|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Секојдневно капење
27.4.2009 15:21:30   
mami
до кога трае она секојдневно, секое вечерно капење на сонцето ваше? не дека ми смета, ама ме интересира...Лука има скоро 11 месеци и се капеме скоро секоја нок и нему и нас ни е посебна забава тоа

< Поракaта ја уредил lolla RR -- 16.2.2016 11:55:31 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: секојдневно капење
27.4.2009 15:25:23   
mis.
Ние мартин го капевме до година и 2 мсеци секој ден.Потоа дојде зима и ги изретчивме бањањата.Стефан пошто е мал го бањаме секој ден.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: секојдневно капење
27.4.2009 15:55:18   
niki
Kerka mi ja banjav negde do godina sekoj den, pa zima ladno i izretcivme, ama koga zaproleti pak pocnavme sekoj den, zimava pak izretcivme, ama bevme eden mesec kaj moite i kaj svekrvami i ja rasipavme rutinata za spienje i pak da ja vospostavime pocnaveme sekoja vecer da se banjame a ima 2 godini i 3 meseci sega. I mislam deka veke nema da izretcuvame ke si ja banjam sekoj den pred spienje dodeka ne pocne da se banja sama, najmnogu zosto uziva vo toa.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: секојдневно капење
28.4.2009 13:51:51   
Anushka
синчињата од раѓање ги капам секој ден. Тоа е ритуал од кој ни ден денешен не се откажуваат, а големи момци се. не е ва`но дали е тоа када, туш или само вода (дури без сапун), ва`но е телото да се релаксира во вода.
ПС: дали знаете дека Јапонците се капат два пати дневно? Наутро и навечер, а дури и едното од капењата име најпрвин под туш, трлање, а потоа во када, киснење. Можеби затоа им се собрала кожата и скосиле очите, кој знае?user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: секојдневно капење
28.4.2009 14:17:31   
Еца
 user posted image     user posted image Ама си ме насмеала Анушке,лелеuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 28.4.2009 14:18:27 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: секојдневно капење
28.4.2009 14:19:55   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image а мори Анушке...user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: секојдневно капење
1.5.2009 0:04:00   
biljanaM
Во лето се капиме секој ден, ама сега ..ааа..ладно е....секој втор денuser posted image .
Воислав ужива да се бања, а од скоро почнавме и во кадичка

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: секојдневно капење
24.9.2009 15:36:00   
mis.
Леле некако залади а Стефан го бањам секој ден и еве веќе подол период носето не престанало да ни тече.Колку често ги бањате вие вашите деца кога ќе залади.Живеам во куќа и доста е ладничко па се мислам да го бањам преку еден ден.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: секојдневно капење
24.9.2009 15:37:52   
profesorica
Да и кај нас во куќата е ладничко и почнавме преку еден ден да го бањаме Дамјан.Ама знам и дека често го бања свекор ми преку ден така што ми олеснува да не морам да го бањам пред спиење.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: секојдневно капење
24.9.2009 15:59:17   
mis.
Што свекор ќе беше овој твојот,user posted image user posted image user posted image за човекот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: секојдневно капење
24.9.2009 20:28:05   
mami
ладничко е да..но сеуште се бањаме ноке пред спиење, ни стана ритуал, и си знае- бањање, облекување, млеко и спиење и не би да го менувам, ако толку застуди има греалка ке ја уклучам и за час е топло

