|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сангрија
28.8.2009 0:01:32   
Лејди
Сте пробале ли сангрија?

Јас вино несакам да помирисам а не па да се напијам, случајно на гости пробав домашна сангрија.
Мислам дека поубаво нешто не сум пробала, толку благо и вкусно да пиеш и да се опиеш ама со лезет.
Да незнаеш за доста.

Инаку за оние што незнаат што е сангрија:

сангријата прерасна во светски популарен освежителен пијалак. Во САД сангријата првпат беше пробана на Светскиот саем во Њујорк во 1964.
Сангријата потекнува од традиционалниот пунч со црвено вино популарен низ Европа со векови. Основата на пунчот е кларе, т.е. бордо вино од Франција. Бренди и овошје се додаваат за вкус. Во 18 и 19 век ваквиот пунч го имало на забави од секаков вид.
Секој ресторан си има свој рецепт за сангрија - обично смеса од вино, бренди и од свежо овошје, со мраз. Ова е еден од најиндивидуалистичките пијалаци на пазарот. Сангрија може да се прави и со бело вино - тогаш се вика сангрија бланко.

И еве како се подготвува:

Основен рецепт за сангрија Состојки:
1 шише црвено вино
1 лимон, исечен на парчиња
1 портокал, исечен на парчиња
2 големи лажици шеќер
1 чашка бренди
2 шолји сода

Начин на приготвување:
Сипете го виното во бокалот и истискајте го сокот од лимонот и портокалот во виното. Ставете ги парчињата овошје (по можност без семки) и додадете шеќер и бренди. Оставете да се олади преку ноќ. Додајте сода непосредно пред сервирањето. Ако сакате да сервирате веднаш, употребете ладно црвено вино и служете со многу мраз.
Идеи за додатоци: сечкани јагоди, праски, грст свежи боровинки, малини, киви, шприц-два џин, бренди или рум, газиран сок од лимон или портокал или сок од лимета.

Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сангрија
28.8.2009 0:09:52   
niki
Mojata kuma e spanjolka i na rodendenskite zabavi na sin i sekogas podgotvuva sangrija i jas redovno pijam. Kaj niv prv pat probav i samo kaj niv pijam kaj drugi ne sum sretnala.
Mnogu mi se dopaga, slatko osvezitelno, nemas cuvstvo deka pies alhohol, prekrasen pijalok.

(Одговор на членот Лејди)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сангрија
28.8.2009 0:25:35   
Лејди
Можам да замислам колку е поубав оригиналниот рецепт.
Ликерите вода можат да му носат на овој пијалок.
Мене ми остави многу убав впечаток.
Незнам дали го има по кафичите, а за рестораните и пицериите знам дека го служат.
Ако знае некој домашен рецепт (веќе испробан) нека го пише зошто сакам да и спомнам на мајка ми да направи, па не сум сигурна дали да се раководам по оној горе наведениот.
Испробаниот рецепт ми е по сигурен.user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сангрија
28.8.2009 0:36:05   
niki
Ete nikogas ne mi teknalo da gi prasam za recept, a doma si pravat sami. Ajde koga ke gi vidam, ako ne zaboravam ke prasam. Ne mi padnalo na pamet deka i sama moze da si podgotvam, toa e dokaz kolku pijam alhohol, ednas u sto godini.

(Одговор на членот Лејди)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сангрија
28.8.2009 11:01:18   
natasha
bidejki brat mi e barmen za mojata diplomska imav sangrija,mn odlicen pijalok i site bea vooduseveni.....

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сангрија
15.9.2009 9:36:02   
profesorica
Леле јас су пробала неколку видови на вино ама едноставно ми е тешко и неможам да го поднесам.Сите околу мене пијат вино а јас не можам.И општо алкохол не пијам ништо.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сангрија
15.9.2009 11:45:04   
Лејди
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Леле јас су пробала неколку видови на вино ама едноставно ми е тешко и неможам да го поднесам.Сите околу мене пијат вино а јас не можам.И општо алкохол не пијам ништо.


Професорица, јас виното неможам ни да го помирисам а не да го пробамuser posted image
Сангријата иако е вино, нема благе везе со оној вински мирисuser posted image
Благо, вкусно како сок.
Мора да пробаш, не се чувствува дека има алкохол во него исто како кога пиеш ликер, само што ова е 100 пати поубаво.user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сангрија
15.9.2009 11:47:27   
profesorica
Ооооо па тогаш обавезно пробувам, јас ликери сакам да пијам да заборавив да напоменам од алкохол пијам само ликер.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Лејди)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сангрија
15.9.2009 11:55:41   
Mam81
Јас пијам многу вино, но, дефинитивно најубавото вино што сум го пробала до сега е од винарија Попов, Темјаника, Muscat Frontignan

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Сангрија
30.9.2009 16:03:35   
vezilka RR
јас па ја знам следнава рецепта за сангрија (не знам некаде ја прочитав):

  • бело вино + црвено вино во еднакви количини (за замена може и Розе вино оти не е толку јако)
  • парчиња лимон
  • парчиња портокал
  • малку сок од праска
  • коцки мраз

испробана е рецептава ја правев заедно со уште неколку коктели, луѓево се убија од пиење..за на жешко време душа даваат..иначе мој омилен коктел е Bladi Merry..

