|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бенефити од контакт кожа на кожа во првиот час

Редакција Рингераја, 23.10.2020
Првиот час по раѓањето на бебето често се нарекува “Светиот час”, бидејќи тоа е толку посебно време. Вашата кожа е најприродното место за вашето бебе по раѓањето и бебето треба да остане таму непрекинато најмалку еден час

image
/11


Првиот час е навистина важен. Студиите покажаа дека има трајни здравствени придобивки за сите бебиња и мајки.

Контактот кожа на кожа му помага на бебето да остане топло и да одржува нормална телесна температура. Бебето исто така ќе има постабилен ритам на срцето, дишење, крвен притисок и шеќер во крвта. Исто така, бебињата кои после раѓање се во директен контакт со кожата на својата мајка, е докажано дека помалку плачат.

Да ги разгледаме фазите низ кои ќе помине бебето во првиот час после раѓањето:

-          Обично првото нешто е плачот, потоа релаксирање, потоа будење, потоа зголемена активност на устата и движење на главата.

-          Повеќето бебиња всушност се способни сами да стигнат до градите и да започнат да цицаат самостојно.

-          Некои бебиња само ја лижат брадавицата, но, и тоа е одличен почеток, додека други цицаат и подолго време. Каков и да е случајот, тоа е добро за вас и вашето бебе.

-          Дури и ако сте имале царски рез, многу болници ќе ви дозволат да го држите своето бебе, само разговарајте во вашиот лекар. Без оглед каде и како се породувате, соопштете им на вашиот лекар и медицински сестри што сакате пред време.

Ова сигурно не го знаевте за новороденчињата!
Бебињата се неверојатни мали суштества кои постојано ги изненадуваат своите родители, претежно позитивно, а понекогаш и ...
18
Приказна за Мајмире, која ќе ве расплаче
Мајмире Исмаил имала пет деца, но само едно и преживеало. Згрижила девојче кое имало сплескана главичка, искривени нозе ...
16
Што да јадете за да не добиете коронавирус?
Кои витамини и минерали се најефикасни во борбата против Ковид-19? Кои се оние хранливи материи кои имаат научно докажан...
12
Дали мојата вагина ќе се врати во нормала ...
Ова е прашањето од милион долари на кое сакаат oдговор повеќето бремени жени.И иако не е тоа што сакате да го слушне...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali mislite deka ulicnite kucinja treba da set_aat slobodni po ulica?

Da (25%)

Ne (75%)


Број на сите гласови: 16

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!