|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Избор на црква
2.6.2009 11:47:31   
mami
Го пишувам ова од проста причина што јас и мм секогаш сме во кавга во која црква да се оди за некоја свеченост кога треба- на пр. за венчавката се пречкавме до последен момент дали таа кај што сакам јас или таа кај што сака тој...имаше тука мешање и од свекрвами што дополнително ги влошуваше работите...на крај пак испадна како што сакав ама тензијата..ух... после за крштевка пак истото, ај овојпат беше по негово..и сега за следното што ке ни треба незнам што ке правиме..не дека е важно во која црква ке се отиде ама ете она егоистичното во секој овен не дава да биде се по неговоuser posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 1.7.2011 12:46:46 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: избор на црква
2.6.2009 11:57:42   
Anushka
ima eden prekrasen kompromis, za koj ozebi ne ste se setile: jas decata si gi krstev doma... tuka ja pravev i vencavkata.
Mnogu romanticno, no i mnogu intimno. Se' sto treba da napravite e da se javite vo mitropolija i zakazete termin za otecot da vi dojde doma.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: избор на црква
2.6.2009 12:56:51   
Еца
user posted image user posted image user posted image Еве Анушке за ов не знаев, ниту сум слушнала...видиш баш ќе поразмислиме за ова со маж миuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: избор на црква
2.6.2009 13:05:08   
mami
леле кај беше кога се мажев?????? знаеш колку проблеми ке си избегнев? убава работа, само кој да ја знае...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: избор на црква
15.9.2009 18:12:00   
Cacko
jas posto kako devojce ziveev vo kisela voda si ja sakam Sv.Petka, a mm posto izrasnal vo avtokomanda si ja saka Sv.Arhangel Mihail.koga trebase da pravime svadba a i sega krstevka izborot padna t.e po na mm.i jas na nekoj nacin popustiv zosto ni e domasna slava pa ubavo bi bilo site bitni momenti da se slucat tamu

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: избор на црква
25.9.2009 11:53:36   
mami
и ние правевме во Св. Петка, преубава црква, некако посебна ми е..додека во другите се осекам некако неубаво, напнато...ке биде весело за следната свеченост тоа знам..ама ке гледам да го послушам советот на Анушка и да правам дома..

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: избор на црква
21.1.2010 11:25:07   
mami
Во која црква се венчавте? каков беше амбиентот? дали сте задоволни од начинот на кој ја изведоа службата?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: избор на црква
21.1.2010 11:30:00   
lilit
  Jas se vencav vo Soborniot hram .Od ceremonijata sum epten zadovolna zasto popot sto ne vencavase bese epten interesen.Go izbravme soborniot hram zasto tuka nono stop sedevme so mm i site bitni razgovori za nasiot zaednicki zivort se vodea bas na nekoja od klupite pred crkvata .

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: избор на црква
21.1.2010 11:33:24   
Anushka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

ima eden prekrasen kompromis, za koj ozebi ne ste se setile: jas decata si gi krstev doma... tuka ja pravev i vencavkata.
Mnogu romanticno, no i mnogu intimno. Se' sto treba da napravite e da se javite vo mitropolija i zakazete termin za otecot da vi dojde doma.

да се надополнам.... можете отецот да го викнете и во самиот ресторан даве венча ( на пр. во Ден и Ноќ, на скали - многу романтично.....) а инаку, ако не сте знаеле и со посебно барање можете да си го викнете и матичарот во ресторан па и тој таму да ве регистрира (службено е должен, но ќе ви требаат и малку врски да ја подбутнат мрзливата бирократија, ха, ха)

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: избор на црква
21.1.2010 11:37:47   
mis.
Ова не сум го знаела,штета ќе сум направила некоја комбинација сигурноuser posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: избор на црква
21.1.2010 11:38:24   
vezilka RR
е ова не сум го знаела..јас кога прашав во матично ми рекоа дека не може, дека нивната служба не врши такви услуги, но дека планирале тоа да го воведат како пракса..значи ме излажале....user posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: избор на црква
21.1.2010 11:46:52   
mami
лажат везилке, знаеш од која причина?- Ги  мрзи да средуваат папирологија и да одат малку подалеку од она каде се навикнати. На браучед на мм, Трифун Костовски им дојде да ги венча во ресторан. Добро и двајцата работеа кај него во кабинет ама не е малку и тие рекоа- кој сака може да дојде матичарот- ама како што вика Анупка треба некоја врска да се потегне за да си го дигнат задникот од фотељата

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: избор на црква
21.1.2010 11:50:24   
arh_diz
Nie se vencavme vo crkva vo Belgrad toj den mnogu vrnese dozd isturase. Jas nepravam razlika vo crkva za mene sekoja crkva e sveto mesto. Samo tuka mi rekao dokolku cesto nekoj se ispoveda i pricestuva podobro e toa da go pravid kaj eden svestenik Svadbata ni bese utredenta vo restoran i maticarot dojde vo restoran ne vencase

