|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мајка роди близнаци во две различни држави

Редакција Рингераја, 13.7.2012
Близнаците Дилан и Хана ќе растат заедно, делејќи ист роденден. За жал една работа не им е заедничка – националноста. Додека Дилан е роден во Англија, неговата сестра Хана е шкотланѓанка, откако нивната мајка почна да се породува предвреме

image
/11


 

 

Мајката Donna Keenan, 28 доби контракции во својот дом во Нортамберленд, раѓајќи го Дилан во дневната соба, во куќата на неговите баба и дедо.

Бидејќи породувањето започнало предвреме таа морала да биде однесена во болница и тоа преку граница во Шкотска. Хана е родена по 1 час и 40 минути по нејзиниот брат, но во друга држава.

 

11

 

Драмата на предвременото породување започна четири недели пред предвидениот термин. Donna Keenan почна да се породува за време на натпреварот меѓу Италија и Шпанија на ЕУРО 2012, со нејзиниот партнер и неговите родиттели во нивниот дом во Нортамберленд.

 

12

 

Сето тоа се случи толку брзо што болничарите мораа да ја породат Дона на подот во дневната соба. Медицинскиот персонал од блиската амбуланта одлучи дека има доволно време за мајката да се однесе во специјалната болница за предвреме родени бебиња, каде безбедно ќе го донесе на свет второто бебе.

За помалку од два часа Хана пристигна на свет.

 

13

 

Парот веќе има една ќерка која се родила по 30 часа откако започнало породувањето, па родителите не замислувале дека близнаците ќе се родат толку брзо. Бидејќи породувањето започнало доцна навечер, родителите се надевале дека децата барем ќе бидат родени во ист ден, знаејќи дека ќе бидат родени во различни држави.

Бебињата и мајката се во одлична состојба.

 

 

Извор: Dailymail

Најубави имиња за момчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за момчиња. Еве го нивниот избор
15
Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
12
Што треба да знаете кога ќе дојдете дома с...
Кога ќе добиете нов член во семејството, сосема еочекувано да имате безброј прашања за тоа како е да себиде роди...
9
Ова сигурно не го знаевте за новороденчињата!
Бебињата се неверојатни мали суштества кои постојано ги изненадуваат своите родители, претежно позитивно, а понекогаш и ...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

mesovit brak
zelba

da li mislite deka dete vo mesovit brak treba da znae od vete religiji ili samo od edniot roditel vo konreten slucaj tatko Albanec-majka Makedonka

ve molam na odg vo komentar (97%)

ve molam vo konetar odg (3%)


Број на сите гласови: 35

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!