|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Болести во бременоста
8.7.2009 10:38:03   
Mammy
Драги сегашни и идни мамички..

Имам една многу драга колешка која само што влезе во 12 недела од бременоста.
Стартот и беше многу лош, со многу повраќање и изгуби скоро 6 кг.
Пред неколку дена ни се јави и ни рече дека има сипаници - од крупната.
Чека на резултатите и многу и е тешко.
Мене ми е многу жал за неа.

Знаете ли за нечие вакво искуство.
Имаше инфо на одредени теми, ама конкретно ме интересира за овој тип на сипаница за овој период од бременоста?
_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Болести во бременоста
8.7.2009 10:53:09   
mami
мила, тоа е страшно...сипаниците се опасни за плодот...мајка на мојата другарка има изгубено бебе затоа што префатила сипаници од постарата ќеркичка..сепак ке побарам повеќе инфо и ке ги ставам во најбрзо време


(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Болести во бременоста
8.7.2009 11:00:29   
mami
• Кај децата таа обично предизвикува релативно лесна болест. • Овчите сипаници може да бидат сериозна болест кај возрасните лица и лицата со потиснат имунитет. • Заразувањето во текот на бременоста може да предизвика деформации на фетусот, лузни на кожата и други проблеми кај бебето.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Болести во бременоста
8.7.2009 11:03:43   
srnicka
sto treba da znam za rubeolata (sitni sipanici).

Rubeolata e zarazna bolest sto moze da predizvika seriozni defekti kaj
nerodenoto bebe ako majkata se zarazi. Okolu 90 od sto bebinjata cii majki dobile
rubeola vo tekot na prvite osum do deset nedeli od bremenosta ke imaat
ostetuvanja. Moze da bide osteten sluhot, vidot i mozokot kaj bebeto, a se
zgolemuva i rizikot od spontan abortus (pobacuvanje) ili raganje na mrtvorodeno
dete.
Mene iskreno mi e zal no toa e vistina. Mojot maz e doktor i sega zborev so nego i mi potvrdi

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Болести во бременоста
8.7.2009 11:04:19   
srnicka
No toa e za sitnata sipanica

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Болести во бременоста
8.7.2009 11:07:06   
Mammy
Ја чекам да се јави..па до понеленик ќе треба да знае дали ќе има бебенце или не..
Можеби сега и не чита, не знам..не е регистирана на РР, ама знам дека понекогаш влегува на оваа страна..

Кате, ако не читаш знај дека те мислам цело време...И се молам да биде се ОК._____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Болести во бременоста
8.7.2009 11:07:53   
big_mama817
istoto i se ima sluceno i na edna moja koleska znaci fatila sipanici dodeka bila truna plodot go nosela normalno 9 meseci no bebeto se rodilo so komplikaci na belite drobovi poslem nekolku meseci toa pocinalo user posted image  moe mislenje e deka treba pod itno da se konsultira so nejziniot ginikolog i da se napravi aminocinteza dokolku ne e kasno

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Болести во бременоста
8.7.2009 11:11:04   
Еца
Јас одамна отворив една тема, шти треба да се зане пред да се остане бремена, и тука можеш да прочиташ Мамму нешто повеќе http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%A8%D1%82%D0%BE_%D0%B5_%D0%B2%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%BE_%D0%B4%D0%B0_%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D1%82%D0%B5/m_119/tm.htm

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Болести во бременоста
8.7.2009 11:14:02   
Еца
Да се молиме за бебето на Кате која иако не ја знаеме, ќе ги осети нашите вибрации.Кате со тебе сме што и да се случи, биди храбра мила, едноставно животот е непредвидливuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Болести во бременоста
8.7.2009 12:37:07   
mis.
Имам некаде пишувано на форумот за една комшивка која во 8 ми месец од бременост помина се супер роди здраво дете кое е веќе голем дечко.Добро би било да се консултира и со инфектолог.Јас пред 2 год прележам сипаници(варичела) и знам дека нема лоши последици на плодот.Може од рубеолата но од варичелата не.На инфектологија можат најубаво да и кажат.Малку е ризично што е првото тромесечје.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Болести во бременоста
8.7.2009 13:06:11   
Mammy
Ги чека резултатите од Инфективна и сеуште ништо не се знае..
Ви благодарам на сите за тоа што споделивме една лоша тема..ама сепак поучна..


