|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Велигденски обичаи
7.4.2009 22:30:15   
Еца
Какви обичаи има во вашиот крај за нашиот голем празник Велигден?

Еве неколку од различни краеви на светот
- Во некои делови на Германија и Австрија на Велики Четврток се бојат јајцата зелени
- Словенските народи ги украсуваат Велигденските јајца со посебни златни и сребрени бои
- Полјаците и Украинците јајцата ги украсуваат обично, а одредени јајца украсуваат на посебен наачин и тие се нарекуваат пусанки_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Велигденски обичаи
8.4.2009 8:22:39   
emce
Jas eden del od jajcata gi farbam so luspi od kromid, i gi saram so vosok od sveka, i navistina interesni izleguvaat.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Велигденски обичаи
8.4.2009 9:28:34   
Еца
http://www.coolinarika.com/recept/farbanje-jaja-na-prirodan-nacin   еве уште еден начин на фарбање јајца со црвена зелка, навистина интересно

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот emce)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Велигденски обичаи
8.4.2009 9:30:29   
Еца
http://www.coolinarika.com/recept/uskrsnja-salvet-jaja-decoupage

http://www.coolinarika.com/recept/uskrsnja-tetovirana-jaja
< Поракaта ја уредил Elena -- 8.4.2009 9:34:12 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Велигденски обичаи
8.4.2009 11:06:53   
Emica
user posted image user posted image user posted image navistina prekrasni idei mi dade Elenauser posted image user posted image user posted image a jas obavezno gi saram so zelatin, ama ovaa godina ke napravam nesto i od ovauser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Велигденски обичаи
9.4.2009 20:06:50   
nina
кај нас во среда се вапцува едно јајце црвено а во четврток сите останати кои сте ги испланирале за вапцување а тоа кај нас е Крушево user posted image

(Одговор на членот Emica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Велигденски обичаи
10.4.2009 19:44:30   
Marta
Jas na Veliki cetvrtok farbam tri jajaca rano nautro vo 5, edno za gospo, prvoto i toa mi stoi cela godina so drugite dve. Ostanatite fi farbam vo sabota.

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Велигденски обичаи
10.4.2009 19:51:39   
mis.
Кај нас традиција е на велики петок да се оди на црква и се поминува под маса, а на масата се остава јајце и парички се бакнува и се поминува еднаш или 3 пати.Тоа го равје прави секој и старо и младо.Се зима тревка од масата се става под перница за здравје а во недела се бања со истата тревка.За немажените и неоженетите тој/таа што ќе го/ја сонат таа вечер додека тревката е под перница за тој/таа ќе се омажат. 

(Одговор на членот Marta)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Велигденски обичаи
10.4.2009 20:17:24   
Еца
И во Кратово е иста традиција, на Велики петок се оди во црква се носи цвеќе, се поминува под маса и се замислува желба.А свеќата што се држи додека се кружи околу црквата, треба да се однесе до дома неизгасена се става под перница и демек се сонува со кој/која ќе се земеш,нависитна интересни обичаи.А јас обавезно на Велики четврток станувам рано наутро фарбам едно црвено јајце за ГОСПОД и тоа ми стои цела година пред икона на Богородица.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Велигденски обичаи
11.4.2009 8:20:15   
Aleksandra
Otkako ke go ofarbate prvoto crveno jajce vo cetvrtok nautro zemete go jajceto i na decata dodoeka spijat se pominuva so jajceto po liceto kruzno tri pati i se veli zdravo, crveno i ubavo.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Велигденски обичаи
17.4.2009 15:49:57   
predrag
еве какво јајце вапцала една од членките на рингераја.рс user posted image user posted image user posted image
user posted image

< Поракaта ја уредил predrag -- 17.4.2009 15:50:12 >

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Велигденски обичаи
18.4.2009 10:44:13   
mitovska
jajceto e prekrasno,bravo,ova ke mi bide ideja za naredna godina,se nadevam ke se druzam so vas do togasuser posted image

