|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 33 [34] 35   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Одвикнување од пелени
9.7.2015 23:12:49   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe


ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

Jas ama totalno zivci iskinv. Ajde vaka ajde onaka ajde po principot koj mi go pisa lukajana.... Ne biva nikako si se mocka vo gakjicki, samo ednas se pokaka vo noksir i tolku vise nikogas. Ke mu go izvadam pampersot sabajle i ke mu recam ajde da moclame i toj mama nejkam na noksir nekjam da mocam ili nekjam nov pampers ili ne mi stavaj gakji. Epten retko sednuva na noksir sega, ete nekjeuser posted image


Марчи купи му пластика за на шолја,тоа се мести за да не пропаѓа со газето,ќе му биде интересно.Кога ке заврши работа нека ја пушта само водата,па аплаудирајте и сл. Син ми има цели ритуали,кога пушта вода,јас аплаудирам а тој вика чао на мочкитеuser posted image user posted image И така му стана интересно.Мора да го пофалам веќе почна да кажува ,ретко прави грешки.Многу е важно тоа што веќе има осетuser posted image

A mozno e i noksirceto da ne mu se dopagja, ne e klasicno, stolce e so dupka i kapak demek kako wc skolka. Ke baram drugo i na kraj daska za wc, trpenie spasenie ama vekje zivci nemam

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 826
   RE: Одвикнување од пелени
9.7.2015 23:49:30   
Melanija RR
М има најобично пластично плаво од Џамбо.
4 дена без грешка user posted image

marchi верувај дека може ,живци веќе за ништо немам ама се мора user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 827
   RE: Одвикнување од пелени
10.7.2015 6:38:11   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

М има најобично пластично плаво од Џамбо.
4 дена без грешка user posted image

marchi верувај дека може ,живци веќе за ништо немам ама се мора user posted image

user posted image user posted image user posted image Браво за Мuser posted image
И синко морам да го пофалам пу пу ,да не го урочамuser posted image веќе неколку дена не ми право грешки,и станува од спиење со сува пелена,што е одличен знакuser posted image
Марчи само трпение,ќе видиш дека ќе се навикнете,само биди смирена и трпелива,не го карај,разговарај смирено објаснувај.Ние со синко вчера склучивме договор,дека повеќе не купуваме пелени,ќе си купуваме играчкиuser posted image Тоа е...на се ќе прифатам само да го одвикнам од пелениuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe -- 10.7.2015 6:40:29 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 828
   RE: Одвикнување од пелени
15.7.2015 17:39:02   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

М има најобично пластично плаво од Џамбо.
4 дена без грешка user posted image

marchi верувај дека може ,живци веќе за ништо немам ама се мора user posted image

user posted image user posted image user posted image Браво за Мuser posted image
И синко морам да го пофалам пу пу ,да не го урочамuser posted image веќе неколку дена не ми право грешки,и станува од спиење со сува пелена,што е одличен знакuser posted image
Марчи само трпение,ќе видиш дека ќе се навикнете,само биди смирена и трпелива,не го карај,разговарај смирено објаснувај.Ние со синко вчера склучивме договор,дека повеќе не купуваме пелени,ќе си купуваме играчкиuser posted image Тоа е...на се ќе прифатам само да го одвикнам од пелениuser posted image

i kaj nas navecer 90% e so suva pelena ama denski so molenje sednuva na noksirce dava i otpor ponekogas za da sedne,nekogas so zborenje nekogas so lazenje nekogas so karanje....mnoogu retko se slucilo da se pomoca ili pokaka vo noksir.preku den e vo gakjicki,koga ke se izmocka pravi faci mu vikam sto ti rekov kade treba da se moca,znae veli vo noksir ama ete ne kazuva