_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Болести во бременоста
10.7.2009 23:22:22   
mis.
Mammy што бидна со колешката.Ја мислам цело време и се надевам секој ден на нова информација.Ако ги има резултатите пиши ако треба да помогнеме.Голем поздрав.

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Болести во бременоста
22.9.2014 22:39:40   
balerinaa
zdravo i od mene!

Jas imam prelezano sipanici bremena sum edna nedela a kerkami fati sipanici ne sum pojdena na ginekolog dali ima opasnost posto mene veke mi se prelezani

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Болести во бременоста
23.9.2014 0:47:06   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Здраво мамички еве повторно јас. Значи кој малер сум страшна раб user posted image user posted image .Баш кога се друго е во ред фатив сипаници за моја несреќа. ај ве молам за совет. Отидов дирекно во брза помош и ми кажа дека чим сум 22 недела не е страшноСекако закажав за утре кај гинеколог ама да го слушнам и вашето искуство и мислење

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Слонче, а какви сипаници се - мали или големи? АЈде не се секирај, сигурно и тие во брза помош знаат. Јас дури бев бремена баш се консултирав за тоа со матичниот гинеколог, и исто ми рече и тој - не е страшно, исто и јас бев второ/трето тромесечие, не памтам баш.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Golemi se ne se bas sitni, ama veke pocnaa da pominuvaat. Mi prepisaa tecna pudra poleka pominuvaat. Samo edna doktorka mi spomna deka ne e strasno no da sme napravile nekakva kontrola do Skopje a za kakva kontrola ne mi objasni. Najverojatno nesto za sipanicite

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Slonceo1 и јас сум слушнала дека некако нешто се проверувало,незнам како дали е доволно некакво ехо навистина незнам.А штом поминуват дали се сипаници?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Snowhite мислам дека проверуваше нешто во втората бременост синчето мисалм дека прележа сипаници. АКо прочита сигурно ќе пише како беше кај неа.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Ajde ega e se vo red. utre odam na ginekolog i ve izvestuvam. Blagodaram za moralnata podrska. Ubavo e sto se ima vakvi strani kade mozeme da si gi spodelime makite a voedno da prasame za sovet user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Sloneo1 не проверував ништо бидеjки каj мене синот и мм имаа баш во првото тромесечие, ама докторката рече дека jас имам прележано моjот имунитет го штити и бебето, е сега во твоjов случаj ти си добила сипаници ама мислам пошто си во поодмината бременост не би требало да му штети, сепак наjдобро да се консултираш со доктор

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Slonce1 ne se plasi, edna prijatelka go imase tvojot slucaj ,mislam deka odprilika vo isti nedeli od bremenosta preleza krupni sipanici. Doktorot za da bidat mirni gi upati vo Sk na podetalno ispituvanje. Tamu samo na eho ja videle i i kazale deka nema nikakva opasnost za bebeto,istovremeno i toa se steknalo so imunitet na tie sipanici. Na kraj ispadna taka,bebeto si se rodi zdravo I zivo.Sega e veke golemo.user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Слонче, пиши што ке ти кажат, но и јас мислам имам слушано дека сипаници се опасни додека трае органогенезата те во првиот триместар. Ајде среќно, се надевам дека се е ок.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Bev denes na ginekolog ama ne smeese da me pregleda da ne gi zarazime drugite trudnici sto se do 3 mesec. Inaku mi rece da ne se sekiram cim me fatilo posle 20 nedela, bebeto bilo oformeno nemalo sto da se plasam. Do treti mesec ako me fatilo bilo mnogu rizicno a sega ne.Koga ke mi pominat mi rekoa da odam pa ke vidam sto ke mi kazat samo ega e se vo red._____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот balerinaa)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Болести во бременоста
23.9.2014 0:51:01   
Melanija RR
balerinaa добре дојде на Рингараја user posted image

Во постот над овој Snowhite RR пишува дека имала пречежано и не фатила а со тоа и бебето имало имунитет.Но секако најдобро ќе ти каѓе матичниот кога ќе одиш

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Болести во бременоста
24.9.2014 18:00:30   
Slonceo1
Devojki ne sum fatila rubeola tuku varicela. a sega dali e stetna za plodot ne znam.. nekoja ako moze da pomogne :( user posted image hala odnapred

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Болести во бременоста
24.9.2014 20:55:33   
Felly RR
Слончео1, мислам дека баш варичелата не е опасна, а плус и тебе ти е веќе поминато првото тромесечие од бременоста така што мислам нема потреба да се грижиш.
А дали беше по втор пат кај гинкологот? Кој ти кажа дека е варичела??

