|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Предвреме родени деца
17.3.2009 16:16:04   
vesna_kr
Дали има врска тоа дека децата кои се раѓаат во 7миот месец остануваат живи а во 8миот месец не, или тоа се само бабини деветини?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Предвреме родени деца
23.3.2009 16:26:41   
mis.


Vesna moze takvi slucai imalo vo minatiot vek koga tehnikata i tehnologijata ne bile razvieni vo takov stepen kako sto e denes barem ne vo makedonija.
Vnuk od brat e rodeno kako nedonoseno vo 8 mesec vo gevgelija so tezina 1900gr. i hitno e hospitalizirano vo skopje vo detska klinika.Bese vo inkubator i da cuknam vo drvo prav maz e sega.2 ipol dena se razlika so martin ama isti se, po nisto ne se razlikuvaat.kako bliznacinja.Posle 3 meseci od raganjeto veke ja dostigna idealnata kilaza i mnogu pobrzo napreduvase vo kilaza od martin iako martin bese roden 3330 i prviot mesec kaci 1700.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Предвреме родени деца
11.6.2009 8:48:12   
Еца
Пуштањето музика на прерано родените бебиња може да го забрза нивниот раст и развој, покажа истражувањето спроведено во канадските болници. Научниот магазин „Archives of Disease in Childhood“ објави дека прерано родените бебиња на кои им е пуштана музика, поквалитетно се хранат, побрзо добиваат на телесна маса, а забележано е и намалување на болките.

Музиката била поврзана со општото смирување на бебињата, но и со подобрувањето на функцијата на срцето и белите дробови, пишуваат научниците од универзитетот од Алберта.
Резултатите од новото истражување се темелат врз анализа на девет претходни студии. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Предвреме родени деца
18.6.2009 11:00:08   
mami
Порано се мислело дека секое дете под 2.500 грама родилна тежина е недоносено дете. Меѓутоа, сите деца што се родени со тежина под 2,5 килограми не се недоносени деца.
Недоносени деца се тие што се родени пред почеток на 37 гестациска недела и тие можат да бидат со тежина под 2,5 килограми, но и над оваа тежина. Секој ден повеќе во мајчината утроба е плус за детето, така што раширеното верување дека доколку детето се роди во седми месец од бременоста тоа преживува, а во осмиот месец не е уште една заблуда, која не ретко ја слушаат и педијатрите. Детето колку повеќе денови е носено, толку има повеќе шанси за опстанок и преживување, под услов да нема некоја друга придружна состојба што му го загрозува животот.
Секако не значи дека детето што е родено во осмиот месец е задолжително со подобри физички предиспозиции од детето што е родено во седмиот месец од бременоста. Се зависи од стартната кондиција на детето. Педијатрите и гинеколозите-акушери секогаш се обидуваат секоја бременост да биде што повеќе износена за да биде бебето позрело и повитално при раѓањето, услов за полесен опстанок во надворешните услови.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Предвреме родени деца
5.7.2009 13:55:13   
biljanaM
i Jas mislev deka denes so razvienata tehnologija bebeinjata rodeni vo 8ot mesec ne umiraat ama ete ne bilo taka....mislam deka pisuvav za istivo vo temata stres za vreme na bremenosta

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Предвреме родени деца
24.7.2009 9:21:39   
Cacko
Nema veze toa so u 8 mesec ne prezivuvaat.Jas sum rodena koga majka mi bila prva nedela vo 8 mesec i sum se rodila 2800 user posted image i sum bila 49 cm.Ne me stavile vo inkubator zosto sum imala i poveke od dovolno kilaza,samo me stavile natoa neznam tocno kako se vika logr ili sator,za kislorod ,za disenje zosto belite drobovi ne ti se dorazvieni.Site se cudele sto zver rodila majka mi,ali toa e genetika vo prasanje,site u familija se golemi.Taka da eve me mene rodena na 8 meseci,da ne recam nedonosena,t.e. nedokvakana, na 28 god sum 181cm, i imam... e ne vi ja kazuvam kilazatauser posted image

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Предвреме родени деца
6.9.2009 21:44:24   
betpet
Nasata kerka se rodi na 6 meseci i 18 dena,i toa so tezina od samo 630gr.
sega imame 3 meseci i imame 2050gr pa za dve tri nedeli si ideme doma.
I seto toa blagodarenie na ekipa doktori od bolnicata Tokuda vo Bugarija

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Предвреме родени деца
6.9.2009 21:46:53   
Палешка РР
Вашата ќеркичка е чудо betpet. Нека е жива и здрава, борец уште од 630 грама. user posted image
Браво за малатаuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Предвреме родени деца
6.9.2009 21:51:34   
betpet
I da znaes deka e cudo.
Golem borec pogolem ne sum videla.
A doktorite vo Bugarija postojano velea toa e zatoa sto e "momiche i oti e Makedonche


_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Предвреме родени деца
6.9.2009 21:57:20   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Наша среќа е што твоето искуство Бетпет го сподели со Рингераја. Тоа е прекрасна работа што набргу ќе излезете.Прекрасни вести. За малиот борец user posted image user posted image user posted image и се надевам заедно со нас и целото семејство Рингераја ќе растете и ќе не информирате за секој нов ден, за првото забче, првиот чекор.user posted image user posted image user posted image Добре ни дојдеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Предвреме родени деца
6.9.2009 21:58:51   
BEBICA
betpet ti imas kerka lavica.Neka e ziva i zdrava.

