|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Одвикнување од пелени
9.7.2009 22:54:55   
biljanaM
хахаха  Ники тоа не бира место, си има детето потреба, в када в када....хахаха
А колку годинки е твојата керќичка гледам дека немаш тикерче....?


_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Одвикнување од пелени
9.7.2009 22:57:58   
niki
Dve i pol, januari e rodena ista godina ko tvojot dasa.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Одвикнување од пелени
28.7.2009 9:18:08   
mami
леле морам да ви кажам еден муабет вчера што го слушнав од братучетка ми и ке ја утепав најискрено- малиот има 2,5 години и го одвикнува од пелени и ми вика- па кажува тој, ама јас на спиење му ставам памперс а тој сам го трга е добро зошто ова? ако веќе го одвикнуваш не го буни детето, мислам така му пракаш погрешни информации..или кумашинката- и ставаше пелени на малата кога одеа на гости, а во исто време работеа на случајот да ги тргнат...
Не сум стигнала до тој степен сеуште, кај и да е ке почнеме ама мене ми се ова тотално погрешни постапки

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Одвикнување од пелени
28.7.2009 9:37:57   
niki
Bidejki go izodevme ovoj pat, iskustvoto nase e sledno. Na gosti i preku den voopsto ne nosevme peleni osven bas na pocetokot koga trebase na mnogu dolgo da izlezeme od doma, no kako  vremeto pominuvase se poretko stavavme peleni preku den, no zatoa nosevme sekade po nekolku para pantoloni i gakicki.
Noke nosese peleni do skoro. Znaci celta mi bese preku den da bide suva i da pocne da kazuva i da bide svesna, koga toa go postignavme noknata pelena pocnavme nautro da ja naogame suva i ja isfrlivme ama ja isfrlivme koga preku cel den sekojpat koga ke i se mockase ke kazese i mockase vo noksir i nemase nezgodi, se dodeka denje se slucuvaat nezgodi noke uste poveke ke se slucuvaat i ako ne sakas sekoj den da menuvas postelina i da ja peres pobezbedno e so pelena za noke, noknata pelena ne gi zbunuva.
Veke mesec dena i poveke ne nosi noke pelena no vo toj period ni se slucile nekolku nezgodi i da ti kazam vo tri casot nautro voopsto ne e interesno da go preslekuvas deteto i da menuvas postelina ama ete ne e sekoj den pa pominuva bezbolno inaku kaj tie deca sto uste denje se nemaat nauceno, sekoja nok ke im se slucuvaat nezgodi.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Одвикнување од пелени
28.7.2009 11:16:48   
Iva
Мислам дека правило за одвикнување од пелени нема. Секое дете си е најразлично и најразлично реагира на моментото без пелена. Сега ќе ви го кажам моето искуство. Михајло незнам колку многу пати го ствавме на нокширче до 2,5 години. Тој плачеше кога ќе го видеше, како страв да имаше од него, не сакаше ни да седне. А се одвикна од пелени преку ноќ. Еден период воопшто не спомнувавме нокшир. И потоа еден викенд се запнав не му ставам пелена и на секој 5 мин го прашував да не му се мочка. Тие два дена ниту еднаш не ми се измочка во гаќи. Му ставав само навечер. А после тие два дена ниту навечер. Еве веќе после една година тој до сега не ми се измочкал во гаќи. Значи секое дете во свое време, само не треба на сила да ги навикнуваме на нешто.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Одвикнување од пелени
28.7.2009 11:23:28   
mami
да да да , никако на сила..не оди тоа така. Внук ми не сакаше нокшир ни да види, плачеше од него. И мајка ми му купи од оние додатоците за на вц школка и со него за кратко време се научи да си кажува, и колку беше смешен, секаде си го носеше со себе, дури и на гости- да не му затреба случајно user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Одвикнување од пелени
30.7.2009 10:36:24   
mami
изворна порака: Биби

