|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Едно дете-предност или не?
11.5.2012 9:29:58   
JovanaJ
Decata sto se sami ne znaci deka ke imaat pomalku kavliteten zivot i malku mi smetaat recenici od tipot "nema da ima nikoj svoj". Gluposti! I da imas braka i sestri moze da bide isto kako da nemas nikoj svoj eve bas so moite roditeli e takov slucaj. Na krajot na kraistata kako sto pisuvav i predhodno sekoj sam go zivee zivotot a pomos mozes da dobies ne samo od braka i sestri, postojat i drugi luge koi gi zapoznavas vo tekot na zivotot i koj mozat i mnogu poveke da ti se "najdat". Spored mene decata so braka i sestri ne gi gledam vo prednost vo odnos na ostanatite sto nemaat. Imase i edna statija ovde na RR so koja se slozuvam 100% i vredi da se procita i ke se vidi deka ne treba da sozaluvaat decata sto se sami.
http://www.ringeraja.mk/statija/dali-e-podobro-da-si-edinec_2155.html
Odlukata za poveke deca vo semejstvoto ne se donesuva za deteto da ne bide samo "grevota" nego od nasta zelba, ljubov, moznosti da imame poveke deca.
Vo sekoj slucaj da se bide edinec ne go smetam kako nedostatok, pa duri mozebi e i prednost vo mnogu mnogu sluaci user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Едно дете-предност или не?
11.5.2012 10:13:32   
niki
Edno dete e odluka, kako sto se odluka dve deca ili tri, nitu e prednost nitu e mana.
Denes decata se svesna odluka i svesen izbor, vreminjata koga sekoj odnos zavrsuval so bremenost i se ragale onolku deca kolku ke se zacnele i se imalo onolku deca kolku ke preziveele se odamna pominati.
Denes semejstvo se planira i vo soglasnost so planot se ostvaruva i kako sto mi e razbirlivo nekoj da ne saka deca, razbirlivo mi e nekoj drug da ima samo edno, nekoj tret dve ili tri ili cetiri ili deset.
A koj kolku deca ima na broj voopsto ne e merna edinica za toa kolku dobar roditel e.
Edinstveno nesvatlivi mi se slucaite kade i samite roditeli trpat za leb no imaat deca da osnovaat fudbalski klub i posle im e kriva drzavata, svetot i univerzumot sto ziveat vo beda i siromastija.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Едно дете-предност или не?
14.5.2012 12:03:19   
anastasja
eve jas licno moe mislenje da kazam koga mi se rodi prvoto dete i kako sto odrasnuvase nemav nikakov plan da rodam uste edno,najprvin od finansiski pricini koga e malo pampersi pa ajde necicase adaptirano mleko pa i uste sto ne pa eve kako sto pastit i se pogolemi trosoci sledat za vtoro dete nesakav da slusnam ama eve sto mi se desi:dete ko dete izleguvase nadvor da si poigra tuka vo komsiite imase 2 drugarki sestricki bea i koga nesto ke mu se nalutese ednata i vikase na drugata aj dade da si ojme i ke si zaminea normalno dete ko dete ke se rasplacese edvaj ke go smirev i sto bese naj tragicno od se ke izlezea dvete natarasa i ke si igraa nesto i ke vikaa po nego miki vidi i ke se smeat i koga toa nesto se sluci na 2 3 pati si rekov eve sto znaci da imas nekogo vo zivotot i taka se resiv na 2 dete i sega sum mnogu srekna majka koga ke gi vidam ovie 2 angela pokraj mene srkni i zadovolni se nadopolnuvaat edno so drugo.sekoj si ima svoe mislenje i svoi pricini a moeto e,NE GI OSTAVAJTE DECATA SAMI DOKOLKU NE SE RABOTI ZA NEKOJA POSERIOZNA PRICINA,a finansiskata ne e tolku ubedliva a ima i edna pogovorka 'kade ima mesto za edno ke ima i za dve,.pozdrav do siteuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Едно дете-предност или не?
18.9.2014 11:41:20   
Mila mamicka
Дали е предност или не, не знам затоа што имам брат, па не можам да кажам. Сигурна сум дека има и позитивни и негативни страни во тоа да си еднинец, меѓутоа, јас не сакам да останам само со едно дете. Би сакала да имам 5, ама според условите што ги имаме, би родила 3 деца. Чувствувам дека во мене и мм има многу љубов која може да им ја дадеме на повеќе деца, и да им овозможиме убав живот на истите.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот anastasja)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Едно дете-предност или не?
12.1.2015 10:37:37   
mommy_angels RR
Предавањата од овој тип-не го оставај детето само ,ми се тешка малограѓанштина и плеткање на носот во туѓи работи.Никој не може да знае зошто некој останал со едно детенце ,а и нема потреба да знае.Јас би сакала да имам три,ама од сакање до можност има мал милион работи.И кога некој што воопшто не ме познава ќе ми каже ,немој случајно да си ја оставила сама,ми иде така слатко да го исшамарам,чисто да му се поднаместат мозочните ќелии,па да почне да размислува.
Едно дете во никој случај не е предност,децата се вистинско духовно богатство и храна за душата,ама борбата со сопсвеното тело и судбина,понекогаш се невозможни.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 55
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?