|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: деца со аутизам
8.9.2013 10:54:57   
Sirma Vojvoda
Најнапред поздрав до сите а потоа и една информација за сите загрижени родители :
П О К А Н А ЗА С Е М И Н А Р (26,27.09.2013)
Тема: НАВРЕМЕНА И ПРАВИЛНА ДЕТЕКЦИЈА НА РАЗВОЈНИТЕ НАРУШУВАЊА ОД 0- 6 ГОДИНИ.
Целта на овој семинар е да се прикажат првите и основни симптоми, односно алармантните сигнали на раните развојни нарушувања уште од најмала возраст, како да се препознаат, кога, каде и до кои стручни лица е потребно да се обратат сите оние кои се во директен контакт со децата.
ПРЕДАВАЧИ:
1. Д-р. О.Јотовска спец. педијатар –Првите препознатливи симптоми на развојните нарушувања од 0-3 години
2. Д-р. Д. Копачев- детски невропсихијатар- Првите препознатливи симптоми на развојните нарушувања од 4-6години
3. В. Керамитчиевска-логопед : Првите препознатливни отстапувања во говорната комуникација кај деца во рана возраст
4. Б. Маричиќ-Јакимовска - детски психолог: Психолошкиот аспект на раните развојни нарушувања
5. М-р Р. Митревска-дефектолог – Програма за стимулација на психомоторниот развој кај деца до 2 годишна возраст
6. М. Делетиќ -дефектолог Програма за стимулација на психомоторниот развој кај деца од 2-4год (предучилишна возраст)
7. М-р Т. М.-Стојковска-дефектолог Програма за стимулација на психомоторниот развој кај деца од 4-6 год (училишна восраст).
ПРИЈАВУВАЊЕ: nvolastovica@yahoo.com, до 15.09.2013
МЕСТО НА ОДРЖУВАЊЕ : Во просториите на Младински културен центар (МКЦ )
КОТИЗАЦИЈА: 1500,00 ден.

(Одговор на членот plavi)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: деца со аутизам
26.10.2013 12:28:15   
mamazagrizena
Драги родители споделете искуство со мене имам син 4 ипол год е и сеуште не зборува нистш а за разбиранје се разбира.Бевме во заводот и на дадоа гамибетал и бедоксин пие веке година но нема некои подобруванја ни дадоа дијагноза Успорен говорен психомоторем и психосоцијален развој.Сим ми оди во градинка 6 месеци веке и работи со дефектолог.Правевме анализа на тески метали во крв и оловото му е 19,17 што мислам дека е ногу а докторката ми вели дека до 100 е нормално да биде и не ми даде нисто за детоксикација на организмот.Исто сакам да прашам дали некој знае колку треба да биде нормално и дали ги знае референтните вредности за бакар и цинк во крв син ми има 977 бакар и 745 цинк.Глутаминот му е на граница 690 и не ни казаа за никаква диета за да се намали Ве молам споделете искуство и каде да се обратам за помош Поз

(Одговор на членот Sirma Vojvoda)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: деца со аутизам
31.10.2013 21:47:48   
predizvik
Dobro vecer pozdrav do site clenovi na forumov...imam edno konkretno prasanje dali nekoj nekogas imal iskustvo so dr.Kopacev bi sakala da go spodeli bidejki dobiv preporaka deteto da go nosam kaj nego da bidam iskrena do sega ama bas od nieden nas doktor moevo dete ne primalo lekovi osven od Kinadzi no nekako finansiite ne dozvoluvaat da prodolzime a moram da priznaam deka barem kaj moeto dete imase vidni rezultati.....blagodaram odnapred...

(Одговор на членот mamazagrizena)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: деца со аутизам
11.11.2013 10:59:31   
bilence80
Neznam kolku sum kompetentna da odgovaram na prasanjata no mozam da kazam od iskustvo deka ne sum voopsto zadovolna od zavodot kaj simpo.Izgleda na site go davaat gamibetalot.Jas sin mi go odnesov na klinika kaj Zorcec,a po nejzina preporaka i kaj defektolog.Zenickata e prekrasna i veke gi naucivme i gi zapomnivme skoro site bukvi. user posted image

(Одговор на членот mamazagrizena)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: деца со аутизам
11.11.2013 16:31:34   
plavi
Vrednostite ne vi se visoki ,sin mi na primer imase olovo 128 i pravevme detoksikacija i so DNA tbl. i so RNA sol.Od denesen aspekt malku sum skepticna vo pogled na tie metali vo krvta mislam deka site nie imame samo shto ne sme napravile analiza za nas.Neznam dali ste ispitale kandida .clostridia mislam deka site imaat nekakov problem so tie gabi i bakterii vo crevcata i od tuka pocnuvaat problemite.Toplo vi preporacuvam da go ispitate toa .

