|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Анксиозност
28.4.2010 19:47:04   
jana mk
Dodeka cepkav po forumite dojdov na ideja da ja otvoram ovaa tema, zatoa sto razgledav i ne najdov nisto slicno , jas veke 1 godina se boram so zloto nareceno anksioznost i mnogu mi pomagaat vakvi forumi kade sto si davame megusebna podrska , no dosega ne naidov na forum kaj sto moze da pisuvas na makedonski jazik ,dokolku ima nekoj koj pominal ili pominuva niz takov period vo zivotot ,mozeme da si razmenuvame iskustva i da se druzime ,sepak nie koi sto sme od makedonija mozeme i da razgovarame za iskusta kaj nasi lekari, dodeka na forumite od bivsite yu republiki za nas makedoncite go nema toa......Pozdrav na site koi sakaat da ni dadat podrska bez razlika dali i tie se anksiozni ili ne .....

< Поракaта ја уредил Julie -- 28.4.2010 19:56:14 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Анксиозност
28.4.2010 19:53:03   
haley
Добро, па дај кажи нешто за тебе, што знаеш за ова што те наведе на оваа тема..
еве јас на пр. од неанксиозна особа станав ептен анксиозна.
при тоа и стрес .. и на крај ужас :)
причина за се тоа (кај мене)  неорганизираност



< Поракaта ја уредил Julie -- 28.4.2010 19:56:27 >

(Одговор на членот jana mk)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Анксиозност
28.4.2010 19:54:36   
Julie1
Здраво Јана Мк... Се согласувам со твојот став за помошта на форумите во тешки моменти на нашиот живот, и секако и вомоменти на анксиозност...Ова е нешто што го најдов на Википедиа за Анксиозност, но убаво би било од твое искуство да кажеш нешто повеќе за анксиозност.. Сигурна сум дека на РР ќе имаш свое катче кое ќе биде од твоја помош во борбата со анксиозноста...

Една од компонентите на стравот е посебната состојба во која ние предвидуваме Што Ќе се случи антиципирајЌи страв. Тоа е некој вид ситуација на иднината. Оваа антиципација на претстојната физичка, психичка и социјална опасност најчесто се доживува како анксиозност, како опШта возбуденост, како трепет, како нејасен страв, страв без очигледен надвореШен повод. Поимот анксиозност често се поистоветува со поимот страв. Но постојат разлики Што произлегуваат:
а) од изворот на опасноста која се заканува да го наруШи телесниот, психичкиот и социјалниот интегритет на личноста.
б) од времетраењето Се мисли дека кај стравот опасноста е рационална, бидејЌи објектот или појавата свесно се перцепираат и можат да се идентификуваат додека кај анксиозноста не постои свесно перциран објект или извор на појавата Што предизвикува опасност. Изворот на опасноста е во чувството на очекувањето да се случи неШто неШто непријатно, неШто опасно. "Неограничените можности за замислување на идните појави", како Што велат Креч и Крачфилд, ни пружат непресуШно "гориво" за аксиозност. Но изворот на опасноста може да биде и во самата личност. што се однесува до времетраењето Што ги прави различни стравот и анксиозноста, се мисли дека стравот редовно трае кратко и исчезнува во моментот Што ги прави рзлични стравот и анксиозноста, се мисли дека стравот редовно трае кратко и исчезнува во моментот кога заплаШениот ја совладува или ја избегнува опасноста. Анксиозноста по правило е долготрајна и таа се повторува почесто, независно од просторот и времето. Според Х.ИнглиШ и А.ИнглиШ (Х.Енглисх и А.Енглисх, 1972) Анксиозноста е една непријатно емоционална состојба, во која една сегаШна и континуирана силна желба или нагон изгледа веројатно дека Ќе ја промаШи својата цел; тоа е фузија на страв со антиципација на идно зло. Неизвесниот исход ( на пример. Од натпреварот), е главна причина за трепет, страв, загриженост, возбуденост се само врв од брегот кој не се гледа, бидејЌи има свои корени во самосвеста (селф цонцепт) и во самооценувањето, а манифестно се пројавува во несигурноста, во губењето на самодовербата.