(Одговор на членот predrag)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Велигденски обичаи
18.4.2009 12:28:06   
Еца
Да навистина јајцето е прекрасно,а за наредна година здравје ќе бидеме многу повеќе, па може да организираме и некоја награда за најубаво обоено и исшарано јајцеuser posted image user posted image user posted image е оваа идеја ќе ја запомнамuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mitovska)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Велигденски обичаи
11.3.2010 15:04:11   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Да навистина јајцето е прекрасно,а за наредна година здравје ќе бидеме многу повеќе, па може да организираме и некоја награда за најубаво обоено и исшарано јајцеuser posted image user posted image user posted image е оваа идеја ќе ја запомнамuser posted image

Еца јас само да е потсетам и да ти ја освежам меморијатаuser posted image Идеја која би било убаво да се реализира.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Велигденски обичаи
11.3.2010 15:08:42   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksandra

Otkako ke go ofarbate prvoto crveno jajce vo cetvrtok nautro zemete go jajceto i na decata dodoeka spijat se pominuva so jajceto po liceto kruzno tri pati i se veli zdravo, crveno i ubavo.


jas znam deka koga se banja deteto, vo vodata se stava crvenoto jajce i se macka na obravcinjta i se vika  zdravo,zivo,belo,crveno

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Велигденски обичаи
11.3.2010 15:09:51   
majka 79
sekoe podnebje si ima svoi obicai , koi vo sustina se isti

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Велигденски обичаи
29.3.2010 11:47:22   
milena.ars
Здраво на сите !
Би сакала да ве замолам да ми ја објасните постапката за боење на јајца затоа сто стварно не сум го правела тоа до сега .
Ме интересира колку време треба јајцето најпрво да се вари дали има некој трик за да не се распука ,односно дали се става нешто во водта додека се вари...итн
Ако не ви е тешко ве молам објаснете ми
Благодарам

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Велигденски обичаи
29.3.2010 12:06:51   
caci20
Jas sum cula deka se stava izgoreno kibritce. Se varat prvo, bar jas taka pravam, pa gi dovaruvam uste 2-3 min vo bojata dur ne dobijam nijansa. Edna zena kaj sto kupuvav jajca mi kaza deka belite ne izleguvaat crveni ubavo, a pak belite se odlicni za drugite boi. Jas si kupiv edna tabla mesana.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот milena.ars)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Велигденски обичаи
29.3.2010 12:11:12   
profesorica
јас лани фарбав бели јајца со бакам и ми испаднаа розеви.тоа првата тура.после офарбав пак други.

оваа година ќе земам онакви мрсни бои од пазар.само ќе ги сварам јајцата и ќе ги мачкам со нив.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Велигденски обичаи
29.3.2010 12:12:15   
arh_diz
Tuka e obicaj osven sto sebojat jajcata se pravi i kolac obavezno ili se kupuva .
I bojata se prodava isklucivo vo crkveni mesta nemoze da se najde vo sekoj market kako seto e slucaj kaj nas

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Велигденски обичаи
29.3.2010 12:16:55   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

http://www.coolinarika.com/recept/uskrsnja-salvet-jaja-decoupage

http://www.coolinarika.com/recept/uskrsnja-tetovirana-jaja

еца нешто не се во ред линковиве- вика страница ни је пронаџенаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Велигденски обичаи
29.3.2010 12:19:55   
Палешка РР
Јас на ринглата ставам железни парички и сол во водата...не ми пукаат многу. Белите јајца ги вапцувам во сите бои, а жолтите само црвени.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Велигденски обичаи
31.3.2010 9:42:28   
mother 29
дали ги спровирате под маса во црква, децата на Велики Петок?
кај нас дека е една црква за цел град ,има премногу гужва,колони-колони.јас изминативе две год.го носев до црква,палевме свеки и не го спровирав во гужвата.сега оваа год. е поголем и ке видиме дали ке начекаме малку  народ.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Велигденски обичаи
31.3.2010 9:46:56   
mis.
тоа ни е ритуал кој не го пропуштаме,се сеќавам како дете колку ми се допаѓаше тоа поминување под маса,едвај чекав.Немојте да заборавите и да си земете здтавец од црква.Како девојка,немажена го ставав под перница да го сонувам идниот маж

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Велигденски обичаи
31.3.2010 9:52:59   
mother 29
да,да ..и немојте да заборавите желба да си замислете во моментот кога поминувате под масаuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета


Еца

Што е она што во моментот ви фали?

дете (71%)

(29%)


Број на сите гласови: 14

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!