|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Аноргазмија
9.3.2010 15:53:08   
BEBICA
Што е тоа аноргазмија?

Аноргазмијата е многу честа појава. Тоа е термин со кој се означува неспособност за достигнување оргазам и покрај доволна сексуална стимулација.Околу 15% од жените признаваат дека имаат проблеми со достигнувањето на оргазам, а 10% од жените во Америка никогаш не го почувствувале задоволството на оргазмот. Дури и жените кои што можат да ја достигнат врвната точка, достигнуваат оргазам во 50-70% од случаите.


Симптоми и типови на аноргазмија


Примарна аноргазмија. Тоа значи дека никогаш не сте доживеале оргазам. Секундарна аноргазмија. Овој тип на аноргазмија значи дека порано сте го достигнувале „врвот“, но сега имате потешкотии. Ситуациона аноргазмија. Тоа значи дека можете да доживеете оргазам само во одредени ситуации како орален секс или мастурбација. Овој тип на аноргазмија е многу застапен меѓу жените. Дури 70% од жените достигнуваат оргазам само со стимулација на клиторисот, а не за време на сексуален однос.

Причини за појавата на аноргазмија Доживувањето на задоволството од оргазмот е комплексна реакција на многу физички, емоционални и психолошки фактори.
  • Физички причини: Алкохолот и дрогата. Една чаша вино може да ве опушти и разнежни, но консумирањето на повеќе алкохол може да ви ја намали способноста да достигнете оргазам. Дрогата е штетна не само за вашето здравје, но и за вашиот сексуален живот.Болест. Секоја болест може да влијае негативно врз способноста на достигнете оргазам, вклучувајќи ги и дијабетесот и мултиплекс склерозата. Гинеколошките операции исто така можат да ви попречат да го доживеете врвот.Процесот на стареење. Како што стареете, така промените во вашето тело си го покажуваат своето влијание врз сексуалноста. Опаѓањето на нивото на естрогени, во периодот на менопауза, влијае лошо врз способноста за достигнување на оргазам. Ниското ниво на овој хормон ја намалува чувствителноста на клиторисот, брадавиците на градите и кожата.
  • Психолошки причини: Културните и религиозните верувања;Стресот и финансиските можности;Срамот;Чувството за вина од уживањето во сексот;Ментални проблеми како депресија и нервоза.
  • Проблеми во врската: Отсуство на врска со партнерот;Нерешени проблеми и несогласувања;Отсуство на комуникација за сексуалните желби на двата партнери;Отсуство на доверба и изневера.
    Совети Фактот дека не можете да достигнете оргазам може да предизвикува стрес за вас и вашиот партнер. Ако постојано се концентрирате само на тоа, проблемот може да се влоши. Запомнете дека сексуалните техники и пози кои ги користите, немаат многу врска со достигнувањето на врвната точка. Нема магичен метод по кој ќе достигнете оргазам. Обидете се подобро да го запознаете своето тело и да употребувате различни начини за сексуална стимулација. Мастурбацијата може да ви помогне да откриете кои допири ви помагаат да достигнете до врвот и таа информација да ја споделите со својот партнер. Ако не се чувствувате пријатно да го правите тоа сама, истражувајте заедно со својот партнер.


    _____________________________

    Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.
  • Непосредна врска до пораките: 1
       RE: Аноргазмија
    9.3.2010 18:23:36   
    Палешка РР
    Пу, пу, скраја да е од мене user posted image

    _____________________________

    When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

    (Одговор на членот BEBICA)
    Непосредна врска до пораките: 2
       RE: Аноргазмија
    9.3.2010 19:15:48   
    ananikol
     


    user posted image user posted image user posted image user posted image  Tolku uplasena ne te imam procitano do segauser posted image user posted image user posted image

    (Одговор на членот Палешка РР)
    Непосредна врска до пораките: 3
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 9:20:48   
    evgenija
    Me trognuvaat vakvi temi- znaete veke zosto. Pa ke vi kazam deka mojot problem si go najdov vo postot na Bebica- situaciona anorgazmija. Imano mene mi treba tocen dopir i kilik na mestoto za da doziveam orgazam, inaku ne...Poveke e kako eno ubavo cuvstvo na ispolnetost, ljubov, neznost- no onoj vrv ne doaga bas lesno...

