|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  59 60 61 62 [63]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
28.10.2016 10:57:51   
blue_blue
Placka111, што точно те загрижува? Дека плаче, дека има грчеви, дека не напредува доволно? Од ова што го пишуваш нема место за грижа. И да плаче од грчеви е нормално, и напредува сосем доволно. Ако детето е генерално весело, се храни, спие итд... нема место за грижа. За да го исфрлиш скроз АД ставај ја прво да цица а после давај и АД и со тек на време како ќе биде посилна ќе се нацициува повеќе и нема да има потреба од АД. Моите деца првите две недели се дохрануваа со 45 мл, а после тоа со 60 мл. Така да и дохраната ти е сосема ОК, нема потреба од 120 мл за бебе што цица

(Одговор на членот Placka111)
Непосредна врска до пораките: 1551
   RE: Адаптирано млеко
28.10.2016 20:28:35   
Placka111
Nemoze da spie od grcevite celata se vcrvenuva se grci place
Ocinjata i se zatvraat taman kke zadreme ke se napne i se budi

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 1552
   RE: Адаптирано млеко
1.11.2016 20:54:05   
Placka111
Iskustva za kila kaj zensko bebe
Moeto e 40 dena :(

Ni rekoa da pocekame da poporasne

(Одговор на членот Placka111)
Непосредна врска до пораките: 1553
   RE: Адаптирано млеко
2.11.2016 11:25:14   
Hopeful RR
Би требало само да се среди тоа во текот на следните месеци. Тек после 9 месец, ако се уште постои, се размислува за интервенции.

А за грчевите, нормално е тоа, и пробај нешто друго - кај нас помогна Еспумисан. Внимавај на твојата исхрана, ако се уште доиш.

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 2.11.2016 11:26:34 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Placka111)
Непосредна врска до пораките: 1554
   RE: Адаптирано млеко
4.11.2016 12:26:36   
Placka111
A bidejki imame grcevi se napnuva place
Strav mi e kilata da ne dojde do priklestuvanje
user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1555
   RE: Адаптирано млеко
12.11.2016 12:05:12   
Placka111
Za 9 dena pravime 2 meseci za 8 dena kacivme 320 gr
Na aptamil 1 i na cice e
Pocna da kaka na 4 dena i ako se predizvika so toplimer
Kakata e zelena maslinosta izleze prvin tvrdo pa kasasto
Celo vreme se napnuva a poradi prep.kila mi e strav
Dali da go smenam aptamil 1 za aptamil comfort
Iskustva

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 1556
   RE: Адаптирано млеко
14.11.2016 10:55:04   
Hopeful RR
Колку кг има сега, на скоро 2 месеци? И со колку е родена?
Јас мислам да пробаш само со доење, без Аптамил. Какањето не е проблем, немој да ја иритираш со топломер, треба сами цревцата да се научат. Пробавте со Еспумисан зз грчевите?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Placka111)
Непосредна врска до пораките: 1557
   RE: Адаптирано млеко
19.11.2016 13:45:35   
Placka111
Odkako se rodi e na aptamil i cice za 48 dena kaci 1500
No imase strasen zapek piese 60-70 do 90 ml
I poradi zapek ne kakase po 5 dena go smeniv na hipp comb
No pie po 30-40-70 i na cice e
Strav mi e pak da go menuvam,nesmee mnogu da se napnuva poradi prep.kila. Mislam deka e mala kolicina za bebe sto za 2 dena pravi 2 meseca

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 1558
   RE: Адаптирано млеко
22.11.2016 20:17:03   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Placka111

Odkako se rodi e na aptamil i cice za 48 dena kaci 1500
No imase strasen zapek piese 60-70 do 90 ml
I poradi zapek ne kakase po 5 dena go smeniv na hipp comb
No pie po 30-40-70 i na cice e
Strav mi e pak da go menuvam,nesmee mnogu da se napnuva poradi prep.kila. Mislam deka e mala kolicina za bebe sto za 2 dena pravi 2 meseca

