|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Одвикнување од пелени
11.1.2010 14:23:40   
mami
се надевам Ники..само треба деновиве да купам уште едно, едно за кај моите кога е преку ден, и едно за дома- нема сигурно да го шетам секој ден натаму наваму

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Одвикнување од пелени
14.1.2010 13:31:39   
caci20
Petar veke eden mesec znaci od 19 meseci kaka vo noksirce. Pocnavme da go ucime navecer. Sobleci pampers, crtance i noksir. Si kaka i mocka najnormalno i posle ceka da go izbrises. Mislam deka e dobar pocetok. Sega retko kaka vo pampers, ceka navecer da sedne na noksirceto. Ama vtorovo noksirce go pogodivme. Na prvoto sto go imavme nejkese da sedi.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Одвикнување од пелени
14.1.2010 13:34:25   
profesorica
ех ние сме 19 месеци а абер немаме,имаме ноксири 2 еден кај свекрва ми а еден кај моите ама не сака да седи.само со облека.инаку станува и прави бељи.леле блазе си им на тие мајки што ги научиле порано децата да им седат и вршат нужда на нокшир.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Одвикнување од пелени
14.1.2010 13:35:07   
mami
Ах што убаво така, без пелени, па конечно и него да му диши газет. грев ми е по цел ден во нив, ама што да му правам.
Велиш нов нокшир? Зарем и тоа ке треба да купам различни за да видиме кој ке се погоди? Аман веќе...

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Одвикнување од пелени
14.1.2010 13:39:58   
caci20
Sto da pravime, vnuk mi ima 5-6 ama pak nisto. moze ne e do toa, ama prviov nekako mu go vcrvenuvase gazeto, koga ke stanese crven krug, vtorovo ne

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Одвикнување од пелени
14.1.2010 13:48:57   
nutelizza
некаде прочитав дека децата најлесно се одвикнуваат преку лето кога се малку облечени и детето треба да има наполнето 14 месеци во спротивно учи го колку сакаш.

јас на пр  знам дека Петар кога стане к*** и имам убав нокшир ортопедски од НУК  го ставам и него му интересна жабаата што е ја вика да-ба и радости  невидени утрово на пр сам ја бараше значи учи ама сепак на годинка е мал за да ми каже убаво

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Одвикнување од пелени
14.1.2010 13:50:00   
zami
jas imav panika, kako taze majka so prvo, kako ke se odvikne od peleni, ama mozam da kazam super pominavme. pred prviot podenden, pocnav redovno da go sednuvam na noksir, najprvo nasabajle, bidejki togas redovno kakase, a potoa i popladne. krs noze sednata pred nego si sedevme na noksir, ponekogas i nisto nemase da napravi ama ako...
koga trgna vo gradinka na godinkata, posle dva tri meseci, ucitelkite pocnaa da zborat, ajde majka vadete gi pelenite, jas panika.
ama vidov nevidov, letoto pred vtoriot rodenden rekov, jas ke kupam gaki, i kupiv, i taka edna nedela doma po gaki nisto drugo, nekolku pati se pomoca, ama jas celo vreme na strek, mami da ne ti se mocka ...
i si se odvikna, ama tocno imavme cesto pati pomocani gaki, pa i carsavi, na gosti odevme so cel komplet za presoblakanje, ama deca se.

moj sovet, ne cekajte, ako se mali, instiktot ke proraboti, stisnete zabi i kupete si gaki, da vidite samo kakvi interesni ima po prodavnicive, kejf da ti e i bokserki, so tomas, betmen i sl.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Одвикнување од пелени
14.1.2010 13:51:23   
profesorica
имам една пријателка што го ставаше детето од 9 месеци нанокширче ама она го ранеше така и + многу и е мирно детето и така го научи.мојов е таков темперамент што не седи секунда на едно место-ИМА ЦРВИ ВО ГАЗЕТОuser posted image user posted image user posted image и немав таква шанса (среќа)

нутелиза па баш ќе пробам таков од НУК со жаба, деновиве Дамјан е збрлавен по ѓабите, имитира нивни збуци и ги бара по сликовниците и вика:жа.... (жаба)

кажи ми колку пари е во нук Нутелизза??


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Одвикнување од пелени
14.1.2010 13:53:37   
ripce
и ние сме за скоро купување на нокшир, само да се стопли малку времето, па ќе почнеме да се учиме... Нутелизза колку чини тој на НУК?_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Одвикнување од пелени
14.1.2010 13:56:43   
nutelizza
Леле незнам колку беше не се сеќавам може да се јавам ако сакаш да прашам ама не е многу скап, исто имаат и онакви пластични што се за на вц шоља тие се многу практични такво обавезно ке си земам се става тоа и детето си седи директ на шоља.