    (Одговор на членот ananikol)
    Непосредна врска до пораките: 4
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 9:26:20   
    BEBICA
    Ja znam deka ima dosta zeni koi imaat vakov problem, za do dusa jas go nemam.No ima zeni koi ne sakaat ni da priznaat posto se sramat duri postojat i zeni koi cel zivot ne doziveale orgazam.user posted image user posted image user posted image

    _____________________________

    Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

    (Одговор на членот evgenija)
    Непосредна врска до пораките: 5
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 9:53:42   
    profesorica
    немам проблеми од овој тип-фала богу!!!

    _____________________________

    Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

    (Одговор на членот BEBICA)
    Непосредна врска до пораките: 6
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 10:14:37   
    mother 29
    овие жени навистина имаат проблем и можеби се срамат и им е неугодно да си го признаат проблемот!им треба подршка и разбирање.....гледам дека тешко ги добила единствената, што се осудила да го сподели проблемот........па и нормално ,доколку се исчита темата од почеток ......
    јас ова би го поврзала со темата...колку рреме се обидувате да останете бремена?

    1 пост.се обидуваме 1 година..
    2 пост.пу,пу... ние таков проблем, фала богу ,немамеuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

    п.с.не прозивам никој со мојот пост,што по default  се случува многу често на форумот ,веднаш да се почне со "бранење на своето мислење"..туку сакам да ја насочам темата во друг смер!


    (Одговор на членот profesorica)
    Непосредна врска до пораките: 7
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 10:19:18   
    profesorica
    во право си кате, јас лично познавам такви жени и знам дека им е тешко, но мислам дека не е само проблемот во нив туку и во нивните сексуални партнери.имано мажот е тој кој што треба да се заангажира за успех на тоа поле кај жената.можеби грешамuser posted image

    _____________________________

    Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

    (Одговор на членот mother 29)
    Непосредна врска до пораките: 8
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 10:42:07   
    niki
    ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

    овие жени навистина имаат проблем и можеби се срамат и им е неугодно да си го признаат проблемот!им треба подршка и разбирање.....гледам дека тешко ги добила единствената, што се осудила да го сподели проблемот........па и нормално ,доколку се исчита темата од почеток ......
    јас ова би го поврзала со темата...колку рреме се обидувате да останете бремена?

    1 пост.се обидуваме 1 година..
    2 пост.пу,пу... ние таков проблем, фала богу ,немамеuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

    п.с.не прозивам никој со мојот пост,што по default  се случува многу често на форумот ,веднаш да се почне со "бранење на своето мислење"..туку сакам да ја насочам темата во друг смер!




    Се поклонувам на постовuser posted image

    Многу често и се откажувам од коментирање на вакви теми баш поради тие пу, пу постови. Испаѓа дека сите нормално и фино функционираат а некој кој има проблем ко да е фрик чувај боже.

    Јас на пример проблем со ова имав кога станав сексуално активна, во првите неколку години. И знам дека и многу мои другарки поминуваа низ истото. И сум скоро сто посто сигурна дека во некој период од животот секоја жена од различни причини се соочува со ваков или сличен проблем, но главно поради патријахалното воспитување тоа останува затворено во спалната соба.
    Изјавите на жени кои цел живот го поминале со еден партнер и никогаш никаков проблем немале ми се многу нереални и неискрени. Нормално неможам да очекувам секој некој за се тука да си ја отвара душата и се да изнесува, но бар ако немаме или несакаме нешто да признаеме тогаш темите нека се остават за тие што имаат.