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 829
   RE: Одвикнување од пелени
15.7.2015 21:15:59   
deluxe
Марчи само биди смирена,не го карај,не го заплашувај,пробај да го убедиш дека ако се помочка во нокшир ќе го наградиш пр.со некое омилено чоколадо,сладолед и сл.А доколку се измочка во гаќи тогаш глуми дека се гнасиш од него,дека мириса лошо и сл.Мора да се договараш,преговарашuser posted image
Јас веќе можам да кажам дека 95% синко се одвикна од мочкање во пелена.Дури не ни сака да му ставам навечер,а денски спе без пеленаuser posted image така наскоро ќе престанам и ноќе да му ставам и ќе можам да се пофалам со успешна мисијаuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил deluxe -- 15.7.2015 21:18:56 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 830
   RE: Одвикнување од пелени
16.7.2015 0:54:12   
marchi
Trpenie spasenie user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 831
   RE: Одвикнување од пелени
19.7.2015 17:22:12   
Defne90 RR
Јас не знам што да правам со помалиот синко.Значи дете никако не дава да му ја тргнам пелената.Завчера пробав и му ја тргнав и го оставив сосема гол надоле и го пуштив по тераса и кога ќе му се рпимочка да види од каде доаѓа и да почне да се навикува и да види дека не е ништо страшно.И се измочка еднаш му ракоплескавме сите за да го охрабриме да не ми бара веќе да му ставам пелени.И после му облеков гаќички и му објаснував цело време дека кога му се мочка треба да ги соблечеме гаќичките и да мочкаме во нокширче.И брат му цело време му демонстрираше буквално и му покажувеше и го охрабруваше дека е многу поубаво кога не се носат пелени.И така го оставив без пелена и му се примочкало и се помочка во гаќи.И кога зеде да плаче и почна да вика дека се полил со кафе и да му ставам пелена.Едвај го смирив.Пробавме уште неколку пати ама повторно истата песна.Од нервоза и страв дури го зеде нокширот го фрли и го скрши.Не знам што да правам и како да го одвикувам.А свесна сум дека веќе е голем.Во ноември полниме три годинки и ова лето мораме да ги фрлиме пелените.Само како ете тоа не знам.А си ги искинав нервите обидувајќи се.Ккога ќе ми текне колку лесно се одвикна големиот од пелени а ова малото сега што ми прави ми се чини ко невозможна мисија.Ама да тоа е трпение спасение.Друго не ни преостанува.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 832
   RE: Одвикнување од пелени
19.7.2015 19:53:40   
marchi
defne i jas sum so nervite pri kraj za taa rabota no mnogumina mi kazale uzivaj ne mozes ti da go naucis dodeka toj sam ne nauci da ja kontrolira potrebata.demek do 3 godini sigurno deka ke se nauci,nema dete posle tretata godina da nosi pampes

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 833
   RE: Одвикнување од пелени
23.7.2015 15:11:00   
deluxe
user posted image user posted image user posted image user posted image Големо браво за мојот синко,веќе е големо мажеuser posted image Еве веќе неколку ноќи не ставаме пелена воопшто.Без проблем ги баталивме пелените.Спие цела ноќ без грешка!!
Мисијата е успешна!! Ви посакувам успех на сите кои се борите со пеленитеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 834
   RE: Одвикнување од пелени
27.7.2015 13:49:22   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

user posted image user posted image user posted image user posted image Големо браво за мојот синко,веќе е големо мажеuser posted image Еве веќе неколку ноќи не ставаме пелена воопшто.Без проблем ги баталивме пелените.Спие цела ноќ без грешка!!
Мисијата е успешна!! Ви посакувам успех на сите кои се борите со пеленитеuser posted image user posted image user posted image



Јуху user posted image браво за дечкото


Јас се заборавив да пишам дека веќе 6 недели сме без пеленка , и последниве 3 недели по 1 во неделата се забораваuser posted image ама мама некара многу user posted image
Остана дека незнам како но ноќе и дење на спиење пелена е правна,нит посебно зборам ниту ништо.Мочка кога ќе се разбуди сабајел па одма зборење и зборење дали му се мочка еве дека ќе го седнам на нокшир и сл.
Два дена попладне е без пелена и е празна,од вечер и без пелена.Веројатно ќе се случи да згреши ама вака навикнат да не си свати дека ноќе има и да си тера, туку додека вака се е свежоuser posted image

Значи М со 23 месеци е пез пеленаuser posted image да ми кажеше некој немаше да верувам дека прилично ок се поминаuser posted image

Во градинка не кажува,а си седнува на нокшир и шоља и кога како мочка.Но и дома тој период ретко мочка па веројатно затоа немал потреба да кажеuser posted image

Ајде мами сите сме пример дека МОЖЕ и што порано подобро user posted image
Само за поттик немора да се чека баш лето,едноставно си ги знаете малечките и процените дали е време да се почне.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 835
   RE: Одвикнување од пелени
27.7.2015 14:26:05   
Melanija RR
Изумив нешто да подпрашам од искустваuser posted image
Ми беше страв како ќе биде во затворени простории од типот Џамбо,затворени трговски,места каде нема слободни зелени површини...
На гости беше ок го однесов на шоља превентивно без да каже,во Џамбо на каса го прашав и метак во ВЦ издржа трчање, малку паника,снаоѓање на јавна шоља од високоuser posted image незнам дали секогаш ќе додржи или сред продавница ќе шурне user posted image
Незнам дали ќе мочка или и ќе кака па незнам дали да ставам кеса на сред треваuser posted image
Ајде искустваuser posted image

Defne90 RR има промени?user posted image marchi исто?