јас првпат ви пишувам, драги мои. Прво да ве поздравам, многу е добра целата страница и знам дека сте од огромна помош на сите мајки и идни мајки и оние кои се подготвуваат за најважнатаулога во животот да станат мајки. Како ида е , јас сум веќе мајка, имам една двегодишна ќерка сара и бремена сум со второ.
Мојот проблем сега е одвикнувањето од пелените.Сара се одвикна од мочкање, но со дефекацијата(какањето) имамае проблем.Досега никогаш немала запек, а сега има страв дека не треба да кака и никаде не сака да кака,ниту во нокшир, ниту на адаптер, ниту во пелени. 
Пишувајте нешто ве молам, да не ми се навикне детево на запек па да развиеме опстипација 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Одвикнување од пелени
30.7.2009 12:33:32   
niki
Problem so tvrda stolica ne sme imale ne bar do tolkava mera, so hrana najdobro se resava tvrda stolica, znaci, krusi praski, slivi, zitarki od celo zrno, kaj kerka mi pomagaat i semki od soncogled i tikva, lesnici i sl, mnogu zelencuk i ovosje i tecnosti.

E sega za da i se vreze vo glava deka treba da kaka vo noksir ili solja procitaj ja temava cela imam postaveno linkovi so video klipovi i kratki crtani filmovi  so decinja koi kakat i mockaat na noksir, toa kaj nas bese presvrt. Znaci pustaj i gi gledajte gi zaedno, raskazuvajte gi i pejte gi pesnickite i ke vidis kako brgu sama ke pocne da go bara noksirot.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Одвикнување од пелени
14.8.2009 2:46:09   
mamamama
zdravo na site jas i mojot sin milan sme vo faza na odviknuvanje ima 2,5god kupivme polno gakicki i sekade gi nosime i samo menuvame.milan neke na noksir ni na solja da sedne pisti koga ke probam no nadvor i vo kada saka se nadevam deka ke pocne da kazuva no navecer mora so pelena mnogu mocka a i pie mnogu tecnosti kako zaba e pozdrav

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Одвикнување од пелени
26.8.2009 12:55:13   
BEBICA
Zdravo mamicki jas Monika ja staviv prv pat na noksir so 9 measecii toa na najobicen noksir, radi toa sto imame uste eden vo oblik na avtomobil i sviri a kerka mi se plasi od nego i ne saka ni da sedne taka da ovoj najobicniov e super.Za sega sedi na noksir duri mu se i raduva se nadevam deka ke prodolzime taka.Jas znam deka uste e rano od odviknuvanje no dobro e da se stekne navika.Sega kaj i da ideme na gosti si go nosime i noksircetouser posted image user posted image user posted image .
Jas se nadevam deka narednava godina vo prolet deka ke gi ostavime pelenite, bidejki pedijatarot ni rece od medicinski aspekt decata pocnuvaat da go kontroliraat mokrenjeto od 15, 16 mesec.A do togas da stekneme navika.Pozdrav

(Одговор на членот mamamama)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Одвикнување од пелени
13.10.2009 15:03:10   
profesorica
Дамјан уште не се привикнал да врши нужда на нокширче ама на добар пат сме user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


user posted image

user posted image_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Одвикнување од пелени
13.10.2009 15:06:30   
ostoun
user posted image user posted image profesorica najdobro e vaka so pampers na noksir user posted image user posted image user posted image za Damjan

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Одвикнување од пелени
13.10.2009 15:08:00   
happy mommy
Син ми кога не се олеснува у пелени сака на шоља како голем батко , ич не сака на нокширче. Ние изгледа и ова лето го пропуштивме за одвикнување здравје боже следното на 3 год. леле бруки живи сме. Професорица Дамјан колку год. има?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Одвикнување од пелени
13.10.2009 15:12:45   
profesorica
user posted image user posted image user posted image која смешна фаца направил, сега ми ги прати золва ми сликиве, станал од спиење и веднаш на нокширче,user posted image user posted image user posted image ако ако нека го научатuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Одвикнување од пелени
13.10.2009 15:14:03   
profesorica
па дамјан има 16 месеци еве има на мојот тикер user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Одвикнување од пелени
13.10.2009 15:18:25   
ostoun
Се уште е мал има време ќе научи  и ние на 2,5 год. научивме ама само неколку пати сме се помочкале од тогаш значи беше многу полесно зашто разбира