    За евгенија, мене ми помогна моето психичко ослободување од се што ме тераше да се стегам. Прифаќање на сексуалноста како нормална појава и игнорирање на се што тоа го негира. И мислам дека ти пишуваше за некои лоши искуства кои си ги имала како мала (немој да се лутиш ако те имам помешано со некоја друга) но и тие и те како влијаат аноргазмијата да ти се случува и секако треба да најдеш некој начин да ги надминеш и оставиш во минатото за да и овој проблем го надминеш.


    _____________________________

    Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

    (Одговор на членот mother 29)
    Непосредна врска до пораките: 9
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 10:42:13   
    fantom
    A mozebi pa i zenata treba da se zaangazira malku a ne odma vo mazot da go barate problemot.Vie znaete kako se oseka maz koj sto ne uspeal da i pruzi zadovolstvo na zenata?Grozno!!!
    I sto ako toj maz se napravil za da dozivee zenata zadovolstvo a bez uspeh?I sto ako kaj druga zena istiot maz predizvikuva po 2-3 orgazmi pri samiot cin?
    Znaci zborot mi e deka treba i samata zena da si se preispita i da se zaangazira malku poveke,pa kraj kraeva i profesionalna pomos da pobara od strucnjak.
    A inaku da,se slozuvam deka i nekoi mazi ne si ja rabotat rabotata kako so treba user posted image user posted image user posted image

    (Одговор на членот profesorica)
    Непосредна врска до пораките: 10
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 10:59:18   
    niki
    ИЗВОРНА ПОРАКА: fantom

    A mozebi pa i zenata treba da se zaangazira malku a ne odma vo mazot da go barate problemot.Vie znaete kako se oseka maz koj sto ne uspeal da i pruzi zadovolstvo na zenata?Grozno!!!
    I sto ako toj maz se napravil za da dozivee zenata zadovolstvo a bez uspeh?I sto ako kaj druga zena istiot maz predizvikuva po 2-3 orgazmi pri samiot cin?
    Znaci zborot mi e deka treba i samata zena da si se preispita i da se zaangazira malku poveke,pa kraj kraeva i profesionalna pomos da pobara od strucnjak.
    A inaku da,se slozuvam deka i nekoi mazi ne si ja rabotat rabotata kako so treba user posted image user posted image user posted image


    Ангажман мора да има од двете страни и разбирање и разговор и толеранција и искреност меѓу партнерите.
    И не се сложувам дека некои мажи или жени не си ја работат работат како што треба, туку прават онака како што мислат дека треба, оној другиот кому нешто не му прија треба да каже што не му одговара и што му одговара. Јас не верувам дека некој е толку талентиран па може некому така од ракав да му погоди што сака и како сака. Навистина постојат луѓе кои се покомпатибилни, но незначи дека на нив без никаков труд се им оди подмачкано.


    _____________________________

    Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

    (Одговор на членот fantom)
    Непосредна врска до пораките: 11
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 11:02:59   
    tereza
    Јас во првите 2 врски кои траеа по 7-8 месеци иако имав односи,поим немав како е да се доживее оргазам,зборувам за возраст од мои 20 години, а партнерите тоа сигурно и го чувствувалеuser posted image е сега кога сум во тригодишна врска и малку позрела многу ми е појасно како се одвиваат работите,на почетокот на врската не се опуштав доволно,мислите ми летаа,итн...но сега веќе е поинаку,можам на прсти да избројам колку пати не сум  достигнала оргазам,но се случило.Но,сега знам многу повеќе за себе и за мојот партнер,што мене ме стимулира и ми годи,а и тоа што него го возбудува,тоа се постигнува со зборување отворено,психичко ослободување,без срам за сексуалноста...

