|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Не го бакнувајте бебето во уста

Редакција Рингераја, 5.3.2020
Навидум безопасни работи како бакнување бебе во уста или чистење на неговата цуцла во вашата уста, се навики што треба да ги отфрлите - за безбедноста и здравјето на бебето

image
/11


Ова се случува затоа што родителот го бакнува детето во уста или ја лиже цуцлата што паднала на подот, бебето да добие опасни инфекции предизвикани од вируси на хуман херпес тип 1 или 2, што во некои случаи резултира со сериозно оштетување на срцето, мозокот, бубрезите и др.

 

"Инфекциите со херпесвирус може да го загрозат здравјето на детето. Како по правило, колку е помало новороденчето, толку поопасни можат да бидат инфекциите. Бидејќи имунолошкиот систем е незрел, помала е можноста да се бори против овие вируси. Постојат 2 типа на вируси: херпес вирус на уста тип 1 и херпес вирус тип 2 кој влијае на гениталните органи.

"Инфекции во периодот кога новороденчето е многу мало, може да се забележат во промени во мукозните мембрани и кожата на целото тело, сериозно оштетување на црниот дроб, бубрезите и срцето, воспаление на обвивките на мозокот, глувост, слепило и конвулзии. За среќа, овие инфекции ретко се појавуваат и во 85% од случаите се предизвикани од херпес на гениталиите “.

 

Особено голем ризик има ако мајката се зарази со вирусот на крајот на бременоста.

 

„Тогаш мајката сè уште нема антитела кои ја ограничуваат инфекцијата, а нероденото дете сè уште немало можност да ги добие антителата на мајката преку плацентата. Затоа, посебно внимание се посветува на откривање на знаци на генитален херпес пред породувањето.

 

"За среќа, со оглед на релативно високата инциденца на генитални инфекции со херпесвирус, бројот на заболени деца е многу мал. Постојат уште помалку деца кои имаат воспаление на мозокот. Досега имав три деца во мојата пракса", додаде педијатарот Миливој Јованчевиќ.

 

„Вирусот останува во кожата“

"Кога станува збор за инфекции со вирус на херпес во устата, се смета дека е заразена скоро 50% од популацијата. Вирусот останува во кожата, а потоа се активира за време на периоди на ослабен имунитет и предизвикува карактеристични промени во кожата и мукозните мембрани, објасни д-р Јованчевиќ.

 

„Во случај на инфекција на мајката на новороденчето, препорачани се засилени мерки за хигиена на рацете, употреба на средства за дезинфекција и избегнување на директен контакт на детето со промена на кожата (бакнување, допирање). Со оглед на видовите и изобилството на бактерии во устата на возрасно лице, оваа практика треба да се напушти, што значително ќе ги намали шансите за пренесување на вирусот на херпес “, советува тој.

„Не ги бакнувајте децата во уста за да не добијат бактерии“

Финските научници од универзитетот Оулу ги предупредија родителите да не ги бакнуваат своите бебиња во уста, за да немаат штетни бактерии што можат да предизвикаат проблеми со забите и да ги оштетат забите.

 

Тие велат дека дури и споделување на иста лажица со вашето дете може да предизвикаат овие проблеми затоа што бактериите се пренесуваат преку плунка, што може да биде и на лажицата. Главниот виновник за кариесот е бактеријата Streptococcus mutans, а самиот развој на кариесот е всушност инфекција.

 

Оваа бактерија претежно се пренесува од мајките на нивните деца, нешто помалку од татковците. Забната глеѓ на првите заби на децата е многу чувствителна и затоа е повеќе подложна на кариес. Покрај споменатите бактерии, на кариесот може да влијае и генетиката, храна богата со шеќер и пијалоци.

Австралискиот стоматолог Д-р Мајкл Чонг исто така предупреди дека бакнувањето дете во уста и споделување на прибор за јадење може да биде многу опасно. Затоа, тој ја промовира идејата родителите да имаат орален преглед пред да го бакнат своето бебе во уста или да споделат лажица со него.

Не сум баба туку мајка!
Постарите мајки-дури и навистина старите мајки кои туркаат колички и бришат растечени носеви на бебињата, се вообичаена...
8
Кога може да го изнесете новороденчето над...
Многу родители се загрижени во врска со изнесувањето на новороденчето надвор. Всушност, во некои култури мајките и бебињ...
8
Што ДА правите и НЕ правите при посета на ...
Еве десет едноставни „што треба и што не треба да направиш“ што секој ентузијаст и добронамерен посетител може да ги про...
8
Фото: 24 најубави фотографии од доење
Погледнете ги овие прекрасни фотографии од доење. Сигурни сме дека ќе ви заигра срцето
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Кога започнавте да го дохранувате вашето бебе?
Sasha24

Кога започнавте да го дохранувате вашето бебе?

3 месеци (33%)

4 месеци (33%)

6 месеци (33%)

подоцна (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!