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Предвреме родени деца
6.9.2009 22:27:33   
Весна
user posted image user posted image user posted image
цврсти прегратики!!!

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Предвреме родени деца
1.10.2009 11:50:47   
nelka
zdravo...jas se porodiv vo 8 mesec,znaci predvreme vo 34 nedela od bremenosta,mi pukna vodenjakot  i se porodiv so carski.bebceto se rodi so 2190,a 43sm dolzina.sega e 4 meseci i super napreduva.ne zadrzaa 13 dena vo bolnica oti bese malce na kislorod,a uspat dobi i zoltica.znaci i vo 8 mesec ostanuvaat zivi i zdravi.sekoj slucaj e individualen.pozdrav

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Предвреме родени деца
1.10.2009 11:52:46   
mami
нелка user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image драго ми е што ни се придружи...и супер што сте поминале убаво..браво за малиот борец...растете здрави и срекни

(Одговор на членот nelka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Предвреме родени деца
1.10.2009 11:54:38   
Еца
user posted image user posted image user posted image Браво Нелка за твоето бебеuser posted image Потполно се согласувам дека денес медицината е толку напредната па и бебиња кои се родени во 6 месец од бременоста остануваат живи и здрави. Поздрав и добре ни дојде.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nelka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Предвреме родени деца
1.10.2009 11:54:39   
profesorica
нелка честитки за user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Предвреме родени деца
1.10.2009 11:57:40   
mother 29
супер!user posted image user posted image   user posted image  за вас!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Предвреме родени деца
1.10.2009 12:08:23   
Enika
vnuk mi andrej se rodi na pocetok na 9 mesec ama so 1300 grama...se porodi bratucedka mi den posle svadba t.e sabajleto i toa vo kola na pat nakaj bolnica...celata rabota beshe roman da napishesh ama maliov vazno e dobar.go stavija vo inkubator ama use od raganje e zivcan...neke da lezi, ziv e celiot...nekese ni vo inkubator da sedi...i sreka nemashe problem so retinopatija user posted image
sega e skoro 5 meseci i ima 4ipo kila...uste po ziv i avtoriteten...nema legnuvanje samo shetanje so nego vo race:)

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Предвреме родени деца
4.12.2009 10:06:51   
Еца
Причини за предвремено раѓање има повеќе и со зголемување на факторите расте и процентот на недоносените деца. Факторите може да се вбројат во повеќе групи, вели д-р Елизабета Зисовска, педијатар на Клиниката за гинекологија, Оддел за неонатологија. Тука се социјалните фактори, биолошките, како и лошото акушерско минато. Предвременото породување може да е предизвикано поради честите абортуси, вагинални инфекции, семејно оптоварување со некои генетски промени, како и потхранетост. Потхранетоста во бременоста може да доведе како до предвремено породување, така и до раѓање деца со мала родилна тежина. До породување пред терминот доаѓа и кај жените што имале несакана бременост, при што имало разни обиди за прекин, а поголем ризик постои и при консумирање алкохол, пушење, работа под стрес или работа во несоодветни услови, објаснува д-р Зисовска. Доколку жената носи два или повеќе плода и таа бременост може да резултира со предвремено раѓање, бидејќи не секогаш матката има доволно простор за изнесување на повеќе плода°.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Предвреме родени деца
4.12.2009 10:22:09   
Iva
Не знам дали сум кажала до сега но Михајло е исто така пред време роден. На почетокот на 35 недела ми пукна водењакот и се породив спонтано. Но бидејќи долго време после пукањето на водењакот јас немав болки ( 14 саати) и бебето беше без плодова вода имавме малку компликации после породување. Значи папочната врвца му беше  3 пати околу врат и еднаш околу нога. Имаше изгубено доста кислород и не можеше да постигне телесна температура. Беше една недела на опсервација, на инфузии, на греачи и на кислород. Леле колку беше модро кога се родиuser posted image . Потоа немаше никакви оштетувања или последици.
Но понекогаш се замислувам дали како резултат на ова тешко породување Михајло сега има потешкотии со зборувањето.user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Предвреме родени деца
4.12.2009 10:30:02   
profesorica
леле на една моја пријателка така се породи пред време и на детето му беше 3 пати околу врат папочната врвца.леле страшно.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Предвреме родени деца
4.12.2009 10:43:32   
Еца
Интензивно следењето на психомоторниот развој е задолжителен во тек на првата година, а пожелно е тоа да се прави и до 6годишна возрст. При тоа од голема важност е да се пресмета "корегираната” возраст на детето. Имено, таа се одредува според терминот кога детето требало да биде родено, а не кога всушност е родено. Од тој термин се одредува неговата психомоторна зрелост што е особено важно за правилна проценка на неговиот развој. 