    (Одговор на членот fantom)
    Непосредна врска до пораките: 12
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 12:12:14   
    Боцко
    ИЗВОРНА ПОРАКА: fantom
    A mozebi pa i zenata treba da se zaangazira malku a ne odma vo mazot da go barate problemot.Vie znaete kako se oseka maz koj sto ne uspeal da i pruzi zadovolstvo na zenata?Grozno!!!
    I sto ako toj maz se napravil za da dozivee zenata zadovolstvo a bez uspeh?I sto ako kaj druga zena istiot maz predizvikuva po 2-3 orgazmi pri samiot cin?
    Znaci zborot mi e deka treba i samata zena da si se preispita i da se zaangazira malku poveke,pa kraj kraeva i profesionalna pomos da pobara od strucnjak.
    A inaku da,se slozuvam deka i nekoi mazi ne si ja rabotat rabotata kako so treba user posted image user posted image user posted image


    потпис. браво за мислењава.

    ако нема прво взаемна доверба се друго паѓа во вода. нам ни требаше долго време да стигнеме до целта, која и покрај сите напори сега е ситуациона. но и тоа е подобро од ништо. понатаму, треба отвореност кон сексот и желба за истражување и експерименти зашто никој не се родил учен. сосем сум сигурен дека ќе се најде поза или начин кој ќе пружи задоволство за обата партнера. се на се, треба бе табуа и отворено да се разговара за состојбите и двајца разумни партнери кои се сакаат скоро секогаш ќе најдат решение.


    _____________________________

    Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

    (Одговор на членот fantom)
    Непосредна врска до пораките: 13
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 12:22:58   
    profesorica
    ИЗВОРНА ПОРАКА: fantom

    A mozebi pa i zenata treba da se zaangazira malku a ne odma vo mazot da go barate problemot.Vie znaete kako se oseka maz koj sto ne uspeal da i pruzi zadovolstvo na zenata?Grozno!!!
    I sto ako toj maz se napravil za da dozivee zenata zadovolstvo a bez uspeh?I sto ako kaj druga zena istiot maz predizvikuva po 2-3 orgazmi pri samiot cin?
    Znaci zborot mi e deka treba i samata zena da si se preispita i da se zaangazira malku poveke,pa kraj kraeva i profesionalna pomos da pobara od strucnjak.
    A inaku da,se slozuvam deka i nekoi mazi ne si ja rabotat rabotata kako so treba user posted image user posted image user posted image


    а што велиш на ова: маж кој што само гледа да си заврши работа и потоа не сака да ја задоволи жената (тука милслам на орално)- мислам кога веќе не успеал вагинално треба да се потруди орално нели???? а тој само ќе си се заврте на друга страна од креветот и ќе си заспие.имам многу другарки со ваков проблем.а што да кажат тие????

    или изјава од маж:јас не л... каде што сум е...извинете на вулгарноста.но пред 2-3 дена ја чув изјавата и многу ме изиритира.user posted image user posted image user posted image


    _____________________________

    Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

    (Одговор на членот fantom)
    Непосредна врска до пораките: 14
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 12:28:32   
    Боцко
    ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica
    а што велиш на ова: маж кој што само гледа да си заврши работа и потоа не сака да ја задоволи жената (тука милслам на орално)- мислам кога веќе не успеал вагинално треба да се потруди орално нели???? а тој само ќе си се заврте на друга страна од креветот и ќе си заспие.имам многу другарки со ваков проблем.а што да кажат тие????
    или изјава од маж:јас не л... каде што сум е...извинете на вулгарноста.но пред 2-3 дена ја чув изјавата и многу ме изиритира.user posted image user posted image user posted image


    срамота. таков маж не ја заслужува таа жена. многу логично би било таа да се запраша што видела во него, нели?


    _____________________________

    Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

    (Одговор на членот profesorica)
    Непосредна врска до пораките: 15
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 12:31:44   
    profesorica
    се чудам само како може да постојат такви мажи?????

    па во сексот не сакам да имам ограничувања, оралниот секс е нешто што го правам наизменично, пред, за време на и по чинот а не некој да не ограничува???

    мислам дека ваквите незадоволени жени не треба да си дремат и молчат кога веќе имаат покрај себе маж што не е заинтересиран да ги задоволи.