(Одговор на членот bilence80)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: деца со аутизам
14.11.2013 23:40:59   
predizvik
Sekoja informacija e vredna....kako i da e blagodaram mnogu...najverojatno roditelite koi pisuvaat konkretno na ovaa tema se voedno i roditeli na deca so autizam za da ne dodje do nekoe nedorazbiranje...

(Одговор на членот bilence80)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: деца со аутизам
6.5.2014 22:36:13   
Melanija RR
Здружение Во Мојот Све
-Здружение за третман на лица со Аутизам, АДХД и Аспергеров синдром


НОВИНИ ВО ПЕДИЈАТРИЈАТА 2014


Ве покануваме на учество на заедничката сеанса на здружението на педијатри на Македонија и здружението ВО МОЈОТ СВЕТ што ќе се одржи на 9 и 10 Мај 2014 (петок и сабота) во Младинскиот културен центар (МКЦ)-Скопје. На сеансата ќе бидат опфатени и излагања за раната дијагноза и инструментите за дијагностика на аутистичен спектар на нарушувања.

Целосната агенда за двата дена дена можете да ја погледнете на страната на Здружението.

Извор:vomojotsvet.org.mk

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот predizvik)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: деца со аутизам
12.5.2014 14:26:14   
moetosonce
ИЗВОРНА ПОРАКА: bilence80

Neznam kolku sum kompetentna da odgovaram na prasanjata no mozam da kazam od iskustvo deka ne sum voopsto zadovolna od zavodot kaj simpo.Izgleda na site go davaat gamibetalot.Jas sin mi go odnesov na klinika kaj Zorcec,a po nejzina preporaka i kaj defektolog.Zenickata e prekrasna i veke gi naucivme i gi zapomnivme skoro site bukvi. user posted image

здраво на сите!
јас сум нова на форумот.
Моето дете се уште нема некоја дијагноза, дали е аутизам никој до сега не напишал ништо, освен незрелост, проблеми со говорот, неправилни реченици и зборови и хиперактивност.
ЈАс го делам истото мислење, во заводот не се ни трудат нешто посебно и од Зорчец сум најзадоволна.
Само ако може Биленце по меил да ми напишеш препорака за дефектолог.

(Одговор на членот bilence80)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: деца со аутизам
12.5.2014 20:58:16   
moetosonce
Поздрав уште еднаш на сите.
Замолувам за информација, може и во ПП, има ли некој искуство со д-р Копачев?
Кој е човекот и каде работи?
Задоволни ли сте

(Одговор на членот moetosonce)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: деца со аутизам
5.6.2014 9:51:40   
mama na dva sina
Ve molam dokolku mozete da mi pomognete imam sin vtoro dete od 2god I 4meseci seuste ne zboruva ima normalen razvoj od bebe proode na 11 meseci mnogu e aktiven mnogu saka da skoka pokreveti po cel den e vo dvizenje duri I nadvor koga sme ne saka vo kolicka saka sam da odi megutoa zborenje seuste nisto kazuva mama na zort koga mu treba nesto ne saka da me slusa koga zboram inace ima kontakt so oci saka da se mazi da se guska bacuva I ne samo mene brat mu tatko mu babite no ne sekogas se odziva na imeto inace vo princip e veselo dete se raduva koga e nadvor saka da seta da odi vo park nalulaski e ne znae mnogu da igra so deca nego sam si igra jade raznovidna hrana ne pravi problem spie ubavo cela nok okolu 9 casa I preku den 2 do 3 casa mbevme na klinika vo bolnicata za sluh I govor pregledavme I sluh se e vo red kao mnogu e aktiven inace so negoviot razvoj se e ok davaj bedoksin navecet I tolku toa brse nivniot sovet no mene pak me macese napraviv na moe baranje I test za kandida vo creva nema nisto I uste ednarabota sto me maci , a toa e maftanjeto so racinjata I trepkanjeto so oci I steganje na zabite toa se slucuva kogasaka da kaze nesto.Ve molam za poveke informacii okolu simptomite I kade bi mozela da go odnesam I privatno zosti celo vreme go nabluduvam veke opsesija mi stana I uste nesto okolu razbiranjeto ponekogas pravi se sto ke mu kazam ponekogas kako nisto da ne me razbira inace igra normalno so igrackite ne privrzan kon nekoja igracka saka da gleda crtani and im se smee gi imitira e za zdravo da pukne ili tapsinpravi koga on saka ili cao video ka koga on saka inace postojano sme so luge opkruzeni ne znam veke aj ve molam sovet .vi blagodaram I izvinete zw dolgiot posr no mnogu sum zagrizena bidejki postariot sin ne nese vqkov I prozbore pred godinka na negova vozrast pesnicki recitirase inqce ne odime u gradinka no od esen go zapisav