< Поракaта ја уредил Julie -- 28.4.2010 19:55:07 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот jana mk)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Анксиозност
28.4.2010 22:03:34   
jana mk
Pak jas heheeh, pozdrav haley i julije eve edna stranica kade mnogu dobro ima opisano se za Анксиозност/ovoj sajt pomognal na mnogu luge i seuste pomaga , jas licno go citam pred spinje sekoja vecer zaspijam i pobrzo i polesno ........znaci bukvalno se sto tamu e napisano za anksioznosta e tocno ....jas od moeto iskustvo so ova sostojba , ja narekuvam sostojba zatoa sto anksioznosta ne se definira kako bolest tuku kako vremena sostojba , taka veli i mojot doktor jas so eden zbor bi ja opisala anksioznosta PEKOL , ama iskreno veruvam i se nadevam deka eden den ova za site koi ja oset_ile ovaa set_uacija ke bide samo kako eden los son, najvazno za nas anksioznite luge e da ima nekoj koj ke ne bodri sto poveke pozitivni luge okolu nas....

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 8.5.2012 21:41:07 >

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Анксиозност
29.4.2010 11:02:52   
kiki_riki
user posted image za temata, donekade se prepoznavam vo ova, me interesira dali ovaa sostojba e povrzana so genetski predispozicii i dali e "zarazna" ne vo bukvalna smisla no dali anksioznata osoba moze na nekoj nacin da vlijae (pred se verbalno) na doveduvanje blizok vo vaklva sostojbauser posted image

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот jana mk)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Анксиозност
29.4.2010 12:07:28   
jana mk
Dobar den na site, eve nakratko da odgovoram na kiki riki , znaci sekoj sto pominuva niz anksioznost prethodno uste kako dete bil mnogu plasliv ili imal mnogu stresni setuacii vo zivotot pa go dovele do ova sostojba, jas za zal gi imav i dvete predispozicii mnogu bev plasliva kako dete od temnici od toa da spijam sama, pokasno imav i nekolku losi godini vo zivotot i ete malku po malku dojdov do anksioznosta , no za sreka vo celata nesreka e sto anksioznosta ne e bolest pa mozes sam da se izvadis od nea , so mnogu volja i so malku pomos od dr ,jas pijam i asentra za podobruvanje na seroxsatot(hormonot za sreka) znaci ova ne e bolest , tuku ednostavno nie anksioznite mnogu poveke se plasime od toa nedaj boze da staneme vakvi ili onakvi a sansite za da poludime se ednakvi i za nas i za neanksioznite samo sto nie se plasime od toa i go svakame na malku iskriven nacin , dodeka neanksioznite ne ni razmisluvaat na taa tema , a jas mislam od moe iskustvo deka ne vlijaat negativno tie luge nitu od niv mozes da stanes takov kako tie, zatoa so nie sme sosem normalni(so mnogu poveke strav kon zivotot) jas koga sum izlezena ili koga sum kaj prijateli jas ja zaboravam mojata anksionost znaci si ja okupiram potsvesta so drugi raboti , no zatoa koga sum sama a posebno koga ne sum angazirana sam si gi predizvikuvas stravot i panikata sto bi bilo koga bi bilo.....hehehe jas nekogas sama na sebe si se smeam ama toa e sto e moram da bidam jaka imam malo dete na koe doprva mu trebam pa taka se bodram i samata i so pomos na forumi razgovaram so luge koi nitu gi znam nitu se mi bliski koi go imaat istiot problem, nesakam so nikoj moj licen prijatel da razgovaram na ovaa tema zatoa sto kaj nas znaete kako e deka ako kazes si posetil psihijatar mislat deka si lud ili si otisol a toa mene najmalku mi treba izolacija.....pozdrav na site .....dokolku nekoj go ima istiot problem bi sakala da razmenime iskustva i da se druzime ovde.....

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Анксиозност
1.5.2010 15:07:08   
jana mk
SREKEN PRAZNIK .....obavo pominete go denot ...

(Одговор на членот jana mk)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Анксиозност
1.5.2010 15:15:13   
April
јана мк, поздрав

си вежбала ли некогаш јога? мислам дека покрај лекарствата и стручните лица, кои се составен дел за помош против анксиозноста, и јогата, особено медитативните техники можат многу да помогнат...

"...Мораш да научиш како да си ги избираш мислите, исто како што избираш кои алишта ќе ги носиш секој ден. Ова е моќ што можеш да ја израснеш во себе. Ако толку многу сакаш да си го контролираш животот, вежбај го умот. Тоа е единствената работа што треба да се трудиш да ја контролираш. Батали се' друго, само тоа не..."