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Одвикнување од пелени
13.10.2009 15:21:19   
profesorica
имам пријателка на која детето е месец дена постаро од Дамјан и врш нужда на нокширче уште од 10 месеци...е сега дали е среќна околност што детево е многу мирно кај ќе го седнеш си седи, па таа го ранела на нокширче кога станувал од кревет и тој си какал без проблем.блазе си и...

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Одвикнување од пелени
13.10.2009 15:21:19   
mami
Ние изгледа зимово ке ги откачиме..мајка ми почнала после спиење да го става на шоља со адаптер нели нормално..малку му е чудно, незнае што треба да прави, ама ке се научи..првиот пат седел што седел и кога изгубиле надеж дека ке мочка го станале и им се измочкал на плочки и се згазил од смеењеuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Одвикнување од пелени
13.10.2009 18:44:11   
niki
 Мој совет е да ги ставате наутро веднаш по будењето. Тогаш им е најполн мочниот меур и со самото седнување ќе биде потиснат и испразнет. Неколку пати така и веднаш ќе им стане јасно што треба да прават, но тоа не значи и дека веднаш ќе почнат да кажуваат. За тоа веројатно ќе треба малку повеќе време, зборување и многу трпение. Ви посакувам среќно дружење со нокширчињата и што побргу да се ослободите од пелените.
user posted image user posted image user posted image  за идните малите гаќаронци

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Одвикнување од пелени
13.10.2009 18:59:58   
ripce
кога и да му ги извадам пелените ќе ми се измоча на кревет user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Одвикнување од пелени
15.10.2009 16:25:41   
Maria
So Ilija vidov gooolema maka so odviknuvanje od peleni i nekolku pati se imase pokakano vo gaki.Umrev dodeka go naucam.Ama sega da se pofalam i noke ne koristime peleni.Naednas porasnavme.user posted image user posted image user posted image user posted image
Mnogu sum srekna poradi toauser posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Одвикнување од пелени
16.10.2009 7:51:04   
profesorica
Мариа блазеси ви, и јас се надевам на тоа и баш би била среќна.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Одвикнување од пелени
17.10.2009 16:20:04   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maria

So Ilija vidov gooolema maka so odviknuvanje od peleni i nekolku pati se imase pokakano vo gaki.Umrev dodeka go naucam.Ama sega da se pofalam i noke ne koristime peleni.Naednas porasnavme.user posted image user posted image user posted image user posted image
Mnogu sum srekna poradi toauser posted imageuser posted image user posted image user posted image user posted image  за големиот дечко и за упорната мамичка

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Одвикнување од пелени
11.1.2010 13:55:17   
mami
Си купивме ние така нокширче со некое си зајче напред и топче што се врти- се за да му биде интересно да седнува во него. И навистина седнува, но самокога му се тренерките на него. Вчера го соблеков и да го седнам се уби од вриштење и немаше шанса...се облековме и пак седна..ке биде весело нашето гледам јас од сега уштеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Одвикнување од пелени
11.1.2010 14:14:56   
niki
Ништо ново мами, сите низ таа фаза поминуваат, а уште поинтересно ќе ви биде кога ќе открие дека може гол да седи и сам ќе се слекува и ќе седи џабе на нокширчето само за да биде гол. Еееееееееј низ што се не поминавме.
Трпение и еден ден убаво ќе те изненади.user posted image user posted image user posted image за нокширчето.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Pomos okolu izbor na ime
miana

Ajde RR mamicki glasajte i pomognete.Prvata kerka mi se vika Mia a sega vtorata ?

Mila (34%)

Daria (41%)

Matea (25%)


Број на сите гласови: 178

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!