|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: која храна е особено богата со железо?
19.11.2011 1:20:21   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

lekata ima mnogu zelezo,med vo kombinacija so seme od kopriva (ova kaj pogolemki deca se dava)


колку поголеми деца?

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: која храна е особено богата со железо?
19.11.2011 9:12:28   
riba79
mamamoni,treba da prasas vo bilna apteka kaj kjubi ama mislam posle 2 g...neli treba da jadat meduser posted image

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: која храна е особено богата со железо?
19.11.2011 9:52:21   
hrabra
anet i nas na taa vozrast zelezoto ni bese nisko ..mene mi rekoa deka ne e mn strasno jas piev sirup pa preku mlekoto i taa primase ..a strasno e posle 4m koga ke pocnes da ja dohranuvas togas da vi e slabo zelezoto...taka da moj sovet e da pocekas da ne go trues bebeto uste od sega ti velam isto i nas ni bese po 4m se dohranuvavme vo meguvreme jas piev sirup i jadev posevbna ishrana i ke vidis deka do kraj na 4m ke vi se sredi(ako ne e nesto dr vo prasanje)....ajde so pomin i so lesno..user posted image user posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: која храна е особено богата со железо?
19.11.2011 12:49:54   
Annet
hrabra fala ti na sovetot,ama nie sme na AD melko,mora da i davam sirup.....a uste 3 nedeli ke pocneme so sokinja pa so jadenje.......znam deka ke se podobri so dohranata.momentalno e e 10....ne se mrda eve 2 mesi,se nadevam ke se podobri

(Одговор на членот hrabra)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: која храна е особено богата со железо?
19.11.2011 19:58:21   
Felly RR
Annet, дали педијатарот ти кажа кога и како да го даваш сирупчето - мислам пред јадење, после, зошто мене ми имаат кажувано дека не треба да се пие заедно со млеко, зошто не се апсорбирало железото. Не знам дали има врска, за секој случај прашај си кога да го даваш, или ако има некој поупатен нека пише.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: која храна е особено богата со железо?
19.11.2011 21:58:22   
Annet
da da neka pise.ne mi kaza vo koj period od denot,ne se dava so mleko,
jas i davam po pola lazice ednas vo den i so c vit rastvoren,a sega ne davam c vit oti i davam baby vit i mi rece da ne davam c-vit , megutoa,sega ovoj ferum lek go pie,no za 1 saat se ke ispovrati...neznam sto da pravam veke.....

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: која храна е особено богата со железо?
19.11.2011 22:19:51   
mila mama
Блага анемија до 6 месечна возраст е сосема нормална. Дури сите деца ја имаат затоа што мајчиното млеко не е богато на железо. А децата што земаат ад-млеко може дури и доволно да внесуваат ако млекото е појачано со железо-некои производители ги појачуваат.
Така што не треба никакви додатоци да се даваат со железо освен ако навистина симптомите се видиливи-детето да плаче, да е нервозно, да е малаксано, да не напредува и ред други. Вака со внесување само се мачи затоа што додатоците со железо се тешко апсорбливи дури и за возрасни. Ако моето дете е анемично, а досега не сум направила никогаш крвна слика, а имаме веќе 13 месеци, ќе гледам со храна да му ја подобрам крвната слика, а железо не би давала, освен како што реков во крајни екстремни случаи.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: која храна е особено богата со железо?
19.11.2011 22:29:29   
Annet
mojata kerkicka ima 3 meseci,i krvta i e 10 ne paga ne se kacuva,ama doktorkata i dade legofer se macese deteto,sega ferum lek,ja prasav dali da pocnam so nesto sokcinja i slicno porano,mi rece cekaj uste eden mesec...i taka...sega ne ja dohranuvam so nisto samo na ad mleko e,znam deka toa e zbogateno so vitamini,a dodatno i davam baby vit.ne i davav nisto 2-3 nedeli ,nikakov sirup,eve sega veke i od ovoj neznam dali da i davam,go povraka.samo se maci deteto ....neznam i kazav na dok ,vika ke i dava,ona go pie ne place,ne pravi problem,ama po 1 cas go povraka..se ispovraka,i mleko i se.....user posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: која храна е особено богата со железо?
20.11.2011 0:03:13   
Тања РР
Anet Ферум Лек би требало да се поднесува најдобро од сите сирупи со железо но сепак гадењето и повраќањето се чест несакан ефект (1 од 10 пациенти) кај сите железни препарати.
Точно е тоа дека ако се зема заедно со млеко се намалува количината Fe што ќе стигне до крвта но од друга страна се намалува иритирањето на желудникот па кај пациенти кои не го поднесуваат на гладно препорачливо е да се зема после оброк.
Како што гледам хемоглобинот и не е толку низок за да морате да се мачите со сирупи но ако сепак одлучиш да го даваш прбај после оброк.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: која храна е особено богата со железо?
20.11.2011 14:05:10   
hrabra
anet konsultiraj se so dr pedijatar ....ili pocekaj uste nekoj den ke polnite 4 mes ke se dohranuvate....a i skoro sekoe bebe do 4,6m malku e slabokrvno ......nas ni bese 9z. taka da ...dobri ste ne se plasi user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: која храна е особено богата со железо?
20.11.2011 20:45:52   
Annet
фала многу,не и давам веќе user posted image

