|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дефектолог
24.7.2010 21:38:04   
Тања РР
Огромна благодарност и од менe, Life, за драгоценото време што го одвојувате за нас.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Life)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Дефектолог
25.7.2010 0:10:17   
Life
Нема за што Тања!

Во секое време! Било што!
Само вие бидете тука, заедно!!
user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Дефектолог
3.8.2010 15:52:09   
Мамичка
Zdr. Life
Ај кажими ако знаеш приватна градинка ( зошто нели во државниве нема) која има дефектолог освен Лилипут во Скопје.позз и фала

(Одговор на членот Life)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Дефектолог
3.8.2010 20:24:35   
bucko 1
jas ke ti kazam niedna edino ako vie si go platite pa da prestojuva so deteto ama taka mozete i vo redovna gradinka.zatoa i liliput e tolku skapa koj ima ke plati koj ne ke pati.

(Одговор на членот Мамичка)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Дефектолог
27.8.2010 1:12:06   
Викторија
Здраво Life. Јас сум мајка на 7 годишно девојче со Даунов Синдром.Имам едно прашање до вас.  Времето стигна и  треба да почнеме да одиме во школо.  Во оддел за ментално здравје во Охрид не советуваа да ја запишеме во специјална паралелка иако јас повеке сакав да е во редовна  со присуство на дефектолог ама тоа сеуште  за жал го нема  кај нас па одлучивме и ја запишавме во специјална.Па би сакала ваше мислење во врска со ова. 

< Поракaта ја уредил beki -- 27.8.2010 14:11:44 >

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Дефектолог
27.8.2010 19:15:05   
Life

ИЗВОРНА ПОРАКА: Викторија

Здраво Life. Јас сум мајка на 7 годишно девојче со Даунов Синдром.Имам едно прашање до вас.  Времето стигна и  треба да почнеме да одиме во школо.  Во оддел за ментално здравје во Охрид не советуваа да ја запишеме во специјална паралелка иако јас повеке сакав да е во редовна  со присуство на дефектолог ама тоа сеуште  за жал го нема  кај нас па одлучивме и ја запишавме во специјална.Па би сакала ваше мислење во врска со ова. 


Драга Викторија,

одговорот би бил двостран:

-Ако, во Р.М. состојбата на образовниот систем беше онаква каква што треба, т.е.ако инклузијата беше организирана, со тимови, дефектолози, логопеди, посебни планови и цели за овие ученици, како во ЕУ,или ако барем се водеше грижа за нив помеѓу останатите ученици, ќе ви советував да го запишевте во редовно училиште.

-Но, бидејќи воопшто не е така, ДЕФИНИТИВНО, морате да го запишете девојчето во специјална паралелка. За горната солуција во пракса не ни размислуваме како целосно оправдана, дури и за било која друга категорија на п.п. Во овој момент вашето девојче ќе постигне многу повеќе и ќе напредува многу повеќе во специјална паралелка, отколку во редовна, каде дури и ќе назадува.се разбира ако и дефектологот е добар.
Значи изберете го дефектологот, и соработувајте со него, бидете во тек за се, и ќе биде добро. Спемајте го девојчето за животот а не за било што друго, сувишно.
Се надевам дека и досега барем малку работела со дефектолог, како за подготовка за училиште.

Ви честитам прваче, и ви посакувам многу успех и среќа.

(Одговор на членот Викторија)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Дефектолог
28.8.2010 9:34:07   
beki RRСпемајте го девојчето за животот а не за било што друго, сувишно.So ova potpolno se slozuvam.Toa e ona najvaznoto.

Draga Viktorija, i od mene zelbi za uspeh , mnogu zdrvaje i mnogu mnogu radosni momenti.

(Одговор на членот Life)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Дефектолог
28.8.2010 22:53:42   
Викторија
Life ви благодарам за одговорот и за цеститката.Да имаме работано со дефектолог и сеусте работиме секој ден одиме во градинка за подобра социјализација со деца постојано е во контакт исо своите другарчина и многу добро е прифатена од сите.Па сендевам дека нема даимаме проблеми понатака.Јас би напоменала дека на двеипол години бесе оперирана на срце па затоа малку покасно поцнавме со работа потоцно од три години.Добро соработува но кај неа потеско ни оди со говорот а има поразвиена моторика многу добро паметеи лица ги изговара нивните имиња, ги памети местата гадестосме биле знае сама дасе врати назад иако напоцетокот кога ни казуваа за овие децина ни рекоа дека незнаат сами дасе вратат и многу други работи ама јас мислам дека секое дете своја индивидуа несе сите исти.Во друга прилика цеви писам како ни оди во уцилисте.


(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Дефектолог
28.9.2010 12:33:40   
beki RR
Лифе, би сакал да те поканам на информативната сесија за АБР терапијата која ќе се одржи на * октомври во охрид.доколку си во можност би било прекрасно да дојдиш.
Поздрав.

