот, вие и вашите родители
21.7.2010 12:38:32   
tereza
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања


Јас сексот прво го научив теоретски, потоа практично user posted image user posted image user posted image



user posted image и јас си читав Таа како тинејџерка се информирав теоретски како е,што е,а отворено дома не сме разговарале на оваа тема со моите,тоа беше табу тема.


(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Сексот, вие и вашите родители
2.8.2010 13:19:58   
Acina
kaj mm taa tema ne e tabu tuku e BU!!! tema...i toj den denes se cudi oti nie doma otvoreno zboruvavme za toa.a sveki moja nekoj film da ima i koga ke pocnat...ta zaminuva ako ne go smenime kanalot ili ke reci sto e ova gluposti smenete go.ednostavno si se takvi i toa e.a kaj nas go nemase toa so sestra mi i majka mi otvoreno zboruvavme.sepak so tatko mi ne tolku,koga veke se desi ona prviot pat...toj naslusna so setra mi deka pram muabet i posle me svika i mi kaza treba da se pazis golema si zborni ete so majka ti i sestra ti ama i jas da ti kazam oti se se slucuva.kolku pati se ima deseno majka mi na rabota sestra mi na uciliste a jas doma so tatko mi i ke mi dojde i ke go pratam po vloski...seto toa e priroda.dodeka kaj mm vo negovoto semejstvo toa e "sramota".ama ete sekoj so razlicni naviki i mislenja...secij nacin na zivot treba da se postuva a ne da se osuduva taka od mala me ucele roditelite i takva sum.

mnogu zboruvam zatoa poveke ve citam odkolku sto pisuvam oti referati ke pisam celi sto da pravam takva sum user posted image

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Сексот, вие и вашите родители
4.8.2011 23:25:11   
Maca25
Кај нас беше табу, но само со мене.
Мајка ми често разговараше со брат ми околку тие теми, дури  му купуваше и кондоми.Со мене не разговараше, но брат ми се обидуваше по нешто на ми каже, да ме подучи, да не се залетувам, ако веќе сум одлучила на такво нешто да користам заштита и сл.
Татко ми на таа тема тешко дека би правел муабет, тој дури при некоја еротска сцена на филм го менува каналот, а мајка ми ме чуди зошто не правеше муабет со мене околу секосот. Можеби затоа што немав некоја сериозна врска, ко што вика она сум правела фати-пушти, па мислеше дека нема да стигнеме со дечкото до секс.
Сега знаеме да направиме таков некој муабет, но се на зезање, ништо сериозно.
Се надевам дека ќе успеам да и објаснам на ќерка ми што е и како е во врска со сексот.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Acina)
Непосредна врска до пораките: 21
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?