(Одговор на членот hrabra)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: која храна е особено богата со железо?
6.12.2012 18:45:55   
jana33
Nas od 7ot mesec do den denes hemoglobinot ni e 10.5 a jademe sekoj den hrana bogata so zelezo 3 pati nedelno telesko meso ostanatite denovi spanak ili blitva i obavezno zolcka, sega veke pocnavme i so riba. pievme ferum lek 3 meseci ne pomogna sega kupivme nekoj sirup feroglobin go pieme eden mesec hemoglobinot samo malku se pokacil ni rece pedijatarot 3 meseci trebalo da go pieme pa ke vidime sto ponatamu..

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: која храна е особено богата со железо?
6.12.2012 21:52:34   
Maca25
Ќерка ми почна да пие Фероглобин, но јас и го давам во половина исцеден портокал. Многу е грозен за пиење така чист, па мора на овој начин да и го давам. Пие 2 пати на ден, а 30 мин пред да се напие фероглобин и давам вит Ц.
Ич не сум за тоа да ја подобруваме крвната слика со сирупи, сакам со здрава храна богата со железо да и се среди крвната слика, но овој пат не можеше без сируп. Јаде и 3 пати неделно тврдо варено јајце, еден ден риба ( на пареа готвена), 3 пати неделно телешко месо, еднаш спанаќ, гледам еднаш неделно да јаде грав или леќа (она би јадела леќа секој ден user posted image ), многу овошје посебно наутро тоа да и биде прв оброк, житарици, што помалце сокови и благо, повеќе овошје и зеленчук.
Сега треба 2 сирупи да испие па пак да направиме крвна слика. Негативно кај сирупот е што прави запек user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот jana33)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: која храна е особено богата со железо?
7.12.2012 11:18:28   
Bethany
Маца, јас искрено би ти препорачала Флорадикс, тоник со железо и витамини, на билна база е. Многу убав вкус, добро се поднесува, јас на син ми давав две дози, крвна слика му е подобра од некој возрасен. Морав исто така со нешто плус, не дека му беше многу ниско железо, ама ме нервираше бидејќи стоеше малку испод долна граница веќе 2 месеци и не мрднуваше. ова не е класичен сируп како легофер или ферум, баш е на билна база и се препорачува за деца, доилки, спортисти, жени кои многу крвараат во време на менструален циклус. Пробај, нема да погрешиш.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: која храна е особено богата со железо?
7.12.2012 17:26:29   
Maca25
Сега те видов дека мм Легофер земал, не фероглобин. Сакам да го испие едново шишенце, па пак да направиме крвна слика, да видиме дали има подобрување. После ако треба и друг сируп ќе земам. Приметив само дека откако го пие сирупов со вит ц има голем апетит. цело време сака да јаде нешто user posted image
Прочитав сега во друга тема дека џигер бил добар за крвта? ова точно е? каков џигер - телешки?