(Одговор на членот Викторија)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Дефектолог
23.2.2011 20:16:20   
antonija
viktorija, odamna ne sum citala na ovoj del od forumot....bas sakam da znam- kade se zapisavte vo uciliste- obicno ili specijalizirano??? kakvo e iskustvoto...

znam deka za mn roditeli e traumaticno....

posakuvam lesno da ste pominale dosega, uste polesno da prodolzite....

kakpominuvate so bronhitite sega???pozdrav od mene

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Дефектолог
8.8.2011 17:10:48   
myeery12
Pred nekolku meseci bev volonter za deca so razni ostetuvanja, a studiram i na Institutot za defektologija i imav moznost da stapam vo kontakt so lice so 100% osteten vid, lice so fokomelija, muskulna distrofija, nagluvo lice kako i lice so cerebralna paraliza.
Lesno e da naucis i da polozis ama praktikata pokazuva na nesto drugo.
Vo tekot na volontiranjeto ostanav zacudena od razlikata megu decata na socijalen plan, kolku sredinata negativno ili pozitivno vlijae na nivniot napredok go pottiknuva go tapka vo mesto ili samo go turka kon dnoto.
Zalno e navistina da ne se raboti so tie deca, da se etiketiraat i da se ostavat bez da se potrudime da napravime nekakov napredok.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Дефектолог
21.9.2011 17:19:35   
Aneta Spirovska
Pozdrav do site clenovi.Rabotam vo Zavod za rehabilitacija na deca so osteten sluh Koco Racin vo Bitola kako defektolog-audiorehabolitator.Za poveke informacii za rabotata na nasata ustanova moze da se javite na tel.047 236 900 ili da go poglednete profilot na nasata ustanova na facebook.Nie sme drzavna ustanova i otvoreni sme za sorabotka so roditeli koi imaat deca so problemi vo sluhot,govorot,kombinirani precki vo razvojot ili autizam.Vasite komentari vo vrska so potrebata od defektolozi me pottiknaa da se zaclenam i se nadevam deka so toa mozebi na nekogo ke pomognam.user posted image

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Дефектолог
30.9.2011 22:37:14   
bucko 1
dobredojde aneta sekoja pomos ili sovet e dobredojden,a voedno i zdravo na site drugi forumasi me nemase nekoe vreme,no mnogu obvrski i ne se stasuva se.

(Одговор на членот Aneta Spirovska)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Дефектолог
3.6.2012 15:36:51   
sand
Zdravo!Dali moze nekoj da mi preporaca defektolog i logoped koj ke raboti so 5 godisno dete od Skopje?!Vi blagodaram odnapred

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Дефектолог
5.6.2012 8:49:39   
beki RR
Zdravo sand, ti prativ informacii vo PP

(Одговор на членот sand)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Дефектолог
30.10.2013 19:32:51   
dolinasunca
Pocituvani mi treba vasa pomos.Imam since od 7 god.So elementi na autizam plus hiperaktivnost.Od septemvri pocna na uciliste.Na nastava ednas nedelno so nego asistirase negoviot logoped no sega poradi toa sto taa e ne ke moze veke toa da pravi nie barame nov logoped ili nekoa osoa koja e strucna da asistira za vreme na casovite.Nie ziveeme vo Tetovo i mnogu ni e tesko da najdeme. Ve molime ako mozete da ne upatite kade da najdeme nov asistent vo Tetovo.Pozdrav

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Дефектолог
4.11.2013 0:54:41   
dolinasunca
Mnogu me rastazuva toa sto seuste nema nikoj da mi odgovori na mojot post,a jas nadevajski se sekoj den go otvaram ovoj forum user posted image

(Одговор на членот dolinasunca)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Дефектолог
4.11.2013 7:26:49   
deluxe
Долинасунца го забрзав процесотна барање одговор за твоето прашање,твојот пост го префлив Тука,каде што искрено се надевам дека некој ќе одговори.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот dolinasunca)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Дефектолог
4.11.2013 15:19:05   
predizvik
Neznam koi temi se obrabotuvaat na forumov bidejki gledam 2010 godina bila dosta aktuelna pa dali togas prestanale problemite na ovie roditeli ili nesto drugo e vo prasanje neznam bidejki gledam barem vo ovoj del kade sto se decata so p.p. bas nikakvi novini nema nitu nekoj nesto spodeluva ili informira....user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Дефектолог
4.11.2013 15:30:03   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: predizvik

Neznam koi temi se obrabotuvaat na forumov bidejki gledam 2010 godina bila dosta aktuelna pa dali togas prestanale problemite na ovie roditeli ili nesto drugo e vo prasanje neznam bidejki gledam barem vo ovoj del kade sto se decata so p.p. bas nikakvi novini nema nitu nekoj nesto spodeluva ili informira....user posted image