    _____________________________

    Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

    (Одговор на членот Боцко)
    Непосредна врска до пораките: 16
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 12:35:45   
    mother 29
    јас мислам дека  проблемите кај овие жени се повеке  од психолошки аспект отколку проблем со физичкото делување и задоволување.

    (Одговор на членот profesorica)
    Непосредна врска до пораките: 17
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 12:39:09   
    profesorica
    има и такви и такви.

    многу е битно жената да е опуштена и да не мисли на работи што само таа може да ги смисли.


    _____________________________

    Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

    (Одговор на членот mother 29)
    Непосредна врска до пораките: 18
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 12:47:12   
    Cacko
    jas koga sum premorena mi se slucuva vakov problem,i zatoa izbegnuvam togas sex ili pak barem na mm mu pruzam zadovolstvouser posted image posto si znam koga ne biva ne biva

    (Одговор на членот profesorica)
    Непосредна врска до пораките: 19
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 13:13:59   
    majka 79
    vo kontekst na temata se setiv na filmot "Amerikanski zigolo " so Ricard Gir.
    koga toj kazuva deka se cuvstvuva sreken i zadovolen koga povozrasna zena koja bila so nego gozivuva orgazam koj so godini ,godini ne go doziveeala. za toj moment vredi da se zivee, koga ja gleda kako placi od sreka.

    za sebe si mozam da kazam deka mnogu retko ne sum doziveala orgazam, itoa po moja vina od nedovolna zainteresiranost ili opustenost.

    (Одговор на членот Cacko)
    Непосредна врска до пораките: 20
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 14:12:13   
    fantom
    ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

    се чудам само како може да постојат такви мажи?????

    па во сексот не сакам да имам ограничувања, оралниот секс е нешто што го правам наизменично, пред, за време на и по чинот а не некој да не ограничува???

    мислам дека ваквите незадоволени жени не треба да си дремат и молчат кога веќе имаат покрај себе маж што не е заинтересиран да ги задоволи.


    (Одговор на членот profesorica)
    Непосредна врска до пораките: 21
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 14:22:50   
    fantom


    па во сексот не сакам да имам ограничувања, оралниот секс е нешто што го правам наизменично, пред, за време на и по чинот а не некој да не ограничува???


    Potpis.Bravo!Taka trebauser posted image user posted image user posted image
    A sto velis ti na ova?
    Se utepuvam od lizenje jazikot mi otrpnuva a taa ni da mrdne ni da pisne.Pa bogami skafot da zemam da go lizam ima da se pomrdne a taa neuser posted image user posted image user posted image
    Znaci kako sto rece nekoj pogore treba obostrana zelba i napor za da bide se ok,a ne da se obvinuva mazot ili nekoj drug,treba site faktori da gi pogledneme.Kraj kraeva pa ako ne biva nikako,mozebi so drug partner ke bide,mozebi ne e toj vistinskiot i ne se dozivuva pravoto zadovolstvo.
    E sega znam deka ne e taka ednostavno da se probuva so drug,neli brak,pa deca moralni normi ova ona...Ama pa zatoa denes si imame pomodarstvo-svaleri,pa neka kaze nekoja takvo iskustvo,ta neli ovoj forum e za otvoreno da si gi kazuvame problemite.
    Ajde bas sakam da vidam dali ke ima nekoja iskrena koja ke si priznae deka so maz i ne dozivuva orgazam a so drug da?!Cisto sumnjam toa da se sluci,moze samo kritiki da ocekuvam posle ova ama barem sum iskren......

    (Одговор на членот profesorica)
    Непосредна врска до пораките: 22
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 14:30:48   
    niki
    ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica



    а што велиш на ова: маж кој што само гледа да си заврши работа и потоа не сака да ја задоволи жената (тука милслам на орално)- мислам кога веќе не успеал вагинално треба да се потруди орално нели???? а тој само ќе си се заврте на друга страна од креветот и ќе си заспие.имам многу другарки со ваков проблем.а што да кажат тие????