(Одговор на членот jana mk)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Анксиозност
1.5.2010 15:15:23   
Julie1
Среќен празник Јана мк.... Ти посакуивам да го поминеш во многу смеа, опкружена со луѓет кои ти значат, дали виртуелни или реални сеедно.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот jana mk)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Анксиозност
1.5.2010 16:46:09   
jana mk
Blagodaram user posted image ,april dosega nemam vezbano joga a imam procitano deka meditacijata pomaga ,se se spremam da pocnam samo neznam od koj den ,hehe koga pomislam me fati panika so ako se razocaram da ne mi pomogne i ete ti panika.....user posted image pozdrav na site....

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Анксиозност
16.6.2010 1:29:41   
jana mk
Pozdrav .....drago mi e sto dosega nikoj ne se javil na temava ,toa valjda znaci deka kaj nas nema nikoj koj pati od anksioznost ..bas sakav da razmenam nekoi iskustva okolu lekari ,ama gledam deka nikoj ne se javil dosega,daj boze site da se dobri i nikoj da ne ja pocustvuva anksioznosta ...temava ke ja ostavam otvorena dokolku nekoj saka da napise nekoj red i za ova .....pozz na site

(Одговор на членот jana mk)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Анксиозност
16.6.2010 14:50:38   
big_mama817
јана мк погоре прочитав дека на свој блиски пријатели ако им кажеш дека си посетувала психијатар ќе бегат од тебе условно кажано лично сметам дека денес повеќето од нас посетиле психијатар јас лично сум посетила а немав условно кажано симтоми на анксиозност или било каков друг страв едноставно имав потреба да поразговарам со стручно лице убаво ти напиша април вежбај јога знам дека многу помага разговарај со психијатар сигурна сум дека терапијата ќе ти помогне повеќе излегувај дружи се едноставно уживај во секој момент направи го исполнет и тука сме сите да си помогнеме  поз user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот jana mk)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Анксиозност
16.6.2010 16:48:09   
Saturn
Се согласувам во Big mama во врска со тоа дека ако кажеш дека си посетувал психијатар ќе те гледаат ... И затоа 99% и не кажуваат дека биле на психотерапии или психосовтувања. Има разлика помеѓу клинички психолог и психијатар. Едниот е доктор, а другиот е психолог, едниот лечи со психотерапија (одење кај него, разговарање и советување ...) а психијатарот најчесто пишува лекови. Хм, не знам зошто ама имам некаква одбивност кон одење кај психијатар, токму поради лечење со лекарства, со лекарства се третираат симптомите, а не се оди во коренот на нештата па да се пресечат. Не викам дека психијатрите не разговараат, но од она што сум го слушнала од блиски тие разговарат, но на крај скоро секогаш препишуваат лекови. Моја многу блиска особа едвај се тргна од тие лекови. Се создава зависност. Со тоа треба мнооогу внимателно. А познавам и други блиски кои сами на своја рака си го „решавале“ проблемот, си пијат дијазепамчиња, лексилиумчиња и пак на крај завршуваат со зависност од апчето. Ми се чини дека најздрав и најцелосен начин да се избориш со анксиозноста е да се посети навистина добар психотерапевт (клинички психолог), да се разговара со блиски особи кои можат да го сватат ова и да ти помогнат, да ти ја пружат поддршката во моментите кога треба, значи да не се изолираш од луѓе и ако веќе тержжреба да се оди со „хемија“ најдобро е со хомеопатија, тоа не е штетно, а делува и не ги лечи само симптомите, туку се бара причинителот за анксиозноста. Можам да препорачам добри психолози (рачунај на тоа дека секоја сесија приватна чини според мене доста пари, некои 1200 денари мислам). и најважно, мислам дека успехот да се победи анксиозноста во голема мера зависи од решеноста да го победиш тоа и преземање на одговорноста (односно да не се очекува некој друг да ни го реши тој проблем).
Апсолутно те поддржувам, ти праќам позитивни мисли и енергија да ја победиш анксиозноста. Браво за тоа што го отвори ова прашање. Битно е за порталов, бидејќи мои многу блиски луѓе поради анксиозност - фобичност не се реализираа како родители, и покрај желбата. Но сеуште има можност за тоа, се надевам.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Анксиозност
17.6.2010 17:31:56   
jana mk
Pozdrav na site ....vi blagodaram big mama i saturn na podrskata ,mnogu ni znaci nam na anksioznite vakva podrska, jas se nadevam deka ke pomine ova ko nekoj los son ili los period od mojot zivot ,mnogu sakam i imam zelba da se izvlecam od ovaa kriza ,sakam da bidam starata jas vesela i polna so energija kako pred 1 godina ama odi potesko no sepak se boram i imam zelba da ja pobedam ovaa anksioznost...saturn ti blagodaram na pomosta ,te molam napisi mi nesto poveke za taa homeopatija i kade ima takbva terapija kaj nas dokolku znaes se razbira , sekoja tvoja pomos bi mi bila dragocena i da e skapo samo neka ima efekt ....cao na site