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: избор на црква
21.1.2010 11:51:26   
profesorica
Ние севенчавме во црквата Св. Јован и Павле во Ѓорче петров.Многу беше убав амбиенот а попот што не венчаваше беше истиот што ме крсти недела дена пред свадбатаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: избор на црква
21.1.2010 18:55:49   
penelopa
Se venčavme vo Soborniot hram vo Skopje, popot što ne venčaše ni e semeen prijatel....ceremonijata beše prekrasnauser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: избор на црква
22.1.2010 0:18:15   
denicka
nie se vencavme vo Sv. Nikola vo Skopje Sever (ili butel2, izmegu e). i nasata vencavka bese prva vo taa crkva posto e nova.i mnogu si bev najsrekna na svet user posted image user posted image user posted image  inace popovite bea super. i zasto bevme prvi koi se vecavme tamu, si dobivme na poklon ikona od sveti Nikola i kukna molitva. mnogu bese ubavo user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: избор на црква
13.3.2010 23:26:02   
baby mama
Ние се венчававме во св.Петка, зашто мм живееше во непосредна близина на црквата 

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: избор на црква
14.3.2010 0:12:12   
Cacko
nie se vencavme vo Sv.Arhangel Mihail i ne vencavaa 6 popa posto mm im e ko nekoj dobrotvor tamu,stalno im pomaga im kupuva nesto,i site od tamu bez da mu kazat dojdoa,plus toj sto go krstel mm od Prilep dojde otec Temelko i bese epten super.
user posted image

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: избор на црква
14.3.2010 0:32:14   
Maca25
Ние се венчавме во св. Јован во Капиштец. Немаше некој проблем околу црквата, мм ми рече јас да си одберам и затоа што сум од Козле и секоашодам во оваа црква решив таму да се венчаме.
Иако беше рана есен, многу беше ладно, јас се смрзнав, траеше многу долго иако побаравме пократка верзија user posted image и многу чекавме додека стигнеме на ред да не венчаат. Ништо не им беше организирано. Ама тоа е, кај нас ништо не е добро организирано па јас очекувам црквата да биде


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: избор на црква
5.7.2010 15:48:49   
baby mama
Јас многу сакав на Марков манастир да се венчаме. Ептен еубаво таму и има многу убав двор, ама некако не се орагнизиравме на време. 

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: избор на црква
5.7.2010 15:59:25   
Viktori
Јас не се венчав во црква, не ги крстев децата. Немам проблем со избор на црква user posted image (јас сум протестант, па неаме проблем со избирање, договорот е никаде и то user posted image )

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: избор на црква
5.7.2010 16:25:20   
vezilka RR
Ние се венчавме во Св. Богородица, карши МНТ. Баш и многи не размислувавме каде, туку дента кога решивме да закажеме, таа ни беше најблиску, а и саквме да е тука во центар блиску да не возиме по 100 километри дента..

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: избор на црква
6.7.2010 0:13:46   
niki
Јас сум по убедување атеист, иако сум крстена, венчана во црква, а и ќерка ми ја крстевме.
Избор на црква за мене е најбанална работа за која не вреди да се троши енергија во расправија која ќе била. Најлогично ми е да биде некоја која е најблиску до домовите на младенците, а не само заради црква да се поминуваат километри на денот од свадбата и додатно да се малтретираат и тие и гостите. Почитувам верници кои држат до храмот во кој обично одат, но сметам сосема безпредметно да се прави престиж од тоа каде церемонијата венчавка или крштевка  би била извршена, бидејќи вистинските верници се верници во душата, а не заради црквата во која одат.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: избор на црква
6.7.2010 0:23:14   
Боцко
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki
Јас сум по убедување атеист, иако сум крстена, венчана во црква, а и ќерка ми ја крстевме.
Избор на црква за мене е најбанална работа за која не вреди да се троши енергија во расправија која ќе била. Најлогично ми е да биде некоја која е најблиску до домовите на младенците, а не само заради црква да се поминуваат километри на денот од свадбата и додатно да се малтретираат и тие и гостите. Почитувам верници кои држат до храмот во кој обично одат, но сметам сосема безпредметно да се прави престиж од тоа каде церемонијата венчавка или крштевка  би била извршена, бидејќи вистинските верници се верници во душата, а не заради црквата во која одат.


потпис


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: избор на црква
18.11.2010 23:04:16   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Јас сум по убедување атеист, иако сум крстена, венчана во црква, а и ќерка ми ја крстевме.
Избор на црква за мене е најбанална работа за која не вреди да се троши енергија во расправија која ќе била. Најлогично ми е да биде некоја која е најблиску до домовите на младенците, а не само заради црква да се поминуваат километри на денот од свадбата и додатно да се малтретираат и тие и гостите. Почитувам верници кои држат до храмот во кој обично одат, но сметам сосема безпредметно да се прави престиж од тоа каде церемонијата венчавка или крштевка  би била извршена, бидејќи вистинските верници се верници во душата, а не заради црквата во која одат.


И јас сум атеист, но сум крстена и се венчав во црква. Кога се подготвувавме за свадба, го прашав мм дали би му пречело ако не се венчаме во црква. Тој е верник и сакаше да одиме во црква, многу му значеше. Решив да не се расправам за нешто толку неважно и се сложив. Тој ја одбра Св. Димитрија, па се совпадна некако дека и јас таму сум крстена и се направи меракот на мојата фамилија. И Филип ќе го крстиме, и тоа вопшто не ми пречи. Кога ќе порасне слободно може да одбере дали ќе биде атеист, христијанин, будист или муслиман, сеедно.user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?