|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Рециклирање
25.9.2009 8:58:33   
profesorica
Собирате ли работи за да ги дадете на рециклирање?

Ние еднаш во месецот собираме се што имаме од стара хартија и пластични шишиња дома, кај моите и кај свекрва ми и ги даваме на татко ми он ги носи кај некој човек и ги носат понатаму за рециклирање.user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Рециклирање
28.9.2009 23:02:29   
daniel
PA SE USTE NE AMA IDEJAVA NE E LOSA

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Рециклирање
28.9.2009 23:22:14   
nadica
да на крајот од нашата улица има континер за хартија поссебен за пластика и посебен за друг отпад

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Рециклирање
29.9.2009 5:55:20   
pericka
imame posebna korpa za takov otpad

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Рециклирање
7.10.2009 14:41:10   
big_mama817
па да пластични шишиња user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот pericka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Рециклирање
12.3.2013 7:32:19   
Felly RR
А дали знаете дека освен хартија и пластика може да се рециклира речици 50% од отпадот што го создаваме. Се рециклира и стакло, метал, стари електрични уреди, батерии и сл.

А еве што најдов на енергетскаефикасност.инфо.
Со преработка на стара хартија се заштедува околу 60% енергија кој би била потрошена за да се добие истиот производ од природен материјал.
Со рециклирање на еден тон канцелариски материјал се спасуваат 17 стебла на дрва, а при тоа се заштедува околу 4,200 kWh електрична енергија, како и преку 32,000 литри вода.
За разложување на хартиена чаша е потребно околу половина година, додека за разложување на пластична чаша е потребно повеќе од 100 години.
За разложување на волнени чорапи и метални конзерви потребно е околу 5 години, додека за пластика потребно е од 10 до 50 година (зависно типот на пластика), за најлон 40 години, додека за разлагање на кожа потребно е 50 години.
За разлагање на мастика за џвакање е потребно од 20 до 25 години.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Рециклирање
21.6.2013 11:13:57   
AneLav RR
Сестра ми живее и работи во Италија, таму секој отпад од дома се рециклира, има посебно за стакло, посебно за пелени и влошки , посебно за хартија, посебно за органски отпад и во различни денови во неделата или на две недели поминуваат комуналните претпријатија и си ги собираат. Кај нас овде ни во деновите кога треба да поминат не поминуваат ја полниме кантата со папок и од окулу понекогаш...user posted image

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Рециклирање
21.6.2013 18:45:25   
Octavia
Јас сум од тие што не ги мрзи да делат отпад. Пластични шишиња собирам и носам во оние специјални „кафези“ за шишиња, весници, хартија носев порано исто до местата за собирање, сега ако се собере носам во градинка (имаат надвор ставено мали контејнери за собирање отпад за рециклирање). Батерии носам во поголемите продавници и ги оставам во тие малите контејнерчиња за стари батерии. Сметам дека грижата за околината е дел од културата на живеење. Лошо е што кај нас нема соодветни собиралишта на електронски и сл. отпад, туку има железарии и отпад за пластика (и тоа, колку што знам, само за мека пластика) и стара хартија. По светов велат ако немаш каде стар ТВ или компјутер или сличен уред да однесеш во продавницата каде што си го купил, а потоа тие се должни да го предадат на соодветно место. Би требало и кај нас да се организираат работите малку посистематски. Во секој уред има едно чудо компоненти кои може да се рециклираат.
И секако упорно треба да се работи на свеста на сите нас.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Рециклирање
21.6.2013 23:01:23   
niki
a kaj nas e obratno
elektronski otpad nosime za recikliranje vo prodavnicite, kontejneri za baterii ima vo prodavnicite za telefoni i vo poliklinikata, a sijalici vo edna selska ordinacija i obavezno se nosime na soodvetno odrediste
problem imame so plastika staklo i hartija
lani stavija i kontejneri za plastika, kartonska ambalaza i staklo i taman se usemivme da dvoime kontejnerite se napolnija a nikoj da dojde da gi isprazni, stoea taka do krajot na turistickata sezona, potoa gi trgnaa i cela zima imavme obicni kontejneri i prestanavme da dvoime, sega na pocetok na sezona gledam pak gi stavile i pak pocnavme so dvoenje, se nadevam ovojpat deka ke gi praznat
svesta treba da se podiga sekako i toa da se pocne od organizatorite na vakvi akcii bidejki so polovicni resenija nisto ne pravime za zemjava