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Анксиозност
17.6.2010 18:48:31   
Saturn
Е вака. Јас одам кај хомеопатката Ели Динева. Нејзината ординација (не очекувај типично лекарска ординација user posted image ) се наоѓа во Кисела Вода на уличката што води до средното економско училиште Борис Кидрич. Мислам Иван Козаров дека се викаше улицата, во една од куќите пред училиштето. Попрецизно ќе ти кажат по телефон : 075562936. Првичен преглед кошта 3000 денари, овој преглед е нешто како длабинско интервју, односно не се зборува само за болеста туку баш зборуваш за себе, тип на емоции, како реагираш на одредени работи, нешто како кај психолог претпоставувам и тоа ми се допаѓа. Кога се оди на контрола се плаќа 1500. Не се плаќа за секое одење таму, на пример ако после контрола тој лек не дал доволно резултати или просто кажано не ни поминало, ти дава друг лек. Или ако некој вирус си преоѓа од една форма во друга (од нос, на грло, на плуќа ...). Лекчињата се од 300-500 денари. Кога одев таму баш прашав дали хомеопатијата лекува и психички болести, бидејќи ми беше потребно за многу блиска особа. Хиомеопатката рече дека хомеопатија го лечи човекот во целост и дека има третирано и такви случаи успешно.
За психотерапија знам дека Владо Георгиев (клинички психолог и јога инструктор е одличен) и Сашо - Станислав Петковски (сум го видела на телевизија) е одличен. Бидејќи психологијата прилично ме интересира ако ти значи нешто првиот се користи со бихејвјорално-когнитивна терапија а другиот со трансакциона. Можам да најдам и нивни броеви дококлу сакаш.
Ти посакувам што побргу да се вратиш како што си била user posted image

(Одговор на членот jana mk)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Анксиозност
18.6.2010 1:22:24   
jana mk
Pozdrav ....beskrajno sum ti blagodarna saturn,ti blagodaram mnogu na informacijata za ovaa homeopatka ,imav citano za toa ama neznaev deka ima i kaj nas vo mk takvo nesto,ete bas so taa cel ja otvoriv temava za razmena na iskustva itn....vo najbrzo vreme ke stapam vo kontakt so niv pa ke vidam sto bi mi predlozile, sega vo momentot ne sum vo sostojba zatoa sto ne ziveam vo skopje ,no sekako ke probam cenata i ne mi e tolku vazna a imam i svoj dom vo sk taka da samo malku da se sredam i spremam psihicki ke odam da razgovaram so niv.......citav deka na mnogu luge pomognala daj boze taka da bide i kaj mene ,vi blagodaram mnogu deneska koga gi citav vasite kometari tolku bev radosna dovolno mi bese sto nekoj mi pisal i toa posebno vaka pozitivno ,celo popladne go vrtev vo glava komentarot na big mama (da se druzam i da mislam pozitivno)tolku mi go razubavi denot i popladnevo zaboraviv deka sum anksiozna od tie vasi nekolku ubavi zborovi na podrska ...uste ednas mnogu vi blagodaram ...

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Анксиозност
18.6.2010 13:33:34   
Saturn
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот jana mk)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Анксиозност
14.7.2010 20:25:29   
sofija5
zdravo,sum citala mnogu za simtomite na anksioznost bidejkji i jas se pronajdov vo toa.vekje podolgo vreme osekjam strav.nemir ,opsesivni misli koj recisi nekogas pred spienje me macat i nemozam da spijam...no seto ova mi se slucuva periodicno mi se povtoruva.eve naprimer vcera koga si legnav me macea nekoj misli bezvezni mislev ke poludam no znam deka se e toa do mojata psiha,i gi nasociv mislite kon moeto momce koe me saka i go sakam,mislev na nego i po nekoe vreme zaspav mirnouser posted image seuste ne sum otisla na lekar zatoa sto sestrami imase isti problem i mi kaza deka toa treba da go nadminam samata.od tie opsesivni misli koi mi se vrtat vo glava i me panicat ponekogas se plasam samata sebe mislam deka so niv ke predizvikan nesto mnogu loso...deka ke izlezam od konrola...ve molam za sovet,dali sum anksiozna navistina ili e nesto drugo?

