|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што го намалува имунитетот кај децата?

Редакција Рингераја, 10.10.2021
Веќе започна периодот на настинки. Болките во грлото, кашлањето и отежнатото дишење се проблем на многумина

image
/11


Само личностите со силен имунитет ќе останат незасегнати од големите температурни промени и сезонските вируси. За да бидете и вие дел од нив мора да внимавате на вашиот начин на живот.

 

Ова се 5 навики кои го намалуваат имунитетот:

 

Недоволна физичка активност

Постојаното седење во текот на денот не само што ќе ве направи да се чувствувате послаби, туку ќе го ослаби и вашиот имунитет. Во текот на еден ден на организмот му е потребно најмалку 30 минути пешачење за да може да се избори со инфекциите. Неактивноста може да се одрази негативно на вашиот сон, а тоа ќе доведе до зголемување на телесната тежина и низа проблеми кои крајно го ослабуваат имунитетот.

 

Преголема телесна тежина

Вишокот на масни клетки влијае негативно врз имунолошкиот систем. Ги ослабуваат проинфламаторните хемикалии во телото со што се зголемува опасноста од хронични воспаленија.

 

Конзумирање на храна богата со шеќери и масти

Храната пребогата со шеќери ги поттиснува имунолошките клетки и тие не можат да го бранат организмот од инфекциите. Конзумирањето на 100 гр шеќер во денот е исто како да сте испиле 350 мл газиран сок.

 

Континуиран стрес

Краткорочниот стрес може да го зајакне имунолошкиот систем, но континуираниот стрес доведува до лесно настинување, поттиснување на имунолошкиот систем и до сериозни заболувања.

 

Социјална изолираност

Спроведените истражувања покажуваат дека лицата кои се во постојана комуникација со блиските и пријателите имаат посилен имунитет, за разлика од оние кои се изолирани.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Пример за правилни фотографии - Ѕвезда на ...
Проверете како да направите правилна фотографија за натпреварот Ѕвезда на бебе календар за 2022 година спонзорирана од J...
11
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
4
13 начини да и помогнете на новата мама
Деновите и седмиците по пристигнувањето на бебето можат да бидат пренапорни за новата мама. На новите мајки им треба мно...
4
БАРАМЕ 12 Ѕвезди за бебе календар за 2022 ...
Драги родители, не ги пропуштајте моментите на среќа и чиста радост со вашите малечки, зачувајте ги тие спомени како неш...
4
Анкета

Dali ?
Jana9

Dali ste popustliv roditel?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!