А детето да ми јаде додека кака БЉАК такво нешто никако

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Одвикнување од пелени
14.1.2010 13:59:57   
caci20
Od tie za solja ima edni sto se lepat vrz soljata, mislam deka gledam takvo vo premaman kako lik na guska ima

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Одвикнување од пелени
14.1.2010 14:01:08   
caci20
http://www.ringeraja.mk/premaman.asp?l1=4&l2=403&l3=40302&item=535

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Одвикнување од пелени
14.1.2010 14:06:17   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: nutelizzaА детето да ми јаде додека кака БЉАК такво нешто никакохаха оваа така го ранеше на нокшир.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Одвикнување од пелени
16.1.2010 15:44:07   
BEBICA
Не брзајте го детето!

Привикнувањето на нокшир е исклучително важна и понекогаш тешка фаза во растењето на детето. Секој искусен родител знае колку тоа може да биде макотрпно, не само за детето, туку и за целото семејство.
Илјада и илјада пати повтореното прашања: "Сака ка-ка?" или: "Сака пиш-пиш?", доколку детето не покажува претерано интересирање или дури и одбива да соработува, станува кошмар за сите во куќата.

Зошто "операцијата нокшир" знае да биде толку тешка? Причината е мошне едноставна. Потполната природност, со која дотогаш детето пристапувало во вршењето на мала и голема нужда, како и потполната слобода тие работи да ги направи каде што му одговара (во пелени) и кога му одговара, одеднаш се укинуваат. Од детето се бара тие работи да ги стави под определен режим. А, од слободата и навиките никој не се откажува лесно и без побуна. Имајте го на ум овој психолошки фактор кога ќе почнете со привикнување на вашето дете на нокшир.
Тогаш, што да се прави?

Прво, морате да оцените дали вашето дете е зрело за "операцијата нокшир". Во таа смисла, не постои ниту едно сосема сигурно правило, но некои корисни упатства или знаци ќе ви даде самото бебе. Од вас, пак, се бара да имате (речиси бескрајна) трпеливост и - доста пелени. Значи, кога ќе забележите барем два од следните сигнали, можете полека да почнете со привикнување на нокшир:

1. Детето се буни ако го оставите долго во извалкани пелени и со рачињата се фаќа за пелените.

2. Столицата е редовна и главно се јавува во исто време (по ручек или појадок).

3. Детето се вознемирува пред самото извршување на нуждата и бара ќоше каде што ќе го изврши "тоа" во мир.

4. Со изразот на лицето или положбата на телото (некои дури клекнуваат) детето покажува дека "нешто" ќе направи.

5. Пелените се суви најмалку два часа во определено доба од денот.

user posted image
Кога веќе сте се решиле да тргнете во акција, следните правила ќе ви помогнат тоа што подобро и побезболно да го совладате:

1. Пред да почнете детето да го ставате на нокшир, неколку дена пред тоа дајте му со него (секако, чист) да си игра.

2. Никогаш не почнувајте со "операцијата нокшир" пред осумнаесетиот месец, бидејќи пред тоа бебето не е во состојба да ја регулира работата на бешиката и цревата.

3. Ако на вашето мало "му побегне", немојте да викате, ниту да го карате! Тактички поминете преку незгодата и продолжете утре како ништо да не се случило, но дајте му до знаење дека "тоа" треба да го прави во нокшир, а не повеќе во пелени!

4. Додека седи на нокшир, дајте му нешто со што ќе се занимава и игра...

5. Ако привикнувањето на нокшир тргне добро, немојте да се изненадите - детето одеднаш може се да заборави! Причина за тоа враќање може да биде нервоза во куќата или претерана возбуда, болест, возбудлив ден, ново лице...

6. Ако детето, и покрај се што сте презеле, пружа отпор, откажете се. Заборавете на нокширот, оставете го и малиот да заборави, па по еден месец почнете се од почеток!

7. И, златно правило: немојте никогаш да го тепате детето ако го одбива нокширот или му се случи "кикс"! Ќотекот не помага, на против.


Друго правило кое што треба да го знаете е дека не смеете да брзате! Тоа никогаш не донело ништо добро на малото. Напротив, многу често брзањето има контра ефекти - детето одбива и да седне на нокширот, а целиот процес трае многу подолго, отколку инаку.