(Одговор на членот Mam81)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Сангрија
30.9.2009 17:09:00   
Сани
Видов во СП Планет имаше флаширана сангрија (најверојатно ја има и во другите продавници). Дали некој ја пробал? Баш ме интересира дали е и така вкусна!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Сангрија
26.12.2011 11:52:18   
SkCura77
Еден од моите омилени алкохолни пијалоци. Во мала доза многу крева расположение. user posted image

(Одговор на членот Сани)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Сангрија
26.12.2011 11:55:51   
Pepelaska *
уфф обожавам сангрија , како би се напила сега ,

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Сангрија
26.12.2011 12:43:50   
arh_diz
Mmm maz mi mnogu ubavo ja pravi, ne napravil od munatata zima dobro mi spomenavte

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Сангрија
26.12.2011 13:08:06   
Maca25
пиши арх_диз рецепта ако можеш ( да не има некоја посебна состојка мт)user posted image
јас обожавам сангриј, ама немам пиено одамна_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Сангрија
26.12.2011 13:32:11   
temjana
јас лани за роденденот правев сангрија бела и црвена ама по оригинален рецепт од Шпанија кога бевме ни го дадоа. Значи со од вечер одседено овошјето во алкохол, мфмфффмфммф ги здрвив сите гости до степен да се тепаат за микрофонuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Сангрија
26.12.2011 13:51:15   
kikicka
Имам една случка со снагријата.....секоја годинана св.атанасеј таткото на другарка ми што славиниправење сангрија алии една година наместо сангрија добивме санракија.Човекот ги замешал шишињата со ракија и бело вино и наместо шишето со вино го ставил ракијчето,па така сите си пиеаа јас нешто мигоре во грло сивикам воа не е сангрија а другиве маканемаат и накрај ништо од сангријата ајде бело вино кепиеме и пак го замешавме со ракијата хахаххаха

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Сангрија
26.12.2011 13:58:25   
Yummy Mammy
Zenski, da ve prosvetlam, Sangrija imate vo poveketo kafici vo Sk, ne mi teknuva kako se vikase proizvoditelot, no definitivno se proizveduva tuka vo Mk. I odlicna e!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Сангрија
26.12.2011 22:19:42   
mila mama
Никад не сум пробала, ама рецептата погоре звучи инспиративно, па кај и да е ќе направам. Инаку од виното стомак ме боли, да видиме после сангријата како ќе биде.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Сангрија
27.12.2011 10:18:54   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

пиши арх_диз рецепта ако можеш ( да не има некоја посебна состојка мт)user posted image
јас обожавам сангриј, ама немам пиено одамнаMm ja pravi kako receptot na vezilka ,samo mesto sok od praska stava sirup od praska

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Сангрија
27.12.2011 10:39:49   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Zenski, da ve prosvetlam, Sangrija imate vo poveketo kafici vo Sk, ne mi teknuva kako se vikase proizvoditelot, no definitivno se proizveduva tuka vo Mk. I odlicna e!


што знам мене не ми е иста сангријата што ја има по кафичиве од домашна. домашната е во секој случај повкусна user posted image_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Сангрија
27.12.2011 10:43:21   
Maca25
другарка моја од Колумбија ставаше и парчиња јаболко во сангрија. треба да ја прашам како ја прават таму, затоа што нејзината сангрија беше пре преубава.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Сангрија
27.12.2011 12:07:58   
temjana
јаболка се ставаат и во белата и во црната сангријаuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Сангрија
27.12.2011 12:27:51   
arh_diz
Toa so jabolko e glintvejn mislam taka e i na makedonski

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Сангрија
24.11.2012 19:03:41   
Melanija RR
И јас пијам Сангрија редовно user posted image секоја година во Грција user posted image
Пластично шише од 1,5 литро мислам беше докај 4евра.
Тука барав ама ненајдов дури ни во Веро,може во ова големово има
Ако некој некаде видел во Скопје нека пише,не ми се прави сакам да си купам user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Меѓуетничка толеранција
Julie1

Дали ги воспитувате вашите деца да знаат да ги ценат и туѓите култури и националности?

Да (89%)

Не (11%)


Број на сите гласови: 56

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!