Placka 111, здраво и од мене.
Нема да кажам ништо ново, само ќе повторам од претходните членки, чисто за поддршка :)
За новороденче, во првите месецеи нормално напредување е од 600-1000 гр. месечно, или 200-250 гр. на неделно ниво.
Какањето не мора да биде секојдневно, избегнувај да го предизикуваш какањето - јас постарата ќерка ја чекав и по 7 дена некогаш да се искака.
Грчевите се многу нормална појава - обиди се со повеќе различни препарати против грчеви, може некој ќе се погоди. Сметам дека пробиотик е најсоодветна варијанта, штом пие и АД млеко. Сепак ако имаш млеко,инсистирај максимум доење, минимум АД, будењето навечер не мора да значи дека е од глад. Ако си пие АД без проблем и напредува (а напредува), не го менувај млекото, ниту количината.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Placka111)
Непосредна врска до пораките: 1559
   RE: Адаптирано млеко
3.12.2016 17:37:19   
maximal
И кај мене беше цело време во грч капки му давав биогаиа ама немаше ефект со чајчето на бекутан се среди се секој ден кака сега и конечно ги пушти нозете надоле

(Одговор на членот Placka111)
Непосредна врска до пораките: 1560
   RE: Адаптирано млеко
3.12.2016 17:40:17   
maximal
Мене ми викаа демек чај да не му давам ама јас сама си купив и прво три пати по 30 мл сега на два пати по 50 мл му давам пробај со чајче

(Одговор на членот Placka111)
Непосредна врска до пораките: 1561
   RE: Адаптирано млеко
28.12.2016 18:18:03   
Placka111
Nie napravivme 3 meseci imame kaceno 2600 kg i porasnato 10 cm
No problemot e sto vo tek 24 casa pie 500-650 ml aptamil
Sto po tabelata e mLku znaci 60 ml 90ml 120 so moleenje i na pauzi
Nekogas kaka maslinasto zele o nekogas zolto
Vaka e raspolozena se smee spie
Gi menuva. Cuclite imame sisnja od avent chiko i tommy
Pedijatarot sajkovski ni kaza kaga ke napolni polni 4 da pocnam so sokcinja a po dve nedeli so soleni kasicki ,iskustvo nekoj za ovoj problem

(Одговор на членот maximal)
Непосредна врска до пораките: 1562
   RE: Адаптирано млеко
28.12.2016 21:51:42   
scared RR
Ние три месеца бевме на аптамил ама го расипаа нешто млеково, па зедов хипп комбиотик но многу ми блуцкаше од него и сега сме на бебелан, најдобро се покажа млеково до сега , и голем плус е што е во конзерва не е ко другиве во кеси.
паралелно и го дојам ама не му стига моето млеко. :(

< Поракaта ја уредил scared RR -- 28.12.2016 21:52:33 >

(Одговор на членот Placka111)
Непосредна врска до пораките: 1563
   RE: Адаптирано млеко
16.1.2017 13:49:25   
Kvisko
Plackа111 знам дека касно одговарам ама колку што се сеќавам твоето бебе и цица и плус пие млеко. За тавко бебе сосема е ОК да пие колку што сака АД млеко. Не се форсира количина. Јас на моето му дава по совет на педијатар Аптамил и никогаш не пиеше повеќе од 500-600 милилитри. Дури и количински на еден оброк не му давав повеќе од 120 милилитри вода со 4 мерици млеко. На 150 милилитри се префрливме дури по 9-иот месец.
Што се однесува до сокчиња ние пробавме да почнеме со нив некаде блиску до 5 месеци ама Ј не ги сакаше. Со полни 5 почнавме со кашички и тоа по малку за да не му биде цел оброк туку повеќе да пробува вкусови. Почнавме со овошје варено и изблендано со малку ад млекце или само со вода. Со полни 6 почнавме со комплетен оброк од овошје и житарки безглутенски.

Scared како мислиш го расипале млекото??? Ние сега завршуваме со 2 и ќе прејдеме на 3-ка и не сум приметила нешто разлика. Единствено еднаш имаше една кутија која повеќе се пенеше при растворање ама млекото беше исто.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 16.1.2017 13:51:23 >

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1564
   RE: Адаптирано млеко
18.11.2017 23:34:46   
Kiraca
Vi preporacuvam kombinacijata za doilki od bilna apteka matija, mleko si tece i nema potreba od dodatok.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 1565
Страница:   <<   < Претходна страница  59 60 61 62 [63]
Страница: <<   < Претходна страница  59 60 61 62 [63]
Оди на:


Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?