Предизвик,на форумот секој пишува како има потреба,т.е секој пишува за она што го интересира,и секоја тема се активира онака како членовите имаат потреба .Значи тоа што од 2010год. оваа тема е во стенд бај не значи дека престанале потребите и проблемите ,едноставно можеби се работи за повлеченост .Сепак ова е јавен форум и колку повеќе се пишува на одредена тема,толку повеќе се споделуваат искуства и советиuser posted image
Позз

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот predizvik)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Дефектолог
4.11.2013 15:45:16   
predizvik
Pa dobro ne mi e poentata da vodam monolog zalam sto sum propustila takva debata iskreno me impresioniraat izjavite mislenjata i trudot na poedinci...sekoja cest

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Дефектолог
4.11.2013 18:01:38   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: predizvik

Neznam koi temi se obrabotuvaat na forumov bidejki gledam 2010 godina bila dosta aktuelna pa dali togas prestanale problemite na ovie roditeli ili nesto drugo e vo prasanje neznam bidejki gledam barem vo ovoj del kade sto se decata so p.p. bas nikakvi novini nema nitu nekoj nesto spodeluva ili informira....user posted image


Здраво предизвик

На порталот Рингераја имаме Рубрика - Деца со посебни потреби во која објавуваме статии колку што можеме повеќе. Тука можете да најдете информации за скоро сите состојби на попреченост кај децата. Секако дека тука ни требаат и стручни соработници и еве повторно ќе се заангажираме да исконтактираме неколку, иако повеќепати сме се обиделе.
А дискусиите на форумот не зависат од луѓето кои се тука за да ја придвижуваат Рингераја, тоа зависи од желбата на родителите да разговараат на таа тема и да се "најдат", што би се рекло. Вие пишувајте, покренувајте теми, а ние сме тука за да ви обезбедиме информации од извори кои сме ги оцениле ккао сигурни и секако да исконтактираме со стручни лица повторно.
Се надеваме дека ќе го задржиме и понатаму вашето внимание.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот predizvik)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Дефектолог
4.11.2013 18:32:28   
Carrie RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: dolinasunca

Pocituvani mi treba vasa pomos.Imam since od 7 god.So elementi na autizam plus hiperaktivnost.Od septemvri pocna na uciliste.Na nastava ednas nedelno so nego asistirase negoviot logoped no sega poradi toa sto taa e ne ke moze veke toa da pravi nie barame nov logoped ili nekoa osoa koja e strucna da asistira za vreme na casovite.Nie ziveeme vo Tetovo i mnogu ni e tesko da najdeme. Ve molime ako mozete da ne upatite kade da najdeme nov asistent vo Tetovo.Pozdrav


Долинасунца,

Се надевам дека можеме да ти помогнеме со контакт од Здружение на граѓани за третман на лицата со Аутизам, АДХД и Аспергеров синдром - ВО МОЈОТ СВЕТ. Тие имаат свои стручни лица, па можеби ако ги исконтактирате би можеле да помогнат.

Ова се нивните контакти:

Телефон : +389 2 609 0914
Моб.телефон : +389 78 200 620
Електронска пошта : contact@vomojotsvet.org.mk
info@vomojotsvet.org.mk
http://www.vomojotsvet.org.mk/

Секое добро

(Одговор на членот dolinasunca)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Дефектолог
4.11.2013 19:02:54   
predizvik
Znaes kako Paleska jas sum roditel na dete so pp konkretno se raboti za autizam ....inaku sum od skopje no momentalno jas ziveam i rabotam vo grcija na krit dodeka za malata se grizi mojata majka ...imeno sekogas koga sum doma vo MK onolku kolku sto mozam se trudam da se informiram licno za se sto se slucuva za i okolu decata so pp ne samo autizam konkretno i nekako sekogas naiduvam na razocaruvanje....neznam tolku sum ogorcena ...a inaku kaj kerkami ima drasticno podobruvanje pa da bidam iskrena ova netov i linkovite dosta mi pomagaat i me ohrabruvaat so toa sto moeto dete osven kaj turcinot Kinadzi ama bas od nieden doktor do sega nema primano lekovi...se nadevam ne zvucam tolku surovo kolku sto sum ogorcena a sekoja informacija zlato mi vredi....sepak sekoja cest ako nisto drugo barem pak ke povtoram od ovie sajtovi izvlekov mnogu poucni raboti koi majka mi gi primenuva na malata....od se srce ve pozdravuvam....

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Дефектолог
4.11.2013 19:51:25   
Carrie RR
Рингераја.мк има план за соработка со "Во мојот свет" и стручни лица за подигнување на свеста на граѓаните конкретно за аутизмот и информирање и стручно советување на родителите. Се надеваме ќе успееме во иницијативата, имаме многу идеи и планови, кои сигурно, доколку се реализираат ќе бидат од голема помош.


(Одговор на членот predizvik)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali prvoto dete vi e devojce?

Da (0%)

Ne (100%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!