|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Каква венчаница носевте?
17.6.2009 8:50:22   
Еца
Историјата за венчалниот фустан како посебна свадбена облека датира од времето на Римјаните. Римската невеста на денот на венчавката носела долга бела туника со тенки пруги на неа.Препознатлив детал во жива црвена боја бил таканаречениот фламеум односно вид на превез со кој невестата ја покривала главата.
Белата туника го симболизира почитувањето и чистотата, невиноста, додека црвениот превез и оневозможувал на невестата да го види својот избраник пред за тоа да дојде време. Тоа бил мигот на влегувањето во заедничката брачна ложа.
Но, народните преданија даваат уште едно објаснување за носење на превезот, односно дека тој се користел со цел невестата, еднаш штом го напушти домот тргнувајќи во новото живеалиште, да не може веќе никогаш да го пронајде патот до родителската куќа.

Од тогаш до денеска модата извршила огромно влијание венчаницата да стане култен фустан за секој жена, како специјален дел од гардеробата кој треба на жената да и овозможи чувство на посебна несекојдневна убавина на денот на венчавката.


Мојата венчаница беше многу едноставна, со чипка во горниот дел и околу вратот со гол грб, надолу беше слобоно пуштена, навистина едноставна, но убава.Шампањ боја.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Каква венчаница носевте?
17.6.2009 8:54:03   
mami
мојата поедноставна неможеше да бидеuser posted image напред и позади еднаков длабок V израз, надолу паѓаше слободно, со тоа што од едната страна беше додадено парче материјал па можеше дополнително да се шири, беше шампањ боја и здравје ако сакам некогаш можам парчето да го сменам со некое во друга боја и добивам прекрасен свечен фустан

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Каква венчаница носевте?
17.6.2009 9:01:50   
Mammy
Убава тема..
Јас бидејќи правев две савдби user posted image , имам две венчаници - односно свечени фустани..
Првиот го купив во Ламас, а вториот бидејќи веќе бев трудна го купив од битик за трудници.. И двата ги купив по околу 3.000 денари и многу сум горда на себе што бев многу убава за многу малку пари...user posted image

http://www.ringeraja.mk/albumi_edit.asp?id=456&np=1

Еве слика од вториот фустан...


_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Каква венчаница носевте?
17.6.2009 9:04:43   
Палешка РР
Ух, тоа беше пред тринаесет години user posted image
Имав многу убава венчаница, горе корсет, а надолу раскошна, со корпа, бели ракавици и превез.
Тогаш баш и не се носеа такви венчаници, па свекрвами искоментира дека сите невести носеле фустани со узврат јаки, јас сум била многу разголена, user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Каква венчаница носевте?
17.6.2009 9:06:34   
Еца
Мамму стави го уште еднаш линкот од албумот те моламuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Каква венчаница носевте?
17.6.2009 9:14:41   
mami
mammy супер фустанче...еве ви линк од мојот http://www.ringeraja.mk/forum/photo.asp?v=&photoid=2186&asortType=6&apage=1

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Каква венчаница носевте?
17.6.2009 9:18:37   
Mammy
Јас ова би го опишала како секси елеганција - одлично изгледаш мами...user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Каква венчаница носевте?
17.6.2009 9:21:21   
Еца
user posted image user posted image Екстра сте и двете, и вие и венчаниците, ма мислам на убав човек се му стои убаво  user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Каква венчаница носевте?
17.6.2009 9:23:49   
mami
фала..сама си ја креирав...а кројачот ке полудеше со мене..само вика- ај да ти напраам корсет- не сакам, ај да ставиме тука светки- не сакам..и таков ми вика на крај- па добро ич не си интересна, ништо не сакаш...а јас сакав нај едноставно  што може...а и многу ефтино поминав, сосе материјалот и шиењето ме фати нешто помалку од 6000 ден...а бев кај типот 3 пати, носење материјали и зимање мерки, проба, земање венчаница...работи одлично

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Каква венчаница носевте?
17.6.2009 9:24:21   
mami
Елена, не бамбори многу стај слика да те видимеuser posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Каква венчаница носевте?
17.6.2009 9:34:11   
Еца
Не можам да ставам, ама ви ветувам ќе скенирам моја слика од свадбата и ќе ви поставам..еден денuser posted image шала на страна кога ќе можам ќе поставамuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Каква венчаница носевте?
24.6.2009 10:17:54   
mami
Елена чекаме на твојата слика...и слики од сите други да видиме какви сте биле на свадбата

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Каква венчаница носевте?
16.8.2009 17:08:58   
nadica
ajde da probam da stavam moja slika
http://album.ringeraja.mk/index.php?page=share&ID=666&type=1&first=true&feed=true

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Каква венчаница носевте?
16.8.2009 18:14:51   
ripce
ништо посебно, едноставна... сега дури не ми се ни допаѓа
http://i254.photobucket.com/albums/hh99/KillahBabe18/4251_1152777456498_1139503830_30420.jpg

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Каква венчаница носевте?
16.8.2009 18:16:45   
Еца
user posted image user posted image user posted image Ма аница што ти пага на памет, какава убава невеста си била, бомбончеuser posted image user posted image user posted image Во секој случај супер пар сте со маж тиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Каква венчаница носевте?
16.8.2009 18:22:00   
ripce
фала... еве уште една од главниот момент...user posted image user posted image user posted image
http://i254.photobucket.com/albums/hh99/KillahBabe18/4251_1152772496374_1139503830_30420.jpg

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Каква венчаница носевте?
16.8.2009 19:15:07   
mami
е многу сте срцки а и венчаницата мис е допаѓаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Каква венчаница носевте?
17.8.2009 8:47:34   
profesorica
mami kazi mi kako da postavam slika od mojata svadba na link?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Каква венчаница носевте?
17.8.2009 8:56:05   
profesorica

eve da probam da vi ispratam nekoi sliki od mojata vencanica
http://album.ringeraja.mk/index.php?page=album&ID=674&hash=4e6fbdd28fcf4596395eb23d8f85e015

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Каква венчаница носевте?
17.8.2009 9:04:07   
mami
јухуууу прекрасна венчаница, туто комплето убаво..многу ми се допаѓаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Каква венчаница носевте?
23.8.2009 16:25:20   
Danica


http://i719.photobucket.com/albums/ww199/gandalf_laza/n1340679686_30224599_4601.jpg   Mojata vencanica :) tuuuu ama mala slika staviv :) ama aj nema veza, ke ja vidite :)


< Поракaта ја уредил Danica -- 23.8.2009 16:26:42 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Каква венчаница носевте?
24.8.2009 0:35:09   
katence
super si mnogu  ubava nevesta user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Danica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Каква венчаница носевте?
24.8.2009 0:43:29   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: katence

super si mnogu  ubava nevesta user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

потпишувамuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Каква венчаница носевте?
24.8.2009 23:23:07   
Danica
Fala i pozdrav girls :) site sliki sto gi idov prekrasni se :)

< Поракaта ја уредил Danica -- 24.8.2009 23:37:25 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Каква венчаница носевте?
25.9.2009 11:42:46   
mami
леле Даница, прекрасна венчаница...навистина..ајде девојки, каква венчаница избравте вие?

(Одговор на членот Danica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?