|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Козјо млеко
4.9.2009 12:48:09   
profesorica
Дали на вашите деца до 2 годишна возраст сте им давале козјо млеко?Имам пријателка на која детето и беше алергично на кравјо па се му даваше од козјо, кисело млеко и козјо сирење.Се мислам да пробам д аму воведам козјо млеко бидејќи татко ми чува кози  и мајка ми прави козјо сирење.А сум слушнала дека е здраво а и јас и мм конзумираме козјо сирење и неколку пати сме му дале и на Дамјан.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Козјо млеко
4.9.2009 13:05:16   
BEBICA
Profesorice temava ti e super.Jas imam edna zena koja mi nosi kozjo mleko jas i maz mi pieme no Monika uste ne posto ja dojam.Jas go prasav pedijatarot na Monika dali smeam posle godinata da i dadam kozjo mleko on mi rece deka mozam no prvo kravjo da proba radi toa sto kravjoto e najpriblizno do majcinoto mleko po vkus a kozjoto ima specificen vkus pa moze da se sluci da go odbije kozjoto mleko.On mi rece duri e kozjoto mleko i pomasno i pozdravo no samo da se dava posle 1.
Eve maliot od devermi od 1,5 pie kozjo mleko, se sluci toa da on odbivase kravjo mleko da pie pa probaa so kozjo i go prifati duri i kajmakot od kozjoto mleko go jade.
Jas na Monika zdravje boze koga ke ja odbijam prvo ke proba kravjo mleko a posle ke i davam kozjo.
Edinstveno sto mi napomena pedijatarot poradi toa sto od zenava sto zemame kozjo mleko, normalno mlekoto ne e pasterizirano pa mi preporaca da go provrivam dva pati poradi sigurnost.Tolku od mene se nadevam deka pomognav.Barem malku

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Козјо млеко
4.9.2009 13:13:10   
profesorica
Да што викаш прво да пропие кравјо и јас го дојам уште и може затоа ми одбива млеко ама ќе настојувам еве сега зборев со една пријателка и ми вика додека го ранам да пробувам по едно лажиче по две да му давам млеко за да се навикне на вкусот и после неколку обиди ќе сака ваљда да го пие.Јас се надевам дека ќе воведам и козјо млеко иако има специфичен вкус.Ама стом сирењето го сака не би требало да има проблем.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Козјо млеко
5.9.2009 22:10:33   
Боцко
дечки, малку логика.
ако кравјото е поприближно и му го дадете прво, како тогаш ќе го прифати тоа поспецифичното подоцна? ние на стефан му дававме козјо, од она во тетрапак на виндија. го има во пакувања од 0.25 и 0.5 литри. помалите секогаш ќе бидат свежи. се разбира, внимавајте на датумот/рокот. го пиеше долго време. потоа почнавме со нестле јуниор 1+ (1џ 250 мл навечер) и до ден денес е така (2 и 3/4 години возраст). кравјо, само во форма на чоколадно млеко од одмор наваму (неполн месец), по 1 филџан дневно.


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Козјо млеко
22.9.2009 9:16:05   
vesna_kr
Мила почна да пие сега скоро козјо млеко и да ви кажам супер е, ми кажаа дека било поздраво за деца што често се разболуваат да пијат козјо.А она беше една од тие деца и еве сега е супер. Понекогаш и давам и кравјо зашто ми рекоа дека во козјото млеко немало нешто што го имало кравјото, ама значи поретко и двам кравјо.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Козјо млеко
11.12.2009 10:59:03   
profesorica
пудингот, некогаш и сутлијашот го правам со козјо млеко и Дамјан го јаде. а во последно време му даваме многу козјо сирење.сега повеќе го сака од порано и си го грицка.знае кога јадеме сиренце и он сака да си грицка.и мноху е стрвен во последно време, се сака да пробаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Козјо млеко
17.12.2009 14:52:52   
Палешка РР
Да ме убиеш не можам да пробам козјо сирење, млеко, па незнам колку да е здраво. Она што не ми го прифаќа носот не го ставам во уста.  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Козјо млеко
17.12.2009 14:55:29   
profesorica
зависи ако нема мирис друго е.сега е младо и го нема оној специфичен мирис на коза.и јас не јадев ама пројадов. вкусно еuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Козјо млеко
17.12.2009 14:56:48   
Палешка РР
Младо сирење? Е тоа ни под закана не би јадела! Па на дете да дадам, не не.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Козјо млеко
17.12.2009 15:00:37   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Младо сирење? Е тоа ни под закана не би јадела! Па на дете да дадам, не не.

potpis
a na mene mi rece ginekologot obavezno da jadam sekoe utro (bljak)

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Козјо млеко
17.12.2009 15:12:15   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Младо сирење? Е тоа ни под закана не би јадела! Па на дете да дадам, не не.