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.7.2015 14:28:14 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 836
   RE: Одвикнување од пелени
27.7.2015 23:54:20   
lukajana RR
user posted image user posted image user posted image bravo za deckovcite,zenski golemo gajle ste isterale,sega polesno se dise user posted image .
Melanija rr ako kazuva doma ke kazuva sekade ne mu se sekiraj,samo za sekoj slucaj nosi rezervna obleka,sest nedeli bez pelena ne e malku sigurno veke e svesen deka nema pelena i sto ke se sluci ako ne kaze

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 27.7.2015 23:55:09 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 837
   RE: Одвикнување од пелени
28.7.2015 4:45:23   
bucko mal
I jas da se prijavam na temava, poveke od edna nedela M ne nosi peleni. Sam pocna da kazuva na 2,10 meseci.
Kolku se raduva so gakichkite na site im kazuva deka nosi gakichki.user posted image

< Поракaта ја уредил bucko mal -- 28.7.2015 4:47:53 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 838
   RE: Одвикнување од пелени
29.7.2015 0:22:59   
marchi
Kaj nas promenata e toa sto znae da kaze MAMO POKAKAN SUM. A za mockanje ke se izmocka kaj ke stigne i keo rece STO PATI REKOV TUKA MOCAV. demek tuka mu se mocalo ne kaj noksirot
Ipak smetam deka stanuva zbor za individualno kontroliranje za potrebite i sto se veli i da go utepas dzabe e

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 839
   RE: Одвикнување од пелени
29.7.2015 13:19:27   
Melanija RR
marchi прво треба да се навикне на местото нокшир или шоља ,да го седуваш на секој саат и така да си поседи па и на празно да си игра.Кога ќе се навикне тогаш почни да треба да ти кажува дека му се моча.Стопати потпрашувај и прашувај го како треба да каже кога му се моча,па и ќе му досади и ќе каже.Обавезно церемонии браво,голем си,убави гаќи имаш,дадите ќе ти кажат браво и сл.И поцел ден пез пелена секаде

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 840
   RE: Одвикнување од пелени
2.8.2015 12:33:23   
marchi
so mnogu raboti sme probale retko dava rezultat na zainteresiranost da sedne na noksir.znae sto e mockanje i kakanje i kade toa go pravat mama i tato ama ete toj seuste ne umee da kontrolira.i dzabe karanje i takvi raboti.ostanuva uste pocesto da go lazam za sednuvanje na noksir pa taka "na srekja" da napravi nesto