(Одговор на членот plavi)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: деца со аутизам
31.7.2014 9:18:45   
topce
може ли некој да ми каже дали се уште др.Кинаци од Турција и др.Милијана Селаковиц од Србија доаѓаат да извршуваат прегледи на деца во Македонија?
благодарам

(Одговор на членот mama na dva sina)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: деца со аутизам
31.7.2014 10:47:39   
sandriana RR
topce, веќе не доаѓале овие д-ри во Македонија. Може да се стапи во контакт со нив директно, но во принцип исто работеле - ги препишуваат истите суплементи,од различни фирми - ова е искуство на близок човек, кој ги има посетено овие лекари.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: деца со аутизам
19.9.2014 20:46:42   
skopjance
Zdravo,
Me interesira dali nekoj ima informacii za dr.Kopacev. Kako da stapam vo kontakt so nego?
Fala

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: деца со аутизам
28.9.2014 10:02:17   
moetosonce
Значи нема доктор кај што скоро и да не бев, и дефектолог што не го посетив, и сите одбиваа да работат со моето дете зошто било хиперактивно.
Докторите рекоа не,а дефектолозите и логопедите сметаа дека треба да даавам психостимуланси.СРАМ ДА ИМ Е.
Видов дека во Скопје кога ќе тргнеш по вакви работи,бидејќи имаш мака,ќе налеташ на луѓе кои си прават тежок бизнис од вашата мака, логопеди,психолози и дефектолози кои ќе ти речат дека ништоод тие документи кои ги имаш не ти важат и ќе те препраќаа акјовој за еег,онаа за резултати,оној за дијагноза па как овој дефектолог за работа....и тоа ќе те кошта дополнителни 100 евра најмалце и што е најинтересно не одиш по институции туку по станови каде луѓето се во пензија и си работат приватно.
ЗНАЧИ ФАЛА ВИ МНОГУ.МИ ГИ ОТВОРИВТЕ ОЧИТЕ ДЕКА НЕ Е САМО ДРЖАВАТА ДИСКРИМИНАТОРОТ ТУКУ И ВИЕ ШТО ПРОФИТИРАТЕ НА ТУЃИТЕ МАКИ. СЕКОЈ КОЈ НАВИСТИНА Е СТРУЧЊАК ЌЕ ИМА ПОТПИС И ПЕЧАТ ПОЗАДИ ОНА ШТО ЌЕ ТИ ГО КАЖЕ И СОВЕТУВА...УШТЕ ПСИХОСТИМУЛАНСИ МЕ ТЕРАА ДА ДАВАМ НА ТОЛКУ МАЛО ДЕТЕ...СРАМ ДА ВИ Е.
Можеби заводот во симпо е за нигде но барем знаете дека сте во институција па со напишаното мислење ќе си побарате други доктори.

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: деца со аутизам
3.1.2015 13:43:22   
lukajana RR
Женски ајде помош ,имаме внука од братучетка на мм има 4 години ама не зборува многу е агресивна силна хиперактивна и они тоа го негираа се до пред некој ден кога ја однела во симпо .Е сега не и рекле ништо конкретно ама и дале да испитува еден тон работи во ману на клиника и тешки метали во крв да испита во Германија.Мене ме интересира дали ова испитување може да се прави на некое друго место во Македонија или во соседните држави зашто многу не се во состојба сега да одат во Германија.позз

(Одговор на членот moetosonce)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: деца со аутизам
16.2.2015 15:46:03   
ASDSIMPTOMI1
Во Октомви 2014 се излезени резултатите од клиничката студија која го анализира ефектот на Сулфорафан врз симптомите од ASD. Сулфорафан се создава во организмот кога се јадат одредени растенија од групата на брокула и карфиол. Никулци од брокула поттикнуваат создавање до 50 пати повеќе Сулфорафан во организмот од кога се јаде пораснато растенија брокула. Кај нас сега има никулци од брокула во прав(ENDURACELL -enduracell.mk) кои поттикнуваат создавање на биоактивен Sulforaphane во организмот:

Во студијата резултатите се:
зголемување на социјална интеракција-46%
зголемување на вербална интеракција-42%
намалување на абнормално однесување-53%

Клиничката студија е поддржана од John Hopkins Hospital и Harvard Medical School.
Повеќе информации можете да најдете на enduracell.mk

Админ: Постот е уреден, не се дозволени надворешни линкови

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 16.2.2015 18:42:26 >

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: деца со аутизам
12.5.2015 19:36:16   
diacor
@lukajana RR Javite se vo Centar na Informaciona Medicina - Skopje na ul. Majka Tereza 2/4 (Vodnjanska). Mozda moze na deteto da mu se pomogne.

< Поракaта ја уредил diacor -- 12.5.2015 19:37:23 >

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: деца со аутизам
12.5.2015 23:28:22   
lukajana RR
Diacor фала за информацијата ке пренесам,родителите ја носеа на многу места ама некако нема напредок,сега ја запишаа во градинка ама многу тешко се привикнува ,се трудат многу па ке видиме што ке излезе,фала многу уште еднаш

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот diacor)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: деца со аутизам
29.7.2015 8:49:06   
tomato
Dragi moi

Eve jas sum nov na forumot ama gledam deka nema nekoi posebni aktivnosti vo posledno vreme. Sepak nadezhta ne smee nikogash da ne napushti.
Vchera bevme na detski psihijatar za nashiot sin koj e 17 meseci I 10 dena. Beshe zabelezhan zabaven razvoj na nivo na dete od 12 meseci I doktorkata iskazha zagrizhenost za autizam zaradi toa shto detevo ushte ne zboruva. Od edna strana zabeleshkata na doktorkata e validna ama po forumi chitam deka nekoi deca ne prozboruvaat do 2 godini pa I podocna.

Moeto prashanje e dali ima drugi so slichno iskustvo I kakvi vezbi/pesni/aktivnosti ste pravele za da mu pomognete na deteto da prozboruva. Problemot e tuka shto sin mi koga saka da nauchi neshto go uchi od prva-vtora ama koga ne saka e togas e borbata- zatoa ako spodelite nekolku nachini kje bvi bidam neizmerno blagodaren.

T

(Одговор на членот Sirma Vojvoda)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: деца со аутизам
29.7.2015 17:15:05   
lukajana RR
Tomato пред се добредојде на рр ,се надевам ке имаме убава дружба.
Не знам како стојат работитр кај вас ама 17 месеци се малку за да прозбори детето и сигурно не се индиција дека има аутизам,моето дете до две години ништо не зборуваше па нагло почна со цели реченици.
За аутизам има многу други фактори што укажуваат на неговото постоење.Јас имам блиска роднина што има дете со аутизам кое сега има 5 години а почнаа да го носат по лекари на 4 години иако детето даваше знаци на аутизам.
Прво што се забележува кај дете со аутизам е отсутноста,несвесност за своето име,живот во сопствен свет и звуци кои не наликуваат на говор.
Доколку имате вакви симптоми реагирајте брзо колку побрзо се открие толку подобро.
За песнички и помош за да прозбори моиве се рекордери,девојчето знае многу песни ама ги рецитира и само во тој контекст ги употребува зборовите,од тие зборови што ги научила незнае да состави друга реченица.
Нив им дадоа совет редовно да посетува дефектолог и да ја запишат во градинка што испадна голем проблем зашто градинките за жал овие деца не ги примаат.
Ако те интересира нешто слободно прашај колку можам ке ти помогнам

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот tomato)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: деца со аутизам
30.7.2015 10:14:28   
tomato
Lukajana RR ти благодарам за одговорот кој навистина многу ми значи. И јас читам по интернет дека 17 месеци е прерано и се надевам дека ќе си ги стигне врсниците.
Работата е што син ми сеуште и не оди самостојно иако ако го држиш за раче дури и ќе трча со тебе но и не покажува со прст за тоа што сака. Апсолутно не е повлечен во свој свет затоа што се смее, реагира на “фаци“ кога му правам, ми го носи количето на батерии да му го вклучам и затоа многу се чудам што докторката воопшто го спомна аутизмот како опција.