    или изјава од маж:јас не л... каде што сум е...извинете на вулгарноста.но пред 2-3 дена ја чув изјавата и многу ме изиритира.user posted image user posted image user posted image



    Овие изјави јас ги припишувам на мажи кои единствена цел имаат да пишуваат рецки и се незрели за моногамна на долги релации врска и се сложувам со Боцко дека жените кои имаат такви покрај себе треба да се запрашаат што бараат со нив и што гледаат во нив.
    И друго, ако не успеал мажот да ја задоволи жената вагинално не значи дека има обврска тоа да го направи во тој момент на некој друг начин по секоја цена дури и ако тоа за него претставува непријатност. Мислам ако ние жените можеме да кажеме не за анален секс, за групен, за тројка или за што се нешто се буниме и не ни одговара можат и мажите. Поентата е да се најде решение жената да доживее оргазам вагинално, а не да се бараат алтернативи за вагиналниот секс. Мажите се исто луѓе од крв и месо како и жените и неможат да бутаат до бескрај дур не ја задоволат партнерката која од друга страна може да има и некој психолошки проблем кој ја спречува да ужива докрај.


    _____________________________

    Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

    (Одговор на членот profesorica)
    Непосредна врска до пораките: 23
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 14:33:15   
    profesorica
    user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image фантом за постов. во право си за во твојот случај но сега друго ќе ти кажам. па добро бре ако тебе ти отрпнува ј... а таа си молчи па прашај ја како сака што сака, длаи нешто не и чини, разговарајте, ДОГОВОР КУЌА гради.јас кога не ми е нешто ок си кажувам и си барам- јас сум си многу захтевна особено на сексуално поле, и можеби на други им е срам да зборуваат но јас сум на тоа поле многу отворена.

    _____________________________

    Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

    (Одговор на членот fantom)
    Непосредна врска до пораките: 24
       RE: Аноргазмија
    10.3.2010 14:42:12   
    profesorica
    ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

    ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica



    а што велиш на ова: маж кој што само гледа да си заврши работа и потоа не сака да ја задоволи жената (тука милслам на орално)- мислам кога веќе не успеал вагинално треба да се потруди орално нели???? а тој само ќе си се заврте на друга страна од креветот и ќе си заспие.имам многу другарки со ваков проблем.а што да кажат тие????

    или изјава од маж:јас не л... каде што сум е...извинете на вулгарноста.но пред 2-3 дена ја чув изјавата и многу ме изиритира.user posted image user posted image user posted image



    Овие изјави јас ги припишувам на мажи кои единствена цел имаат да пишуваат рецки и се незрели за моногамна на долги релации врска и се сложувам со Боцко дека жените кои имаат такви покрај себе треба да се запрашаат што бараат со нив и што гледаат во нив.
    И друго, ако не успеал мажот да ја задоволи жената вагинално не значи дека има обврска тоа да го направи во тој момент на некој друг начин по секоја цена дури и ако тоа за него претставува непријатност. Мислам ако ние жените можеме да кажеме не за анален секс, за групен, за тројка или за што се нешто се буниме и не ни одговара можат и мажите. Поентата е да се најде решение жената да доживее оргазам вагинално, а не да се бараат алтернативи за вагиналниот секс. Мажите се исто луѓе од крв и месо како и жените и неможат да бутаат до бескрај дур не ја задоволат партнерката која од друга страна може да има и некој психолошки проблем кој ја спречува да ужива докрај.



    Ники а што кога не се работи за двојка во врска тука за брачни партнери??? значи неможе туку така да се мењаваат партнери.освен тоа сметам дека жената особено нејзината интима е природен афродизијак за мажот, така што не разбирам како може еден маж да се гади од својата жена.во ред немора секој пат по deault da ја задоволи орално ако не успеал вагинално но сепак може да се потруди и се ориентира на потребите на жената


    _____________________________

    Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

    (Одговор на членот niki)
    Непосредна врска до пораките: 25
    Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
    Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
    Оди на:






    Анкета

    Носот.
    пеперутка16

    Како го чистите носот на малите деца?