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 841
   RE: Одвикнување од пелени
2.8.2015 17:36:13   
Snowhite RR
Однапред се извинувам зашто ќе биде подолг постов, зашто скоро цел месец се одвикнуваме, мислам дека ова никаде го нема и што е најтрагично пак нема резултат, еден чекор напред, три назад и веќе стварно не знам што да правам.
Ај од почеток да почнам, на 05.07 прв пат се измочка в шоља и јас цела среќна, ја почнувам постапкава за одвикнување. Арно ама две недели без пелена, 5 пати се на се ако се измоча в шоља и два пати се покака и тоа ако ја однесев јас, значи таа не кажуваше сама, а ианку мочкаше и какаше кај што ќе стасаше. Најмногу ме нервираше што седевме на шоља по 15 минути и повеќе и пуштав и вода да течи и се и зборувам и кажувам, џабе ништо, само што ќе дојдевме в дневна и таму ќе се измочкаше. Е сега морам да напомненам дека овој период јас одев на работа, а тие во главно беа кај мајка ми, а таму повеќе време поминуваа со татко ми, не и ставаше пелена, ама не можам да очекувам од него дека ќе ја носи цело време на шоља или дека ќе и зборува за тоа. По две недели се откажав, сфатив дека најверојатно не е спремна и повторно и ја вратив пелената, зашто веќе и немаше смисла и бабиве цело време да бришат секаде каде што ќе направи беља. Е сега откако и ја вратив почна да кажува и додека отидевме в купатило (во нокшир не сака никако, имаме седено со саати и сликовници разгледувано и се и ништо не прави во нокшир) веќе во пелена си завршуваше работа. Па по една недела повторно и ја извадив пелената, зашто имав и одмор, дома бев и си реков да пробаме пак. И сега еднаш ќе кажи, обично кога и се какаше кажуваше и какавме на шоља, за мочкање некогаш ќе кажеше, ама пак не трпеше и одма мочкаше кај што е, иако и нокширот беше до нејзе. Бидејќи не бев сигурна дали ќе каже или не, ако требаше да оди некаде и ставав пелена и тука згрешив, па кога сфатив дека направив грешка, бидејќи кажуваше, ама ако беше заиграна ќе си се помочаше без да каже, веројатно мислејќи дека има пелена и ја извадив скроз и за спиење, само навечер и ставам, зашто многу е полна пелената на сабајле. Вчера имаше огромен пресврт, сабајлето цело време зборуваме, ја потсетувам ако и се мочка што да направи и знае, значи вели ќе кажувам, покажува како ќе кажела и како ќе седнела и се тоа, и кажа навистина и отидовме в купатило и ништо, го зедовме нокширот за ако пак сака во него да оди и по 1 минута иако до ноикшир стоеше, почна да моча на ламинат, ја прекинав и ја седнав на нокшир, седеше 10 мин, ништо, само што стана, пак почна да моча, пак ја седнав, пак ништо и пак по некое време стана и пак дозаврши на ламинат. А во меѓувреме најдов и едно каке во салонот кое најверојатно го покакала првиот пат додека трчавме за в купатило. Е значи живци искинав. Одручеката кога стана од спиење, јас излегов од собата кога се вратив сама седнала на нокширот и се измочкала, што ме изненади и ми даде надеж. Излеговме и купивме адаптер за на шоља и кога се вративме од мерак се измочка. Денеска пак исто, почна да мочка ја прекинав ја седнав на нокшир, стана продолжи на ламинат. Еднаш надвор и еднаш кога преспиваше денски. Бевме излезени и кога се вративме ја прашувам дали сака да мочка, ми вика НЕ, по 1 минута пак на ламинат и дури ме гледа и ми се смее. Збеснав.
Проблемот ми е што уште утре сум дома и после почнувам на работа и ќе ја варди свекрва ми. а таа не можи да и чисти цело време, а ако по втор пат и ја вратам пеленета ќе треба да помини долго време да заборави па пак да почнам, а уште еден месец е лето во кој имам шанса да ја одвикнам, после ќе треба или в зима или другото лето што е многу касно.
Кажете што да правам, мислам дека ги пробав сите начини и никако не ми успеа. Дали навистина не е подготвена, стварно не знам, мислам дека сум ни ваму ни таму сегаuser posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 842
   RE: Одвикнување од пелени
3.8.2015 0:00:08   
lukajana RR
Леле Snowhite rr стварно си имаш мака,мислам дека не дека не е спремна туку е инаетлива твојава Ј.
Јас со Л исто имав проблем со нокшир од тие како столче и никако не сакаше да седи на него,тогаш отидовме заедно и купивме таков како што сакаше самиот и седеше на него,а се откажавме од пелени благодарение на освежувач за просторија од тие што се ставаат на ѕид.
Многу сакаше да го стиска и се договоривме дека може да го стисне ако се измочка или искака во нокшир и од мерак за освежувачот мочаше на 15 минути user posted image ,ама битно се навикна да кажува и брзо ги оставивме пелените и дење и ноќе.
Пробај така со нешто што сака вети и дека ке може да го прави или да го земе кога ке се измочка може ке има резултат некаков

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 3.8.2015 0:01:48 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 843
   RE: Одвикнување од пелени
3.8.2015 12:27:06   
Snowhite RR
Ох нема ништо што ја интеρесиρа κај неа се е пρолазно, ја залажував да пушта бода отκаκо ќе се измочκаше, ама после почна на сеκое одење в κупатило и тогаш κога нема да напρавеше ништо да баρа да пушти вода, јас не и дозволував велејќи и деκа нема пуштање додеκа не се измочκа, ама и тоа многу не и значеше. Од утρе стваρно не знам што да пρавам, свеκρва ми сеκаκо ќе саκа да и стави пелена, не знам дали да и дозволам или да и ρечам да пρоба уште неκолκу дена да видиме што ќе биде

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 844
   RE: Одвикнување од пелени
3.8.2015 23:08:45   
Melanija RR
Колку и да звучи чудно децата си имаат свој инает и карактер,и затоа сметам дека што повеќе разбират толку полошо за пелените.Snowhite RR не дека не е вспремна инстинктот и кажува ама таа нема навика и гледа пелени а плескање ко плескање без казна ништо.Секое враќање пелена и назад.Скроз и скроз,ако мора само ноќе.Незнам зборење од типот дека е срамота,сите носат убави пример розеви гаќички, седи со мочани гаќи, некоја казна што и е важна,играчка или некаде да шета ,и игнорирање.
НИе со тепих полесно поминавме со бришење но немаше некоја количина.И многу потсетувања по 100 пати прашувај ја ако пие течност а неморча да седи на шоља/нокшир.И збор како забрана несмееш да се измочаш,сите мочкаат во шоља и крај без попуштање.Сега ти треба подршка едноставно тоа е тоа

