|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Цртан филм за деца
4.11.2009 15:31:58   
Еца
Мартина во последно време не гледа цртани освен ако и текне на Ноди или Снежана и седумте џуџиња. Многу ми седи на ком. и почнавме да се караме поради ова.Откако залади и помалку сме надвор таа пак залегнува на ком.ќе треба да се расипе ком.(и го исклучувам екранот и таа мисли ком. се расипал)user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Цртан филм за деца
4.11.2009 15:36:45   
mami
Еца не и давај пред ком многу, еве Боцко пред некој ден ми се жалеше дека кај Стефан почнале да се појавуваат некои проблеми со очињата баш од тоа седење на комп, така што наоѓајте им на децата друга занимација..и мене ме чека тоа ама ке мора некако да се снаоѓаме

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Цртан филм за деца
4.11.2009 15:38:20   
profesorica
Дамјан седат по малку пред лап топ со тетка му и гледаат Ноди.А инаку на тв си гледа Ноди -друг цртан не гледаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Цртан филм за деца
18.11.2009 15:18:48   
mother 29
Дора истражува,томица и возовите

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 18.11.2009 15:19:16 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Цртан филм за деца
18.11.2009 15:22:57   
Maria
Miki Maus,Kralot lav i Nodi.Zadolzitelno dnevno po2-3 pati.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Цртан филм за деца
18.11.2009 15:24:38   
Maria
Znam deka ne e ubavo i se pred televizor da e ama nema drugo,nadvor e ladno i ne ni ostanuva nisto drugo osven gledanje crtani filmovi.user posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Цртан филм за деца
18.11.2009 15:25:03   
mami
Лука гледа евентуално во последно време Скуби ду, ама и тоа некои минута до две максимум и толкуuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Цртан филм за деца
18.11.2009 17:05:40   
nadica
јас мислам дека надица гледа многу цртани user posted image user posted image user posted image
ноди, том и џери, мики маус,5+, и на нив сличните и по 15-20 мин па по некоа пауза сака пак да гледа не со целосно внимание ама оти по цел ден сме дома сака да е пуштено на тв цело време

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Цртан филм за деца
18.11.2009 17:10:28   
Mila na mama
Мила гледа во телевизорот само ако и фати око некоја реклама 10-15 секунди и толку. Цртани не ја интересираат. Ако го види Ноди на ТВ трча да ја зме сликовницата Ноди и да ми каже да ја читам.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Цртан филм за деца
18.11.2009 23:39:28   
daniel
obavezno pred spienje

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Цртан филм за деца
24.11.2009 15:03:27   
mother 29
pokoyo,pepa pig,traktor tom

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Цртан филм за деца
25.11.2009 9:23:30   
big_mama817
и ние во последно време гледаме цртани обично пред спиење и тоа мечиња со дообро срце на двд user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 25.11.2009 9:24:05 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mother 29)
Revisions: 3 | Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Цртан филм за деца
30.11.2009 10:33:24   
Mila na mama
Еј ова сега го прочитав на таратур. Што мислите?

И цртаните филмови треба да бидат рангирани како филмови, односно пред почетокот на најавната шпица би требало да биде прикажано за која возраст е тој цртан, со што децата би биле заштитени од насилствата што се прикажуваат на тие цртани филмови.

Предавач на Универзитетот во Линколн, д-р Карен Фефер тврди дека децата кои гледаат анимирани филмови на кои има насилство, се склони кон „ризично“ однесување, а тоа ја зголемува веројатноста дека детето ќе се повредат со оглед на тоа дека сите се обидуваат да ги имитираат движењата од омилените јунаци, пренесува Дејли Телеграф

Цртаните на кои има најмногу насилство се Скуби-Ду, Бетмен, Икс-мен и Бен 10.

„Децата ги имитираат омилените ликови од анимираните филмови, кои неретко имаат ’ризично’ однесување, и се впуштаат во многу опасни авантури. Исто така докажавме дека честото гледање на телевизија може да предизвика ризик од перцепцијата на ризикот кај децата. Воглавно поради тоа сметаме цртаните да се рангирааат како филмови“, истакна Фефер.

Таа додаде и тоа дека главните јунаци во одделни цртани се многу опасни примери за децата, и дека со истражување е докажано дека постои поврзаност помеѓу гледање на цртани филмови и стапката на повреди кај децата


_____________________________

love u all

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Цртан филм за деца
30.11.2009 10:40:07   
profesorica
вчера Дамјан се изнагледа ноди и тракторот том на you tube.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Цртан филм за деца
30.11.2009 10:41:04   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

главните јунаци во одделни цртани се многу опасни примери за децата, и дека со истражување е докажано дека постои поврзаност помеѓу гледање на цртани филмови и стапката на повреди кај децата



жив пример сме ние кога Мартина со вилушка за месо онаа со две острици напред, бркна во штекер. Откако се смиривме, ја прашав зошто тоа го направила, рече дека Том така направил во тоm&jarryuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Цртан филм за деца
30.11.2009 10:48:06   
mami
Имам кумче од 9 години и еден внук на мм од 10 год. кога се заедно- обично по слави и родендени, луѓе тоа е неподносливо- значи собата ја прават хаос за помалку од една минута, играат некои делови од цртани- врска немам кои- кои вклучуваат: борење, пукање, викање и незнам уште што...И што ми е најчудно е тоа што едниот ке предложи нешто што јас не ни разбирам што сакал да каже, а другиов веднаш ја прифаќа играта и почнува хаосот. Ништо живо не ги собира...некогаш мислам дека цртаните се колку добри толку се и лоши..

