|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бурми
15.6.2009 15:08:18   
mami
какви бурми избравте? исти се двете или на мажот е нешто различна од вашата?

< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 16.6.2011 16:02:22 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: бурми
15.6.2009 15:16:14   
srnicka
nasite se isti, mesano belo so zolto zlato user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: бурми
15.6.2009 15:29:16   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

nasite se isti, mesano belo so zolto zlato user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: бурми
15.6.2009 22:37:15   
mami
нашите се бело злато, мат е основата а има изгравирано две линии кои се преплетуваат и демек тоа значело вечна љубов, е тој дел е сјаен...не очекував од мм да ја носи меѓутоа од свадбата наваму ја има извадено само кога се бања или работи нешто па да не ја изгребе

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бурми
17.6.2009 8:44:58   
Еца
Бурмите, односно венчалните прстени симболизираат вечност на брачната заедница, круг без прекин.Во старите времиња, венчалните прстени не симболизирале само љубов, туку исто така биле поврзани со способноста да се ,,заработуваат пари,,. Според молитвената книга на Едвард ВИ после зборовите ,,со овој прстен те венчавам,, следеле зборовите ,,ова сребро и злато ти го давам,,. Додека ги искажувал овие зборови младоженецот требало на невестата да и врачи одредена сума на златни и сребрени монети.

Денеска во некои земји во церемонијата на прстенувањето се вклучуваат и мали деца, блиски роднини на зетот или невестата, кои асистираат во церемонијалното разменување на прстените чувајќи ги на специјално изработено перниче.

Традицијата, иако се уште опстојува, некои ја менуваат со авангардни идеи, како што е случајот со музичката звезда Бијонси и раперот Џеј Зи кои склучувајќи го брачниот завет на мала приватна церемонија во Париз наместо венчални прстени си размениле тетоважи со нивните иницијали.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бурми
17.6.2009 8:48:53   
mami
Златни синџири кои сјаат на сонцето, не врзуваат за невек, ти си мој а јас само твоја..немој никогаш да посакаш да побегнеш од ова златно ропство

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бурми
17.6.2009 22:34:16   
Боцко
ние обајцата не носиме. немаме бурми. не ми треба прстен за да ме потсетува некому да бидам верен. ние живееме заедно од 1995 година а венчани сме во 2002, така што се е јасно.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бурми
17.6.2009 22:55:52   
Еца
Аха Боцко само ти мисли си, ма никогаш ништо не ејасно, туку далеку било од нас....user posted image user posted image user posted image Туку јас си ја носам бурмата мислам нека си знае секој дека сум си мажена, а тоа што маж ми не ја носи оправдано, алергичен е на златоuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бурми
18.6.2009 22:38:12   
katence
Nie imame no ne gi nosime,i dvajcata ne sme mnogu po prsteni.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бурми
28.7.2009 14:26:42   
mami
Додека баравме бурми се изнагледав секакви и се изнаслушав секакви имиња, не сум знаела дека бурмите имаат имињаuser posted image user posted image user posted image еве нашата се вика- Вечна љубов, а видивме една која се викаше Бред Питuser posted image user posted image user posted image леле луѓе па таа беше како лагер- едно прстенче па на него мали топчиња со растојание од 1 милиметар и одозгора уште едно прстенче- буквално лагер абе се утепавме од смеење со мм

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бурми
28.7.2009 16:42:00   
dani85
nasite se kombinacija na zolto i belo zlato. jas ja nosam a mm ne bidejki takva mu e rabotata sto ne moze da ja nosi. jas ja vadam samo koga rabotam nesto so testo za da ne se napravi necista

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Бурми
28.7.2009 16:48:39   
mimicka
Nasite se isti od belo zlato matirani  na sredinata. I dvajcata si gi nosime i si gi sakame mnogu bidejki se znak na nasata ljubov user posted image user posted image . Jas mojata nejkev do kasno da ja izvadam koga bev bremena pa na kraj od osmi mi otekoa prstite pa odvaj uspeav da ja izvadam user posted image .