Ако може да ми кажете нешто повеќе за девојчето, што преземаа родителите, каде одеа?
Јас видов на интернет за ПЗУ Калинка во Влае па ме интересира дали некој има искуство со нив?
Благодарам многу
Т

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: деца со аутизам
19.9.2015 1:13:33   
kerka moja
Zdravo imam kerka 2,6 meseci i se uste ne zboruva ja odnesovme kaj Meri Boskova i ona ni dade dijagnoza detski autizaM napravivme intolerancija na hraNA i najvisoka vrednOST se pokaza na mlekoto glUTENOT e nisko< kandida vo creva ispitavme nema,EEG ne uspeavme da go realizirame imavme zakazano kaj Vesna Sabolik i ona ni dade da ispitame krvna slika na bakar 84 ,kreatinin 45,8,ceruloplazmin nad 74,AST 45 I ALT 20,CPK 380 ona vika deka se vo red vrednostite me interesira nekoj poupaten da mi kaze dali se vo red,i kako se ispituvat AMINO KISELINI pozdrav do site.

(Одговор на членот Sirma Vojvoda)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: деца со аутизам
22.9.2015 15:10:29   
Dreamer
Zdravo na site. I jas kaj mojot sin (2,8 godini) zabelezav nekoi autisticni simptomi uste odamna, pa resiv da go odnesam kaj Meri Boskovska na pregled. Ona sto jas go zabelezav kako simptom bese stereotipno odnesuvanje (redenje igracki vo niza), vrtenje vo krug, togas seuste imase mal fond na zborcinja, ne se vrtese sekogas na imeto, nemase kaj nego spontana komunikacija. Za nekolku meseci rabotite se podobrija, kaj nego otsekogas imalo napredok no nekako sporo. Sega ima fond od 60-tina zborcinja, mnogu novi zborcinja povtoruva, i toa funkcionalno. Pokazuva so prst koga nesto citame, prasuva sto e ova, koga ke go prasas sto e ova znae da odgovori ili da pokaze na predmetot. No sepak spontanata komunikacija ne e bas dobra, osven koga ima on potreba za nesto. Vo gradinka pocna da odi i mi kazuvaat deka bil super, duri sorabotuval so decata, dobro se adaptira...
Kaj Meri Boskovska pravevme CARS test za rano otkrivanje na autizam, koj pokaza deka nema, no rezultatot bese blisku do granicata. I taa kaza isto, deka e nekade na granica, deka ima mnogu dobri raboti sto gi manifestira i odreden napredok, a od druga strana se provlekuvaat pak nekoi autisticni elementi. Dijagnoza seuste nema. Defektologot sto raboti so nego vika deka vo ovoj momemt nema autizam, pa ke vidime kako ke napreduva ponatamu. Inaku defektologot go angazirav samoinicijativno, koga ona go vide mi rece nema potreba ona da raboti so deteto , zasto jas sum srabotuvala se sto treba. Po zanimanje sum psiholog, moze zatoa...:)
Ete takva e nasata prikazna, nema autizam ama ima elementi...ama ne e autizam, toa e razvoj samo...pa ajde ke vidime...mnoooogu NEIZVESNO.
Ve molam za sovet dokolku nekoj se naoga vo vakva situacija...sto ponatamu da se prevzeme?

Da i odgovoram na Moja kerka za aminokiselinski status. Nie pravevme i se bese ok. Se zakazuva vo MANU, preku detska klinika ve upatuvaat. Se ostava krv od vena i mokraca. Najdobro konsultirajte se so maticen lekar ke vi objasni ubavo. Dali vie pravevte kaj Meri Boskovska CARS, na koj nacin postavi dijagnoza? Dali ste bile nekade na vtoro mislenje?

Pozdrav do site...user posted image

(Одговор на членот kerka moja)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: деца со аутизам
24.9.2015 0:59:38   
kerka moja
Zdravo Dreamer nie vo maj bevme kaj nea i po toj test ne oceni deka ima okolu 30%autizam,se uste ne sme pobarale vtoro mislenje no planirame od lekarstva ni dade Gamibetal po 1/4 na den pa eden mesec pauza pa dpugata nedela ke odime na kontrola pozdrav.

(Одговор на членот Dreamer)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: деца со аутизам
27.9.2015 14:48:14   
Dreamer
Zdravo Kerka moja, ti pisav vo pp, proveri si. Pisi kako ste pominale na kontrola.Sekoe dobro.Pozdrav

(Одговор на членот kerka moja)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Iminja za bliznaci?
Jana9

Iminja za bliznaci?

Tea i Lea (0%)

Mija i Mila (25%)

Jana i Ana (75%)

Tina i Mina (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!