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Цртан филм за деца
30.11.2009 15:44:43   
zami
da, ama socijalizacijata na decata go pravi svoeto.
Sin mi nikogas ne gi gledase Pawer Rangersi, ama vo gradinka po cel dan samo za niv zborea, pa nie imavme doma figuri na pawer rangewrs uste pred da gi vidime na televizija.
Ama kako sto kaza nekoj prethodno, decata od crtanite treba da naucat i dobro i loso.

Na primer:
* Skubi Doo e naj nenasilen vo odnos na Tom i Jerry i dr. i uste podobro mene mnogu mi se dopaga sto ima strasni likovi koi na krajot sekogas se prikazani deka toa se cickovci prepraveni kako za na maskembal, pa taka decata se priviknuvaat na strasni likovi a ne se plasat od niv.
* Teletabisi iako e najneutralen, bese zabranet vo mnogu zemji, atoa sto edniot lik TinkiVinki bese masko so tasna sto naveduva na homoseksualno odnesuvawe. (Sin mi gi gledase koga bese bebe megu 6 i 15meseci, ama sega  na 5god.ni pod razno ne bi mu dozvolila da gi gleda)
* Bratzz i sl. na niv se crtani za tinejgeri, a gi gledaat i devojcinja od 3god. vozras i taka ucat za deckovci, sminkanje i sl.

Najdobro e da poglednete nekoj crtan zaedno so svoite deca, i namesto da im gi zabranite da im objasnite sto od tamu e dobro a sto ne.
A ,,znaenjeto,, ne se uci samo od crtani filmovi, tuki od sekade, od naseto odnesuvanje, od odnesuvanjeto na okolinata, drugarcinjata, pa i slucajni minuvaci na ulica, a nie kako roditeli sme tie sto treba na decata da im objasnime sto e dobro a sto ne.


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Цртан филм за деца
4.1.2010 12:38:24   
mother 29
И ние гледаме трактор том во последно време,ама штета што нема синхронизирано на македонски!?вак ами вика ....мамо пути го тај со оваца!(мамо пушти ги овците!)user posted image ке се испобркаат децата!

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Цртан филм за деца
4.1.2010 12:41:41   
profesorica
ахаххахахах, епа нема на македонски Кате, ние најдовме на холански, руски и незнам на кој веќе јазик а на мк нема.штета.Дамјан ги прегледа више ептен , доаѓаме дома, кај моите или кај свекрва ми и одма ТАМ, ТАМ (том том пушти го том)

Кате која со овци, кај што прават диско вече???


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Цртан филм за деца
4.1.2010 12:43:25   
mother 29
не ,таа со родеото кога се редат и кога трактор том скока преку 7 оваца ххахаххха

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Цртан филм за деца
4.1.2010 12:44:39   
Mucka
i meni je traktor tom zaokupio sina....i strasno ga gleda i miki mausa,i mani majstora....ali pogleda i te tom i jerry, scobi i dosta losih stvari skupio od njih....e sad gleda i peppe pig...na raznim jezicima....3 i pol g su mu i skupio je na francuskom 2 pjesmice sto ih pjevusi od peppe pig!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Цртан филм за деца
4.1.2010 13:05:57   
mis.
Мартин го обожава возот Томас баш сега за нова година му дадоа поклон возот томас и тој е во облаци.Цело време е со него еве 3 вечери и спие гушнат со него.на гости си го носиме и  на сите го покажува.Го обожава и трактор том но бен10 му е фаворит.
Стефан и тој почна дагледа цртани покрај бато но ноди најмногу му го задржува вниманието.
Вашите деца од кога почнаа да гледат цртани?

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Цртан филм за деца
8.1.2010 17:16:40   
mother 29
ни се расипа двд -то од толку гледање трактор томuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Цртан филм за деца
9.1.2010 17:49:51   
biljanaM
Цела недела го гледаме Црвенкапа...го научив секое зборче по ред а и мм....не можеме друго ништо да гледаме, од друга страна многу се радувам бидејки ја научи приказната убаво и ни ја раскажуваuser posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Цртан филм за деца
10.1.2010 18:39:05   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Еј ова сега го прочитав на таратур. Што мислите?

И цртаните филмови треба да бидат рангирани како филмови, односно пред почетокот на најавната шпица би требало да биде прикажано за која возраст е тој цртан, со што децата би биле заштитени од насилствата што се прикажуваат на тие цртани филмови.



Таа додаде и тоа дека главните јунаци во одделни цртани се многу опасни примери за децата, и дека со истражување е докажано дека постои поврзаност помеѓу гледање на цртани филмови и стапката на повреди кај децата



Се сложувам со ова, иако со ќерка ми немам потреба од вакво нешто, таа ги има научено кои се страшни и веднаш штом почнат сама го гасне ТВ бидејќи се плаши.
За повредите исто, Телетабиси гледаше и се качила на кревет да скокне демек во дупката ко нив.



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?