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Анксиозност
14.7.2010 21:58:14   
Viktori
Софија, прво добредојде на форумов!!! И се надевам дека почесто ќе се читкаме user posted image

Во врска со твојот проблем морам да ти кажам дека е најдобро да поразговараш со лекар или психотерапевт, затоа што некогаш се соживуваме со туѓите искуства и ги доживуваме како наши.

Анксиозност не е само лоши мисли. Или само страв, или само ова или она. Анксиозност е состојба која треба правилно да се третира.



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот sofija5)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Анксиозност
24.7.2010 12:24:40   
linak
оваа тема ми е позната од лично искуство,мене ми се повторува анксиозноста периодично.порано беше поизразена,немав воља за ништо,често плачев,депримирана бев,имав страв,панични нападиuser posted image ...со соодветна терапија од доктор-психијатар некако ми се смируваше ситуацијата и нормално функционирав,исто ми помогна и разговорот со психолог.меѓутоа кога помина извесно време мене повторно ми се повторија истите епизоди на страв,срцелупање,гушење...ги правев сите можни испитувања и секогаш се доаѓаше до истото дека во прашање е само прихички стрес и немирuser posted image па и сега кога имам дечко,работни обврски,задолженија,мене пак ми се случуваат тие напади на паника и страв,а најмногу се плашам од тоа како ќе се вклопам во нова средина(на пр кога ќе стапам во брак),страв ми е како ќе се адаптирам(премногу сум чувствителна,се си ставам на срце),иако знам дека ова не е болест туку состојба која бара подолгорочно третирање,ама на моменти се осеќам немоќна и слабаuser posted image    

(Одговор на членот sofija5)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Анксиозност
5.11.2010 1:15:42   
jana mk
Pozdrav ,eve me i mene po podolgo vreme da se javam,dobredojde na linak i sofija,da kazam nekolku reda za mene ,go promeniv dr veke nekolku meseci i terapijata ,sega za sega se osekam podobro ,mojot dr mi kaza dokolku anksioznosta pravilno ja tretiras so lekarstva sansite za da se vrati se pomali vo odnos ako sam se izboris so toa ,inaku draga sofija opsesivnite misli se horor jas gi prezivuvam iako na pocetokot na mojata anksioznost ne ni znaev za niv nit sum procitala deka se prateci simptomi so anksioznost,ednas so edna prijatelka pocnavme razgovor okolu anksioznosta i ona e takva da kazam i mi raskaza za nejzinite opsesivni crni misli ja za dva dena bev kaj mojot dr so istite misli koi ona mi gi kaza tolku negativno mi vlijaese sto edvaj se izvlekuvam od ova i sega retko zboruvam za moite cuvstva i misli zaso nesakam nikoj da go dozivee istoto kako jas ,a i jas da bidam pricinata za nekoj da se pocustvuva loso ,taka da sekoj e individua ,sekoj ima razlicni cuvstva i simptomi toa sto ti si go napisala sofija 5 se simptomi an anksioznost ...no nepanici se proaga vo zivotot pa taka i ova ke pomine....

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Анксиозност
21.2.2011 12:27:22   
jana mk
Pozdrav na site odamna nikoj ne napisal nisto na ovaa tema sto i mi e drago bidejki kaj nas u mk ima mnogu malku anksionzni heehe ,jas seuste se boram so toa zlo neznam do koga ama se nadevam na prav pat sum :)user posted image user posted image

(Одговор на членот jana mk)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Анксиозност
19.7.2011 3:04:05   
zane38
Zdravo na site clenovi!
Slucajno prebaruvajki go pronajdov forumov i mnogu se izraduvav bidejki se pronajdov sebe si i imam so kogo da si gi spodeluvam "makite"
Poseben pozdrav do Jana mk bidejki ako negresam taa e osnovac na forumov odnosno na ova golemo drustvo.
Ke vi raskazam nesto za mene--- pred 2 god.pocna da mi se slucuva slednovo: naednas ke osetev toplina vo grbot i kratko gubenje na ramnoteza, samo so rakata ke se zadrzam za nekoj predmet, ili ako sum na ulica ke gi podrasiram cekorite ili svesno malce ke se potrudam posigurno da cekoram dodeka stignam domestoto kade sto odam.
Najtesko mi e koga pazaram vo market i koga treba da gledam niz stalazite - togas obavezno gubam orientacija ,kako da me zanisuva ,ne sum stabilna a nemozam da go sporedam so vrtoglavica, - resenije se drzam so ednata raka za nekoja stalaza i super ,bez problem si gledam po raftovite,