> Препорака до родителите би била да постапуваат со своето дете исто како што би постапувале со дете кое е родено во термин! Родителите на недоносените деца се склони да мислат дека нивните деца се особено нежни. Често се случува родителите да бидат претерано грижливи и внимателни, постојано се оптоварени дали му е топло или ладно, дали доволно јадело или спиело. Често се и претерано попустливи и детето на тој начин успева да го добие секогаш тоа што го сака, а со нив се родителите и преѕтерано врзани. Оваков начин на однесување на родителите не поставува никакви ограничувања за децата. Таквата атмосфера, предупредуваат психолозите, може да попречи во нормалниот развој и да создаде зависно, каприциозно и несреќно дете. Како родители на недоносено дете, потребно е тоа да го имате на ум.

< Поракaта ја уредил Еца -- 4.12.2009 10:44:22 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Предвреме родени деца
27.12.2009 23:52:37   
Palce
Zdravoo zenskicki...

Jas sum Palce i sum nova na forumov...Edna drugarka me potikna da se zaclenam bidejki mi pusti link od intervjuto na betpet...Nejzinata prikazna me napravi uste posilna da izdrzam vo borbata koja ja imala i taa...
Jas se porodiv vo 28 nedela i 6 dena vo Ljubljana...Se rodi Mia teska 1250g...Bev bremena so bliznaci ama ednoto devojce imase anomalii i pocina mnogu porano kaj mene vo stomak i od togas zapocnaa komplikaciite i me pratija da se porodam vo Ljubljana zaradi dobrata neonatoloska nega za predvremeno rodeni bebinja...Se rasprasuvavme i vo Bugarija kade sto se porodila betpet ama se resivme za Ljubljana...Seuste sme tuka eve vekje 45 dena...Mia e teska sega 2160g :) Vtoriot den posle poragajot i pukna levoto plukno krilo posle i desnoto,i stavija drencinja,bese na respirtor pa na produvuvanje na plukjata....Za seto ova mnogu ubavo moze da me razbere betpet bidejki pominala niz istoto...Ete ja na kratko nasata prikazna i uste se borime i odvaj cekame da si odime doma...I Mia e golem borec i poleka napreduva...Isto kako i Teodora i nie vikame deka e silna zosto se izbori vo site teski momenti...Se nadevame deka nabrzo ke ne pustat doma...Seuste e na kislorod..Pozdrav do site,se nadevam deka ubavo ke se druzam so vas na ovoj forum :)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Предвреме родени деца
28.12.2009 0:51:04   
Еца
user posted image Палче и за малата Миа. Уште еден наш борец на рингераја кој со нетрпение ќе го чекаме да стигне дома и да се радуваме на секој нов ден со неа. Најважно е дека сте на добар пат, напредувате и многу брзо ќе чекаме и слики и поопширно за целото патешествие кое има среќен крај. Рингераја е горда што има членови, мајки, лавици како вас, кои маката не може да Ги кутне на земја, туку ги тера да одат напред, им дава сила да живеат и да се борат заедно со нивните мали борци, со нашите мали ангелчиња Теодора и Миа. Вие сте пример како не треба да се откажувме од големите нешта, бидејќи чуда се случуваат.

И за крај морам да ја цитирам Бетпет "Ако искрено од срце се посакува да се има дете, послушајте го своето срце и направете како тоа Ви вели и резултатот е неизбежен. Можеби тоа, ќе го одбере потешкиот пат, како во нашиот случај, но неочајувајте, верувајте дека човекот е толку силен, што по некогаш и самиот за тоа не знае."

< Поракaта ја уредил Еца -- 28.12.2009 1:02:11 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Предвреме родени деца
28.12.2009 0:57:54   
Palce
Zdravooo Eci :))

Ti blagodaram na toploto dobredojde na ringeraja :) MNogu mi e milo sto ke se druzime i ke spodeluvame iskustva...Betpet ima pravo vo napisanoto...Ako mnogu se posakuva detence,so golema borba i ke se dobie :) I nie niz istoto pominavme,cekavme bebence 5 godini,imav eden kup operacii, 7 insemenacii i ova e 6 uspesno IVF...Imav i eden spontan,edno bebence mi umre i Mia e nasata treta srekicka...
Odvaj cekam da si dojdeme doma,i nasite site netrpelivo ne cekaat...
Pozdrav do tebe Eci,odam da spiam,utre me ceka dolg den vo bolnica...
Dobraa nokj i se citkame :))

_____________________________

"WHAT DOESN'T KILL US, ONLY MAKES US STRONGER"

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?