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Рециклирање
22.6.2013 6:57:10   
bucko mal
Kaj nas na edno mesto se reciklira hartija,plastika,staklo I konzervi.
Se zbira ednash nedelno isto kako I gubrevo.
Iteresno e toa shto pogolemiot del od tie pari sevlozuva vo bazenite I bash poradi toa bazenite imaat mnogu niska cena I sekoj moze da si dozvoli da odi pocesto.
Drugiot del od parite odi vo ucilistata I so tie pari gi nosat decata isto na bazen,muzej,kino moze nekogash I da doplatime ame toa e neshto sitno.
Pametna ideauser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Рециклирање
22.6.2013 9:27:46   
sandriana RR
Освен отпадот во цврста форма, многу е важно и корисно рециклирањето и на отпадните води. Со прочистување/рециклирање на отпадни води од домаќинствата и од индустријата може да се заштеди многу на вода, па и на електрична енергија.
Рециклираната вода може да се доведе до степен за поворна употреба за наводнување или за перење (техничка вода).
Енергијата (која се добива од гасот метан) што се ослободува при рециклирање на отпадна вода може да се трансформира во електрична енергија и да се користи за осветлување на блиските објекти (ваква примена имаше во воената свињарска фарма накај Петровец, не знам дали се уште тоа постои).


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Рециклирање
22.6.2013 9:40:28   
vezilka RR
А има ли некаде поставено контејнери за собирање на сијалици, како за батериите на пример? Јас не сум видела.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Рециклирање
22.6.2013 14:55:54   
Snowhite RR
И јас не сум видела ниту за батерии ниту за сијалици, освен за корпите за пластика и хартија друго не знам каде има. Е сега има кај нас во градот еден човек кој откупува се од страна на стари тв, компјутери и слични уреди и тоа го прави во соработка со министерство, после тие му ги откупуваат него. Би требало и во другите градови да има некој кој откупува стари електроники

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Рециклирање
22.6.2013 16:14:31   
vezilka RR
За батерии има по големите маркети, ама за сијалици, немам видено. Дали е само мое чувство или навистина, луѓето малку по малку се навикнаа да рециклират. Еве кај мене во населба, скоро сите, пластиката не ја фрлаат во кантата со останатото ѓубре, туку ја оставаат покрај, или на оградите, зошто поминува после некој и ги собира. А за хартијата не сум приметила.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Рециклирање
22.8.2013 18:24:54   
Лазар
Здраво...незнам како да постирам слики, некако сложено ми изгледа...па ако сака некој од админите, може да стави некоја слика, од моите рециклирани конзерви...
user posted image
user posted image
user posted image
Admin: Еве ги сликите :)

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 22.8.2013 19:30:43 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Рециклирање
22.8.2013 19:31:57   
Felly RR
user posted image user posted image user posted image за идејата!!! Стварно интересно изгледаат!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Лазар)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Рециклирање
22.8.2013 20:19:02   
Лазар
Благодарам...се е рециклирано, рибчињата исто. Рецепт за папие-маше глина(Paper clay) имате на мојот блог :)

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Рециклирање
7.9.2013 2:25:01   
Лазар
user posted image
Како да си направите печурки во домашни услови од рециклирана хартија?
Туторијалот може да се најде на мојот блог.


Модератор: Линкот е отстранет. Не се дозволени надворешни линкови.


< Поракaта ја уредил rina13 RR -- 9.9.2013 11:17:17 >

(Одговор на членот Лазар)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Рециклирање
14.8.2014 15:30:50   
Mila mamicka
Сметам дека заштитата на животната средина е од голема важност за човештвото, а со тоа и самото рециклирање. Кај нас во фирма се рециклира секаков вид на отпад, па така јас старата хартија од дома ја носам тука на рециклажа, потрошените батерии исто така. Пластиката пак ја фрлам во посебни контејнери за пластичен отпад. Според мене, секој отпад треба да се фрла на соодветно место за да може понатаму истиот да се рециклира.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Лазар)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Дали ви се допаѓа името Јана?
*Daniela*Да, многу (43%)

Да (23%)

Па..да (14%)

Не ми се допаѓа (9%)

Не (8%)

Воопшто не ми се допаѓа (3%)


Број на сите гласови: 123

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!