I da nedolzam potoa imase denovi so varijacii na pritisok,srcebienje, nestabilnost ,neramnoteza i lozenje vo guzvi,svadbi,kafici koi gi resavav samo so drzenje na nekogo za raka ili ramo. Piev demetrin i nosev holteri,pa pregledi na ocno.kardiolog i se taka 2 g
PRED 9 meseci otidov na nevropsijatar i mi dade asentra 50 mg i heleks 0.25 koj posle 1 mesec mi go prekina i prodolziv samo so asentra.
Odma se pocuvstvuvav podobro i posle 9 meseci so postepeno namaluvanje mi ja trgna terapijata bidejki vo toj period voopsto gi nemav losite prethodni simptomi I sega 2 meseci sum bez nikakva terapija i pak si se vrati se...povrorno vo odenje imamkratko gubenje na ramnoteza prosledeno so kratka toplina vo plekite. Razmisluvam dali pak da odam kaj doktorot ili da se boram samata. Pocnav da go citam upatstvoto vo tabletite asentra t.e za sto se i taka cepkajci po internet za depresija ,anksioznost naletav na forumov ( bidejki doktorot na prviot pregled mi rece:heleksot ne tvojot lek-toj brazo ke go trgneme,asentrata e tvojot lek)
I jas si se raspisav ,da ne se povtoruvam izvinete sto sum predolga, gi procitav site vasi razgovori i posakav da vi se pridruzam!
Pozdrav do site clenovi!

(Одговор на членот jana mk)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Анксиозност
19.7.2011 8:37:01   
anedespo
Zane, dobredojde na forumov. Do nekade sum zapoznaena so ova , zasto moj blizok imase problemi so panicni napadi. Znaci prvo mora da isklucis sekakvo organsko zaboluvanje(znaci srce- holteri, eho, stres test), potoa bubrezi (isto eho, i ispituvanja preku urina - ke ja sobiras 24 casa). Ova e se zaradi pritisokot ako ti e visok. Potoa odis na orl i go ispituvas centarot za ramnoteza. e posle seto ova ke odis na neuropsihijatar na klinika i ke ti dadat terapija. Ne e samo heleksot i asentrata (koja za mene e premnogu jak lek) . Imas i SSRI (seroksat) koj go unistuva na 0 libidoto dodeka go pies, ama pomaga . Da napomenam se pie najmalku 1 godina i cini 1000 denari kutija. Potoa ke si najdes psiholog i ke si odis na tretmani 1-2 nedelno. Mnogu se efektivni za da otkries sto vsusnost te maci i ti gi pravi ovie problemi, ako normalno fizicki si zdrava. Ti posakuvam se najdobro.

(Одговор на членот zane38)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Анксиозност
20.7.2011 1:04:53   
zane38
Zdravo anedespo.
Mnogu ti blagodaram za sorabotkata, se nadevam deka vasiot rodnina se izlecil od makite kako moive.
Eve na primer denes mi bese super den za razlika od vcera,znaci denes vo nieden moment nepocustvuvav takvi simptomi.
Inace jas pominav kompletni pregledi na srce-se bese vo red,pominav ocno-vo red, pa holteri i pritisokot bese vo red-odnosno varira na psihicka baza ama vo posledno vreme toa e mnogu retko 1 -2 dena vo mesecot posebno pred menzis. Jas licno od strav na privatno si napraviv magnetna rezonansa na glava -i toa bese vo red,
I koga stignav do ORL mi kazaa deka nemam potreba od ispituvanje na centarot za ramnoteza, tuku da pojdam na neuropsihijatar.
Znaci nemam ispitano samo bubrezi.no dosega sum nemala nekoi problemi pri redovni 6 mesecni proverki nakrv i urina se e ok.

Pa taka bev so terapija asentra od 50 mg.-1 navecer - 9 meseci se mi bese vo red.
No sega neznam dali da odam povtorno i da razgovaram so doktorot da ja prodolzam istata, (pa strav mi e i dane stanam zavisna od nea) ili da pocekam nekoe vreme pa da se boram sama.?????
Sepak pozdrav do site na forumov ,sigurno ke mi bide polesno koga si gi spodeluvas makite so nekoi koi te razbiraat!user posted image

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?