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 7.12.2012 17:27:50 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: која храна е особено богата со железо?
7.12.2012 18:00:11   
Pepelaska *
Да, Маца нели и на трудници им препорачуваат џигерчиња мислам дека телешки е подобро да даваш.
А инаку со сируп сигурно ке се подобри иако е најдобро со исхраната.
Давај и и какао во млекцето ако пие.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: која храна е особено богата со железо?
7.12.2012 18:17:54   
Maca25
И давам какао секој ден во млекце, баш и се допадна.
Убаво што прочитав за џигерчево, затоа што и јас сум многу слабокрвна, треба и јас да јадам, па покрај Н. и јас ќе ја оправам мојата крвна слика со здрава храна.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: која храна е особено богата со железо?
7.12.2012 22:35:27   
mila28
hrana bogata so zelezo...
-crveno meso
-zolcka od jajce
-zeleno lisnat zelencuk
-suvo ovosje(suvo grozje,slivi,kajsii)
-grav, leka, leblebijata isto sodrzi mnogu zelezo
-integralni zitarici od celo zrno
-aronija
-acerola
-djiger
-misirkino temno(crvenno) meso
-seme od kopriva

i najbitno golemo kolicestvo na vitamin c, folna i b12 za da mzoe da se iskoristi (vrze zelezoto so protein i ja popravi krvnata slika(hemoglobinot.) a ima slucaevi koga lugeto vikaat anemicen sum(so nizok hemoglobin), a imaat visoko zelezo(koe nemoze da se iskoristi)..vo takov slucaj e krajno opasno da se zima dodadok ferum bidejki posledicite mozat da bidat fatalni.

< Поракaта ја уредил mila28 -- 7.12.2012 22:37:25 >


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: која храна е особено богата со железо?
10.11.2014 17:03:40   
marchi
mene mi preporacaa i caj od kopriva

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: која храна е особено богата со железо?
1.12.2014 1:36:52   
caciana
I cvekloto i brokulata se dosta bogati so zelezo. user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: која храна е особено богата со железо?
3.4.2015 22:25:42   
sonc90
znaci se e ok do sega sto procitav od postovive no sakam sepak da prasam bidejki kerka mi ima 9 meseci-sto im davavte na vasite deca koga bea bebinja da jadat (ili pijat) za da se pokaci Hgb?nie denes bevme na sistematski i iskreno sum mn razocarana bidejki posle 4 ispieni Referum sirupi Hgb na kerka mi od 100 se kaci na duri 104...znaci si puknav od maka denes cel den...a sekoj vtor den i davam brokula,skoro sekoj den spanak bidejki premnogu go saka...a da,i me interesira ako se sekavate od kolku meseci pocnavte da im davate cveklo?dali smeam na ovaa vozrast da dadam? izvinete vaka sto ve bombardirav so prasanja ama od maka ne znam koj kraj da go fatam

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: која храна е особено богата со железо?
3.4.2015 23:14:31   
Ilina87
Слободно можеш цвекло. Јас од 7 месеци давав. Телешко месо, жолчка, еден ден месо, еден жолчка. После 10 месеци може леќа и грав кои се одлични за слабокрвност. Тоа е вака што ми текнува.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: која храна е особено богата со железо?
3.4.2015 23:43:56   
Melanija RR
sonc90 probaj so svareno ili peceno cveklo.Кога даваш храна која содржи железо задолително давај и Ц витамин капки, и пред и по оброкот 2 часа без млечни производи.Само така железото ќе се врзе.Ако имаш воведено жолчка давај 2 пати неделно и 3 пати телешко.Кога е почне со цвекло,прави каши и сок од јаболко,морков и цвекло
Ферумлек е поделотворен а и Легодер,но исто задолжително со Ц витамин.Незнам дали тоа го практикуваше

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: која храна е особено богата со железо?
4.4.2015 21:52:38   
sonc90
da,da,i davav vitamin c kapki pa posle 5-10 min i davav sirup...inaku so zolcka ne sum pocnala,sakam malce pokasno da ja vovedam zaso znam deka jajceto e alergeno pa si rekov 2 nedeli do mesec dena da pocekam...a cvekloto se vari i pece so ili bez luspa? za sokovi znam dosta recepti ama za kasi ne znam ic...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: која храна е особено богата со железо?
4.4.2015 22:11:27   
Ilina87
Цвеклото го давав во комбинација со компир и морков. Прво се става да се вари излупеното цвеклото, по некое време се додава компирот и морковот, бидејќи побрзо ќе се сварат од цвеклото. И го бледнирав, додавав малку путер или маслиново масло.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?