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Болести во бременоста
24.9.2014 21:18:49   
Slonceo1
Vidov vo kniskata, a pred toa bev pravela skrining za anomalii vo Sk i mi bese se vo red. Dr mi rece deka cim bilo se vo red vo Sk nemalo sto da se plasam

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Болести во бременоста
25.9.2014 21:31:09   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: babygirl88

Bremena sum veke tocno 7 nedeli, ama denes mi se pojavi temperatura, 37.2 :( ne sum nastinata, ne osekam nisto drugo, a imam temperatura... sega uspeav da ja namalam malce, 36.9, ama se plasam povtorno da ne se vrati, zatoa sto prethodniot pat cela nedela bev so 37.2 i mislev deka e mozebi normalno koga si trudna, ama na krajot izleze najlosoto... dali nekoj drug imal vakvo iskustvo so pokacena temperatura?


ИЗВОРНА ПОРАКА: kokicekokice

Eve I mene mi se sluchuva toa, sega sum 13ta nedela.Jas skoro 1 mesec imam temperatura koja varira od 36.8 do 37.2. Najprvo bese malku crveno grlo ivoopsto ne se chustvuvav bolno, pa se lecev so prirodni lekovi bidejki navodno ne bila strasna taa temperatura, no nisto od lecenjeto,temperaturata ostana.Leukocitite mi se pokaceni I pochnav da kashlam I pijam cefaleksin.Temeperaturata povtorno ista.Veke sum izbezumena da ne mu se sluchi nesto na bebushot,do koga vaka.user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Болести во бременоста
25.9.2014 21:32:18   
Melanija RR
Мала покачена телесна температура е и знак за бременост, но најдобро ќе покаже крвната слика.Нетреба да се игнорира важно е да се направи а потоа природно лечење ако е потребно

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Болести во бременоста
26.9.2014 10:10:17   
babygirl88
Vo pravo si, mozebi krvnata slika ke pokaze najdobro. Megutoa eve od vcera non stop mi varira. od 37.2, do 37.6, pa 37.8 i sekoj cas razlicno. Samo sto ke legnam i polezam podolgo vreme, se kacuva do 37.2, i samo sto stanam i se razdvzam, paga do 36.6... a inaku ne sum nastinata, samo prethodnata nedela imav crveno grlo, i koristev sprej Angal, mnogu mi pomogna, mislam deka za 2 dena se resiv od grloto, lokalen e i ne mu steti na bebeto.. se nadevam samo deka demperaturava ke se stabiizira...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Болести во бременоста
29.9.2014 17:42:05   
Slonceo1
Me odnema mene pa da vi vratam. bev denes na doktor mi kazaa da idam otkako ke mi pominat sipanicite Doktorot go vide detalno se i mi rece deka sipanicata najmnogu vlijaela na srceto rbetniot mozok i mozokot, mozelo da se pojavi i raspukana gorna usna no za sreka se e vo red. Gospod mi se smiluva user posted image . Princezata mi tezi 647 grama user posted image . Sum imala sreka sto sum pominala samo so pokacena t o malce sipanici po teloto. user posted image

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Болести во бременоста
30.9.2014 10:23:06   
Felly RR
Одлични вести Слончео1, ти посакувам понатаму целата бременост да ја поминеш безгрижно и да ни пишуваш на форумот само за убави работи user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Болести во бременоста
19.10.2014 17:37:49   
blond
9ta nedela sum i mnogu nastinata, kivam, nos mi tece, Lek sto smeam da se napijam, postoi? Ne se izdrzuva, tri dena sum vo vakva stostojba. Probuvam so mnogu vnes na vitC, caevi, supi, ama recisi i da nema podobruvanje...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Болести во бременоста
19.10.2014 18:52:24   
Bethany
Blond, smees paracetamol slobodno, na 6 saati, vitamin C 3 X 500 mg, caevi, supi, vitamini, odmaranje.
Ako imas doma inhalator, inhaliraj se so fizioloski, dovolno ke ti e samo toa, virus e, ke pomine.

Ovo mi ima kazano mojot ginekolog koga me fati grip/nastinka sto li bese na pocetokot vo prva bremenost, muskullite site me bolea od sto bev za nikade.
Ajde sto pobrgu da bides podobro user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

/
Jana9

Dali ednas vo nedelata pravite semeen rucek?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!