(Одговор на членот dani85)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Бурми
28.7.2009 19:57:01   
Палешка РР
Мене ми се појави некоја алергија на прстот каде носев бурма, па едвај ја извадов. user posted image
И овие неколку денови ми е неубаво без неа. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Бурми
28.7.2009 20:51:04   
niki
So temava me potsetivte kolku e romanticen mm, imav zaboraveno.
Nabrzinka kupivme burmi, vecerta pred registriranjeto vo maticno, ovde vo Gr se razmenuvaat burmi vo maticno. I rekovme ke gi kupime taka radi reda, nema da gi nosime. Arno ama vecerta na vecerata imavme pokaneto desetina prijateli i im gi pokazuvavme burmite, ne zezaa demek sme se vrzale za navek i taka natamu i sve toa mu se vide ubavo na mm. Nakaj doma mi vika ke gi nosime burmite i dvajcata se dodeka sme zaedno, edinstveno ako se razdelime moze da gi izvadime i taka bidna, seuste gi nosime i skoro nikogas ne gi vadime i dvajcata, do koga ke vidime.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: бурми
28.7.2009 22:06:56   
***Lide***
nie imame isti burmi zaedno si gi biravme i gi nosime user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: бурми
20.8.2009 11:38:51   
profesorica
Нашите бурми се исти само на мм е дпло поголема од мојата, дебели прстиuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image , а инаку жолто злато се а на краевите со линии е разграничено белото злато.и одвнатре секоја е изгравирана со името на брачниот партнер и датумот на венчавката.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: бурми
20.8.2009 12:58:12   
penelopa
Nie imame burmi od belo zlato...lele kolku nemoževme da se odlučime kakvi da zememe...sto pati bevme probuvavme i na kraj zemavme odnostavni so edna linija na sredinata, a na mojata imam 3 briljanti...na vnatrešnata strana se izgravirani našite iminja....skapo gi plativme ali se isplatešeuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: бурми
25.9.2009 11:35:55   
mami
колку ми е криво што кога ги купувавме ни река дека неможе да ни изгравираат имиња од внатрешна странаuser posted image ама здравје за некоја екстра годишница ке си ги изгравираме

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: бурми
9.10.2009 9:49:27   
mami
Барала злато во реките за да направи бурми за својата венчавка user posted image
user posted image Хобито и пасијата да бара злато по британските реки на Дејзи Туркети Ропер и помогнало да заштеди пари и самата да пронајде злато од кое подоцна биле изработени прстените за нејзината венчавка, пренесува МИА.

Туркети, 25-годишна студентка од Лидс и татко и' со години бараат злато по реките на Шкотска и на Велс.  Златото што го најдов го чував сиве овие години. Сакав да го употребам за изработка на бурми за мојата венчавка и мислам дека не можев да направам ништо поромантично од ова - вели таа.Откако го сретнала Мартин Ропер, својот иден сопруг, Дејзи се обидела и него да го запознае со убавините на златото во реките. Заеднички барале злато неколку години за да го надополнат количеството што им недстигало за изработка на двете бурми.

- Последното зрно злато го најдовме во текот на престојот во Велс. Навистина беше романтично да престојуваш во преубавата природа и да се движиш по бистрите води барајќи злато за нашите бурми. Поубава подготовка за венчавката не можев да замислам - вели Дејзи.Собраниот скапоцен метал идните младенци го однеле кај златар, кој од него направил две бурми, од кои секоја вреди 800 евра.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: бурми
9.10.2009 10:22:36   
ripce
Цепкајќи низ сликите во компјутер најдов слика од нашите бурми
user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: бурми
9.10.2009 10:59:02   
penelopa
Mojata burba e od belo zlato so tri briljantiuser posted image ...hmmm nikako ne možam slika da stavamuser posted image

< Поракaта ја уредил penelopa -- 9.10.2009 11:01:40 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: бурми
9.10.2009 11:52:51   
mother 29
бело злато,со изгравирани иницијали и датумот на внатрешната страна

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: бурми
9.10.2009 12:25:59   
Весна
Е не знам кој на која рака ја носи. Нели имаше нешто ко католиците ја носеле на левата, а православците на десна рака.
А симболиката зашто токму се става бурма на лева рака и зашто токму на до-малиот прст е затоа што на тој прст завршувале артеријата-вената-капиларите кои почнувале од срцето. user posted image Баш фина симболика, нели?! (колку и да е неточна user posted image )
Инаку, бурмите и на двајцата ни се исти, бело злато со вдлабната линија на средината, плус и на двајцата ни се првите прстени што воопшто ги ставаме на рака, и плус и плус и двајцата често ги вадиме те кога се бањаме или кога работиме нешто. Ау, па чек, па јас имам и веренички user posted image . Мноооогу нежна и блесава изработка е (и тој бело злато). user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: бурми
9.10.2009 14:41:45   
mis.
Нашите се исти од жолто злато во редина матирани.Јас го носам на десната рака на прстот кој е до малиот.Мм ја носи во фиока,работата не му дозволува носење на прстени,нараквици.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: бурми
10.10.2009 11:58:16   
profesorica
Еве ги нашите бурми комбинација од бело и жолто злато и изгравирани одвнатре.

user posted image

user posted image



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?