секој за свое дете си одговара де.

јас му давам.проверено е башка мајка ми го прави.поубаво здравје. а па со макарони кога ќе испечам во тавче козјо сирење со козјо млеко прсти лижат и мм и Дамјан дома.

цела фамилија го јадеuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Козјо млеко
17.12.2009 15:14:57   
Палешка РР
Имај милост професорица..трудна сум user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Козјо млеко
17.12.2009 15:16:54   
mami
Тоа што мене ми е гадно не му давам ни нему, ке го оставам кога ке порасне да проба, ако му се допаѓа нека јаде...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Козјо млеко
18.12.2009 1:05:51   
nutelizza
Знам дека е добро да го пијат и помага на деца што имаат бронхитис

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Козјо млеко
18.12.2009 1:29:22   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Да ме убиеш не можам да пробам козјо сирење, млеко, па незнам колку да е здраво. Она што не ми го прифаќа носот не го ставам во уста.  user posted image


user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Козјо млеко
18.12.2009 1:30:58   
nadica
не можам да пробам козјо сирење, млеко, па незнам колку да е здраво. Она што не ми го прифаќа носот не го ставам во уста. 



потпис

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Козјо млеко
18.12.2009 11:25:23   
profesorica
верувајте ова не е типично младо козјо сирење.го нема тој мирис...се прави од превриено млеко така што нема ни опасност од бруцелоза и башка мајка ми го прави како биено, многу е вкусно.

но доколку вие не јадете, зошто детето би го лишувале од нешто толку здраво???? Можеби тој/таа ќе го јаде.Се разбира мора да сте сигурни дека е од проверена коза... но кај нас цела фамилија го јаде и на сите им се допаѓа. а познавам мамички што им даваат редовно на своите деца и дури го бараат козјото млеко и сирење.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Козјо млеко
18.12.2009 11:30:07   
Еца
ние никогаш не сме јаделе козјо сирење, а мајка ми стандард го пиеше. Но пред година дена свекорот донесе од село козјо сирење и пробав, луге од тогаш ние само козјо купуваме во кантички. Имаме и овчо од баба му на мм, моите и кравјо ми донесоа ама јас само козјото си го јадам. Ни мирис, ни лош вкус. Мислам дека многу зависи и како се прави.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Козјо млеко
18.12.2009 11:31:12   
mami
Јас мојот ке го оставам за тие деликатни работи да си одлучува сам..а како што е некогаш пребирлив како татко му, нема шанса да касне нешто такво... Ако е здраво не значи дека по секоја цена мора да му го нудиме нели..има толку здрави работи- како телешки мозок, или незнам чив јазик и да не одам понатаму- па пак не им ги даваме на децата

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Козјо млеко
18.12.2009 11:32:29   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Ни мирис, ни лош вкус. Мислам дека многу зависи и како се прави.


потпис, многу е битно како се прави.не е само ај кажи козјо сирење и бљак.друго е кога ќе порбаш.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Козјо млеко
18.12.2009 11:34:45   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Ако е здраво не значи дека по секоја цена мора да му го нудиме нели..има толку здрави работи- како телешки мозок, или незнам чив јазик и да не одам понатаму- па пак не им ги даваме на децата


едно е внатрешни органи а друго е млечни производи кои се неопходни за здрав раст и развој на децата особено за коските.

како и што е здрава брокулата а некои не му ја даваат на дететоuser posted image user posted image user posted image ...свашта!!!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Козјо млеко
18.12.2009 11:37:01   
ananikol
Mojot e dovolno vozrasen za jas i da sakam ne mozam da go lisam od nesto,toj veke ima razvien vkus.

Pazete  od kozjiot grip,za tie sto konzumiraat kozji proizvodi

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Козјо млеко
18.12.2009 11:37:54   
mami
Јас не му ја давам...како и многу други работи..едноставно не сака да ги јаде..од првиот момент не сака да јаде такви работи, и не му ни нудам и сигурна сум дека ако му понудам друго млеко освен неговото нема веќе да ми пипне млеко.. и пак ке си кажам- козјо- бљак...не разбирам како го пиете- млеко се знае- крава...

< Поракaта ја уредил mami -- 18.12.2009 11:39:50 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Козјо млеко
18.12.2009 11:42:22   
Iva
Го делам  мислењето со Мами, му давам да јаде тоа што сака, ама буквално што сака. Кравјо млеко тетрапак и на Михајло и на Тео од 7 месеци им давам. Козјо ни јас не сум пробала, а и не гледам причина да пробам, па и на децата да им давам. Мислам дека нема потреба.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Козјо млеко
18.12.2009 12:03:54   
HristinAntonio
MMMM VEKE NEKOLKU GODINI JADEME SAMO KOZJO SIRENJE.....i vistina e ako e dobro napraveno nema los miris

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?