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: секојдневно капење
7.10.2009 20:02:07   
mis.
Неколу практични совети околу дневниот ритуал: бањање на бебе
  • Бебето треба да се бања на висина која е погодна за мајката, зошто ако кадичката и местото за повивање се ниско, мајката мора да се наведне и да стои во положба која е заморна, особено по породувањето.
  • Водата треба да биде подесена на температура од 35 или 36 степени, а вода во тек на бањањето не треба да се додава.
  • Пожелно е бебето да се бања со природен сунѓер.
  • Доколку сте во можност, најдобро е бебето да го бањате во вечерните часови. Вечерното бањање го смирува бебето и помага за мирен сон.
  • Штом пупчаникот отпадне бебето може да се бања комплетно со миење на главата. Ако пупачето сеуште навлажнува, тоа не го спречува бањањето на бебето.
  • На почеток бањањето е кратко. Насапунете го бебето ставете го во кадичка и добро исперете го, посебно на превоите.
  • Малку по малку бањањето се продолжува, бебето почнува да се радува на бањањето, и сами ќе сватите до која мерка тоа ужива.
  • Ретки се бебињата што не сакаат бањање. Затоа пазете при првите бањања, обрнете внимание на температурата на водата.
  • Бањањето за бебето е празник, а штом малку порасне и почне да седи, ќе се јави потреба за подолги бањања со игра и прскање околу себе.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: секојдневно капење
8.10.2009 8:27:19   
mami
ние нема шанса да утнеме бањање, ептен ако е веке доцна и му се спие многу, инаку знае сам да застане на врата од купатило и тропа додека не му отвориш, влегува и си го зема сапунот и спремен е...е сега- плачките се кога ке почнеме да излегуваме и додека се облечемеuser posted image user posted image user posted image после пие млекце и креветот го гледаuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: секојдневно капење
8.10.2009 10:01:11   
mother 29
и кај се во тој дел плачкитеuser posted image  дека научен преку лето,се шлапкаше и по пола саат,ама сега залади, и не може да се помири дека му е скратено времето за уживанција.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: секојдневно капење
8.10.2009 10:19:47   
BEBICA
Jas Monika ja banjam sekoj den no koga ke zaladi ke moram da preskoknam eden den, barem sekoj vtor den da se banja.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: секојдневно капење
8.10.2009 11:37:48   
Adrijana
A da ve prasam nesto, vie kako poiskusni mamicki da mi kazete, bas pred nekoj den razmisluvav za ova, sto e so prvite kapenja na novorodence, mislam zaradi papoceto. Kako da ja banjam malata vo pocetokot, na sto da obrnam vnimanie, i kako da se  odnesuvam sprema papoceto dodeka ja banjam???

_____________________________



(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: секојдневно капење
8.10.2009 11:42:31   
mami
јас на Лука му ставав од оние фластери што не пропуштаат вода, ги има во аптека ке им кажеш за што ти се, и пред бањање му лепев едно такво на папочето, раката ја ставав таму за да го држам и го бањав така- со една рака го држев за мешето, он свртен надолу, мм со тушот од озгора го полева, ке го замијам со сапунче, ке го исплакнам и толку, после бањање веднаш му го вадиш фластерот и го мачкаш папочето со алкохол и бивацин ставаш и тоа е тоа

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: секојдневно капење
8.10.2009 11:59:57   
Adrijana
Pa toa i ne e nesto komplicirano, ama toj flasterot da ne se lepi mnogu na kozickata, pa na vadenjeto da go povredi, znaes da mu se izlupi kozickata???

_____________________________



(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: секојдневно капење
8.10.2009 12:02:03   
profesorica
Па андријана сега ставаат на папчето пластичен граничник и уште во болница го мокреа така го бањаа и после си продолживме ние да си го мокриме немаше проблем, е потоа кога беше во фаза на опаѓање папчето малце повнимателно- гледавме да не го намокриме и многу бивацин стававме.во болница ми кажаа со алкохол но патронажната сестра ми препорача дека побрзо паѓало со бивацин и така.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: секојдневно капење
8.10.2009 12:02:24   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image и јас од прво се плашев од тоа ама не, не се лепи многу и нема да му ја откорне кожичката, ако пак ти е страв можеш додека е уште мокар да му го одлепиш, пред да го избришеш со пешкир...ти каде ке се пораѓаш? можеш да им побараш во болница да ти кажат како правилно да го бањаш или побарај да гледаш барем тие како го прават тоа. ЈАс во Чаир лежев во собата на сестрите па имав шанса да гледам секојдневно како бањаат по 30 бебињаuser posted image user posted image user posted image и кога дојдов дома бев експертuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: секојдневно капење
8.10.2009 12:04:28   
mami
прво се чисти убаво со 70%алкохол(мислам дека беше тој процентот) а после одозгора се става бивацин...и додека не падне папчето најубаво е пелената да му ја подвиткуваш од напред, да не го покриваш за побрзо да зарасне, оти онака од мокрачата може да се инфицира

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: секојдневно капење
8.10.2009 12:07:48   
profesorica
Да со 70% алкохол на газичка ќе го тапкаш само одозгора и потоа на секое повивање ќе попрскуваш со бивацин.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: секојдневно капење
8.10.2009 12:12:31   
Adrijana
Pa ke baram vo bolnica ako moze da gledam dodeka ja banjaat, posto jas pretstava nemam kako ke izgleda seto toauser posted image
Fala vi za sovetiteuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: секојдневно капење
8.10.2009 12:14:53   
profesorica
Па јас се породив во државна и по два пати на ден ги бањаа бабиците, не се секирај сигурно ќе ти покажат.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: секојдневно капење
8.10.2009 12:18:17   
mami
Барај сама, дефинитивно...ваму кај мене имаше само една сестра која беше толку фина и ја тераше секоја мајка да стане од кревет и да гледа како се бања бебе, додека сите останати сестри беа поголем дел од времето намуртени и нерасположени за ништо а најмалку покажување

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?