|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Отисоци од глинамол
16.9.2009 9:40:30   
profesorica
Еве една идеја за супер успомен!

Сигурна сум дека секоја мајка би сакала да има успомен од своето дете додека е мало.Е па вака, во секоја продавница за бои и лакови може да се набави глинамол-смеса што се обликува, не е скапа некаде околу 100 ден.Смесата се прави во облик по желба и се умакуваат ноџињата и рачињата во вода па се прави отисок во смесата.

Горе може да направите и мало отворче за да има каде да се протне жица или конец доколку сакате да ги закачите на зид, за да висат како слика.Додека смесата е мека може со чачкалица да напишете датум, име....
Кога смесата ќе се исуши може да се обои во некоја боја.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 16.9.2009 9:48:43 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Отисоци од глинамол
16.9.2009 12:42:38   
profesorica
Јас вакво нешто обавезно ќе пробам, еве сега зборев со мм и после одиме до некоја книжара.Баш ми е интересно!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Отисоци од глинамол
16.9.2009 12:48:26   
mami
Јас имам правено ланчиња од глинамол и можам само да ви кажам- не ставајте премногу вода, ќе се расипе и не го сушете на печка или во рерна ќе распука и откако ќе ја направите формата, ќе се исуши, ќе ја боите ако ја боите- најдобро е да ја премачкате со оној лак за дрво што е и да оставите да се исуши, ќе добие сјај и нема да бледнее бојата.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 16.9.2009 12:51:18 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Отисоци од глинамол
15.3.2011 17:20:38   
mamamoni
идејава е супер и ќе ја пробам, баш сакав свекрвами да и го нацрта рачето во радосницата затоа што е уметник мене некако не ми оди само ќе го искчртам, но ова е подобра идеја

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Отисоци од глинамол
15.3.2011 19:19:10   
skorpijana
eee ova e dobra idea utre ke odam da kupam ke gi napravime racinjata za spomen user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Отисоци од глинамол
17.5.2011 10:07:34   
Maca25
знае некој каде да најдам глинамол?!?

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Отисоци од глинамол
16.8.2011 9:59:00   
penelopa
Баш пред некој ден ми текна на ова...леле сме заборавиле а сакавме да му направиме на user posted image кога беше помалечко но и сега ќе биде добро. Незнам како се вика оваа смеса кај нас продаваат вакви: user posted image

user posted image

user posted image

Уште не сум избрала какво да купиме ама ова последново најмногу ми се допаѓа ( раче, слика и ноџе). Ќе пробаме викендов па ќе ве известам како испаднало.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Отисоци од глинамол
16.8.2011 10:15:25   
arh_diz
Super e ova penelopa, samo neznam kaj se prodava ova
Cekam tvoi rezultatiuser posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Отисоци од глинамол
16.8.2011 10:17:41   
Lisica
Gi ima vo enci menci:))bas vakvi istite ima i za otisoci od racinja, kako i za stomakot na majkite:))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Отисоци од глинамол
16.8.2011 10:20:22   
penelopa
Во продавници за детска опрема- барем така е кај нас. Еве тука има повеке информации: 

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 17.8.2011 10:14:59 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Отисоци од глинамол
16.8.2011 10:22:56   
Lisica
haha dobro enci menci za skopje:)) vazi :)))

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Отисоци од глинамол
16.8.2011 10:43:01   
miana
A kolku pari se znaete li ?


(Одговор на членот Lisica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Отисоци од глинамол
16.8.2011 11:36:32   
Lisica
od 1500 do 2300 taka nekako bea:)

_____________________________

There is no reciprocity. Men love women, women love children, children love hamsters.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Отисоци од глинамол
18.8.2011 9:45:10   
penelopa
Вчера купив како погоре што имам поставено слика BabyArt hand & footprint ама нешто не излелзе како што треба. Една маса е треба да се раздели на два дела и да се развлече не многу тенко. Ние за рачето добро ја направивме ама за ноџето не. Барем така ми изгледа. Уште се сушат кога ќе бидат готови ќе поставам слика.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Lisica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Отисоци од глинамол
18.8.2011 18:31:18   
temjana
lele kolku se skapi kaj nas user posted image Ovde vo kanada se 3dolari jas kupiv ama nemam mesto vo kuferotuser posted image Zdravje koga ke imam bebe ke mi go donesat

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Отисоци од глинамол
18.8.2011 18:38:28   
Maca25
темјана ти мислеше ние во Канада на журка да ти дојдеме ?!?!?! user posted image user posted image user posted image user posted image не знам дали ќе стигнеме сл. недела user posted image user posted image user posted image user posted image мала шала... ај нека ни пратат и на нас овде глинамол Канадски! user posted image user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Отисоци од глинамол
18.8.2011 18:52:14   
temjana
hahhahaha neee zurkata ushte vo sabota pochnuva, deneska si zaminuvame dosta ni beshe od ubaviniuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Отисоци од глинамол
22.3.2012 16:36:17   
kikicka
Јас вакво и направив на Л баш на 1 Роденден малку се намачив за ногата отисок пошто она нејкеше да стапне па ке ми измрда ама супер испадна ,башка и датум и името и го напишав и сега дома си стоат урамени у раче и нога уште слика треба да ставам измеѓу нив!
Ова башка и супер поклон е за да подариш на некој

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Баш пред некој ден ми текна на ова...леле сме заборавиле а сакавме да му направиме на user posted image кога беше помалечко но и сега ќе биде добро. Незнам како се вика оваа смеса кај нас продаваат вакви: user posted image

user posted image

user posted image

Уште не сум избрала какво да купиме ама ова последново најмногу ми се допаѓа ( раче, слика и ноџе). Ќе пробаме викендов па ќе ве известам како испаднало._____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Отисоци од глинамол
10.11.2014 9:31:02   
Mila mamicka
Кога ја прочитав идејата на професорица, многу ми се допадна, па купив смеса глинамол од Просветно дело. Попладне сакам да ја реализирам идејата, па сакав да прашам некоја мајка што веќе го направила ова, како се суши смесата отпосле, треба да се остави сама од себе да се исуши или? Би била благодарна доколку некоја мајка ми одговори.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Отисоци од глинамол
10.11.2014 22:44:36   
Felly RR
Мила мамичке, што направи со реализацијата? СИгурно смесата се остава да се исуши сама од себе, ако си направила ајде ќе кажеш па ти за другите мамички, и колку време е потребно.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Отисоци од глинамол
11.11.2014 0:23:31   
nataly86
Јас правев отисоци од рачиња и ноџиња..од џамбо ги кипв комплет со рамка дупла едниот дел отисок другиот слика..супер излегоја..најпрво малку во топла вода да поседи глината па малку месење, тапкање во рамката и отисок потоа легната да се исуши 2-3 дена

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Отисоци од глинамол
11.11.2014 8:08:01   
Mila mamicka
Вчера немав време да ја реализирам идејата, ми остана за попладне, па ќе ви кажам како испаднало.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 22
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

kolicka
kaja123

Ve molam pomognete. Dali nekoj od vas koristel NEONATO knlicka i kako ste zadovolni? Ve molam za komentar.

da (33%)

ne (67%)


Број на сите гласови: 46

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!