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 845
   RE: Одвикнување од пелени
12.8.2015 12:06:16   
marchi
jas vekje se izmoriv od "molenje" da sedne i od prasuvanje,seuste mislam deka nema kontrola ama vekje e vozrasno 2 god i 5 meseci kako moze da nema user posted image i na kraj se resiv so grance kopriva,ako ne sedne na noksirce ili ako se pomoca vo gakjicki ke go zurnam,i sekogas koga ke recam da ja zemam koprijata odma vika NE i sednuva. ima minimalni rezultati no so kupuvanje bonboncinja pa gi jademe dodeka sedime se laze nekako.mora od se po nesto user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 846
   RE: Одвикнување од пелени
12.8.2015 14:11:32   
blue_blue
јас додека правев истражување за кој е најдобар начин да се одвикнат од пелени (пошто јас за се мора да сум темелна и да прочепкам куп инфо) најчесто беа посочувани две работи: кога ќе се извадат пелените веќе воопшто да не се враќаат (освен за ноќно спиење) без разлика на тоа колку пати се мочка во гаќи. Секое враќање може да создаде забуна, зошто нема правило кое детето треба да го следи - де имам де немам пелена. Втора работа која скоро секаде ја пишуваше беше да не се прашува детето нон стоп дал ти се мочка зошто оно секогаш ќе ти одговори - не ми се иде...подобро е да го однесеш до ВЦ и да му кажеш ај мочкај па ќе одиме надвор, или ќе јгледаме цртани посе итд....кај моиве се ово ова функционираше и некоја мака не видовме. За две недели целоцно беа одвикнати...после ги однесовме во Турција и се збунија таму - дека нели на плажа може во песок и во море да мочкаат и малку изгубија идеја кај може кај не може па се бунеа и ни требаше уште некоја 1 недела дома да ги вратиме во ред....и тоа беше тоа, се одвикнаа на 1 година и 11 месеци

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 847
   RE: Одвикнување од пелени
13.8.2015 14:25:55   
lukajana RR
Леле Марчи како бре со коприва user posted image од памет ке го извадиш детето,цел ден на нокшир ке седи user posted image .
И има ли ефект?
Знаеш како викаат ќотекот од рајот е излезен,може имале право луѓетоuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 848
   RE: Одвикнување од пелени
13.8.2015 23:01:23   
marchi
Eh.. Kolku pati se ima pomockano vnoksir so placenje... Ili kjotek ili kopriva ili mockanje vo noksir, pa posle pocna malku da dobiva oset, pusti malku vo gakjicki pa sedna na noksir da se doizmocka sam si pobara

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 849
   RE: Одвикнување од пелени
17.8.2015 0:04:10   
Snowhite RR
Да се пофалам ние се одвикнавме конечно. Се уште прави грешки понекогаш, ретко, ама има голем напредок, и тоа се одвикна баш тогаш кога бев готовоа да и ги вратам повторно. Нели како што ви кажував требаше со свекрва ми да се вардат и таа ми вели не можам јас да и чистам, да и бришам пак, ќе и ставам пелена и ќе ја надгледувам ќе ја прашувам и" реков ако и ставиш пелена ништо не правиме, да пробаме ден два уште, може со тебе ќе почне да кажува, ако не бидува ќе и ја вратиме пелената, па понатаму ќе се одвикнуваме. Вечерта и донесе таа еден црвен нокшир и во него еднаш пред спиење се помочка. Сега прв ден се вардат, си идам од работа, ми вели, 2 пати в нокшир, 2 пати згреши, не знам што да ти кажам, јас и се смеам и велам „Шта да ти причам кад све знаш’ и таа ми вели Баш такаuser posted image И замина таа, јас одам во другата соба да се преслечам и иди Јана и ми вели мамо има каке, одам стварно се покакала в нокшир и после до вечерта уште 4 пати се измочка в нокшир и тоа сама без јас да ја прашувам или седнувам. И ете така, претходниот ден ми се покака на спална, а наредниот ден почна да кажува. Па сега дали не била спремна или едноставно инает терала, дали беше до вардењето со баба, дали до нокширот црвен, ќе остане мистерија, ама не е ни битно, битно е дека конечно после цел месец се одвикнавме, освен за навечер се уште преполн е на сабајле

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 850
Страница:   <<   < Претходна страница  31 32 33 [34] 35   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 33 [34] 35   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?