Извор:Инпрес

< Поракaта ја уредил Еца -- 16.1.2010 15:51:20 >


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Одвикнување од пелени
16.1.2010 22:17:28   
lilit
  Нашата приказна за одвикнување од пелени е цел филм.пред да наполни Марко две години почнавме летото да го одвикнуваме од пелениарно ама ни одеше тешко.Марко многу се плашеше од млазот што му истекува додека уринира  а за големата нужда и да не ви раскажувам.Едноставно вртеше по цел двор кругови доаѓавме и до запек зашто он се плашеше 
да седне и нешто да му падне во нокширчето.Јас веке се спобудалев од грижи ми беше страв и за него како тоа ке се одрази врз него и така после многу мачење мм помогна.Додека јас не бев еден ден дома мм нашол на интернет еден сајт со совети од др.Фил педијатар и баш имало за тоа што нас не мачи.Имено докторов препорачувал да се земе омилената играчка на детето и со шприц да се направи како таа играчка мочка во нокширчето и по завршената работа му се јавуваат омилените ликови од некоја серија или цртан за да го пфала. И мм го  земал Снупи кој откако се измочкал во нокширчето му се јавил со помош на бежичен Ноди и го пофалил.И луѓе доагам јас дома и мм пресреќен ми вењли дека го научил да мочка марко на нокшир не ми се веруваше !И така едно две недели Ноди ни се јавуваше и го бараше Марко за да го погали дека мочкалuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Одвикнување од пелени
16.1.2010 22:26:06   
BEBICA
Lele lilit vasava prikazna za noksirov e prav film.Bravo za Markouser posted image user posted image user posted image user posted image
No i bravo za tatouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Одвикнување од пелени
19.1.2010 22:16:27   
pacuvce
 Ми се допаѓа напишаното од Бебица...Иман многу вистина во сето тоа...

< Поракaта ја уредил pacuvce -- 19.1.2010 22:17:54 >


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Одвикнување од пелени
20.1.2010 11:31:30   
profesorica
баш убав текст бебицеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Одвикнување од пелени
20.1.2010 11:34:30   
BEBICA
Pa se nadevam deka ke pomogne na mnogumina.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Одвикнување од пелени
20.1.2010 11:53:30   
nutelizza
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA
2. Никогаш не почнувајте со "операцијата нокшир" пред осумнаесетиот месец, бидејќи пред тоа бебето не е во состојба да ја регулира работата на бешиката и цревата.нели е ова многу 18 месеци,user posted image
мислам дека веќе околу 13-14 месец може да се почне

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Одвикнување од пелени
20.1.2010 11:57:28   
Еца
И моето мислење е дека треба што порано да се почне, ако ништо друго да го прифати детето како дел од своите работи, преку игра ставајќи ги своитер омилени кукли (пријатели) да мочкаат, за да учи за што всушност служи тоа чудоuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Одвикнување од пелени
20.1.2010 12:39:08   
mis.
Еве ние имаме 14 месеци го ставив на нокширче но не сака ни секунда да седне.Се врти и глда упорно на кај него мислиш кој знае кај сум го седнала.Му пеам и го занимавам за да му го скренам вниманието но почнува да цимоли.Мал е но ќе го ставам почесто да научи дека е нормална работа да не го гледа со чудење.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Одвикнување од пелени
20.1.2010 12:50:30   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: nutelizza

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA
2. Никогаш не почнувајте со "операцијата нокшир" пред осумнаесетиот месец, бидејќи пред тоа бебето не е во состојба да ја регулира работата на бешиката и цревата.нели е ова многу 18 месеци,user posted image
мислам дека веќе околу 13-14 месец може да се почне

I jas mislam deka 18 meseci e malku kasno no sekoe dete e razlicno.Eve Monika od 9 mesec e na noksirce normalno i ponatamu koritime peleni no mnooogu gi namalivme pred toa koristevme 7-8 peleni na den a sega 3 za cel den.
Bitna e rutinata bar po mene.
Eve poslednive nekolku dena slucajno ja prasav ima kaka ona mene mi vika ima kaka i ja staviv koga ona kakase i mockase.
posle 3 saati pak istoto ona pak ima kakao jas mislev deka me povtoruva koga ona pak samo mockase za do dusa.
I Taka nekolku pati.A koga vcera se drzi za gazeto i mi vika kaka pa kaka i ide vo kupatilo go bara noksirot.Koga da ja stavam ona veke pocnala malku da kaka ja staviv i se zavrsi.
Iako mislam deka e mozebi slucajnost ili mozebi pocnuva da uci.
Stvarno ne znam no ke vidime._____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Одвикнување од пелени
20.1.2010 13:28:54   
zami
user posted image user posted image user posted image user posted image za Monika

_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Одвикнување од пелени
20.1.2010 13:38:32   
profesorica
џабе мојов разбира се, кака и се тоа ама не сака да седне а има 19 ипол, со алишта седи ама без станува, има црви во газот.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?